Podložky pod LP "slipmatt"

Gramofony a jiné analog. zdroje včetně příslušenství kromě phono předzesilovačů.
Odpovědět
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1045
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od YamahaMan »

Jinak si myslím, že to vybrání pod etiketou LP není pro nic, za nic, je důležité.
[/quote]

Presne tak.
Mám Dual CS5000 a už v 80. rokoch vedeli prečo je ten výrez pod etiketu nutný.
Na fotke originál 5mm silný gumený slipmat s emuláciou 105mm výrezu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od aretax »

Aveo píše: 22 srp 2019 18:33 Aretax,ten nerezový slipmat je položený ešte na vynilovej podložke?
Áno, vynilová podložka je neodnímateľná.

RON: Ten stredový výrez má aj významný vplyv na zvuk. Na slipmate bez otvorov hrali LP viac do výšok a basy boli slabšie. Skúšal som aj ťažšie stredové závažie - na LP to nemalo žiaden deformačný vplyv. Celá platňa "sedela" na podložke bez toho, aby sa zdvíhali okraje. Ale to si musí každý sám vyskúšať. Čo sa týka centrovania, vyrobil som si z dreva centrovací kruh s otvorom 7,5mm a priemerom 105 mm.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
terahera

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od terahera »

S tím středovým vybranim pro etiketu těžko říct,do teď jsem používal korkovo kaucukovy slipmat od docela vyhlášené značky,a vybraní tam také nebylo,teď s mědi bez vybraní také spokojenost,chce to vše vyzkoušet,ale je pravda,že jsem měď s vybranim nevyzkoušel :angel:
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 36
Registrován: 09 kvě 2016 11:29

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od kutilka »

První poznatky s Cu slipmatem.
Okamžitě jsem zaregistroval omezení intenzity (trochu i četnosti) praskání. Někde jsem četl (slyšel), že většina praskotu, i toho slabšího, je způsobena elektrostatikou. Nicméně slipmat je položený na akrylovém talíři a není spojen se zemí, takže nějak nechápu, kam je statika odvedena. :crazy:
Výšky a vyšší středy mají o něco větší přesnost, u strunných nástrojů, cinkavých zvuků a vůbec zvuků impulsního charakteru je výraznější attack, zvuk má větší "šmrnc", je brilantnější. Ženský hlas (ať už sólový či sborový) postrádá v určitých polohách nádech rezonance.
Zlepšení kvality nízkých kmitočtů posoudit nemůžu, protože jsem při úpravě výšky raménka snížil VTA kvůli předchozímu nedostatku nízkých kmitočtů.
Nicméně basy jsou "suché" , přesné a nerozplizlé. Prostor a hloubku - to si ještě budu muset potvrdit dalším poslechem.
I když to zní možná blbě - zvuk se víc přiblížil přesnosti CD.
Testoval jsem na velice kvalitně nahrané a vylisované LP P.Janů - 12 Famous And Awarded Movie songs. Zvuk orchestru a a krásně vykreslený hlas Petry nemá chybu!
Ale je to zatím jen jedna deska, navíc autosugesce je mocný nepřítel audiofilů. Zvuková paměť je dost krátkodobá, kratší, než výměna slipmatu a následné dostavení výšky raménka (VTA).
Takže ruku do ohně dám jen za to snížení praskotu. To ostatní si potvrdím (nebo vyvrátím) dlouhodobějším poslechem...
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Dasta »

JAPEX,
Můžeš zkusit na Technicse,tam to talíř umožňuje, výsledky jsou zajímavé,jak u 3mm, tak i u slabší podložky 1,5mm.
Vybrání pro etiketu (dle mého pozorování) nemá na zvuk vliv,porovnával jsem se Sašovou podložkou.
Ta se projevuje trochu jinak, ale to bude spíše materiálovým složením, které svojí barvou připomíná dnes už nepoužívanou slitinu Tombak, která se používala v minulosti pro klempířské účely,jednalo se slitinu podobnou mosazi, ale s větším podílem mědi.Čistá měď se lehce pozná tím, že jako nová, při otěru mezi prsty neustále maže, jakákoliv slitina nikdy, přestože se mědi hodně podobá.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
JAPEX

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od JAPEX »

Tam 3mm nejde, podle manuálu, je maximální zatížení ložiska (bez LP) rovný 1kg!
Takže ložisko pokoušet nebudu, ten gramofon zase tak levný není. :-?
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Dieter Burmester »

kutilka píše: 23 srp 2019 05:26Někde jsem četl (slyšel), že většina praskotu, i toho slabšího, je způsobena elektrostatikou...
Koukam, ze ruska fakenews masinerie zasahuje uz i do oblasti prehravani gramo desek :lol: Ne, vetsina praskotu opravdu neprameni z elektrostatiky, to bys tu desku musel mit nabitou tak, ze ti pritahne vlasy. Vetsina praskotu prameni jen a pouze ze slendrianu pri lisovani/galvanoplastice. Intenzita praskavosti je pak dale ovlivnena i gramofonem. U praskavych desek jsem vypozoroval, ze nejmene praskaji na tezkotonaznich strojich.
Dieter Burmester
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Dasta »

Podložka tl. 1,5 mm. má hmotnost 850gr.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od aretax »

terahera píše: 22 srp 2019 22:16 S tím středovým vybranim pro etiketu těžko říct,do teď jsem používal korkovo kaucukovy slipmat od docela vyhlášené značky,a vybraní tam také nebylo,teď s mědi bez vybraní také spokojenost,chce to vše vyzkoušet,ale je pravda,že jsem měď s vybranim nevyzkoušel :angel:
V tom nevidím problém. Mám aj meď aj nerez s vybraním aj s odvŕtaním, prines neodvŕtanú podložku a môžeme to vyskúšať aj u mňa, aj u Teba. Nemáme to k sebe ďaleko. Navyše mám k dispozícii aj korok s gumou Pathe Wings, aj vynil.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
terahera

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od terahera »

Určitě bych tě rád navštívil,a to ne jen kvůli slipmatum :lol: .Teď si uvědomuju,že vlastně jsem slipmat z výřezem na etiketu slyšel,jak u mě byli Honza se Sašou.Sasuv slipmat jej měl,ale u mě se jevil líp slipmat ala Vysočina
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od aretax »

terahera píše: 23 srp 2019 22:16 Určitě bych tě rád navštívil,a to ne jen kvůli slipmatum :lol: .Teď si uvědomuju,že vlastně jsem slipmat z výřezem na etiketu slyšel,jak u mě byli Honza se Sašou.Sasuv slipmat jej měl,ale u mě se jevil líp slipmat ala Vysočina
Budem rád. Čo sa týka slipmatov, naozaj sa na každom gramofóne prejavujú inakšie. Aj u Sašu to tak bolo. Na Garrarde bol lepší medený, na Oracle zas nerezový. Teraz je možnosť si vyskúšať viac typov. Doteraz sme boli obmedzení tým, čo sme si dokázali sami urobiť. Nerez - to je ešte prijateľná cena, ale farebné kovy už idú dosť do peňazí. Ja som vyskúšal aj podložku "Vysočina", čo som kúpil od Honza, potom som na nej vyrezal stred a nakoniec navŕtal otvory. S otvormi mi to hrá najlepšie. To isté som zopakoval na nerezovej podložke, výsledok - u mňa hrá najlepšie vyrezaná nerezová podložka s dierami - viď foto. Lenže ja mám na rozdiel od všetkých (ako som už písal), 20 kg ťažký tanier, magneticky nadľahčovaný a navrchu mám 4 mm vinyl a 50 kg ťažký gramofón. Gramofóny Technics, Garrard, Oracle sú diametrálne odlišné a majú úplne iné taniere. Je to presne tak, ako s prenoskami, ramienkami a káblami - na každom gramofóne hrajú ináč. Pri voľbe podložky okrem taniera hrá významnú úlohu aj prenoska. Záver je taký, ako vždy. Návod neexistuje. Jedine skúšať. Ja si ponechávam obidva slipmaty. Na niektoré LP mi viac vyhovuje meď (je ich podstatne menej). Pretože hrúbka je rovnaká, nie je žiaden problém ich za pá sekúnd vymeniť.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1045
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od YamahaMan »

Našiel som na nete pár nádherných kúskov /v google som dal hľadať "copper plate on turntable"/ a zaujali ma - asi profi medené
"placky", ktoré nemajú síce 105mm výrez ale majú ho podobne naznačený - tak ako som to včera uverejnil na gume z 80tych rokov.
Je to ten istý princíp aj výsledok ako pri vyrezanom - len s tým rozdielom, že tento typ netreba centrovať ale na druhej strane má väčšiu váhu...
Garrard CU slipmat.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od aretax »

Ani vyrezaný nemusíš centrovať. Stačí si z dreva vyrezať stred s priemerom 7,5 mm na osku gramofónu a 105 mm na osadenie podložky. Ručnou frézkou to máš vyrezané z hoci akej dosky za pár min.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1045
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od YamahaMan »

aretax píše: 25 srp 2019 07:40 Ani vyrezaný nemusíš centrovať. Stačí si z dreva vyrezať stred s priemerom 7,5 mm na osku gramofónu a 105 mm na osadenie podložky. Ručnou frézkou to máš vyrezané z hoci akej dosky za pár min.
Je mi to jasné. Ja konkrétne by tom centrovať nemusel, nakoĺko originál Al tanier, v ktorom je osadený gumený slipmat má dosť vyvýšenú okrajovú hranu. Tá na stotinku vymedzuje doraz gumy /ako forma/.
Čiže ak bude Cu slipnat vyrobený kvalitou Q5, sadne tam ako "cenzúra" na šerblík....
Tvoj uvedený prípravok je žiadúci na ploché taniere bez okraja.
Ešte ma napadla jedna vec - vyrezať ten preglejkový /drevený/ prípravok o cca. 3-4mm hrubší ako slipmat.
Dá sa po nasadení jednoducho vybrať.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Frogyman »

MilanP
asi se ti musíme omluvit, protože jsme téma slipmatů začali "nesystematicky" řešit postupně ve čtyřech různých vláknech, takže ti nejspíše unikl úplný začátek a postupný vývoj, kdy jsme vybrání řešili a dokonce proběhl i neúspěšný pokus o výrobu... Následnými testy na několika gramofonech při našich hifitour s Dastou jsme ale zjistili, že měď "vysočina" funguje i bez vybrání a dokonce na většině gramofonů i lépe, než originál s vybráním, jehož zakoupením před 3 měsíci se spustila doba měděná. :lol:

Takže doporučuji ke studiu "mědi" ještě nakouknout i do těchto vláken. Na mnohé své dotazy tam najdeš odpověď:
http://highendforum.cz/viewtopic.php?f= ... 180#p68753
http://highendforum.cz/viewtopic.php?f= ... 180#p68762
http://highendforum.cz/viewtopic.php?f= ... 440#p69268
http://highendforum.cz/viewtopic.php?f= ... 240#p69323


Obrázek
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1045
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od YamahaMan »

zabiny007 píše: 25 srp 2019 18:46 MilanP
asi se ti musíme omluvit, protože jsme téma slipmatů začali "nesystematicky" řešit postupně ve čtyřech různých vláknech, takže ti nejspíše unikl úplný začátek a postupný vývoj, kdy jsme vybrání řešili a dokonce proběhl i neúspěšný pokus o výrobu... Následnými testy na několika gramofonech při našich hifitour s Dastou jsme ale zjistili, že měď "vysočina" funguje i bez vybrání a dokonce na většině gramofonů i lépe, než originál s vybráním, jehož zakoupením před 3 měsíci se spustila doba měděná. :lol:

Takže doporučuji ke studiu "mědi" ještě nakouknout i do těchto vláken. Na mnohé své dotazy tam najdeš odpověď:
http://highendforum.cz/viewtopic.php?f= ... 180#p68753
http://highendforum.cz/viewtopic.php?f= ... 180#p68762
http://highendforum.cz/viewtopic.php?f= ... 440#p69268
http://highendforum.cz/viewtopic.php?f= ... 240#p69323


Aha! :thumbup:
Vďaka, preštudujem.
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Dasta »

IMG_20190829_072905.jpg
IMG_20190828_171403.jpg
IMG_20190828_170453.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Frogyman »

:clap: :clap: :clap:
V té krabici to vypadá stejně, jako nedávno postnutý link na ebay za cca 1800 EURO :lol:
Už se těším na poznatky ke zvuku!
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
valderon
Příspěvky: 775
Registrován: 18 bře 2014 19:11

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od valderon »

Hej, tak to je paráda :shock:
I já se těším na srovnání zvuku s čistou mědi.
Prozradíš i materiál, tloušťku, váhu?
terahera

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od terahera »

Vypadá to luxusně,také jsem zvědavý na poznatky ohledně zvuku.Akorát jsem u té poslední fotky přemýšlel,proč jsi tam dal koberec :lol:
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Dasta »

Zdravím, kamarádi.
Nápad na toto řešení mě napadl , když jsem si doma pouštěl singl, který jsem loni dostal od pytla, když byl u mně na návštěvě. Onen singl sice středový kroužek nepotřeboval, ale už tam nápad byl, protože jsem si vzpomněl, že při přehrávání většiny SP desek byl středový kroužek zapotřebí.
Pořád jsem nebyl pro toto řešení rozhodnut, ale popostrčil mně Aretaxův počin, který z plné podložky vyřezal ze středu 105mm.
Nerezový střed, tedy vytváří ono vybrání pro středový štítek, ale zároveň slouží k vystředení vlastní podložky .Jinak vlastní podložka je vyrobena z mědi tl.3 mm, středový kroužek je nerez o tloušťce 2mm a je o 0,2mm menší, než otvor v podložce, z důvodu velké roztažnosti měděných materiálů.
První přínos, kterého jsem si všiml je ten, že lp se už neprotáčí při čištění, jak se občas stávalo u rovné podložky, když se málo utáhl clamp.
Zvuk nemůžu zatím posoudit, neb jsem se ještě nevěnoval soustředěnému poslechu, ale myslím, že horší rozhodně nebude, jak jsem si zatím stačil všimnout.
Příští týden bude hotová podložka kombinace mosaz/měď, též s vybraným středem pro etiketu, ale jinak pojatá.
Mám též dohodnuto řešení vybrání pro etiketu přímo z podložky, v případě úspěchu jsem ochoten těm co mají rovnou podložku tuto úpravu poskytnout, v případě, že budou mít zájem.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
terahera

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od terahera »

Honzo
Je až neskutečné,s jakou intenzitou a zapálením ses do této analogové vychytávky vložil,klobouk dolů a palec nahoru,máš mé velké uznání a obdiv.Myslím,že jsi hodně lidí posunul o velký krok v před,což je neuvěřitelné a chvályhodné.Je to upgrade,který nestojí žádné velké finance,ale zvukově neskutečný krok :shock: Jestli se podaří plánované vyfrézovaní stávající podložky,jsem první,kdo to bude chtít,i když nevěřím nějakému zásadnímu posunu ve zvuku,ale pro klid duše :angel: Jen tak dál a hlavně,tobě i všem,ať to hraje a baví :cool:
zatty
Příspěvky: 552
Registrován: 24 úno 2017 14:51
Bydliště: Zubří

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od zatty »

terahera píše: 29 srp 2019 18:20 Honzo
Je až neskutečné,s jakou intenzitou a zapálením ses do této analogové vychytávky vložil,klobouk dolů a palec nahoru,máš mé velké uznání a obdiv.Myslím,že jsi hodně lidí posunul o velký krok v před,což je neuvěřitelné a chvályhodné.Je to upgrade,který nestojí žádné velké finance,ale zvukově neskutečný krok :shock: Jestli se podaří plánované vyfrézovaní stávající podložky,jsem první,kdo to bude chtít,i když nevěřím nějakému zásadnímu posunu ve zvuku,ale pro klid duše :angel: Jen tak dál a hlavně,tobě i všem,ať to hraje a baví :cool:
ty tez chces vsechno co vidis =))

Honzo sem pak zvedav na tu mosaz vs cista med
Bedny: Aurum Cantus V3M, Zesilovač: BC Acoustique EX362D-casea, Převodník: ,Casea Lynx MK II
Cd přehrávače: Denon SACD 2000
Kabely: Viablue,Furutech,Audioqest,Chord,Lessloss
Ethernet: Chord + Viablue
Filtrace: RDacoustic
terahera

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od terahera »

Všechno ne,mám zatím jen jeden kovový slipmat :lol:
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Frogyman »

Výstřižek.JPG
=))
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
terahera

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od terahera »

Za všechno vlastně můžeš ty =))
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Dasta »

Kluci já už vás příště poslechnu a pojedeme radši přes Slovensko =))
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1045
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od YamahaMan »

Dasta píše: 01 zář 2019 10:53 Kluci já už vás příště poslechnu a pojedeme radši přes Slovensko =))
Nás ešte neodhalili, vozíme to cez Čechy... :angel:
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Frogyman »

:eek: :eek: :eek:
Tak dnes při hledání info o nové Dastově přenosce (viz http://highendforum.cz/viewtopic.php?f= ... 280#p70889 ) nevycházím z údivu... Nový příplatkový talíř pro Forte s měděnými prvky?
wow, tak to je překvapení...
:eek: :eek: :eek:

https://www.remusic.it/EN/EAT-to-unveil ... m-afe4f800

Obrázek
Obrázek
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 36
Registrován: 09 kvě 2016 11:29

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od kutilka »

zabiny007 píše: 04 zář 2019 14:40 ...s měděnými prvky?
https://www.remusic.it/EN/EAT-to-unveil ... m-afe4f800
S mosaznými! :smile:
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Frogyman »

Nechci plevelit vlákno Pytla, tak budu pokračovat zde, kam informace kolem slipmatů patří...
zabiny007 píše: 02 zář 2019 10:40 Desku vytáhnu z obalu a je naprosto OK, přehraji stranu A a když otáčím, strana B lehce elektrizuje. A myslím, že to souvisí s mědí, protože ji u GARRARDA mám položenou napřímo na kovový talíř. Respektive abych byl přesný, mám dvě měděné desky na sobě (6mm+3mm) a ty položené na talíř. Myslím, že zde může být ten problém. Ještě zkusím proložit vrstvy nějakou tenkou izolační vrstvou (mám 1mm slipmaty z gumy a korku) a uvidím, zda to pomůže.
Tak dnes překvapivé zjištění - to "nabíjení" způsobovala kombinace 6mm měď vysočina + 3mm měď CU-180. Když jsem CU-180 dnes vyměnil za 3mm vysočina (vyříznutý prostředek, vložen nerez), je statická pryč. Nechápu proč, vysvětlit to neumím.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1045
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od YamahaMan »

Pozdravujem Vás v túto zamračenú nedeľu!
Môžem sa pochváliť, že som sa stal hrdým majiteľom Cu slipmatu a dnes od rána som testoval.
Čakal som síce 3 dni na 2x1mm gumené slipmaty, ktoré mi kamoš vyrezal laserom. Cu slipmat má 3mm a je rezaný vodnou tryskou kvality Q5.
Aj diery sú rezané zároveň vodou /nie sú vŕtané/. Nechal som sa inšpirovať Aretaxom - týmto mu ďakujem!
Stred je výrez na 105mm a pre istotu som nechal vypáliť aj stredový plexi krúžok s priemerom 104,96mm a výškou 1cm aby sa ľahko vyberal.
Keďže pôvodný slipmat mal 5mm musel som Cu 3mm podložiť tými 2x1mm gumenými aby som nemusel nastavovať VTA
Leštil som Sitol-om ale žiadny zázrak. Stále sa to tehlilo a výsledok nič moc. Potom ma napadlo to dať do "očistného kúpeľa" z CocaColy. V Liedli bola akcia za 79,- centov 2 litre, tak už šiel slipmat do lavóra. Nechal som ho tam 2 hodiny a paráda. Keď s tým môžu čistiť amíci motory, tak prečo nie? A ešte to prečistilo sifóm v kuchyni.... :-j
Plánujem kúpiť nástavec na vŕtačku s leštiacimi kotúčmi na suchý zips a leštiacu pastu. Skúsim to najskôr z jednej strany.
.................................................................................................................................................
A teraz ku zvuku.
Prvý pokus bol na originál Al tanier 2x guma + Cu slipmat hore: zvuk sklamanie, výšky a stredy jasnejšie ale bas stratil na objeme.
Druhý pokus, guma dole, Cu slipmat, guma hore: tu sa nediali žiadne zmeny oproti pokusu č. 1
Tretí pokus: Cu slipmat na Al tanier a 2x guma hore: tu už basy ožili a stredy s výškami ostali ako pri pokuse č. 1 /ale ešte to nebolo to pravé orechové/

Keďže kombinácie guma -meď som už vyčerpal, hĺadal som v mojich "mikro zberných surovinách" -šuflík, kde odkladám zvyšky a orezy materiálov po prerábkach a tak. Ako hovorí môj strýko v Prahe: "Nejhorší materiál je žádný materiál!"
No a našiel som Al lišty hrubé síce 3mm, široké 5cm a dlhé 15cm. Podložil som Cu slipmat týmito dvoma časťami /pokus č. 4/ a zvuk PARÁDNY !!!
Je to síce o 1mm viac ako originál ale myslím si, že to nebude robiť problém :roll:
Samozrejme tie odrezky sú dočasné a rozhodol som sa vyrezať 3x kruh s priemerom 5cm a rozložiť to pod Cu slipmatom každých 126 stupňov.

Ešte zatiaľ posledná vec - váha. Teraz je naviac o 1,2 kg oproti pôvodnému slipmatu.
Ďalšie poznatky v priebehu týždňa. Nech Vám to hrá!

Ps.: z vyrezaného stredu Cu slipmatu 105mm /v podstate odpad/ som dal vyrezať 8x25mm podložky pod hroty. Stálo mi to priamo na mramore a zdá sa, že basy sa troška meďou viac zadefinovali /inštaloval som 3 dni pred slipmatom/.
Ocista.jpg
1mm guma slipmat.jpg
stredovy kruzok.jpg
Hroty s Cu.jpg
Cu Dual.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Dasta »

MilanP,
Zdravím, vypadá to velmi pěkně.
Jestli mohu, tak bych si dovolil poradit, nekombinovat měděnou podložku s měkkým materiálem, jako například guma.
Kouzlo toho všeho zřejmě spočívá vedle poměrně vysoké hustoty materiálu (měď, její slitiny...) také v tvrdosti povrchu, kdy podložka nic nepohltí, oproti různým gumám, plstím a pod.
Různými pokusy, jak doma, tak u kolegů, jsem zjistil, že nejlepší výsledky podává měděná podložka ve spojení s vinylovým slipmatem, např."Vibrostop", který je trochu dražší,(stojí přes 2ku)ale stojí to za to.
U každého se to projevuje trochu jinak,jak vyřezání středu, tak různé podložky pod mědí.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1045
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od YamahaMan »

Dasta píše: 08 zář 2019 14:24 MilanP,
Zdravím, vypadá to velmi pěkně.
Jestli mohu, tak bych si dovolil poradit, nekombinovat měděnou podložku s měkkým materiálem, jako například guma.
Kouzlo toho všeho zřejmě spočívá vedle poměrně vysoké hustoty materiálu (měď, její slitiny...) také v tvrdosti povrchu, kdy podložka nic nepohltí, oproti různým gumám, plstím a pod.
Různými pokusy, jak doma, tak u kolegů, jsem zjistil, že nejlepší výsledky podává měděná podložka ve spojení s vinylovým slipmatem, např."Vibrostop", který je trochu dražší,(stojí přes 2ku)ale stojí to za to.
U každého se to projevuje trochu jinak,jak vyřezání středu, tak různé podložky pod mědí.
Ahoj Dasto,
dík za radu. Pozeral som ten vibro-stop ale nikto nepíše akú má hrúbku.
Nevieš náhodou rozmery a či to predáva niekto aj v CR /SR/?
Ešte sa opýtam ohľadom toho VTA. Myslíš, že rozdiel 1mm je problém a treba ho nastaviť nanovo?
Vďaka, Milan
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Dasta »

Vibrostop má tloušťku 3mm.V roce 2017 se to objednávalo přímo z Anglie.
Lze použít i jinou vinylovou podložku.
VTA by pochopitelně chtělo srovnat, není to však tak fatální jako rozhozený azimut.
Když máš teď tenčí podložku než dříve, budeš mít krapet více basů,jestli vůbec u toho milimetru,pro klid duše bych to srovnal.Jestli to neumožňuje rameno, tak karbonovou podložkou na headshellu, nebo přidat něco na talíř.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od aretax »

Súhlasím s Dastom. Ak ja mám slipmat na vinylovej podložke. U mňa to ani inak neišlo, pretože podložka je pevne spojená s tanierom. Čo sa týka Coca Coly, je to najlepší čistič kovov. My sme kedysi používali sirup z Coca Coly na uvoľňovanie zahrdzavených skrutiek a išlo to naozaj výborne. Sitol je výborný až na záverečné leštenie. Ak nemáš takúto podložku k dispozícii, použi starú LP. K VTA: nikde nie ja dané, že v "rovine" musí prenoska hrať najlepšie. Ja osobne si VTA nastavím do roviny a potom dolaďujem podľa ucha. Ak je rameno "hore kopcom", pribúdajú výšky, naopak basy.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1045
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od YamahaMan »

aretax píše: 08 zář 2019 19:24 ...Ak nemáš takúto podložku k dispozícii, použi starú LP. K VTA: nikde nie ja dané, že v "rovine" musí prenoska hrať najlepšie. Ja osobne si VTA nastavím do roviny a potom dolaďujem podľa ucha. Ak je rameno "hore kopcom", pribúdajú výšky, naopak basy.
Ahoj,
práve som to dorobil s dvoma singlami /dočasne/...
Odlepil som stredové nálepky, zlepil ich tenkou obojstrannou páskou.
Majú 2mm. Nie sú síce až po okraj ale hrá to naozaj dynamickejšie.
Skúšal som aj LPčku ale tú by som musel orezať na 29cm aby sadla do výrezu v tanieri.
Možno dám ešte vyrezať pod meď 2mm Al plný tanier.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od aretax »

Vidím, že ideš v stopách Dastu, Zabiniho a aj v mojich. Naozaj je potrebné skúšať, lebo každá gramofónová zostava (gramo, prenoska a ramienko) si vyžaduje niečo iné. Ako som už písal, ja som ostal pri nereze.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1045
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od YamahaMan »

aretax píše: 08 zář 2019 21:54 Vidím, že ideš v stopách Dastu, Zabiniho a aj v mojich. Naozaj je potrebné skúšať, lebo každá gramofónová zostava (gramo, prenoska a ramienko) si vyžaduje niečo iné. Ako som už písal, ja som ostal pri nereze.
Dnes som si dal nakoniec vyrezať plný 2mm AL slipnat ako podložku pod Cu.
Keďže mám Al tanier - nemali by sa hádať ako s gumou ...
Keď otestujem, napíšem! :thumbup:
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1045
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od YamahaMan »

Ahojte,
dávam do pléna a najmä "medenej úderke" taký nápad. Možno budete úspešnejší ako ja - ak teda bude záujem.
Včera večer som troška študoval hustoty materiálov a narazil som na "zabudnutý ?" prvok MOLYBDÉN
Kedysi, keď som začínal vážnejšie bicyklovať boli rámy CrMO chom molybdenové a tie vydržali všetko.
Boli síce ťažké ako Ukraina /tá ale hrdzavela/ ale prakticky nezničiteľné.
Tak som zapojil Googla a našiel firmu, ktorá predáva Mo plechy. Problém je, že len celé plaťne.
Opýtal som sa, či nemajú nejaké odrezky 30x30 a väčšie. Zatiaľ odpoveď nemám ale podľa hustoty 10,280 kg/m3
je to podstatne viac ako meď 8.960 kg/m3 a so zvukom by to mohlo robiť divy....
Odpovědět