Měření rušení v síti v praxi

Filtry, pračky, síťové zásuvky a elektrické rozvody k hifi.
Odpovědět
RDacoustic
Příspěvky: 39
Registrován: 25 zář 2015 12:04
Bydliště: Rožnov p.R.
Kontaktovat uživatele:

Měření rušení v síti v praxi

Příspěvek od RDacoustic »

Rád bych do fóra přispěl měřením běžně vyskytujícího se rušení v naší rozvodné síti. Měřeno na čtyřech různých místech, pro porovnání klasický EURO kabel a RD power filter.
Více zde: https://www.rdacoustic.cz/cs/blog/2019/ ... i-v-praxi/
RDacoustic
Příspěvky: 39
Registrován: 25 zář 2015 12:04
Bydliště: Rožnov p.R.
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření rušení v síti v praxi

Příspěvek od RDacoustic »

Tady je k tomu příspěvku ještě video, kdyby to někoho zajímalo.
https://www.youtube.com/watch?v=YDmtZBz4AnQ
zatty
Příspěvky: 552
Registrován: 24 úno 2017 14:51
Bydliště: Zubří

Re: Měření rušení v síti v praxi

Příspěvek od zatty »

Super, dobré vědět že tento přístroj máte. naštěstí to mám k Vám kousek ze Zubří takže v dohlední době bych rád využil Vašeho měření.
Bedny: Aurum Cantus V3M, Zesilovač: BC Acoustique EX362D-casea, Převodník: ,Casea Lynx MK II
Cd přehrávače: Denon SACD 2000
Kabely: Viablue,Furutech,Audioqest,Chord,Lessloss
Ethernet: Chord + Viablue
Filtrace: RDacoustic
Urbino
Příspěvky: 657
Registrován: 09 říj 2016 11:28
Bydliště: Ostrava

Re: Měření rušení v síti v praxi

Příspěvek od Urbino »

RDacoustic píše: 02 úno 2020 07:35 Tady je k tomu příspěvku ještě video, kdyby to někoho zajímalo.
https://www.youtube.com/watch?v=YDmtZBz4AnQ
:thumbup: :thumbup:
Sonus Faber Olympica I, Meitner MA3, Copland CTA 408, Acrolink, Tellurium Q, Shunyata Research
Bond 007 alias Monte

Re: Měření rušení v síti v praxi

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Výrobci audio přístrojů nedávají žádné filtry ? Tento test beru jen jako měření sítě, ale ne jako vliv.
Fidas
Příspěvky: 229
Registrován: 22 úno 2014 10:28
Bydliště: Pardubice

Re: Měření rušení v síti v praxi

Příspěvek od Fidas »

Bond 007 alias Monte píše: 03 úno 2020 09:25 Výrobci audio přístrojů nedávají žádné filtry ? Tento test beru jen jako měření sítě, ale ne jako vliv.
Málokdy a ještě méně účinné.
Považuji vliv rušení jak ze sítě, tak i “ze vzduchu” za devastující vliv na zvuk.
Tidal a Qobuz, Nuc ROCK, Antipodes EX+ Roon, Sroll Epos, Sroll Rhytm, repra Sroll Soundgarden ll, filtr Sroll Purify Quantum, signálové kabely Sroll
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Měření rušení v síti v praxi

Příspěvek od fox »

Většina filtrů patlá zvuk. Včera jsem všechny vyřadil. Vykuchal jsem ferity a pojistku ve filtru Supra, který již delší dobu ležel v polici. Prozatím nejlepší zvuk moji sestavy. Zvažuji ještě výměnu kabeláže a zástrčky v tomto filtru a používat jej jako psa.
Mám samostatný stíněný přívod pro hifi s pojistkovým odpojovačem. Přívodní kabel do Supry napevno v rozvodné krabici ve zdi.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
kychtax

Re: Měření rušení v síti v praxi

Příspěvek od kychtax »

Jj vidim to stejne. Pouzit co nejlepsi drat a vsude, kde to jde. Vysledek se dostavi.
kychtax

Re: Měření rušení v síti v praxi

Příspěvek od kychtax »

akorát se dívam, že supra má nějaké své zásuvky a svůj IEC vstup, tam asi jiné zásuvky nedáš.. :???:
Pak už je lepší začít spíš nanovo.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Měření rušení v síti v praxi

Příspěvek od fox »

Ty zásuvky nejsou špatné. Původní kabeláž jsem vyměnil za postříbřené vodiče vyjmuté z novějšího přívodního kabelu Supra. Zvuk se podstatně zlepšil. Ještě jsem k tomu objednal IEC rhodiovaný vstup Furutech.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
kychtax

Re: Měření rušení v síti v praxi

Příspěvek od kychtax »

Zajímavé, jsem zvědavý protože jsem nikdy vnitřek supry neviděl. Tzn. jsou tam šroubovatelné zásuvky.. S těmi dráty se dají dělat zázraky. V blízké době taky plánuju úpravy v liště a další kroky, jiné dráty atd. Jsem napnutý, jaké budou poznatky u Tebe (i u mne).. ^:)^
lachim
Příspěvky: 1114
Registrován: 01 led 2011 11:40
Bydliště: Praha

Re: Měření rušení v síti v praxi

Příspěvek od lachim »

fox
1. souhlasím.
( RDacoustic snad tento offtopic nepohorší. díky!)
tvá věta "Většina filtrů patlá zvuk" mě někdy v roce 2006 dovedla k žádosti na renowna v R.p.R. o výrobu ultimativního psa.
hlavně, aby TO nepatlalo zvuk. a tak vznikla "furugrescu"... prostě jen distribuce proudu k zásuvkám.
vliv jejího "rušení" v praxi jsme nikdy neměřili.

vyzkoušel jsem před tím totiž v přímém porovnání lišty
ps audio, furutech, supra, oayide, nordost ...vše patlalo zvuk přesně tak, jak jsi aktuálně také zjistil.
u mě na dlouhou dobu zvítězila QB4 zapojená do Isotek Titan a QB4 zapojená do Accuphase PS1200.
lišty QB, dle mé zkušnosti, ovlivňují zvuk nejméně. jsou zdaleka nejlepší.
(měl jsem ještě na test psa kharma x furugrescu. ale ta byla nesrovnatelná cenově)

2. neumím si osobně představit, že bych žádnou filtraci sestavy nepoužíval. respektive neřešil.
to bych se soustředěným poslechem musel okamžitě skončit.
dlouhodobě právě nesouhlasím s kychtaxovo premisou "lepší bez filtrace než s filtrací"
jde asi o to, jakou filtraci vybrat a jak jí správně zapojit. a hlavně zkoušet a zkoušet.
a vždy také řešit, zda zapojením filtrace nedošlo k odhalení jiného problému v sestavě.
:smile:
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Měření rušení v síti v praxi

Příspěvek od fox »

kychtax píše: 13 úno 2020 10:00 Zajímavé, jsem zvědavý protože jsem nikdy vnitřek supry neviděl. Tzn. jsou tam šroubovatelné zásuvky.. S těmi dráty se dají dělat zázraky. V blízké době taky plánuju úpravy v liště a další kroky, jiné dráty atd. Jsem napnutý, jaké budou poznatky u Tebe (i u mne).. ^:)^
V Supře jsou kabely ukončeny nalisovanými očky, které jsou přišroubované k zásuvkám. Před každou zásuvkou je navlečený feritový kroužek. Kabel připojující fázi je připojený na vnitřní pojistku.
Já jsem v prvé řadě odpojil pojistku a sundal feritové kroužky. Vznikl pes bez filtrace - Zvuk se přestal patlat.
Přes víkend jsem vmontoval postříbřené kabely, které jsem opatrně vytáhl z nového přístrojového kabelu Supra. Očka jsem už nepoužíval. Vždy jsem vodič v místě připojení k zásuvce v rozměru cca 2 cm odizoloval, zkroutil, aby měl menší průměr, vytvořil očko, to vsunul na příslušný kontakt zásuvky a pevně přišrouboval. Prozatím, než dorazi Furutech, jsem vodiče připájel k původnímu IEC vstupu. - Zvuk se pročistil a získal detaily.
Na cestě je rhodiovaný IEC konektor Furutech se šroubovacími kontakty. Až dorazí namontuji.
Pro připojení psa používám kabel Acoustic Revive, který je opatřený rhodiovanými koncovkami s hliníkovým tělem Sonarquest. Zastrčené jsou do zásuvky Oyade. Stíněný přívod pro hifi mám samostatný ukončený v bytovém rozváděči pojistkovým odpojovačem.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Měření rušení v síti v praxi

Příspěvek od fox »

Pro propojení komponentů a jejich připojení používám kabely Acoustic Revive, které usazuji perličkami a kroužky Finemet. Nejsou to ferity. Když jsme je rozebírali, z perliček se vysypal prášek, kroužky jsou pod obalem tvořené tenkými kovovými kroužky, spirálově umístěnými na sobě.
Zkoušeli jsme kabely i bez Finemetů. S nimi je je zvuk barevnější.
https://www.hifiroom.cz/diy-proekty/finemet-t1029.html

Obrázek

Obrázek
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
RDacoustic
Příspěvky: 39
Registrován: 25 zář 2015 12:04
Bydliště: Rožnov p.R.
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření rušení v síti v praxi

Příspěvek od RDacoustic »

1) u každého člověka je prostředí a konfigurace zásuvkového okruhu jiná
2) každá sestava jiná
3) každý výrobce jiný přístup k filtaci (nic až moc)
4) některý výrobce spojuje stínění komponentu s PE, jiný nikoliv, třetí poradí dodatečně propojit všechna stínění

Řešení?
- vyvarovat se zemních smyček
- změřit impedanci smyčky zásuvky ze které napájím audio
- vést napájení hvězdicově z jednoho bodu (i PE a nespojovat s ničím dál)
- kontrola zemního bodu (ideálně <1 ohm) rezivé, nedotažené šrouby, povolené šrouby u hliníkových rozvodů.

Filtry:
síťový filtr a filtr (je-li) uvnitř komponentu se mohou dostat do rezonance na základě něčeho VF v daném místě.
komponenty se mohou ovlivňovat navzájem - zase filtr-filtr nebo pulzní zdroj.
VF neslyšíme, ale to, co je na VF namodulováno na nízkých frekvencích, tak ano.

PS. když mám z rozvaděče vedených 15m 1,5mm hlinákem do zásuvky, tak mě 1m kvalitního kabelu nezachrání. Když bude na kabelu filtr s kompenzovanou tlumivkou (filtruje symetrické složky mezi L a N) tak to pomůže i když bude v zásuvce propojen N a PE - staré rozvody.

Každopádně je to případ od případu, jelikož těch neznámých je celá řada.
Pitbull
Příspěvky: 192
Registrován: 17 říj 2021 10:59

Re: Měření rušení v síti v praxi

Příspěvek od Pitbull »

Na měření parametrů sítě se dá použít analyzátor sítě. Přístrojů je celá řada od těch nejjednodušších až po modely za stovky tisíc.
Jestliže provedu měření na jakémkoliv místě, na kterékoliv zásuvce, vždy dojdu k výsledku, že tahle napájecí soustava je absolutně nevhodná pro připojení audiokomponentů.
Problémem je obsah vyšších harmonických kmitočtů, jejich max. amplituda, jsou tam naindukovaná napětí a frekvence povelů posílaných po síti (spínání sazeb,1/4 hod maxima apod.) atd.
Buď to tak nechám, nevadí mi to, případně to skutečně nevadí, neslyším to ........
Nebo to chci řešit.
V podstatě jsou tři způsoby, které se dnes používají. Jiné napájecí kabely, filtry, pračky.
Jestliže vyměním původní napájecí kabel za superkabel se zlacenýma nebo rhodiovýma kontaktama, tak to může mít přínos v případě, že původní kabel byl vadný, s vysokým přechodovým odporem .... Strkám to do stále stejné zásuvky ve zdi, která má nějaké kontakty, do rozvaděče vede kabel který má impedanční smyčku stonásobně vyšší hodnoty atd. Ale nikoho nepřesvědčuji, že si nemá tyhle kabely pořizovat. Mám je také, hezky to vypadá.
Druhá možnost jsou filtry. Velice složité doporučit konkrétní filtr, protože v každém místě bude mít ta síť jiné parametry, bude třeba odfiltrovat jiné frekvence a to pomíjím, že i ve stejném místě to bude jiné dopoledne, nebo večer, no třeba už za pět minut po provedeném měření. Prostě někde to může vyřešit filtr za 1000,- Kč. Jinde to nevyřeší filtr za 100k.
Třetí možnost jsou pračky. Ty nejlepší kousky fungují tak, že napětí ze sítě používají jen jako výkonový zdroj pro sekunderní část, která je galvanicky zcela oddělená od distribuční sítě a nově se vytvoří sinusovka o příslušném kmitočtu a napětí. V podstatě jde o to, jak kvalitní ta sinusoida vznikne. Jestli to bude sinusoida, nebo tak trochu obdélníček s nějakými překmity a zákmity a jaký výkon bude k dispozici.
Tenhle poslední způsob je dost bezkompromisní řešení pro případ, že to stačí výkonově.
Kdo se nechce zabývat el. parametry, měřeními ..., může si to představit jako rozvod vody. Např. bydlím v domečku a jsem připojený na vodovodní řád a z kohoutku mi teče voda, jejíž kvalita se mi moc nezdá. Mohu to řešit následovně:
Vyměním to flexi připojení hadičkou mezi zdí a vodovodní baterií ( to je ten jiný napájecí kabel). Nevěřím, že se kvalita vody z baterie změní, pokud nebyla ta původní hadička ve stavu, že by se z toho něco uvnitř odlupovalo.... - prostě vadná.
Mohu zvolit druhý způsob. Vřadit tam nějaký filtr. Můžu tu vodu změkčovat, zachytávat nějaké mechanické nečistoty, případně to jinak upravovat.
Může to pomoci v případě, že ten filtr pohltí, nebo upraví co zvládne.
Potom mám třetí způsob. Odpojím se od problémového vodovodního řádu a připojím se na studnu s výbornou kvalitou vody (samozřejmě pokud tu možnost mám). To odpovídá té pračce i s tou možností - pokud na to mám peníze.
Ale abych také přispěl konkrétně. Zkusil jsem pračku Accuphase PS 1220 a tu menší pětistovku. Bydlím v bytě, chci se přestěhovat, zatím počkám.
Ale chybu jsem na tom nenašel. U té menší výkon, tam bych si musel dobře rozmyslet co tam připojím.
Odpovědět