Zdroje hudby - začátečník - možnosti přehrávání

Diskuze o CD přehrávačích, transportech, DAC, room corrector apod..
Odpovědět
vavahome
Příspěvky: 21
Registrován: 28 úno 2013 20:23

Zdroje hudby - začátečník - možnosti přehrávání

Příspěvek od vavahome »

Nějak se nemohu orientovat ... a rozhodnout kudy vlastně jít, sbírku CD nemám - tedy mám, ale nerad bych ji nikomu ukazoval, asi by to považoval za dobrý vtip v té záplavě SACD, SHM, apod. a to mně vede k zamyšlení - a možná nejen mně...co za zdroj KVALITNÍHO signálu. Popořadě:
1) klasické CD - koupím a teď co s ním, samozřejmě do kvalitního CD přehrávače a přehrát. No ale co s ním po stovce přehrání, po pěti deseti letech ...tak zálohovat, a tím se dostávám k dalšímu bodu
2) FLAC - vynikající, takže mám kvalitní FLAC - ale co s ním ...vypálit další CD přichází v úvahu asi jen u kvalitního CD-R recorderu, kterých je málo a jsou drahé a tak FLAC musím začít přehrávat (alespoň šetřím původní CD a nebo jej vůbec nemám, protože jsem FLAC stáhl z netu) a to:
2a) přímo z PC - t.zn D/A převodník .... a tady jsem absolutní laik, všechny ty kabely, synchronní/asynchronní, optický, M2tech hiFace (nepoužívám stolní PC a mám doma jen notebooky ..), ASIO drivery, atd. než to dostanu do zesilovače
2b) na Flash USB disk nebo externí USB HDD (jakpak to bude zvukově vypadat, když připojím velký USB HDD, který musí mít externí vlastní napájení do předního panelu nějakého zařízení jako je Cambridge Audio Sonata NP30??) do předního panelu, nebo i zadního (vzal to čert) (no asi ne, když na hifi-voice srovnávají vnitřní USB vstup u Pioneer NP-50 s KingRex - ten vypadá fakt ošklivě...)

Teď doufám, že mi někdo řekne, že ripování CD na FLAC je kapitola sama o sobě (což asi je, ale tam bych se asi nějak prokousal...tedy alespoň v rámci mé zvukové schopnosti, ale mám pocit že se k tomu při svých dotazech taky dostanu :shh: )

Takže suma sumárum .... když už nemám tu sbírku CD potřebuji vůbec kvalitní CD přehrávač? Nebo spíše řešení 2a) nebo mi bude stačit i 2b) ....abych to zjednodušil, nemám rychlý internet, takže online zdroj signálu nepotřebuji a radio kvalita mne neuchvacuje.

Váš názor? Díky a zdravím
Odar

Re: Zdroje hudby - začátečník - možnosti přehrávání

Příspěvek od Odar »

Doplnenie k 1) - zabudol si na SACD, DVD-A, BluRay . . .
Doplnenie k 2) - este mas moznost 2c) kupit multimedialny prehravac, ktory ma v sebe interny HDD a aj D/A prevodnik - ako ja hovorim - vsetko v jednej skatuli.
vavahome píše:ripování CD na FLAC je kapitola sama o sobě
Vysoku skolu na to netreba, ale ma to svoje specifika a je dobre dodrziavat overene postupy.

Svoj nazor ti podsuvat nebudem, len som sa snazil rozsirit to, co si napisal. Akou cestou sa vydat, to si musis prebrat sam.
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Zdroje hudby - začátečník - možnosti přehrávání

Příspěvek od Yngwie »

Pokud máš hromadu FLAC a neposloucháš SACD/CD, pak si kup něco jako M-DAC od Audiolabu (20k) nebo DAC Casea Orion (50k) s novým USB rozhraním a budeš si chrochtat ... no a pokud máš dost peněz a kvalitní řetězec, tak si počkej na Luxman DA-06, který dokáže přehrávat i DSD/DXD záznamy a klasické PCM na digitálních vstupech dokáže upsamlovat na 32/384 (120-130k). FLAC na CD vypálíš dobře i běžné mechanice DVD-RW, když zvolíš nějakou rozumnou rychlost (2/4/8x) a ppužiješ třeba Foobar s plug-inem pro konvertování hi-res hudby do 16/44.
vavahome
Příspěvky: 21
Registrován: 28 úno 2013 20:23

Re: Zdroje hudby - začátečník - možnosti přehrávání

Příspěvek od vavahome »

Co bych opravdu nerad to je tahat notebook k sestavě pokaždé když chci něco poslouchat. Jestli to chápu dobře - většina D/A převodníků nedokáže číst FLACy z USB Flash nebo HDD disku ale musí se propojit pomocí USB interface. Našel jsem např Marantz 6003, který má sice USB vstup na čelním panelu, ale ten je k připojení iPodu a podle mne nebude umět přehrávat FLACy přímo.

Pár zařízení jsem našel, která přehrávají FLACy přímo z USB - např. Onkyo TX-8050 (nevím, jak na tom s kvalitou zvuku), Pioneer NP-50, Cambridge Audio Sonata NP30. Ta poslední podle recenze nabízí i kvalitní internetová radia, ale nevím jak kvalitní připojení je k tomu třeba a já se připojuji přes CDMA....

Mohl by mi někdo osvětlit jak technicky dostanu FLAC signál do D/A převodníku a zda je zvukový rozdíl mezi řetězcem PC - D/A převodník nebo USB Flash disk - D/A převodník interní v zařízení? Nevím jestli jsem to popsal dobře, prostě jestli je zvukový rozdíl mezi tím, když propojím počítač s D/A převodníkem a nebo nacpu USB Flash do např. té CA Sonaty NP30?? Je mi jasné, že to bude záviset na rozdílu kvalit externího/samostatného D/A převodníku a toho interního v konkrétním zařízení - ale co ten zbytek řetězce - projeví se nějak?

Ještě jsem našel "vše v jednom" řešení od Pioneeru PDX-Z9 - ale to se mi nelíbí jednak vzhledově a jednak ani podle zvukových refererencí a nepřehrává FLACy.

Díky
Uživatelský avatar
miero
Příspěvky: 390
Registrován: 20 srp 2011 22:15
Bydliště: Praha

Re: Zdroje hudby - začátečník - možnosti přehrávání

Příspěvek od miero »

"Prevodnik" s USB vstupom na flashku ma "pocitac" uz v sebe integrovany. Ak vyrobca nedodava firmware s FLACmi, tak mozes este skusit alternativny firmware RockBox, ktory ale je skor orientovany na prenosne prehravace. Kvalita audia zavisi od mnohych faktorov, typicky najmenej problemov je s digitalnou castou. Kriticky je samotny prevodnik/zvukova karta a jeho/jej odolnost na rusenia pri prijme digitalnych dat. Napr. prevodnik bez resampleru spojeny s coaxom/toslinkom mava problemy s jittrom. Prevodniky s USB vstupom mozu mat problemy s rusenim prichadzajucim po kabli z pocitaca. Ale ani vystup z pocitaca/mobilu/prehravaca nie je nijak uzasny. Uzasny v zmysle, ze trenovany posluchac pozna ak to je pripojene k hodne slusnej zostave, alebo cez kvalitne sluchadla. Pride mi ze chces riesit vsetko naraz. Radsej zacni pomaly... ak mas zosilnovac a repro, tak kludne mozes hrat hudbu i z mobilu/mp3-prehravaca ak si tam nainstalujes podporu pre FLAC. Napriklad prenosny prehravac Sansa Clip, ci Sansa Fuze nestoja vela maju prevodnik lepsi nez bezny lacny DAC, pocitac ci telefon. Akurat su offline a nemaju velku reprezentativnu skatulu. Mimochodom na to Dynaudio XEO 3 si nejak nereagoval.
Odar

Re: Zdroje hudby - začátečník - možnosti přehrávání

Příspěvek od Odar »

vavahome píše:Jestli to chápu dobře - většina D/A převodníků nedokáže číst FLACy z USB Flash nebo HDD disku ale musí se propojit pomocí USB interface.
Samotny D/A prevodnik s tym nema nic. Do D/A prevodniku pridu uz len data. USB sluzi ako transport. Da sa s pritiahnutim za vlasy povedat, ze je to moderna "obdoba" S/PDIF. To, ci "skatula" vie citat FLACy zalezi skor od firmware (= software), ktory je v skatuli = ci vie FLAC dekodovat. Ak sa FLAC dekoduje, dalej to uz ide (asi) len ako LPCM, ktory spracuje D/A prevodnik v skatuli. Tolko len na upresnenie.

U lacnych pristrojov, po ktorych pozeras (+/- 500 EUR) je USB vacsinou ta najhorsia moznost pripojenia, ktora existuje. To USB je tam "do poctu" a kvalita toho transportu je vacsinou ovela horsia, ako S/PDIF vstupy.
vavahome píše:je zvukový rozdíl mezi tím, když propojím počítač s D/A převodníkem a nebo nacpu USB Flash do např. té CA Sonaty NP30?? Je mi jasné, že to bude záviset na rozdílu kvalit externího/samostatného D/A převodníku a toho interního v konkrétním zařízení
Nezalezi to len od D/A prevodnika (co je v principe len 1 cip [+ analogova cesta "za nim]). Velmi podstatny vplyv ma implementacia transportu. Mozes mat jedno zariadenie, na nom povedzme 3 vstupy (USB, S/PDIF, AES/EBU) a s kazdym vstupom to moze hrat inak podla toho, ako ma ktory digi vstyp vyrobca spraveny (jitter, kvalita clocku). Je to komplikovane, je to "samanizmus", ale zial je to realita.
vavahome
Příspěvky: 21
Registrován: 28 úno 2013 20:23

Re: Zdroje hudby - začátečník - možnosti přehrávání

Příspěvek od vavahome »

miero píše:"Prevodnik" s USB vstupom na flashku ma "pocitac" uz v sebe integrovany................ Mimochodom na to Dynaudio XEO 3 si nejak nereagoval.
Díky za odpověď :-) snažím se tomu všemu nejdříve porozumět a jednoduše řečeno hledám odpověď na otázku, zda přehrávání z USB Flash může být kvalitní - tenhle způsob by mi asi nejvíc vyhovoval, ale díky i za další nápad - Sansa Clip - dobrý typ na přenosný přehrávač FLAC a docela levný, budu o tom přemýšlet.
Zesilovač a repro nemám, ale pomalu se začínám klonit k názoru, že do bytu pořídím to Onkyo a k němu Dali Zensor 1 - až si je oboje poslechnu.
Do baráku - ty Dynaudio XEO mně taky zaujaly, jenže jsem si nějak vysnil Usher BE-718 a tak nebudu pospíchat. Prostě první budu řešit byt - t.zn. malé regálovky a něco čím je živit.
vavahome
Příspěvky: 21
Registrován: 28 úno 2013 20:23

Re: Zdroje hudby - začátečník - možnosti přehrávání

Příspěvek od vavahome »

Odar -
U lacnych pristrojov, po ktorych pozeras (+/- 500 EUR) je USB vacsinou ta najhorsia moznost pripojenia, ktora existuje. To USB je tam "do poctu" a kvalita toho transportu je vacsinou ovela horsia, ako S/PDIF vstupy.
Díky za objasnění ! Tady už se mi to začíná malounko rozjasňovat - chceš tím říci např, že pokud u téhle třídy ( přesně jak píšeš cca 500 EUR ) dám FLACy z USB Flash disku do USB vstupu tak to bude hrát hůře než např. pokud ten FLAC pošlu z PC přes M2tech hiFace a z něj SPDIF do D/A převodníku??
A ještě asi stupidnější otázka, jak to bude vypadat pokud ty FLACy pošlu z výše uvedeného Sansa Clip přímo do zesilovače??
Odar

Re: Zdroje hudby - začátečník - možnosti přehrávání

Příspěvek od Odar »

V cenovej kategorii, kde sa chces pohybovat by som volil USB konverter M2Tech Hiface. Je to dlhodobo overene riesenie so slusnymi vysledkami.
Uživatelský avatar
miero
Příspěvky: 390
Registrován: 20 srp 2011 22:15
Bydliště: Praha

Re: Zdroje hudby - začátečník - možnosti přehrávání

Příspěvek od miero »

K tej Sanse: ak na nej hlasitosť nastavíš na -3dB a výslednú hlasitosť budeš regulovať na (integrovanom) zosilňovači tak si myslím, že zvuk s komponentami do 40 tisíc bude z 95% rovnako dobrý ako keby si tam mal high-end prevodník.

Ten hiFace a prevodník by som asi zháňal až neskôr. Na začiatok určite dobre poslúži audio výstup takmer z hocičoho -- mimo Raspberry Pi, ten je strašný :-D
vavahome
Příspěvky: 21
Registrován: 28 úno 2013 20:23

Re: Zdroje hudby - začátečník - možnosti přehrávání

Příspěvek od vavahome »

Díky za objasnění - alespoň pro mne a alespoň trochu do hloubky - problematiky. To je přesně to co jsem potřeboval. Myslím, že budu muset začít zkoušet co slyším a co ne a navštívit studia a pak se teprve rozhodnout ( a podle peněženky) zda jít jednoduchou cestou Onkyo TX-8050 + Dali Zensor 1 nebo zatím zesilovač + repro a honit to přes tu Sansu (Miero díky za tip) no a později do D/A převodníku a M2tech (díky Odere!) což je určitě audiofilnější řešení.
Objevuji jiný svět, našel jsem i Casea USB interface, ale základní otázka je jestli ty rozdíly uslyším a dokážu zaplatit. :thumbup:
Odar

Re: Zdroje hudby - začátečník - možnosti přehrávání

Příspěvek od Odar »

Casea USB Interface bude hodne dalej od M2Tech. Ale ako vzdy a vsade - zalezi od penazenky. Lepsie mozes mat VZDY. Aj ked si myslis, ze lepsie neexistuje :lol:
Odpovědět