Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Diskuze o CD přehrávačích, transportech, DAC, room corrector apod..
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavel Diok - Panský Dvůr
Příspěvky: 111
Registrován: 01 led 2011 14:31
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od Pavel Diok - Panský Dvůr »

Už to vím téměř měsíc, ale oficiálně se to zveřejnilo 15. srpna, tak to sem dávám jako samostatné vlákno, aby to v mém vlákně nezaniklo.

Letošním vrcholem všech ocenění, které získal DA převodník M-DAC firmy Audiolab, je nejlepší převodník roku v rámci udělování cen sdružení evropských časopisů EISA 2012-2013. Kromě toho se stal převodníkem roku 2011 i v anglickém časopise What Hifi. Připomínám, že tento převodník je součástí dalších digitálních přístrojů série 8200, a to v CD přehrávači 8200CD, přehrávači s předzesilovačem 8200CDQ a DA převodníku s předzesilovačem 8200DQ. Všechny zmiňované výrobky včetně M-DACu lze spojit přímo s výkonovými zesilovači a to jak přes nesymetrické RCA, tak symetrické XLR. Na vývoji tohoto převodníku se podílel i český konstruktér Dominik Peklo, který se podílel především na vývoji filtrů v digitální oblasti. Jednou z výhod je, že pokud budete muziku hrát přes USB vstup z PC a to třeba z Foobaru, lze reprodukci ovládat dálkovým ovladačem z příslušenství, tak jak na CD přehrávači a takto lze přehrávat gapless, tedy bez mezer. Pokud použijete ovládání např. z IPadu, telefonu Android přes UPNP/DLNA, tak už to bude vždy vkládat mezery mezi skladby. Skladem jsou jak v černé tak i stříbrné barvě.
Zde je video ze stránek EISA: http://www.eisa.eu/award/6/european-da- ... -2013.html

ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Acoustic Revive, Acoustic Signature, Aequo Audio, Crosszone, Horns, Kerr Acoustic, KLH Audio, Lawrence Audio, Leben, Lumin, Miyajima Lab, Okki Nokki, Oyaide, Silent Angel, Soulnote, SPEC, Townshend, Wand, Westminster Lab https://www.diokaudio.cz/
monte

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od monte »

Audiolab je skvělá firma a nedělá z komára vola. Vše vzala za dobrý konec a asi se ji daří. Co se týká převodníku, tak bych doporučil jen digitální propojení http://cs.wikipedia.org/wiki/S/PDIF. Z placky na stole s integrovanou zvukovou kartou toho moc nedostanete a nepomůže sebelepší převodník. Foobar :thumbdown: XBMC :thumbup:
lynxtwo
Příspěvky: 25
Registrován: 22 úno 2011 19:06

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od lynxtwo »

Jde o to, jestli zvukovku lze přepnout do režimu slave (hodiny z M-DACu). Pokud ne, lze využít USB asynchronní přenos (např. s pomocí Asio4all).
Porovnával jsem M-DAC s asynch.USB ze starého notebooku versus SPDIF z karty Lynx (slave to M-DAC) a v sluchátkovém vystupu z M-DACu do HD600 neslyším rozdíl.
Jaký je problém s Foobarem ?
monte

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od monte »

lynxtwo píše:Jde o to, jestli zvukovku lze přepnout do režimu slave (hodiny z M-DACu). Pokud ne, lze využít USB asynchronní přenos (např. s pomocí Asio4all).
Porovnával jsem M-DAC s asynch.USB ze starého notebooku versus SPDIF z karty Lynx (slave to M-DAC) a v sluchátkovém vystupu z M-DACu do HD600 neslyším rozdíl.
Jaký je problém s Foobarem ?


Proti Foobaru nemám osobně nic, jen ho beru jako prastarý přehrávač. Kdysi dávno jsem ho používal na Windows 95, zastaralý technicky i vizuálně, prostě toho už moc neumí. Doplněk Asio při kvalitní zvukové kartě není vůbec potřebný, zkoušel jsem režim a zvuk dost divný. Na kvalitu zvuku má hlavní podíl jen zvuková karta, zbytek jen doprovod. XBMC (přehrávač) za poslední dva roky šel neskutečně daleko, ale taky je potřeba kvalitní hardwar. Staré počítače pět let a dál, to je dnes o ničem.

Obrázek

Každému podle chuti, programů, možností, jsou dnes stovky.

Obrázek
monte

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od monte »

Obrázek

Nalevo, ovládání Xonaru, můžeš si dělat se zvukem co chceš.
lynxtwo
Příspěvky: 25
Registrován: 22 úno 2011 19:06

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od lynxtwo »

Tak to jsem si teda naběhl.
Omlouvám se panu Diokovi, že jsem neúmyslně vyvolal off-topic v jeho vlákně.
Snažil jsem se jen v mém předchozím postu napsat aspoň trochu věcnou poznámku k možnostem propojení PC do M-DACu.
Jinak chci potvrdit, že M-DAC je výborná "value for money", kromě výborného DACu člověk dostane i neméně výborny diskrétní jFetový preamp/headamp, s možností analogové nebo digitální attenuace, výstup Wordclock, digitální filtry znějící líp než standardní Sharp RollOff, různé vychytávky jako Bitperfect Test, LSB Restoration pokud by chtěl člověk používat WinXP bez ASIO nebo KernelStreamingu, atd atd. Po půl roce užívání jsem s M-DACem spokojen čím dál víc.
Gratulace Audiolabu a týmu Johna Westlakea k ocenění EISA.
Odar

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od Odar »

monte píše:Doplněk Asio při kvalitní zvukové kartě není vůbec potřebný
ASIO / WASAPI / WASAPI Event Style - nema to nic spolocne so samotnou zvukovou kartou. Ide o to, aby sa obisiel Windows mixer, ktory znacne zasahuje do vytupu, ktory lezie z PC von (upsampluje ho). Kvoli co najvyssej kvalite vystupu je nutne Windows mixer obist a prave na toto sluzi ASIO / Kernel streaming / WASAPI / WASAPI Event Style (podla OS a prehravaca).

Konkretne XBMC podporuje WASAPI.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od lubin »

Za ty peníze to vypadá velmi dobře...perfektní výbava... :thumbup:
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
monte

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od monte »

V celku DAC úzce souvisí s počítačem, televizí, internetem. Zacházet do technických detailů tady nemá velký smysl. Vím k čemu slouží různé softwarové doplňky, ale osobně jich nepoužívám. Když už, tak úpravou biosu a registru Windows. V registrech si vlastně můžeš překopat veškeré funkce, ale nedoporučuji běžným uživatelům se ani přiblížit. Kvalitní zvukové karty mají i kvalitní ovladače a funkce. Tady je obrovský rozdíl, asi jako u hifi. Kdo a co si pořídí je jen jeho věc, notebook nesnáším. Ale k nízkým cenám a rozměrech se mezi lidmi velmi rozšířil. Nedávno jsem si postavil další nový stolní počítač a byl jsem dost překvapený. Třeba SATA III, tak to jsou fofry, procesor atd. To hloupé skóre mi ukazuje 7.7, takže jsem skoro na konci možnosti domácího počítače. Prace je fantastická, třeba rendering videa , trojnásobek reálu ze šesti stop.
lynxtwo
Příspěvky: 25
Registrován: 22 úno 2011 19:06

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od lynxtwo »

Odar:
Přesně tak. Pokud je nainstalováno např. Asio4all, lze pak dostat bitperfect data rovnou na USB, zvukovka je zcela mimo, takže je úplně jedno, jde-li o notebook se zvukovkou integrovanou na boardu. Dostanou-li se pak data v asynchronnim modu až do DACu, jsme tam.
Jediný potenciální problém je průnik VF rušení z PC do DACu po USB kabelu, ale můj pocit je, že M-DAC hraje tak výborně mj. proto, že je konstruován tak (minimálně jeho analogová část), aby byl k VF rušení odolný.

Jinak ještě k bitperfect tématu, M-DAC má specialitku, že dokáže rekonstruovat bitperfect data dokonce z WinXP Direct Soundu, takže není potřeba ani to Asio. Cituji: "In Windows XP the kernel mixer introduces a random error with a peak amplitude of +/- 1 LSB (least significant bit). By analysing the incoming data in real time, the M-DAC can detect this error signal and can restore the samples to their original state, rendering the playback bitperfect." Tipuju, že je to práce Glassmana.
monte

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od monte »

Dívám se na vstupy, je to USB ? Podle tvaru spíš jako FireWire. Kdyby byl na přední straně vstup USB a hraní z flešky, tak nemá chybu http://cs.wikipedia.org/wiki/Universal_Serial_Bus. Tady něco zaspali.
Odar

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od Odar »

Vstup je USB typ B (ako napr. na tlaciarniach) Obrázek
FireWire vyzera takto http://3.bp.blogspot.com/_YOMye8-5Wyo/T ... n_port.jpg
monte

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od monte »

Proč to tam dávali, myslím jen komplikace.
Odar

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od Odar »

Potrebujes tam uplne standardny kabel za par EUR http://www.alza.sk/kabel-usb2-0-propojovaci-d39974.htm Neviem, co sa ti na tom nezda.
monte

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od monte »

No ty standartní kabely jsou dnes unikátní šunty. Chytneš na ně i VKV a možná i zkrat, už jsem se s problémem setkal. Mám ještě v krabici několik kusů dvakrát stíněné. Před třemi roky se k nám dovezly kvalitní Belkin, ale asi jsou dnes vyprodané. Hifista, který je zvyklý na něco lepšího asi pohoří. Jen mne překvapilo, proč tento typ použili. Sice tam nejsou rychlé datové toky, ale v budoucnu se může lecos změnit.
Odar

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od Odar »

S kvalitnejsimi USB kablami ma skusenosti Bína http://www.wireworldcable.com/products/75.html
lynxtwo
Příspěvky: 25
Registrován: 22 úno 2011 19:06

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od lynxtwo »

monte píše:No ty standartní kabely jsou dnes unikátní šunty. Chytneš na ně i VKV a možná i zkrat, už jsem se s problémem setkal. Mám ještě v krabici několik kusů dvakrát stíněné. Před třemi roky se k nám dovezly kvalitní Belkin, ale asi jsou dnes vyprodané. Hifista, který je zvyklý na něco lepšího asi pohoří. Jen mne překvapilo, proč tento typ použili. Sice tam nejsou rychlé datové toky, ale v budoucnu se může lecos změnit.
Osobní zkušenost: S obyč. USB káblem funguje bez jediného problému. Stačí nemít v cestě USB hub a dodržet standardní max délku usb káblu 5 m.
Kromě toho, když z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje USB, jsou k dispozici optické a coax digi vstupy. Coax i pro 24/192.
monte píše:Kdyby byl na přední straně vstup USB a hraní z flešky, tak nemá chybu. Tady něco zaspali.
Nezaspali, je to vědomé rozhodnutí mít za daný rozpočet co nejlepší DAC. Je to DAC, ne media player.
lynxtwo
Příspěvky: 25
Registrován: 22 úno 2011 19:06

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od lynxtwo »

John Westlake nabízí v aktuálním vlákně na PinkFish HW upgrade MDACu :
http://www.pinkfishmedia.net/forum/show ... tcount=969
celé vlákno :
http://www.pinkfishmedia.net/forum/show ... ed&page=65
bh69
Příspěvky: 166
Registrován: 17 říj 2012 08:38

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od bh69 »

Mám teď M-DAC doma a začal jsem zkoušet a narazil jsem na první problém - při použití CDP jako transportu a propojení přes koax dochazí občas k výpadku zvuku na krátký okamžik (jen na chvilku ticho, žádné lupnutí nebo prsknutí, jen výpadek). Nevzniká to náhodně, ale týká se to konkrétního místa skladby. Předpokládám teda, že to má souvislost s nějakým škrábancem nebo problémovými daty posílanými transportem do DACu. Zkusil jsem zatím 2 CD, normální kupovaná, která CDP přehrává bez problémů, resp. bez slyšitelných výpadků. Na obou se několik takových míst našlo.

Před časem jsem testoval jiné převodníky (rDAC, Sapphire) a nic podobného jsem nezaregistroval. Ještě se zkusím podívat na nastavení, zahlédl jsem v menu nějaké nastavení oprav chyb - možná to jde nějak vyřešit ?

Jinak přes USB jsem zatím žádné problémy nezaznamenal. Zvuk taky vypadá dobře, první dojem je taková přirozenost a neutralita, nehraje si na žádné efekty, nic nevylepšuje a zatím ani ničím nevadí. Hraje prostě tak normálně. Jen bych snad bral trochu větší prostorové zobrazení, ale zase je to spíš o tom, že nic nenafukuje.
lynxtwo
Příspěvky: 25
Registrován: 22 úno 2011 19:06

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od lynxtwo »

Zkus bez váhání dotaz na http://www.pinkfishmedia.net/forum/show ... 55&page=25
Návrhář případně zkušenější uživatelé odpovídají na všechny dotazy.
bh69
Příspěvky: 166
Registrován: 17 říj 2012 08:38

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od bh69 »

Diky moc, uz jsem tam nahodil dotaz a prisla odpoved
If your sure the "Muted" section is in the identical location, try a different transport - it appears your CD player does not apply C2 Error correction on the Digital output (Odd). The C2 Error can be flagged as non valid data - MDAC does not try to interpolate (Guessimate) this missing data - other Dac's might.
Ted rano jsem si pustil jine CD a po minute zase stejny problem. Podotykam, ze se jedna o originalni CD, ktera jsou v dobrem stavu a z CDP na hraji bez problemu. Tentokrat ale vypadky nebyly pri pretoceni zpet na stejnem miste, resp. kdyz jsem se vratil, tak tam vypadek nebyl a nebo byl o kousek jinde.
Pokud skutecne CDP posila ven neopravena data, prekvapuje mne ze M-DAC si s tim neporadi stejne jako si poradil rDAC nebo Sapphire, kde jsem absolutne zadne problemy nezaznamenal ..

Sice pro mne tenhle zpusob provozu neni nejdulezitejsi, ale pocital jsem s tim, ze bych to obcas mohl takhle pouzivat. I kdyz asi to nema velky smysl, protoze stejne nepozoruji temer zadny rozdil ve zvuku mezi analogovym vystupem CDP a provozem pres DAC.
Odar

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od Odar »

Nerobil ti podobne psie kusy Vincent DAC? Alebo to bol niekto iny z fora . . .
bh69
Příspěvky: 166
Registrován: 17 říj 2012 08:38

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od bh69 »

Odar píše:Nerobil ti podobne psie kusy Vincent DAC? Alebo to bol niekto iny z fora . . .
ne, to jsem nebyl ja, ale vim co myslis, taky jsem to vlakno cetl
lynxtwo
Příspěvky: 25
Registrován: 22 úno 2011 19:06

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od lynxtwo »

Napadá mě, jestli nezkusit zkontrolovat a seřídit optiku toho CDP. Totiž k opravám chyb interpolací by až tak moc nemělo docházet (obzvlášť na plackách v dobrém stavu), většinu by měla řešit C2 korekce (AFAIK, nejsem odborník).

Jinak, z jiného vlákna, zkusils to Mezzo přes satelit?
bh69
Příspěvky: 166
Registrován: 17 říj 2012 08:38

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od bh69 »

lynxtwo píše:Napadá mě, jestli nezkusit zkontrolovat a seřídit optiku toho CDP. Totiž k opravám chyb interpolací by až tak moc nemělo docházet (obzvlášť na plackách v dobrém stavu), většinu by měla řešit C2 korekce (AFAIK, nejsem odborník).
Pokud ta C2 korigovana data jdou na digi vystup, to je co J.Westlake odpovedel. I kdyz se mi nezda, ze by to tak bylo, to prece nedava smysl, aby to posilalo ven surove nactena neopravena data ... Ale jak jsem psal, samotny CD prehravac stejny disk prehraje bez mrknuti oka, zadny vady neslysim. A dela to asi v podstate kazdy disk (uz jsem nezkousel dal, ale ze tri to delaly vsechny a hned na prvni stope kterou jsem pustil ..), to je divny, ze by se stejny problem neprojevil u predchozich DACu, ktere jsem mel.
Odar

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od Odar »

Mozno blbost, ale neskusal si iny digi kabel?
lynxtwo
Příspěvky: 25
Registrován: 22 úno 2011 19:06

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od lynxtwo »

bh69:

ne, on právě odpověděl, že to vypadá, jako by ten CDP posílal C2-nekorigovaná data na digi out, což je divné ("odd") :
does not apply C2 Error correction on the Digital output (Odd).

Jinak, pokud ty chyby nejsou velké, tak asi neslyšíš, ani když nastoupí už korekce interpolací. Ale tu MDAC nedělá, jak JW píše (nevím proč, to je věc designéra), takže bys pak z MDACu (narozdíl od interpolujícího CDP nebo DACu) slyšel dropout. Ale pokud třeba mechanika/optika čte tak, že se hodně koriguje interpolací (jen domněnka v tomto případě), tak bych se snažil o kontrolu/nápravu.

To s tím digi kabelem není špatný nápad. Jo a máš u toho CDP možnost externích hodin (poslat tam z MDACu) ?

Sorry za OT, když tak pokrač. v poště.
lynxtwo
Příspěvky: 25
Registrován: 22 úno 2011 19:06

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od lynxtwo »

bh69:
Tak vidím na Pinkfish, že se ti dostalo docela masivní podpory:) Za tohle si tamější komunitu kolem MDACu celkem cením...
bh69
Příspěvky: 166
Registrován: 17 říj 2012 08:38

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od bh69 »

Ano, na foru pinkfish mi poradili jeste zkusit nastavit korekci jitteru, zmenil jsem ji na MIddle (nahodne, nevim co ruzne volby znamenaji) a zda se ze to nejspis vliv melo - ted posloucham Gillespieho a zatim zadny vypadek nepozoruju. Je to divny, dropout a jitter bych cekal, ze nemaji souvislost, ale tezko rict co se tim nastavuje ...
lynxtwo
Příspěvky: 25
Registrován: 22 úno 2011 19:06

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od lynxtwo »

Čím vyšší je nastavena ta korekce jitteru, tím větší "roztřesení" příchozího signálu to zvládne bez výpadku.
bh69
Příspěvky: 166
Registrován: 17 říj 2012 08:38

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od bh69 »

lynxtwo píše:Čím vyšší je nastavena ta korekce jitteru, tím větší "roztřesení" příchozího signálu to zvládne bez výpadku.
a ma to nejake negativni dopady ? ze to neni implicitne nastavene na maximum
lynxtwo
Příspěvky: 25
Registrován: 22 úno 2011 19:06

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od lynxtwo »

Snad kdyby odpověděl nějaký odborník. Já si částečně pamatuju něco z diskuzí na jiných fórech, ale už je to dávno a jsem laik, tak bych asi dost plácal. Ale důvody tam určitě jsou. Zajímá-li tě to moc, určitě si vyhledáš.
(Jinak jsme už zase OT.)

K tématu M-DAC: Budu si objednávat upgrade L2, který se na zmíněném Pinkfish právě diskutuje, tak (pokud nezapomenu) sem pak postnu dojmy. Jinak, už teď se "stock" MDACem a s HD800 (a při slušných nahrávkách, hlavně klasiky) je to pro mě nejlepší zvuk, co jsem kdy doma měl, poslech přes bedny mně už ani nechybí (při obrovském prostoru, který zobrazují HD800). (Zajímavé, že přes HD800 jasně rozliším MDAC a LynxTwo/PRE3, kde jsem přes HD600 moc rozdílů neslyšel. Poslech mého staršího DACu M-Audio USB Audiophile je do HD800 neposlouchatelná katastrofa:)
Ladič
Příspěvky: 2
Registrován: 20 čer 2013 11:35

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od Ladič »

MDAC jsem koupil tady
http://shop.avcenter.cz/avcenter/eshop/ ... -prevodnik
a k němu tento USB kabel
http://shop.avcenter.cz/avcenter/eshop/ ... Viablue-2m
Naprostá spokojenost.
Nykkey
Příspěvky: 2
Registrován: 24 čer 2013 13:01

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od Nykkey »

Pekna masinka. Tak to vypada v interieru.
Obrázek
USB kabel Inakustik, stereo kabel Oehlbach Beat.
Nykkey
Příspěvky: 2
Registrován: 24 čer 2013 13:01

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od Nykkey »

Odar píše:Potrebujes tam uplne standardny kabel za par EUR http://www.alza.sk/kabel-usb2-0-propojovaci-d39974.htm Neviem, co sa ti na tom nezda.
USB a HDMI jsou kabely pro digitalni prenos.
Jsou kabely za 50, 500 a treba 5.000 Kc
Kazdy se vybere podle vlastniho nazoru a ceny propojenych zarizeni.

Znam cloveka ktery ma USB kabel za 3.990,-
Obrázek
Rozhodne by k M-DACu nekupoval kablik za 50,-
Uživatelský avatar
miero
Příspěvky: 390
Registrován: 20 srp 2011 22:15
Bydliště: Praha

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od miero »

Nykkey píše:Rozhodne by k M-DACu nekupoval kablik za 50,-
Tiez urcite neutierat prach handrickou za 25,-. A ani obycajnu elektrinu radsej do toho nepustat...
bh69
Příspěvky: 166
Registrován: 17 říj 2012 08:38

Re: Audiolab M-DAC - EISA 2012-2013

Příspěvek od bh69 »

Odpovědět