Hifi doplňky jako takové a sladění sestav

Doplňky - hifi stojany, podložky, hroty a ostatní doplňky pro kvalitiní poslech.
Odpovědět
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Hifi doplňky jako takové a sladění sestav

Příspěvek od Mirek »

Nenapíši asi nic nového, ale po přečtení různých příspěvků….a protože mi po jistých událostech už asi momentálně nehrozí osobní napadání jsem dostal chuť napsat tento román o svém osobním pohledu na funkčnost doplňků (vč. kabelů) a o mých vlastních zkušenostech.

Všiml jsem si, že někteří lidí přistupují při pořizování svých sestav pouze a čistě z technického hlediska, ale já si osobně myslím,že technické dokonalost je velmi důležitá u všech komponentů i příslušenství, ale podle mých zkušeností, pokud se zaměříme jenom na techniku, můžeme také mít sbírku technicky dokonalých a drahých přístrojů, které se k sobě zvukově vůbec nemusí hodit nebo mít sestavu za statisíce (a protože kabel je přece z technického pohledu jenom o vedení elektřiny nebo signálu), propojenou jenom základními kabely, které neumožňují aby se projevil jejich skutečný potenciál.

Také jsem, ale párkrát viděl pravý opak, kdy majitel jen průměrných přístrojů, beden a velmi problematické akustiky poslechové místnosti si bláhově myslel (na doporučení zisku-lačného prodejce), že drahými kabely zásadně vylepší zvuk své sestavy a „přepere“ akustiku, místo aby za tytéž peníze koupil kvalitní zdroj zvuku, reprobedny či řešil akustiku atd. A on po výměně kabelů to zásadní (nicméně podle mých uší neexistující) zlepšení i slyšel.

Co se týče vhodného sladění jedné značky mám jeden markantní příklad z poslední doby. Repro BW802D s dvěma sestavami – 1. A.R. a 2. tvořená nejvyšší řadou Brystone – kdybych měl zavázané oči tvrdil bych, že hrají úplně jiné bedny – obrovský zvukový (a pro mne i kvalitativní) rozdíl.

Osobně jsem přízvržencem experimentování a postupného dolaďování, protože mě to baví a přináší mi to radost (zvláště když to nestojí příliš mnoho peněz) a také mi to přináší i výsledky, ale umím pochopit pokud má někdo jiný pohled na věc a tohle mu připadá jenom jako mrhání penězmi a časem. Někdy mi úprava kromě dobrého pocitu ze změny nebo vizuálního vylepšení nepřinesla nic, ale někdy, když jsem zvukový přínos nečekal vůbec, mě změny, které nastaly příjemně překvapily.

Např. tohle - silové kabely k přístrojům mám pro jejich zvukový charakter Tunami a Oyade, jenom jako přívodní kabel k oddělovacímu trafu jsem měl dlouho Vincent i když jsem věděl o jeho nepříliš oslnivých zvukových vlastnostech, říkal jsem si je to před trafem, tak je fuk…..omyl…velmi jsem jeho vliv na zvuk podceňoval a když jsem jej vyměnil za Oyade, posunul se k mému překvapení zvuk celé sestavy směrem k teplejšímu zabarvení a přitom se zvětšil i prostor a vzdušnost. Nikdy bych nečekal takový rozdíl.

Další pro mne neočekávaná věc u CDP, které mám je velmi masivní a celokovová mechanika a ještě ke všemu je separátně odpružená, přesto když dám pod jeho nožičky různé podložky charakter zvuku se mění, nejvíc se mi zvuk líbí s vinylovými Vibrapody (s kterými jsem udělal s recese experiment s tlakovým kávovarem, který umí hlučně rozvibrovat celou kuchyňskou linku – když jsem pod něj dal Viprapody vibrace téměř zmizely). S CDP mám jednu ještě bláznivější zkušenost, protože na skleněném stolku mám televizi a přitom nemám přehnaně mnoho místa, nemám stále dořešený kvalitní stolek na komponenty, zvlášť když mé komponenty jsou masivní a těžké a mají trochu atypické rozměry…nenašel jsem zatím nic vyhovujího, buďto to je moc velké nebo malé atd. Takže pod CDP je deska z dřevotřísky, sehnal jsem desku stejných rozměrů z masivu – vypadal tak pěkně – pustil CDP bez očekávání jakýchkoli změn a najednou slyším, že zvuk je daleko tvrdší, připadalo mi to tak ujeté, že jsem si pochybujíc o svém zdravém rozumu raději pozval známého, kterému jsem o případných změnách nic neřekl a on to slyšel úplně stejně.

Nebo další, to že by měly bedny stát na hrotech nebo nějakých podložkách je všeobecně známo a že není od věci když pod nimi je žulová deska, to se se také ví, ale já jsem chtěl kvůli změně sedačky dostat výškové repro výš aby byly zase v úrovni mých uší, tak jsem podložil žulu deskou z dřevotřísky, pořád to bylo málo a protože jsem měl doma navíc podložky Soundcare, tak jsem je dal mezi ty desky s různého materálu a pustil hudbu… a vše se zpřehlednilo aniž by to bylo na úkor ostrosti a potom jsem náhodně narazil na článek o nějakých špičkových bednách stojících majlant u nichž se používají v podstavci dvoje hroty oproti sobě.

Měl jsem možnost si na své sestavě poslechnou už asi desítky různých kabelů různých značek a cen (jeden člen fóra jeden čas, když si pořizoval nové kabely používal moji sestavu dokonce jako testovací) a rozdíly byl opravdu značné.

Možná to vypadá, že jsem blázen, který, který jenom blbne s nějakými üdělátky a kabely, ale poslech kvalitní a dobře nahrané hudby v co nejlepší reprodukční kavalitě je pro mne priorita a tohle beru jako prima doplněk, který z našemu koníčku podle mého patří.

Budu rád, když budu mít možnost si přečíst názory druhých i když budou nesouhlasné.
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Re: Hifi doplňky jako takové a sladění sestav

Příspěvek od tujatuja »

Nebo další, to že by měly bedny stát na hrotech nebo nějakých podložkách je všeobecně známo a že není od věci když pod nimi je žulová deska, to se se také ví, ale já jsem chtěl kvůli změně sedačky dostat výškové repro výš aby byly zase v úrovni mých uší, tak jsem podložil žulu deskou z dřevotřísky, pořád to bylo málo a protože jsem měl doma navíc podložky Soundcare, tak jsem je dal mezi ty desky s různého materálu a pustil hudbu… a vše se zpřehlednilo aniž by to bylo na úkor ostrosti a potom jsem náhodně narazil na článek o nějakých špičkových bednách stojících majlant u nichž se používají v podstavci dvoje hroty oproti sobě.
Nemohlo v tomto případě dojít ke změně charakteru zvuku právě v důsledku samotné změny umístění výšk. reprodukturu (tedy změny původní pozice reprobedny) a nikoliv v důsledku materiálu, použitého ke zvýšení reprobeden?
Uživatelský avatar
Maretti
Příspěvky: 290
Registrován: 21 pro 2011 14:59
Bydliště: Novojičínsko ...

Re: Hifi doplňky jako takové a sladění sestav

Příspěvek od Maretti »

Já musím Mirku přidat svých zatím pár čerstvých zkušeností (a zatím moje první ) s kabelama.

Byl jsem spíše pesimista a byl jsem o to více mile překvapen - jak víte mám hodně velký prostor a v nich utopené chudinky malé Tannoy Signature DC6T - s 6" basáky. Jeden víkend jsem experimentoval se zapůjčenýma kabelama - a bez mučení přiznám, že jsem z toho co mám vymáčkl maximum. Zvukový projev byl klidnější (napájecí kabely) a celkově jednotlivé hudební linky nástrojů čitelnější a detailnější - basy šli hlouběji a přesto byli pevné a jasně ohraničené (reprokabely).

Polemizovat o tom, kolik takové kabely stojí a jestli za 2x vyšší cenu se vyplatí vyšší řada a další nepatrné/více parné zlepšení je jiná kapitola. Každopádně - slyšet to je a dá se tím doladit sestava do spokojenosti posluchače k jeho komponentům a preferované hudbě.
Electrocompaniet a NAIM komponenty *** propojené kabelem Nordost Heimdall2, Wilson Benesch A.C.T. C60 propojené kabelem Nordost Frey2, napájencí kabely Heimdall2/Frey2, síťová lišta Quantum QB4 s kabelem Nordost Valhalla
Uživatelský avatar
jirie
Příspěvky: 1517
Registrován: 30 pro 2010 14:49

Re: Hifi doplňky jako takové a sladění sestav

Příspěvek od jirie »

Musím se přidat k Marettimu. Sám nejlépe ví o čem mluvím ;)
Potvrzuji, že i z relativně entry reference sestavy se dá pomocí vyladění kabeláží dostat skutečně neuvěřitelnou kvalitu zvuku. Možná, že to neplatí pro všechny značky, ale s tím, co jsem slyšel to fungovalo úžasně. Mnohý hifista by zřejmě ve slepém testu přestřelil kategorii celé této sestavy.
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Re: Hifi doplňky jako takové a sladění sestav

Příspěvek od Mirek »

tatatuja
Nemohlo v tomto případě dojít ke změně charakteru zvuku právě v důsledku samotné změny umístění výšk. reprodukturu (tedy změny původní pozice reprobedny) a nikoliv v důsledku materiálu, použitého ke zvýšení reprobeden?
To mě přirozeně taky napadlo.....ale vzhledem k tomu, že mé bedny mají uspořádání D´Apolito, tak výškové reproduktory nejsou ani vertikálně ani horizontálně příliš směrové. Ale i tak jsem to zkoušel poslouchat pod i nad jejich urovní....rozdíly minimální....je to tím na čem to nyní stojí.
Uživatelský avatar
Kokin
Příspěvky: 168
Registrován: 05 úno 2011 10:45
Bydliště: Prostějov

Re: Hifi doplňky jako takové a sladění sestav

Příspěvek od Kokin »

jirie píše:Musím se přidat k Marettimu. Sám nejlépe ví o čem mluvím ;)
Potvrzuji, že i z relativně entry reference sestavy se dá pomocí vyladění kabeláží dostat skutečně neuvěřitelnou kvalitu zvuku. Možná, že to neplatí pro všechny značky, ale s tím, co jsem slyšel to fungovalo úžasně. Mnohý hifista by zřejmě ve slepém testu přestřelil kategorii celé této sestavy.
Já bych to viděl tak, že každá sestava, i entry reference, potřebuje nějaké podmínky, aby z ní bylo vymáčknuto maximum. Lidé by se hodně divili, co i z levných sestav lze dostat. Bohužel, málokomu se to podaří. Někdy je zvuk zabitý akustikou, někdy nevhodnými kabely (kombinace více faktorů je vražedná). Takže věřím tomu, že při použití vhodných kabelů, které si sednou se zbytkem, se zdá zvuk o třídu lepší. To ale není povýšení entry levelu do vyšší kategorie, ale pouze využití maximálního potenciálu sestavy. Každé zařízení má svůj limit, který nejde ničím a nijak zvednout. Vše ostatní jsou podle mého názoru pouze nuance (např. více basů, větší prostor, medovější výšky - přitom nikdo neví, jak to má znít správně), které si každý jedinec snaží přizpůsobit svému vlastnímu vkusu.
Gigawatt PF-2 EVO, Mytek, ATC SIA2-150, ATC SCM40 v2, Furutech, Oyaide, Acoustic Revive, Nordost, Supra
anawak
Příspěvky: 497
Registrován: 29 pro 2010 00:29
Bydliště: Bratislava

Re: Hifi doplňky jako takové a sladění sestav

Příspěvek od anawak »

Hifi doplnky ako su nozicky, podlozky, rezonatory, demagnetizery a podobne veci , k Hi-Fi jednoducho patria. Tak ako patri maslo na chleba alebo sperk zene alebo pekne kolesa na auto.
Niektore funguju a niektore nefunguju. Ale nemozeme generalne povedat, ze je to blbost a nie je to treba.
Iste, zakladny charakter zvuku tvoria komponenty samotne a pokial su kvalitne, tak je tych uprav potrebne mozno menej. Ale moja skusenost je taka, ze mnoho VOODOO veciciek naozaj funguje.
Kable su samostatnou kapitolou a na vysledny zvuk maju zasadny vplyv. Pokial niekto tvrdi, ze nie, je to jeho vec, ale podla mna viac z nas ma skusenost, ze to naozaj funguje. Su tu casto opakovane pojmy ako predrazene kable, zbytocne drahe kable a podobne. Ano, dobre kable nie su lacnou zalezitostou ale , ked sa povie ZE KABLE DOKAZU ZMENIT ZVUK, nie je tym automaticky myslene, ze LEN DRAHE KABLE DOKAZU ZMENIT ZVUK.
Ja mam v poslednej dobe vynikajuce skusenosti s (u nas neuznavanou (zatial) a dost podcenovanou znackou) CHORD. Myslim, ze ceny tychto kablov su v porovnani s konkurenciu VELMI VELMI prijemne. Mal som vdaka mojmu kamaratovi doma niekolko ich verzii a modelov a musim povedat, ze pri zrovnavani s konkurencnymi kablami v tej istej cenovke sa mi pacili viac.
Samozrejme to neznamena, ze by som GENERALNE TVRDIL - su lepsie. Ale tvrdim, ze LEPSIE sedia mojej zostave a mojmu uchu. Tak isto ako ine mozu sediet uchu a zostave niekoho ineho. Takze kable rozhodne POCUT. A nemusia byt drahe alebo predrazene. Viac menej by to vzdy malo korespondovat s cenou komponentu (ov) samotneho. Je asi zbytocne davat kabel za 30 000 ku komponentu za 10 000. Ale aj ku komponentu za 10 000 mozeme dat kabel za 1000, 3000, 5000, a mozno aj za 7000. A urcite tam rozdiely budu.

Co sa tyka podloziek a noziciek a hrotov, tu to funguje alebo nefunguje rovnako. Niekde viac inde menej , inokedy vobec. Zalezi kde, na com a s cim. A samozrejme na tom, aka koncepcia danej polozky ci hrotu je k dispozicii.

Ja som skusal podlozky pod predzosilovace a CDP a priznam sa, ze som nezaznaenal vobbec ziadnu zmenu. Ani k lepsiemu ani k horsiemu. Takze u mna tieto stroje stoja na svojich povodnych nozickach.
Pod gramofonom som vymenil fabricke standardne hroty za fabricke super spike (mini feet) a tam to je pocut vyrazne.
Repraky som mal na kolieskach (kym som nasiel pre ne "konecnu" polohu) a po vymene koliesok za hroty nastal vyrazny posun v presnosti a celkove dunenie basov uplne odislo. Skusal som aj Finite Elemente CERAPUCK BW, co su podlzky od tejto firmy urcene pre BW seriu 800 a opat nastal posun vpred.

Gramo, dalsia kuriozita - v dodavke grama som mal okrem stredoveho zatazovacieho "tazitka" aj tzv. CLAMP RING, ktory sa umietnuje na vonkajsi okraj platne/taniera. Tym vlastne platnu zatazi aj po obvode a "zrovna" s plochou taniera.
No poviem len tolko, ze taky posun vpred v detailoch , priestore, a presnosti som vobec neocakaval.

Takze zaverom k mojmu prispevku. Samozrejme nikomu moje poznatky nevnucujem a nikoho nechcem presviedcat. Ale u mna veci ako kable, a niekotre Tunningy naozaj funguju a je to POCUTELNE, tzn. nie je to psychoakustika. Niektore nefunguju vobec.
Samozrejme, ze vsetky tieto skusenosti a poznatky som dal "pocut" aj kolegom a kamaratom, aby mi aj oni povedali svoj nazor. Kazdy z nich rozdiely evidentne pocul. A ked neboli , tak nepocul.

To je asi vsetko co by som uviedol k teme HiFi doplnky atd.... Netreba im slepo verit ale TREBA sa s nimi hrat a skusat. V koncnom dosledku je to zabava. Aj ked nie vsetky su prave najlacnejsie...
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Re: Hifi doplňky jako takové a sladění sestav

Příspěvek od tujatuja »

Domnívám se, že před zahájením experimentů s kabely a jinými hifi pomůckami by každý měl v prvé řadě prověřit zvukový potenciál svého zařízení manipulováním s umístěním reprobeden a pokud okolnosti dovolí i s případnou úpravou akustiky místnosti. Mně osobně trvalo dosti dlouho, než jsem našel optimální umístění reprobeden, ale mohu potvrdit, že tímto způsobem lze docílit výrazných změn zvuku.
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Hifi doplňky jako takové a sladění sestav

Příspěvek od aretax »

Konečne sa dá diskutovať bez rôznych invektív. Vo všetkých príspevkoch sú aj moje skúsenosti. Ja by som to zhrnul nasledovne:
1. akustika
2. kvalita prístrojov
3. kabeláž
4. doladenie rôznymi hrotmi, regálmi, kamennými podložkami
5. kvalita hudobných nosičov a nálada na počúvanie
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
funkyman
Příspěvky: 95
Registrován: 12 bře 2011 16:28

Re: Hifi doplňky jako takové a sladění sestav

Příspěvek od funkyman »

suhlas vo vsetkych bodoch-len asi
2.kvalita a suhra ,zosuladenie, pristrojov
....music is my sanctuary,music is my life....
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 893
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Hifi doplňky jako takové a sladění sestav

Příspěvek od NA-Noble Audio »

Mam podobné zážitky jako Mirek a v podstatě totožný názory na tyto záležitosti.
Jen bych opravil jeho popis vyzařovací charakteristiky uspořádání měničů D'Apolito. Pravolevá směrovost je dána vlastnostmi výškového měniče jako u měžného usporádání, ale nad a pod osu výškového měniče směrovost rychle stoupá díky faktu, že jsou tam umístěné středové měniče.
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
BVaudio

Re: Hifi doplňky jako takové a sladění sestav

Příspěvek od BVaudio »

tak výškové reproduktory nejsou ani vertikálně ani horizontálně příliš směrové
Pravolevá směrovost je dána vlastnostmi výškového měniče jako u měžného usporádání, ale nad a pod osu výškového měniče směrovost rychle stoupá díky faktu, že jsou tam umístěné středové měniče
len "faktická"
Vertikálna smerovosť výškového meniča nijako nesúvisí a nezávisí od usporiadania stredových meničov, od toho závisí len ich smerovať (na stredoch, tam kde hrajú),a vertikálne je výrazne vyššia ako horizontálne..
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 893
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Hifi doplňky jako takové a sladění sestav

Příspěvek od NA-Noble Audio »

Abych se přiznal, tak jsem se v té faktické poznámce nějak ztratil, je zvláštně formulovaná.

Aby si to dokázal jednoduše a jednoznačně představit každý, tak zapojení D'Apolito se chová stejně jako běžné uspořádání při posunu hlavou vpravo a vlevo od osy výškového měniče - nepřináší výrazný pokles vysokých kmitočtů, záleží hlavně na chování samotného výškáče. Kdežto posun nad a pod osu je poznamenán citelným útlumem výšek.
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
BVaudio

Re: Hifi doplňky jako takové a sladění sestav

Příspěvek od BVaudio »

Ešte raz, smerovosť výškového reproduktora vo vertikálnej rovine nijako nezávisí od usporiadania stredových meničov. Ich uporiadanie ovplyvní smerovosť stredov, pásma ktoré vyžarujú.Neviem čo je na tom zvláštne formulované a nepochopiteľné. Že to vnímate(popisujete) ako pokles výšok, je zaujímavé, hlavne pri detailných popisoch iných nuansí zvuku.
Uživatelský avatar
Maretti
Příspěvky: 290
Registrován: 21 pro 2011 14:59
Bydliště: Novojičínsko ...

Re: Hifi doplňky jako takové a sladění sestav

Příspěvek od Maretti »

Nechci být rýpal, ale ať se v řešení směrovosti výškáčů neztratí hlavní téma této diskuze a to jsou Hifi doplňky (kabely, podložky atd.) :D
Electrocompaniet a NAIM komponenty *** propojené kabelem Nordost Heimdall2, Wilson Benesch A.C.T. C60 propojené kabelem Nordost Frey2, napájencí kabely Heimdall2/Frey2, síťová lišta Quantum QB4 s kabelem Nordost Valhalla
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Re: Hifi doplňky jako takové a sladění sestav

Příspěvek od Mirek »

Maretti to píše správně, tohle vlákno je o úplně něčem jiném...a nechápu, proč se vůbec do toho BV zapojuje zvláště když dal velmi jasně najevo v jiném vláknu už ve svém 1. příspěvku na tomto fóru, že na takové věci, kterých se tohle vlákno týká nevěří a neuznává je a my co co tomu věříme a nějaké rozdíly slyšíme jsme zcela mimo mísu (možná mu křivdím, ale myslím si že BV jde jako vždy ukázat neználkům, že on má pravdu). A mimoto ještě sliboval, cituji ho :
Je to môj prvý príspevok sem, a myslím, že aj posledný, lebo úprimne neverím, že sa to zmení.
A Sliby se mají přece plnit ;)
Odar

Re: Hifi doplňky jako takové a sladění sestav

Příspěvek od Odar »

<OT>
Mirek --> Na jednu stranu ziadate od clenov fora, aby boli tolerantni voci nazorom druhych, na druhu stranu mate problem preglgnut niektore nazory. Tak sa nad tym zamysli z oboch stran. No flame (pravidlo fora II. / 6.) ;)
</OT>
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 715
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Hifi doplňky jako takové a sladění sestav

Příspěvek od lubin »

V zásadě souhlasím s Aretaxovým žebříčkem , doplněným Funkymanem.
Vliv kabeláže je neodiskutovatelný, stejně jako vliv různých podložek pod komponenty nebo repro.
Co bych ale vyzvedl, tak je důležitost sladění celého řetězce "na váš vkus". To co se líbí Vám, nemusí druhému sednout. Dobře sladěná a kvalitní sestava přehraje se ctí všechny žánry hudby bez výrazného průšvihu. Slušná akustika je samozřejmostí. Je ale nad nebe jasné, že vždycky potkáte časem sestavu jinou, kde Vám může uchu lahodit to či ono více.
Reprodukce hudby je natolik složitá záležitost, hlavně také díky různorodému vnímání jedinců, že podle mě prakticky neexistuje jednotný názor na její provedení.
Je dobré si občas přečíst třeba zde na foru názor jednotlivců na různé doplňky, či změny v jejich sestavě a brát je pouze jako PODNĚT, ne však jako dogma. Protože, a to se již opakuji...co funguje u jednoho, nemusí druhému přinést nic a nebo i opak.
Hledání "našeho grálu reprodukce" a vnímání hudby je snad věčná záležitost, proto se pokusme méně tomuto tématu ve své hlavě věnovat a více hudbu poslouchat....někteří to umí :)

po delší době zdravím všechny a přeji pohodu na foru...
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,Magnepan 3.7i,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
BVaudio

Re: Hifi doplňky jako takové a sladění sestav

Příspěvek od BVaudio »

nechápu, proč se vůbec do toho BV zapojuje
2 mirek
Zapojil som sa preto, že sa tu niečo jednoducho vysvetľuje, ale bohužiaľ to vysvetlenie je špatné a zavádzajúce.
Je zaujímavé, že to ti nevadí , že sa tu tvrdí niečo čo nie je pravda, ale vadí ti, keď sa na tú chybu poukáže. To je všetko. A napísal som,"a myslím, že aj posledný", takže to nebola definitíva.
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 893
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Hifi doplňky jako takové a sladění sestav

Příspěvek od NA-Noble Audio »

Nešlo mi o nějaké akademické vysvětlování, jen jsem zřejmě i díky slovenštině a rychlému čtení jen nepochopil zcela správně. Středové měniče přenášejí i výšky, často do 3.000,-Hz, někdy i výše. V definici rozsahu audio pásma je jako výšky označen již kmitočet 1.280Hz, od něj začínají nižší výšky, střední jsou 2.560-5.120 Hz atd. S psaným bývá problém, při rozhovoru se to tolik nestává. Je dobré toto uvést na pravou míru, ale už to odbíhá opravdu od tématu.
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4232
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Hifi doplňky jako takové a sladění sestav

Příspěvek od Mark Levinson »

Až na malé drobnosti se dá se vším výše uvedeným beze zbytku souhlasit. Jen přidám jednu svou, myslím zajímavou, zkušenost ohledně napájení. Různé pomůcky, nožičky, demagnetizéry, kabely k přístrojům, to vše jsem postupným seznamováním nějak vstřebal a něco i začal prakticky používat. A když už jsem si myslel, že i tu síťovou záležitost mám vyřešenou, tak jsem vyzkoušel vyměnit síťový přívod do pračky. O tom jsem si myslel, že je to naprosto zbytečná věc, protože podstatné je co leze z pračky, tedy ta "vypraná" šťáva. Docela velkým překvapením pro mne byla změna zvuku (v pozitivním slova smyslu), kterou tento pokus přinesl. Byl to tehdy kabel Oyaide Tunami GPX, který stále jako přívod do pračky používám. Je už to dávno, ale možná to někomu bude užitečné jako inspirace pro experimentování s přívodem do různých psů, filtrů nebo praček.
Mark Levinson
Odpovědět