nuc pro OS roon rock

Potřebujete poradit? Hifi rady všeho druhu.
Odpovědět
parnass
Příspěvky: 201
Registrován: 09 čer 2012 14:26

nuc pro OS roon rock

Příspěvek od parnass »

prosím o rady - nechávám si dělat NUC (pro os Roon Rock) NUC10i7FNH ve skříni Akasa Turing fx. Systém bude na disku Samsung 980 PRO 250GB a “hudební data” na Samsung 870 EVO 4TB. můžete mi prosím někdo poradit v těchto třech otázkách?

1) jaký mám pořídit sata kabel pro ssd disk na data (disk na systém je myslím bez kabelu)
2) mám dodavatele nutit k tomu aby mi dovnitř lepil nějaké stínící folie?
3) mám chtít aby podtaktovali procesor na menší výkon? (napájení bude Farad3 19V)

není to ultimativní transport jen cosi jako “předtransport” cesta bude Nuc - eth - switchA - optika switchB- eth- streamer emm ns1
díky… (a ještě prosím o mírnou shovívavost, jsem ročník 1967 a it nerozumím)
A: estelon xd - electrocompaniet 800 - emm dv2 - emm ns1 - gmg hammer
B: gauder acona 60 - pass int 250 - meitner ma3 + Sluch: meze emp elite - feliks envy
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2561
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: nuc pro OS roon rock

Příspěvek od PavelDosko »

proc si to nesestavis sam, je to prace na par minut

- sata kabel stineny
- folie neuskodi
- podtaktovat podle toho jak moc budes chtit resamplovat
neni placka, neni highend
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2561
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: nuc pro OS roon rock

Příspěvek od PavelDosko »

dival jsem se na ten EMM, ten sam je ROON endpointem, imo bych neresil druhy disk na nuc a sel bych pres NAS.
neni placka, neni highend
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2561
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: nuc pro OS roon rock

Příspěvek od PavelDosko »

p.s. pripadna stinici folie musi byt teplovodiva (tezko rict zda nejaka takova je, nevim), jinak bys tak nejak neuchladil, Akasa funguje tak, ze chladi skrini

ten EMM NS1 je zvlastni zarizeni, proc ho v ceste k DAC vubec chces ? Mas DAC EMM ?
neni placka, neni highend
parnass
Příspěvky: 201
Registrován: 09 čer 2012 14:26

Re: nuc pro OS roon rock

Příspěvek od parnass »

děkuju, zkusím vysvětlit a upřesnit
- emm ns1 mám k da2 (hlavně kvůli emm optilinku jiný streamer zatím nechci, zkoušel jsem pokusně připojit da2 usb kabelem a oproti optilinku ze streameru to bylo o 2-3 řády jinde, tedy horší… čili uvažuju tak, že i kdybych pořídil teoreticky lepší streamer, zase bych ztratil na připojení k převodníku) // a jsem už hodně let zvyklý na uspořádání jeden počítač na dálkové ovládání, jeden počítač jako knihovna a k tomu streamer //
- žádné procesy ten nuc provádět nebude (jen prostě bude sloužit jako “knihovna”)
- nas nechci (neznám důvod proč by měl být nas lepší než nuc, pro moje potřeby, 4T disk mi bude stačit a os roon je vyvinutý primárně pro intel nuc)
- teoreticky vím, že bych měl mít stíněné sata kabely - ale ten dotaz směřoval ke specifikaci kabelů, netuším jakou mám hledat délku, piny jaké “označení” / sata kabelů jsou asi desítky druhů (nebo se mílím?)
A: estelon xd - electrocompaniet 800 - emm dv2 - emm ns1 - gmg hammer
B: gauder acona 60 - pass int 250 - meitner ma3 + Sluch: meze emp elite - feliks envy
parnass
Příspěvky: 201
Registrován: 09 čer 2012 14:26

Re: nuc pro OS roon rock

Příspěvek od parnass »

je tohle ten kablík ???? znáte to někdo? a stojí za 108usd + poštu atd ????

https://shop.highend-audiopc.com/collec ... 9465398362
A: estelon xd - electrocompaniet 800 - emm dv2 - emm ns1 - gmg hammer
B: gauder acona 60 - pass int 250 - meitner ma3 + Sluch: meze emp elite - feliks envy
Yiakubou
Příspěvky: 109
Registrován: 12 črc 2020 22:17

Re: nuc pro OS roon rock

Příspěvek od Yiakubou »

Nedavno jsem to same stavel, akorat NUC 10i5FNH + Akasa Turing FX, taky jako Roon Server.

Pro instalaci Roon OS jsem pouzil NVMe SSD do interniho M.2 slotu. Dalsi interni SATA disk nevyuzivam, takze jsem tento problem neresil. Jenom bych upozornil, ze pokud vim, tak NUC deska nema standardni SATA konektor, ale pouziva plochy kabel - viz: https://images.anandtech.com/doci/15571/internals.JPG Nevim kde by se sehnal nejaky stineny a je otazka, jestli to vubec bude mit nejaky vliv na zvuk.

Uloziste hudby resim pres SSD disk v externim boxu pripojeny do NUC pres USB.
parnass
Příspěvky: 201
Registrován: 09 čer 2012 14:26

Re: nuc pro OS roon rock

Příspěvek od parnass »

děkuju... ještě se zeptám externí vs interní ssd ... nněaké pooznatky v tomto směru? trochu se mi nezdá to, že při externím disku (at už usb nebo usb-c) jde jedním kabelem spolu s daty napájení externí mechaniky
A: estelon xd - electrocompaniet 800 - emm dv2 - emm ns1 - gmg hammer
B: gauder acona 60 - pass int 250 - meitner ma3 + Sluch: meze emp elite - feliks envy
Jiri
Příspěvky: 858
Registrován: 17 kvě 2011 09:35

Re: nuc pro OS roon rock

Příspěvek od Jiri »

Mám zkušenost, že je překvapivě slyšet i USB3.0 kabel k ext. disku (porovnával jsem originál dodaný k disku proti kvalitnímu zastíněnému Ugreen USB3.0 kabelu z Aliexpress za 3,-USD a Ugreen byl jasně lepší). Co se týká plotna vs SSD, tak u mě vyhrálo SSD.
MSB DATA CD IV Sign. ->i2s AAI Assoluto+ -> MSB DAC IV Sign. (Femto 77) -> Valhalla2 XLR->MSB S200 -> Vivid B1 (Accuphase PS-1200+SR Grounding Block; Shakti; akust.).
Yiakubou
Příspěvky: 109
Registrován: 12 črc 2020 22:17

Re: nuc pro OS roon rock

Příspěvek od Yiakubou »

Interni vs. externi - no ja nevim, jak by slo oddelit napajeni v pripade interni konfigurace, zvlast kdyz je tam ten plochy kabel a specialni konektory. Takze externi disk v tomto na tom nebude o nic hur. Naopak externi disk, nebo disky, budou mimo skrin, takze naprosto laicky bych rekl, ze potencial nejakeho ruseni by tak mohl byt diky tomu mensi. Jestli je nejaky zvukovy rozdil v pripojeni do toho interniho sata konektoru vs. USB portu, to netusim a pochybuju ze s tim ma dost lidi zkusenosti, natoz ze by to nekdo nejak meril.

Ja osobne pouzivam nVME M.2 SSD disky od Kingstonu rada A2000, ktere jsou dostatecne rychle, malo topi, jsou spolehlive a levnejsi nez znackovejsi konkurence. Treba tady https://www.czc.cz/kingston-a2000-m-2-1 ... 77/produkt a jako externi box pouzivam https://www.czc.cz/icy-box-ib-1817m-c31/256097/produkt. Vse mam zapojene do zadnich USB portu, ulozene v TV stolku, takze ty ext. disky lezi za tou Akasa skrini a nejsou videt. Nemam to zezadu moc pristupne, takze je trochu oser to odpojovat v pripade presunu vetsiho mnozstvi dat, jinak data presouvam pres sit, coz je ale o dost pomalejsi.

Pouzivam USB kabel co k tomu ext. boxu dodavaji a oproti predchozi konfiguraci kdy si to ROCK tahal z NASu pres sit neslysim zadny rozdil. Ale ja taky nemam zadnou high-end sestavu, cca do 200 tisic, a kabely nijak extra neresim, staci mi kvalitni zaklad, takze tak...
parnass
Příspěvky: 201
Registrován: 09 čer 2012 14:26

Re: nuc pro OS roon rock

Příspěvek od parnass »

díky... já si taky myslím, že rozdíl asi nebude nějak slyšitelný, vzhledem k tomu, že mezi nucem a dacem jsou 2 swiche, optika, streamer a další optika..ale prostě bych nerad něco nakonfiguroval apriori blbě....
A: estelon xd - electrocompaniet 800 - emm dv2 - emm ns1 - gmg hammer
B: gauder acona 60 - pass int 250 - meitner ma3 + Sluch: meze emp elite - feliks envy
parnass
Příspěvky: 201
Registrován: 09 čer 2012 14:26

Re: nuc pro OS roon rock

Příspěvek od parnass »

ještě je možnnost (snnad) do nucu k intternímu disku něco takovýho místo orig kabelu...ovšem neumím posoudit kompatibilitu s různými modely ucu a ani případý rozdíl mezi tímto řešením a externím ssd
produktion-mini-pc-960x736-1.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
A: estelon xd - electrocompaniet 800 - emm dv2 - emm ns1 - gmg hammer
B: gauder acona 60 - pass int 250 - meitner ma3 + Sluch: meze emp elite - feliks envy
Yiakubou
Příspěvky: 109
Registrován: 12 črc 2020 22:17

Re: nuc pro OS roon rock

Příspěvek od Yiakubou »

Tak to napajeni by se asi dalo resit nejak jak je na tom obrazku, ale problemem porad bude datovy kabel. Na tom obrazku je standard SATA kabel a to NUC ma jiny konektor na ten plochy kabel, kde je asi i to napajeni, ale to nevim jiste. Ja bych to zbytecne nekombinoval a sel nejjednodussi cestou, koupil SSD a externi box, tim myslim klasicke SATA SSD (ne do M.2 slotu, ktery uz budes mit obsazeny systemovym diskem), co pak pripadne pujde dat i dovnitr jako druhy disk do te kovove konstrukce, ale nejdriv bych to zkusil externe. Pokud bude neco se zvukem (o cemz silne pochybuji), tak to potom vzdycky muzes zkusit dat dovnitr a zacit kombinovat.
parnass
Příspěvky: 201
Registrován: 09 čer 2012 14:26

Re: nuc pro OS roon rock

Příspěvek od parnass »

děkuju za radu a externí disk bys dával spíš do usb-c nebo tradičního usb2 slotu
A: estelon xd - electrocompaniet 800 - emm dv2 - emm ns1 - gmg hammer
B: gauder acona 60 - pass int 250 - meitner ma3 + Sluch: meze emp elite - feliks envy
Yiakubou
Příspěvky: 109
Registrován: 12 črc 2020 22:17

Re: nuc pro OS roon rock

Příspěvek od Yiakubou »

Ja myslim, ze to je jedno. Ja to mam v klasickym USB slotu type A. USB-C to ma akorat jeden vepredu, tam to nemam, abych to mel schovany. V zadu je pak USB-C/Thunderbolt a tam se mi ten externi ramecek nechytnul, tak to slo do normal USB. Jinak USB2.0 to ma pouze pres interni konektory na desce. To co leze ven je vsechno USB 3.1 gen2 (s konektory type A a C).
parnass
Příspěvky: 201
Registrován: 09 čer 2012 14:26

Re: nuc pro OS roon rock

Příspěvek od parnass »

DĚKKUJU...čili mi to vychází na externí s usb3 (jestli konektor usb-c nebo tradiční usb bude nejspíš jedno)
A: estelon xd - electrocompaniet 800 - emm dv2 - emm ns1 - gmg hammer
B: gauder acona 60 - pass int 250 - meitner ma3 + Sluch: meze emp elite - feliks envy
Uživatelský avatar
Overgrounder
Příspěvky: 119
Registrován: 17 črc 2018 09:58

Re: nuc pro OS roon rock

Příspěvek od Overgrounder »

Využiji tohoto vlákna. Pořídil jsem NUC 8th s i5/8GB bez HDD, pouze SSD M.2 250GB, nemile mě však překvapilo, že je to docela hlučné. Na spoustě fotek jsem viděl, že to mají lidi přímo v sestavě "na očích", což nechápu, protože mě osobně to dost ruší. Přemýšlím tedy o fanless case, koukal jsem na tu Akasa https://www.amazon.com/Akasa-Compact-fa ... B07RTBF1SY, ale je to docela ranec. Neexistuje nějaká alternativa, pokud tedy pominu umístění do jiné místnosti?
PS: beží mi na tom ROON/ROCK
Díky!
ATC/SVS/Audeze/Bayer Dynamic
Passive preamp RIHA Line4
PJ Signature 12/Cadenza Black, SculptureA, Phonobox RS (Casea)+PowerBox
OPPO 105D (Casea MKII)/NUC-Euphony, Chord MOJO
NA Sunrise V2/VDH501Silver Hybrid/Lapp Kabel
Yiakubou
Příspěvky: 109
Registrován: 12 črc 2020 22:17

Re: nuc pro OS roon rock

Příspěvek od Yiakubou »

Ta Akasa je nejlevnejsi kvalitni reseni, ktere znam. Alternativou jsou ruzne firmy, co davaji NUC do nejakych svych skrini a prodavaji to jako hotovy pasivne chlazeny produkt, ale to mi vzdycky prislo jako drazsi reseni, navic mimo CZ.

Pres Amazon bych to ale nekupoval, da se poridit levneji v CZ + lepsi reseni zaruky pripadne. Ja to kupoval v JSPro a cela sestava Akasa Turing FX + Intel NUC 10i5FNH + 250GB SSD + 8GB RAM me vysla na nejakych 14 tisic. Starsi verzi Akasa Turing pro 8. generaci NUC nabizeji take: https://www.jspro.cz/akasa-skrin-turing ... ase-cerna/
Uživatelský avatar
Overgrounder
Příspěvky: 119
Registrován: 17 črc 2018 09:58

Re: nuc pro OS roon rock

Příspěvek od Overgrounder »

Děkuji za odpověď, asi do toho nakonec půjdu.
Jinak, podařilo se někomu rozběhat hledání podle složek na lokálním úložišti? Hledal jsem řešení tohoto "problému" na fóru Roonu, ale zdá se, že to neumí. Roon mi nenachází alba, která tam stopro mám, a nechce se mi jít cestou editace tagů přes jiný program, nota bene když ROON taky všechno nenajde. Nebo, jak tohle řešíte?
ATC/SVS/Audeze/Bayer Dynamic
Passive preamp RIHA Line4
PJ Signature 12/Cadenza Black, SculptureA, Phonobox RS (Casea)+PowerBox
OPPO 105D (Casea MKII)/NUC-Euphony, Chord MOJO
NA Sunrise V2/VDH501Silver Hybrid/Lapp Kabel
Yiakubou
Příspěvky: 109
Registrován: 12 črc 2020 22:17

Re: nuc pro OS roon rock

Příspěvek od Yiakubou »

Roon skutecne slozky neresi, nekolikrat se to resilo na Roon foru a maji pro to sve duvody.

Pokud nemam neco spravne otagovane, tak to hledam tak, ze si alba seradim podle data pridani. Ty dotcene slozky treba odstranim ze slozek do kterych kouka Roon a hned je tam zase pridam, pak je vidim jako posledni pridane a zedituji jak potrebuji, aby se mi to v Roonu ukazovalo tak jak chci.
Uživatelský avatar
Overgrounder
Příspěvky: 119
Registrován: 17 črc 2018 09:58

Re: nuc pro OS roon rock

Příspěvek od Overgrounder »

Problém je, že já tam některá alba nevidím vůbec.
Proženu si to tedy postupně editorem a otaguju.
díky
ATC/SVS/Audeze/Bayer Dynamic
Passive preamp RIHA Line4
PJ Signature 12/Cadenza Black, SculptureA, Phonobox RS (Casea)+PowerBox
OPPO 105D (Casea MKII)/NUC-Euphony, Chord MOJO
NA Sunrise V2/VDH501Silver Hybrid/Lapp Kabel
Odpovědět