Špatná akustika a opravdu otravné basy

Potřebujete poradit? Hifi rady všeho druhu.
DenyKr
Příspěvky: 43
Registrován: 24 pro 2012 16:52

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od DenyKr »

Já souhlasím s acibukem, podle mě je rozdíl řešit obecné akustické úpravy, což je základ a řešit konkrétní úpravy třeba formou Martinových BoomKillerů, které budou laděny konkrétně na míru.
Otázkou je, zda něco měnit. Pravdou je, že já spíše zatím spekuluji, momentálně na to finanční prostor není, časový vlastně taky ne a vše by taky záleželo na prodeji VMA - kdy, za kolik a zda vůbec.. Je to spíše tak, že jsem se nadchl pro to, nad čím přemýšlím už dlouho a postupně zase chladnu :smile:

Protože s výběrem beden je to obecně těžko. Jednak s poslechem - najít vytipované typy je docela náročné, mj. i časově a minimálně za cestu finančně, teď to prostě nestíhám. Jednak tím, že stejně je nejlepší slyšet bedny u sebe, což se mi nepovede. A jednak i konečným výběrem. Někdo tvrdí to, někdo zase něco jiného, pro někoho je VMA II plečka, pro jiného super bedny. Martin Vitvar, s nímž problematiku taky řeším, zase třeba dost drahé Aurum Cantus označil za předražené plečky, které mají hrozný zvuk a basové pásmo slabé asi jako VMA II se žlutým basákem (můj případ). Jenže i když je Martin fajn a zkušený, je to také obchodník a kde mám vzít jistotu, že nechce jen lákat na nové řady, nebo minimálně na upgrade basáku + ty Boomkillery pro úpravu akustiky? Nevím, čemu a komu věřit, ale i kdybych si bedny někde (třeba u Špalíčka v Ostravě) poslechl, když už bych našel něco, co hledám, stejně mi to nic neřekne, protože v akusticky dokonalých místnostech to bude znít zcela jinak, než u mě doma. Potřeboval bych porovnání VMA II vs. jiné bedny 1:1, abych znal odpověď a to se mi nepodaří. Proto nevím, zda toto řešit, neupgradovat někdy ten basák, až bude více peněz a času nazbyt a pak, až prostory dokončím, jen dořešit akustiku..
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2561
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od PavelDosko »

zatim jen strilis od boku nazvy beden aniz bys je slysel, s vyrazem predrazene plecky bych byl dost opatrny
neni placka, neni highend
DenyKr
Příspěvky: 43
Registrován: 24 pro 2012 16:52

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od DenyKr »

Jak píšu, poslech beden ve studiu je mi asi stejně tak platný, jako je vidět na obrázku a domů mi je nikdo nedá. "Předražené plečky" jsem taky neřekl já, proto to píšu..
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2561
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od PavelDosko »

no kyz se podivam na menice a provedeni vma a ac, citlivost atd tak mi to tvrzeni prijde usmevne. p.s. ne vsechna studia maji akustiku vyresenou, jednou slysene bedny znamena vic nez stokrat octene a nasucho diskutovane. p.s. s panem Holcnerem ze studia Melissa asi nebude zasadni problem domluvit se na zapujcce ...
neni placka, neni highend
DenyKr
Příspěvky: 43
Registrován: 24 pro 2012 16:52

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od DenyKr »

No, jak píšu, musím si promyslet, zda výměnu chci, nebo ne, řešit, zda se bedny prodají a zda na to jsou volné prostředky. Do té doby chci od lidí jen doporučení, co znají a na co se zaměřit, abych měl představu a pak mohl pro poslech něco podobného hledat. Nicméně pro poslech mimo bydliště to stejně nemá smysl, proto bych ve vhodném období opravdu využil zápůjčky někoho ochotného, nebo studia, které mi bedny půjčí. Poněvadž bych se ale spíše koukal po bazarovkách, bude to horší..
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2561
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od PavelDosko »

tak drzim palce az budes vedet co chces a budes tomu sam ochoten i neco obetovat tak abys to nasel
neni placka, neni highend
DenyKr
Příspěvky: 43
Registrován: 24 pro 2012 16:52

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od DenyKr »

Děkuji, oběti ve smyslu akustických (viditelných) úprav bydlení ale nepadnou, proto musím promyslet co dál také v tomto ohledu :ympeace:
Nordland

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od Nordland »

:evil: Od VMA bych dal ruce pric. Vim o cem mluvim, vlastnil jsem rok VMA EVO, nehralo to uspokojive ani v samostatne poslechovce. Zesilovacu vyzkouseno povicero. Napr Hegel 300. Co bylo na Evo desne byli basy, a vysky. Nezabavny poslech, na malou hlasitost pri nocnich seancich nezazivne.
Nordland

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od Nordland »

PS: Napr. takove Xavian Picollo byli zvukove nekde jinde, na mensi hlasitost paradni sloupek z peknymi basy, pri rozumne hlasitosti.


Omlouvam se za opakujici prispevek, seznamuji se tu s tim ~x(
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od Vlado222 »

DenyKr píše:Děkuji, oběti ve smyslu akustických (viditelných) úprav bydlení ale nepadnou, proto musím promyslet co dál také v tomto ohledu :ympeace:
A čo? Pani domu to nedovolí? :smile:
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od Frogyman »

DenyKr píše:Děkuji, oběti ve smyslu akustických (viditelných) úprav bydlení ale nepadnou, proto musím promyslet co dál také v tomto ohledu :ympeace:
Chápu, do akustických úprav stylu pasti atd bych také v obýváku nešel. Ale cesta změny uspořádání, zrušení pracovního stolu v rohu, přidání nějaké knihovny, a poliček, doplnění koberce, to by snad mohlo být průchozí, ne? Anebo pak ti zbývá krom sluchátek ještě cesta, a ta se jmenuje nearfield poslech...
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2561
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od PavelDosko »

nemyslel jsem hned upravy mistnosti, spis poslech beden nazivo a nefantazirovat podle obrazku ... mejte se
neni placka, neni highend
DenyKr
Příspěvky: 43
Registrován: 24 pro 2012 16:52

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od DenyKr »

Znovu píšu, že pro mě má poslech beden naživo smysl jen při porovnání 1:1 ve svém prostoru, porovnávat zvuk mých beden doma a jiných v poslechovém studiu je mimo a zcela nevypovídající. Pokud bych se ale pro změnu rozhodl, bude-li několik doporučených favoritů, samozřejmě pak nějaký poslech absolvovat chci. Zatím jen spekuluji.. ;-)

@Vlado: Ne, pán domu to nedovolí, kdybych tady měl nějakou paní, neměl bych si za čím stát, protože design by už nebyl :-D
Současné rozložení je asi možná nevhodné akusticky, ale nejlepší možné designově a prostorově v rámci možností mých obytných prostor. Proto z toho ustupovat nechci a mimo nějakých případných věcí typu sem tam nějaké té poličky, nebo případně kytky moc úprav nebude :-)
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2561
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od PavelDosko »

rad jsi dostal uz prehrsel, nevim co jeste chces slyset
neni placka, neni highend
Bond 007 alias Monte

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

když nechceš nic měnit, kup si sluchátka, nebo taky přepiš fyziku a šíření zvuku :crazy:
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od Frogyman »

"Komu není rady, tomu není pomoci..."
Obrázek
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
DenyKr
Příspěvky: 43
Registrován: 24 pro 2012 16:52

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od DenyKr »

PavelDosko píše:rad jsi dostal uz prehrsel, nevim co jeste chces slyset
No upřímně už ani nic, odpovídám ze slušnosti ;) Není rada, jako rada...
Uživatelský avatar
DinosaurJr
Příspěvky: 56
Registrován: 13 dub 2012 21:31

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od DinosaurJr »

Zkus reprobedny přemluvit, aby hrály dle tvých představ, měly by poslechnout (pokud budou chtít)...
Téměř "každý" "čtvrtek" "novou" LP ♪♫♪
DenyKr
Příspěvky: 43
Registrován: 24 pro 2012 16:52

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od DenyKr »

Raději toto téma uzavřeme :thumbup: Nechci být nepříjemný, ale faktem je, že jen málo lidí chtělo pochopit situaci a radit aspoň něco pro mě použitelného. Pak byly rady, které mířily na mé rozhodnutí a pořád na to, abych vše překopal. A pak byla většina jedinců, kteří na mé odpovědi začali útočit, aby si kompenzovali pravděpodobnou méněcennost, protože rádi bydlí na hromádce a nedokáží a nechtějí pochopit situaci.
Zcela jednoduché rady typu "Pokud nechceš měnit prostor, dokonalé to nebude. Zkus dát bedny dál od zdi, přidat poličku, tam květinu a vyzkoušej, co to udělá" by zcela stačily. Podobné zde byly a autorům děkuji za pochopení a normální přístup. Před odpovědí na tento příspěvek, na což už nehodlám reagovat, protože jsou mnohé reakce podobné dětem na písečku, se zkuste schválně podívat, kolik odpovědí vypadalo takto a kolik odpovědí odpovídá nesmyslům podobným o příspěvek výše :-@ . Nepoměr je tak velký, že jsem si nemohl tuto odpověď odpustit, toto fórum je svým složením ve světě fór opravdu velmi atypické..

Tím za sebe končím a ještě jednou děkuji autorům kloudných příspěvků za inspiraci. :thumbup:
Uživatelský avatar
RoGi
Příspěvky: 127
Registrován: 12 kvě 2015 13:43

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od RoGi »

DenyKr píše:Já souhlasím s acibukem, podle mě je rozdíl řešit obecné akustické úpravy, což je základ a řešit konkrétní úpravy třeba formou Martinových BoomKillerů, které budou laděny konkrétně na míru.
Otázkou je, zda něco měnit. Pravdou je, že já spíše zatím spekuluji, momentálně na to finanční prostor není, časový vlastně taky ne a vše by taky záleželo na prodeji VMA - kdy, za kolik a zda vůbec.. Je to spíše tak, že jsem se nadchl pro to, nad čím přemýšlím už dlouho a postupně zase chladnu :smile:

Protože s výběrem beden je to obecně těžko. Jednak s poslechem - najít vytipované typy je docela náročné, mj. i časově a minimálně za cestu finančně, teď to prostě nestíhám. Jednak tím, že stejně je nejlepší slyšet bedny u sebe, což se mi nepovede. A jednak i konečným výběrem. Někdo tvrdí to, někdo zase něco jiného, pro někoho je VMA II plečka, pro jiného super bedny. Martin Vitvar, s nímž problematiku taky řeším, zase třeba dost drahé Aurum Cantus označil za předražené plečky, které mají hrozný zvuk a basové pásmo slabé asi jako VMA II se žlutým basákem (můj případ). Jenže i když je Martin fajn a zkušený, je to také obchodník a kde mám vzít jistotu, že nechce jen lákat na nové řady, nebo minimálně na upgrade basáku + ty Boomkillery pro úpravu akustiky? Nevím, čemu a komu věřit, ale i kdybych si bedny někde (třeba u Špalíčka v Ostravě) poslechl, když už bych našel něco, co hledám, stejně mi to nic neřekne, protože v akusticky dokonalých místnostech to bude znít zcela jinak, než u mě doma. Potřeboval bych porovnání VMA II vs. jiné bedny 1:1, abych znal odpověď a to se mi nepodaří. Proto nevím, zda toto řešit, neupgradovat někdy ten basák, až bude více peněz a času nazbyt a pak, až prostory dokončím, jen dořešit akustiku..

tak -ja som tiez jeden cas (ak smiem napisat) riesil vma-cka, nakoniec dobre ,ze som do nich nesiel... (ako citam tu, a aj inde..)
ono -logicky proste kazdy driver (bas ,stredobas ,vyskac ,stredak.. ) ma urcitu kvalitu v urcitej cenovke ,a ja radsej dam peniaze (rovnake) za lepsi stredobas+vyskac ,ako za basak,stredak+vyskac.., Naviac -su firmy ,ktore SU dobre ,poctive, maju vela dobrych recenzii (stavka na istotu),kvalitu a vyrobnu cenu (pomer cena/zvuk) , Takze ked som bol este na Avmanii som aj tam pisal s Vitvarom, pisal ze usher nema nic moc vyhybku..

http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.p ... a&start=45

a ze jeho 3-pasmove super bedne rozdrtia dvojpasmove ocenovane USHER BE-718....

najzabavnejsie je uz len to (a to som mu xxx krat pisal) ze ako sa prezentuje so svojimi vyrobkami... (ono su dobre ,naozaj dobre vyrobky co sa oplatia (ceske) pomer cena/zvuk ,a potom take co na na to hraju.., bohuziala,rokmi som sa uz nieco naucil a pravda neni taka ruzova ako by kazdy chcel mat. Cize aj zahranicne produkty Hifi sa velakrat viac oplatia.., Zalezi co a ako. (dobry priklad Diy Cz je Casea ,ale najlepsi ,co som doteraz mal moznost -CW usb 1 (supa) + SpAudio (konkretne dac d1) to je vyrobok ,ktory sa naozaj oplati kupit ..


Jeden cas som pisal aj toto (je to moj osobny postreh..)--::
--------------------------------------------------------------------------
1.) VMA reproduktory su take vinimocne dobre a kvalitne, ze na nich nepoznat rozdiel noziciek (su tak dobre tlmene a izolovane) ,ani rozdiel (alebo len minimalny) kablov ,maju lacne menice, ale hraju ako top -end za tie peniaze.. (takto to prezentuje vyrobca na stranke (zhrnutim), cize uz su top a tym to haslo (dobre pre kupcu), laicky povedane -nemaju potencial hrat lepsie, zlepsovat sa (dobre pre kupcu a jeho penazenku)

2. Nejake dalsie ,,predrazene´´ ci drahe ,alebo nekvalitne reproduktory ,ktore nedavaju realne merania a pod..(opät zo stranky vyrobcu) ,su nachylne na cerabal ,alebo nordost kone.. a pod. ,(resp maju moznost sa zlepsovat) ,a drahe ,hnusne predrazene kable ,ktore su pre väcsinu len vianocna ozdoba , maju tendenciu posunut kvalitu reprodukcie o triedu , dve ,ci viac vyssie ,az drasticky ! (no fun!) resp. konecne dostanem zo svojho repro ,to co mam, alebo -hura ,uz to hraje nie na 20-30% ,ale na povedzme 80 % je nezanedbatelne. Teda maju potencial ,co je zle pre penazenku ,ale mozem sa posuvat vyssie, za urcity priplatok a zlepsovat sa..,

otazka -co si clovek vyberie -bedne bez ,alebo z potencialom ? -na zaciatku ked som chcel kupovat repro ,chcel som si vypocut a aj zvazoval kupu VMa, no som rad ,ze som isel do zle urobenych usher dmd dancer one, , ktore maju na nic vyhybku..
http://usheraudio.cz/profil/d-appolito/
ale aspon maju potencial ,potencial zlepsovat sa.., dostat z nich viac ,byt lepsi.., a su nachylne na ceraball, asi to bude tym rozplznutym basom ... ,teda stredobasakom ,ktory si chvalia na forach...
--------------------------------------------------------------------------------------

v podstate to vystihuje filozofiu VMa a vsetko do seba perfektne pasuje !!! cital som ako Vitvar niekde pisal ze drahsie menice su na**** (napr dynaudio) co skusal ,nevyhovovalo mu to -(samozrejme cena :-D ,potom by uz musel dat inu cenovku a nepredavalo sa by mu to tak, takze- radsej pouzije lacnejsie veci a skusa ich ,,upravovat´´ ako som cital) -upraveny basak...) nic mu nefunguje ,ani ceraball -a to sa my pekne potvrdilo tu -ten basak je asi fakt nic moc, ako tu citam..., Moj stredobas v usher dancer dmd one je slusny.., alebo inak povedane -poctivy. (kedze pocujem kazdu zmenu)
-------------------------------------------------------------------
a stale to tam ma :-D ..., Proste kazdy sudny clovek ,ktory ma skusenosti s high-endom ,ked to cita-tak uz mu musi byt nieco podozrive ..., !!! ze neni vsetko na najlepsom poriadku.

http://vmaudio.cz/o_nas.php

moj komentar k tomu :

pises tam o drahych menicoch ,ze je to o nicom a pod. ,ale -opät ,-preco top-vyrobcovia hi-fi ich pouzivaju ?! ked su na** ** ,asi su fakt na *********

Měřili jsme a testovali stovky měničů (výškáče, střeďáky, basáky) od různých výrobců včetně "drahých" značek jako Accuton, Seas, Scan-Speak a dalších. Z těchto jsme si vybrali měniče, které jsou skutečně kvalitní a odpovídají našim nárokům.
(ano ,tie co vyhovuju cenovkou a nie kvalitou ,podla ohlasov od ludi..)


Hnací jednotka je uchycena k šasi přes silentbloky (guma) pro potlačení vibrací a hluku v prostoru pro cestující. Podobným způsobem se řeší i montáž strojů v továrnách, kde by jinak vibrace několik tun vážících strojů poškozovaly statiku výrobní haly. Ani pod motor auta, ani pod soustruh v továrně nikdo hroty nedává. Pod vibrující stroje dává gumu a dobře ví proč.

-uzasne ,porovnavat auto s reproduktorom..,ci sustruhom.., (uplne zameranie, topologia ,pouzitie...)

Používáme silikonové nožičky namísto hrotů. Technicky i poslechově jsme ověřili, že hroty, cerabally a podobné ptákoviny nefungují.

zakze toto je clovek ,ktory roby Diy,nevie ako hra pravy high-end a ludia mu skocia na lopatu. A ohana sa klamstvami (ako na Avmanii)

preto som na zaciatku pisal -ze ked je dobre navrhnuta bedna a poctive veci v nej ,ma kazdy lepsi komponent dopad na zvuk (v dobrom zmysle)- neni o com.

ked to doteraz niekomu este nezaplo -a chce si kupit 3-pasmovu bednu za cenu 2 pasmovej v urcitej cenovej relacii ,a navysse nie dobre zladenu ,tak nech...( kludne mozte protestovat ,ale toto my proste fakt pekne zapada ako skladacka., ked som cital tento thread a jeho uzasny basak...- nemam slov, uz viem preco nepocut zmenu a preco ludia nepocuju -pretoze skratka -su ,,nizko´´ je to bohuzial tak) cim ide clovek vyssie ,tak tym viac pocut zmenu ,to neni vytahovanie (pre rypalov) ale holy FAKT ! (a ze ludia ,ktory sem chodia maju tu istu skusenost)
Gigawatt pf2+lc2(mk3+mk2)+pangea ac9/Vincent sv 238 mk/Nordost Tyr speaker cable+signal(norse 1ser.)/audioquest carbon usb//Usher dancer dmd 1
DenyKr
Příspěvky: 43
Registrován: 24 pro 2012 16:52

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od DenyKr »

I když jsem nechtěl, na toto RoGi odpovědět musím. Moc díky za obsáhlý příspěvek, podobné zkušenosti jednoznačně pomohou!! :thumbup:
U Martina jsem si nejednou všiml, že de facto nic neporovnal, ale hodně věcí odsuzuje jako šmejd. Na jednu stranu je to i obchodník, na druhou stranu by měl být člověk soudný a dobře - pokud by ty bedny odpovídaly kvalitou přednesu, mohu napsat něco ve smyslu "Jamo v této cenové hladině nekupuj, jsou to šmejdy. Bedny navzdory své ceně díky naladění hrají porovnatelně jako (například) B&W řady XX za cca 50 tis. Kč". Zkrátka dát člověku porovnání, ne vycucané z prstu, ale reálné. Já mám zkušenost jen s bednami Mission a Magnat, beru-li tedy sloupy a ne reprobedničky k PC (které mají samozřejmě za cenu 150 Kč nepřekonatelný rozsah už od 20hz :lol: ), z nich VMA II hraje opravdu nejlépe. Jenže ani jedno není kdoví jaká značka, ty Mission byly o něco dražší, Magnaty naopak levnější, takže to asi dává smysl.
A vesměs o to mi od počátku šlo jak tady, kde jsem začal řešit akustiku, tak na "vedlejším" fóru Hifinazory, kde řeším výběr samotných beden. Jde mi o tipy a doporučení. Nemůže někdo očekávat, že akceptuji každý nápad, že někdo napíše "skoč z okna" a skočím. Každý by měl být schopen a ochoten problematiku pochopit, pokud chce přispívat a reagovat na ni. Jde mi právě o ty zkušenosti, tipy, rady.. Tvé argumenty dávají smysl a souhlasím, i to je důvod, proč jsem s Martinem debatu zatím moc daleko neposunul, ačkoli jsem ho žádal o radu, protože vyjádření, že je jakákoli značka (ať už Aurum Cantus, B&W, aj.) šmejd, VMA jsou nejlepší a neustálé podsouvání upgrade basáku, nebo celých beden + teď ty boomkillery za 27 tisíc, to mi přijde trošku podezřelé a to byl důvod, proč jsem žádal o radu. Takže ti děkuji, tvůj pomocný a věcný příspěvek mě potěšil! :ympeace:
Uživatelský avatar
DinosaurJr
Příspěvky: 56
Registrován: 13 dub 2012 21:31

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od DinosaurJr »

DenyKr píše: Třeba to B&W je jen o tom, že se mi ta značka a její produkty vždy líbily, nevím proč, ale zase jsem kdysi četl názor nějakého majitele VMA II, který byl při porovnání s B&W bednami hodně zklamaný, jak špatně B&W hrály. Otázkou však je, o jakou šlo řadu, to já nevím.
Tyto bedny jsou zvukově hodně rozdílné. B&W střední a vyšší řady jsou spíše pro vyspělejší posluchače ("nenápadný sound")a ocení je až po delším poslechu (+ kvalitní železo k tomu). AD VMA II - fr. char. byly uváděny od 200 Hz výše (nyní je vidět pokles od cca 150Hz), cena měničů+výhybky cca 5,5kKč (se žluťákem), cena celých repro leží podstatně výše. Nadměrná velikost bassreflexu u VMA I hodně napoví... můj skromný (nebál bych se napsat "blbý") názor, s kterým nemusí všichni souhlasit.

Dále již jen obecně. Postavit 3p reprobednu je docela dost obtížné pro každého producenta, zvukově konstrukčně dosažitelnější je 2p.
Z celého fr. spektra - basy můžou mít největší zkreslení aniž by to byl problém, - basy nejsou nejdůležitější.

To DenyKr: odsunuly bych nábytek, židli otočil zády k oknu a posunoval bych bedny k sobě s krokem +1m. Uvidíš vlastně uslyšíš vcelku divy !
Téměř "každý" "čtvrtek" "novou" LP ♪♫♪
aretax
Příspěvky: 3073
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od aretax »

Obecne platí vo všetkom: "za málo peňazí málo muziky". Česť výnimkám. Nejaké sú, ale veľa ich nie je. Keď si kúpiš auto od jednej firmy za 20000 €, nikdy nebude lepšie ako auto od inej firmy za 40000 €. To platí vo všetkom. Aj pri bedniach. Môžeme porovnávať grafy, rozčuľovať sa nad lacnými súčiastkami v nich. Neplatíme však výrobnú cenu na základe súčtu cien súčiastok, ale hlavne know-how (čiže výskum a vývoj - píšem to preto, aby si to niekto nepoplietol s hov - no). Práve tam je "zakopané" tajomstvo zvuku.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
DinosaurJr
Příspěvky: 56
Registrován: 13 dub 2012 21:31

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od DinosaurJr »

A taky platí, že po koupi Porsche (HiQ HiFi technka) je nutno připravit i cestu (akustiku). Bude veliký rozdíl při jízdě na polní cestě k chalupě, kam se hodí spíše více univerzálnější vůz nebo rovnou Offroad. Porsche se naopak hodí na dálnici a okresky, přeci jen je to "motokára". Veliký rozdíl je mezi dálnicí v Německu kdesi u Frankfurtu a v CZ na D1 před rekonstrukcí. Kvalitu české okresky už ani netřeba komentovat více. Povrch zkrátka nelze ukecat... U aut je to zřejmé, ale u HiFi to ne každý je ochoten chápat.
Téměř "každý" "čtvrtek" "novou" LP ♪♫♪
DenyKr
Příspěvky: 43
Registrován: 24 pro 2012 16:52

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od DenyKr »

A ne každý dokáže pochopit, že jsou místa, kde část uvažované silnice namísto polní cesty vlastní někdo, kdo není ochoten pozemek prodat a silnici zkrátka postavit nelze, maximálně nějakým kompromisem nedokončené stavby s objížďkou. A pak se musí situace řešit tak, jak je bez ohledu na to, jestli to je ideální, nebo ne. A to je můj případ. Já netvrdím, že musím mít Porsche za 2 miliony. Mi stačí klidně Mercedes, který bude po doporučeních vhodný pro typ cesty, jaká je.
aretax
Příspěvky: 3073
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od aretax »

Ak chcem dosiahnuť zladenia toho, čo sa vzájomne vylučuje, musím urobiť kompromisy. Nejedná sa nikomu z nás o to, že by sme Ti nedoprial taký posluch, ako si predstavuješ, ale tak, ako auto nepôjde bez kolies, ani hudbu v slušnej kvalite nemôžeš mať bez akustických zásahov. Môžeš si kúpiť akékoľvek bedne, ale perpetuum mobile zatiaľ objavené nebolo. V Tvojich príspevkoch mi pripadáš ako 3-ročné dieťa: ja chcem, ja musím a takto to musí byť...Takto to však nefunguje. Všetci, čo Ti odpovedali Ti písali vlastné (a väčšinou dosť bohaté) skúsenosti. Asi zbytočne. Tak veľa šťastia pri ďalšom utrácaní...
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
DenyKr
Příspěvky: 43
Registrován: 24 pro 2012 16:52

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od DenyKr »

Sám jsi dosud nenavrhl nic konstruktivního, věčně jen komentuješ.. Píšeš o kompromisu, ale ne, není kompromisem kompletně překopat celou místnost tak, jak bylo psáno už x-krát. Kompromis znamená, že to nebude sice ideální, ale řada různých opatření povede k lepšímu výsledku - to kdybys nevěděl. Až na pár jedinců tady každý dosud navrhuje revoluci a ano, tu nechci. Navíc místnost není akusticky dokonalá, ale ani příšerná, tak z toho zase nedělej drama ;)

Nic, po několika kloudných příspěvcích se po dalším bludu vracím k vyjádření viz výše, toto stejně nikam nevede a od hádání mám zákazníky, netřeba si ještě kazit den doma.
Tímto bych to uzavřel.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od fox »

Tak už tu nepiš a udělej si to podle svých představ. Nechápu, jak můžeš napadat ty, kteří ti radí. Vždyť tvoje vlákno se jmenuje " Špatná akustika ...."
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
DenyKr
Příspěvky: 43
Registrován: 24 pro 2012 16:52

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od DenyKr »

:thumbup:
analog2001

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od analog2001 »

Vubec nechapu, kde beres drzost osocovat lidi, kteri se ti snazi pomoci.
Bych ten tvuj interierovej zazrak rad videl.....

Radsi si kup jeste jedny skleneny dvere a kochej se....hodne usetris.

A dej uz pokoj.
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od Vlado222 »

Denykr ja to vidím u teba na ten VMA laaxum. - Elegantné a funkčné riešenie to vyzerá byť. Ja vážne uvažujem o ňom.
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1796
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od pajuna »

DenyKr

Procitam jeste toto vlakno abych se ujistil nad tim, co se zde vlastne odehrava.

Dostal si radu doporuceni, napr. jen ode me tri prispevky s jasnou radou bez dalsich kecu. Ani jeden si nevzal v uvahu tak abyses presvedcil o moznem prinosu.
Jinde pises o vlakne , ktere se tyka vyberu beden a ze na 90% dojde ke zmene. Do zavorky jsem ti uvadel me JMR, ktere maji system TML a mely by se chovat jinak nez to co tam mas - ani zde zadna reakce od tebe. Bohuzel se radis do skupiny hifistu, kteri maji hodne malo zkusenosti, teoretizuji a ptaji se. Bohuzel nejsou ochotni udelat prakticke zmeny, byt jen za ucelem presvedceni se o tom co by prinesly, ci naopak. Defacto - ignorujes to co ti ostatni radi a vysvetlujes proc co nejde. Nevim, co bys tady ocekaval rad dal? Vetsi policku, nebo jinou barvu steny, nebo? Precti si znovu zakladni body a treba v nich neco najdes. Mluvime tady o akustice, resp. o jejich zakladnich pojmech vztazenych k obyvaku.
Zamyslel bych se zejmena nad tim co uz rikavala moje babicka "Z prdu kulicku neudelas". A muzu ti potvrdit, ze to fakt nejde
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
615marek
Příspěvky: 18
Registrován: 28 kvě 2013 12:37

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od 615marek »

Zdar
zkusil bych použít SOUNDCARE SuperSpike hroty http://www.soundcare.no/
Mě bedny taky blbě basovaly, na radu z fora jsem zkusil a ta změna byla neuvěřitelná. A vyzkoušet se to dá doma, na tvých bednách.
Marek
DenyKr
Příspěvky: 43
Registrován: 24 pro 2012 16:52

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od DenyKr »

Napíši můj zcela poslední příspěvek, protože mi to nedá - vím, chyba, protože se zase jen rozčílím nad reakcemi, lepší bude se přemoci a více sem pak nechodit, protože je to jako kolovrátek.

Dovolím si poslat několik citací, seřazeno od mého prvního příspěvku (nahoře) až dolů po odpovědi:
....S ohledem na designovou podstatu pokoje bohužel nepřichází v úvahu různě lepené molitany, či pasti na basy, apod., rád bych situaci nějak vyřešil pokud možno s tím, co mám - třeba konstrukčním zásahem do beden (změna čehokoli, případně změna podstavců - nyní jehly, apod.), nebo doporučením umístění (místo je dané, spíše ve smyslu korekcí vzdálenosti od zdi, aj.)....
Co se prostoru za bednami týče, s ohledem na design místnosti a především na to, že na sebe vše navazuje i rozměrově, to určitě to neodstraním.
Taktéž bedny bohužel 70cm od zdi vysunout nemohu (teď neberu v potaz to, že tak by to tady tak obecně stát nemohlo, ale především to, že mám pletený řetěz jako reprokabely, který má 1,5m a tak lze bedny vysunout max. o necelých 40cm
Jinak snad to nevyznívá tak, že všechny rady neguji. Já si rad cením, jen jde o to, že se nejedná o poslechovku, ale o obytný prostor, na který mám vysoké a dlouho plánované nároky na design, kterého se vzdávat nechci - kdyby ano, různými pastmi a koberci a tlumícími hmotami bych si dokázal poradit. Jde právě o to zjistit od vás co možná nejvíce rad a tipů tak, abych měl větší inspiraci a mohl usoudit, co z toho by se dalo udělat, abych dosáhl kýženého výsledku (třeba ve smyslu poličky, nebo "něčeho") :thumbup:
...a proto vlastně prosím o rady, protože z toho, co je mi známo, mi nesedí nic, co by se dalo zkombinovat s designovým pojetím místnosti.
...ale pokud by mi nemělo zbývat nic jiného, než zasahovat do designu místnosti ve smyslu celoplošného koberce, nebo pastí, molitanů a nevím, čeho všeho, raději ten zvuk obětuji, zase denně ho neposlouchám a protože žiju sám, do jisté míry když sedím v poslechovém místě, "dunění" za sebou mi tolik vadit nemusí a nedostatek bas není úplně nesnesitelný, jen zvuk trošku postrádá dynamiku. Ale pokud na něco přijdeme, budu jen rád :smile:
...na rozpracovaném projektu, který mě za poslední rok stál skoro 400 tisíc a který je z 80% hotov, nemohu a nechci vše zahodit a začít znovu - jednak se držím své představy, jednak nechci zahodit rok práce a jednak nejsem milionář. Protože s tím, co zatím píšete, by nešlo o malou úpravu ve smyslu "toto vyměň", ale o potřebu vše předělat, pro hraní 4x do měsíce žít "na hromádce" fakt nechci
Děkuji, oběti ve smyslu akustických (viditelných) úprav bydlení ale nepadnou, proto musím promyslet co dál také v tomto ohledu :ympeace:
Současné rozložení je asi možná nevhodné akusticky, ale nejlepší možné designově a prostorově v rámci možností mých obytných prostor. Proto z toho ustupovat nechci a mimo nějakých případných věcí typu sem tam nějaké té poličky, nebo případně kytky moc úprav nebude :-)
Až na pár jedinců tady každý dosud navrhuje revoluci a ano, tu nechci
...Pokud jsem já označován za někoho, kdo se chováním podobá 3-letému dítěti a kdo nečte, co jste tady potom vy, páni přispívající?! De facto v každém příspěvku jsem psal totéž, ŽE ZMĚNA NEBUDE a psal jsem to hned v úvodu, takže de facto se OT, které se tu rozjelo, začalo řešit hned od začátku a mohl jsem na to upozorňovat kolikrát jsem chtěl. Řeší se to tady pořád dokola a neustále čtu totéž, což když si dovolím negovat, jsem terčem jako hrozný pitomec, který něco chce a nečte. Dokonce několikrát (to už pro množství citací posílat nebudu) jsem psal, že stačí obyčejná odpověď jde/nejde. V tomto duchu byl také psán úvodní příspěvek - vyčerpal jsem možnosti a hledám inspiraci, zda existuje ještě nějaké řešení za použití toho, co mám, bez výrazného zásahu do místnosti, nebo ne. 100x raději bych četl "nejde", než romány o ničem a následné napadání mě kvůli tomu, že jsem si neuprdl do kalhot, když ó velký pán "hifista", myslící si, jako zajisté většina, jak je zkušený, napíše něco, co jsem od začátku nechtěl a jak je vidět, co jsem psal nespočetněkrát.
Pánové, zameťte si předně před vlastním prahem. Až do těch "napadajících" a zesměšňujících příspěvků jsem měl trpělivost a s poděkováním za tip jsem opakovaně a vytrvale psal všechny výše uvedené citace pořád dokola s vírou, že to konečně někomu docvakne. Marně a opravdu mě mrzí, že se nenechávám urážet bez odezvy....
Já si osobně taky myslím, že výměna beden by nic neřešila, ale právě že zvažuji vše možné, takže i toto :-) Faktem je, že jsou VMA II na ozvučení prostoru malé = musím více vyhánět hlasitost = citlivost klesá = roste zkreslení. Taktéž by nové bedny vyřešily absenci bas v místě poslechu, ale ne ty hnusné odrazy, které tady vlastně řeším, to souhlasím.
A to už se mi vyplatí realizovat změnu sestavy třeba na něco ve smyslu AURUM CANTUS V6F, který, myslím, zvuk zase posune někam dál. Akustický problém to nevyřeší, ale asi momentálně nejpalčivější problém s nedostatkem bas by to vyřešit mohlo a případné dunění za poslechovým místem, pokud zůstane, můžu řešit pak postupně.
Očekávám, že sklidím další vlnu kritiky, no polemizace o výměně beden, pro kterou jsem asi z 90% rozhodnut, nemá momentálně s řešením akustiky nic společného, nespoléhám na to, že se tím problém vyřeší, je to spíše jiný uvažovaný postup výměny beden za takové, jaké bych již delší dobu chtěl a až následné řešení akustiky, pokud by se tedy výměnou beden situace nezlepšila (může se však i zhoršit, s tím počítám).
Ad2: Stále a pořád dokola jsem psal, že rozhodnutí vyměnit bedny pouze vyplynulo z toho, že jsem situaci začal konečně řešit a že si od toho neslibuji zlepšení akustiky, možná i naopak. Co navzdory tomuto neustále čtu? Jak jsem hloupý a nezkušený, když si myslím, že výměna beden situaci vyřeší. Opět zcela očividný příklad totální ignorace všeho, co jsem dosud napsal a tlačení si svého - jako když vám volá operátor v zajetých kolejích a když mu do věty skočíte, neví, kde přestal.

Kolem a dokola, jsem členem mnoha, mnoha fór různého zaměření, někde už 10 let. Nikde jinde nemám problém, jen tady. Buď nečtu, mám klapky na očích a uších a jedu si svou, ale nemám nárok někoho soudit za to, že nereflektuje mé "rady", nebo mám nárok hodnotit, střílet si z někoho a urážet ho, ale předně musím vše, co na něm kritizuji, sám dodržovat. A to se tady neděje.

Na závěr napíši jedno. Pokud já jsem blázen a vy ostatní jste "letadla", potom je zde bláznů, kteří se zde neangažovali, nebo pokud, tak jen minimálně a nepřidávali se k těmto nikam nevedoucím debatám, více, protože jsem dostal přes SZ odezvy ve smyslu "nemá smysl komentovat, co se tam děje, toho si nevšímej". Pokud se mám nad sebou zamyslet já, zkuste to i vy (ne všichni, vy nejrejpavější) a možná budete překvapeni - ale s ohledem na zdejší minimální soudnost asi ne.

Tímto končím a všem, kteří jsou normální, se omlouvám, za zdejší komedii, kterou jsem ale nevyvolal já. Asi mi to nedá nečíst zajisté další urážlivé odpovědi na tento příspěvek, ale doufám, že se už udržím a nebudu reagovat, protože mi je známé jiné přísloví: "Hloupost je něco neochvějného. Všechno, co na ni zaútočí, také na ní ztroskotá." .
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2561
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od PavelDosko »

vlákno nazveš špatná akustika a pak píšeš že jí měnit nebudeš ... tak se měj
neni placka, neni highend
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1796
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od pajuna »

Jelikoz majitel vlakna to jiz jednou uzavrel, podruhe tim skončil a potreti napsal zcela poslední příspěvek (není nad slovo chlapa!), tak timto, nikam nevedouci diskuzi, vlakno zaviram.
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
Zamčeno