CD Accuphase jako předzesilovač a převodník

Diskuze o CD přehrávačích, transportech, DAC, room corrector apod..
Odpovědět
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

CD Accuphase jako předzesilovač a převodník

Příspěvek od Mirek »

Mám ten pocit, že značka Accuphase je u nás oproti jiným zemím, tak trochu opomíjená a celkem málo se o ní píše a ví, takže něco o mé zkušenosti
jak využít CD přehravač od této značky a tím vlastně relativně snížit jeho. Není to samozřejmě nic nového a dá se to použít i na jiných podobně
vybavených přístrojích jiných značek. V jiném vlákně se tu píše o transportu a dost lidí používá svůj CD-přehravač jenom jako transport, já naopak
používám CD přehravač díky tomu, že má nejenom digitální výstupy, ale i vstupy a zároveň kvalitní digitální regulaci hlasitosti zárověň jako předzesilovač
a převodník.
Vzhledem k tomu, že zesilovače Accuphase jsou ve skutečnosti v jedné skříni uložený koncový zesilovač + předzesilovač ( v mém případě E308 ) je
velmi jednoduché zmáčknutím 1 knoflíku tyto rozpojit a do vstupu Power in zastrčit analogové kabely a hlasitost regulovat přehravačem. Digitálními
kabely jsem potom propojil CD - přehravač s DVD a Settoboxem od UPC, výsledky byl překvapivě dobré - koncový zesilovač má větší dynamiku a hudba
z něj zní o něco přirozeněji, DVD / SACD Denon 1930, kde jsem DVD s hudbou natož CD bez újmy na zdraví nemohl poslouchat, má jako mechanika skoro
( no né úplně skoro ) stejný zvuk jako DP400 a u Settoboxu k mému úžasu nastal opravdu velký posun v kvalitě zvuku, např. u tel. kanálu Classic jsou
některé koncerty vážné hudby nebo Jazzu požitkem a nejenom u tohoto kanálu, také některé filmy jsou velmi dobře ozvučené a mají např. skvělý prostor
a hudba je ve filmech kvalitně nahraná. I když má Settobox plno rozhlasových kanálů, tak vzhledem k množství CD v mé sbírce a kvalitě hry DP400
jsem neměl potřebu to ani vyzkoušet.
Z toho vyplývá přehravač má velmi kvalitní převodník. Měl jsem také možnost ho porovnat s převodníkem integrovaní v zesilovači Sroll, který jsem
měl zapůjčený na 1 den i s nějakým nejlevnějším přehravačem Sencor a aspoň podle mého převodník od DP400 hrál lépe.
Přeji skvělý zvuk.
Mirek
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2196
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: CD Accuphase jako předzesilovač a převodník

Příspěvek od zappa »

Mirku,pouštěli jste ten Sencor také přes Accuphase?
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 890
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: CD Accuphase jako předzesilovač a převodník

Příspěvek od NA-Noble Audio »

Jen malá technická poznámka

"Vzhledem k tomu, že zesilovače Accuphase jsou ve skutečnosti v jedné skříni uložený koncový zesilovač + předzesilovač"

Takhle jsou konstruované i všechny ostatní zesilovače v jedné skříni, až na naprosté vyjímky.
U mnoha integrovaných zesilovačů lze připojit signál rovnou do koncového zesilovače, a existují i takové u kterých lze samostatně použít jak koncák, tak předzesilovač.
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4224
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: CD Accuphase jako předzesilovač a převodník

Příspěvek od Mark Levinson »

Nemyslím, že by Mirek nevěděl tyto základní věci, jen to možná tak vyznělo. Myslím, že nám chtěl říci, že v jeho případě to hraje lépe, když má CD připojeno přímo na koncový stupeň integráče a řídí hlasitost na CD playeru.
Jsem rád, že se podělil o svou zkušenost, protože tohle u jiných značek nemusí platit. Taky by to mohlo být úplně jiné, kdyby byl použit čistokrevný předzesilovač např. Accuphase C-2110.
Mark Levinson
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Re: CD Accuphase jako předzesilovač a převodník

Příspěvek od Mirek »

To N.A.
Možné jsem to zbytečně rozpitvával, jsem na to zvyklý ze své profese, ale uvědomil jsem si, že je to chyba, protože tady jsem asi mezi samými
odborníky, kteří mají určitě větší znalosti než já.
Nicméně z čeho se skládají integrované zesilovače samozřejmě vím......tohle školení nepotřebuji. Také jsem netvrdil, že Accuphase je vyjímka,
jenom jsem si myslel, že může má zkušenost někoho zajímat, popř. si také někdo zkusí u svých přístrojů v tomto směru zaexperimentovat.
Ale otázkou je zdali se dají všechny int. zes. rozpojit a využít buď koncový zes. nebo předzes. Druhou věcí je, jak se dají rozpojit, dost často,
tak že se vytáhne klem na zadní straně, ale myslím si, že není zase tolik zesilovačů, kde může být propojeno více variant a jenom zmačknutím
knoflíku na přední straně přístroje přepínat režimy z integrovaného na koncák apod. - pokud to, tak není, tak mě oprav. Dají se také takto velmi
lehce posoudit rozdíly rozdíly ve zvuku, ale i využívat různé varianty propojení s dalšími přístroji.
Také proto jsem to napsal, protože jsem toho u nás o této zmačce moc u nás nečetl a ani jsem neměl to štěstí se setkat s dalším majitelem
a podělit se o své zkušenosti.

To Zappa
Jak jsem již napsal, tak jsem zapojil Sencora i přes Accuphase a to, že se mi ten zvuk líbil víc než ze Srolla, ale to nic neznamená, může to být
jenom můj pocit a nebo si to lépe k sobě sedlo v mých podmínkách.
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 890
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: CD Accuphase jako předzesilovač a převodník

Příspěvek od NA-Noble Audio »

To Mirek

Reagoval jsem pouze na to, jak to na mě při přečtení vyznělo, to že to pisatel mohl myslet i jinak je možné.

"Ale otázkou je zdali se dají všechny int. zes. rozpojit a využít buď koncový zes. nebo předzes"
Určitě to nemají všechny, to ani netvrdím.

"Druhou věcí je, jak se dají rozpojit, dost často, tak že se vytáhne klem na zadní straně"
Tato varianta je z technického i zvukového hlediska správná, varianta s přepínacím knoflíkem na čelním panelu je pouze komfortní záležitost.
Už to, že do přístroje přivedeš dvěma sadama kabelů signál (jednou do předzesilovače a jednou do konce) není z pohledu průniku rušení a možných přeslechů ideální. Vždy je zvukově nejlepší řešení aby z přehrávače vedl jen jeden set linkových kabelů a ty se přehazovali při porovnávání, vzejde z toho opravdu objektivní a absolutní výsledek. Ano, je to náročnější než připínání tlačítka na panelu, nebo dokonce z křesla na D.O.
To jsou mé zkušenosti v této oblasti.
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4224
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: CD Accuphase jako předzesilovač a převodník

Příspěvek od Mark Levinson »

Já tady popíšu zkušenost jednoho kolegy. Experimentoval se zapojením podobně jako Mirek a zapojení svého inegrovaného zesilovače Yamaha (nevím už model), který měl ze zadu ty klemy co se dají vytáhnout a oddělit koncový stupeň. Řídil to nějakým lepším CDP Sony, který měl regulovatelný výstup (něco se šuplíkem uprostřed s klampem, ve zlaté barvě).
Teď ke zvuku, když jsem ho navštívil a měl to takto poprvé zapojené, tak byl nadšený z dynamického zvuku, že takto je to jednoznačně lepší. Byl nadšený z dynamického a přesného až expresivního zvuku. Prostě to bylo na první poslech slyšitelně lepší. Když jsem k němu přišel po nějaké delší době, tak to měl zapojené zase normálně, tedy CDP do integrovaného zesilovače a hlasitost řídil na Yamaze. To mně samozřejmě zajímalo, takže proč. Bylo mi řečeno, že na první dojem je lepší varianta CDP řídí volume a přímo do konce, ale po delším poslechu zjistil, že hudba je dynamická sice parádně, ale zvuku chybí barvy a tak nějak život. Po delší době jsem u něj zjistil, že zase z CDP krmí přímo koncový stupeň a tak následovaly zase otázky. No a nemohl se rozhodnout jak hrát, hrálo to prostě jinak a každý zvuk měl svá pro i proti.
Toto není srovnání (Yamaha není Accuphase!), ale jen příklad jiné sestavy. U jiných značek a spojení to může být jiné, chce to vyzkoušet. Vliv na zvuk může mít více faktorů, jak kvalitní je regulovatelný výstup z CDP apod..
Mark Levinson
Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 305
Registrován: 27 pro 2010 12:38
Bydliště: Ostrava

Re: CD Accuphase jako předzesilovač a převodník

Příspěvek od noaid »

Některé integrované zesilovače jsou konstruovány tak, že předzes bohužel obrátí polaritu signálu a konec taky. Takže v celkovém zapojení je sice polarita správně, ale pokud použijeme jen koncovou či předzes. část, tak je to špatně a právě se to projeví jakoby zvýšenou dynamikou, a změní se stereobáze - nic není pořádně uprostřed.
V tom případě je třeba přehodit i zapojení reprokabelů - přehodit červený a černý na bednách.
Pak teprve je vše v pořádku a lze objektivně porovnávat zapojení.
Zábava je pokračování nudy jinými prostředky.
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Re: CD Accuphase jako předzesilovač a převodník

Příspěvek od Mirek »

Tak mi to dnes nedalo a porovnal jsem po delší době zvuk integr.zes. kontra koncák. Integr. je přece jenom trochu zastřenější, mě osobně se jednoznačně líbí víc zvuk z koncáku. O čem psal Noaid není naštěstí můj problém.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 713
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: CD Accuphase jako předzesilovač a převodník

Příspěvek od lubin »

Určitě záleží i na tom, jakým způsobem je "regulovatelný výstup" z CDP proveden. Pokud je tam "plnohodnotný" předzes , který jde s úrovní signálu až do "nuly" , měl by být (mohl) přínosem pro spojení CDP a koncák. Některé CDP ale regulují svůj výstup jakýmsi "ubírání bitů" (technicky přesně neznám) a tam při nižší hlasitosti dochází k jakési "ztrátě" informací.....je to tedy použitelné jen "omezeně" v rámci hi-fi.
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,Magnepan 3.7i,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Odpovědět