Pajuna - poslechovka

Šíření zvuku v polechové místnosti, zkušenosti, problémy a jejich řešení apod..
Odpovědět
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Pajuna - poslechovka

Příspěvek od pajuna »

Zdravim vsechny

Konecne se mi dari pohnout s rekonstrukci casti bytu a hned po ni v radu mesicu se chystam na vytvoreni „zijici poslechovky“. Jestli nekdo tape, co to tak muze byt , tak misto urcene zejmena k poslechu muziky s akustickymi upravami dotvorene k obrazu ziti i v jinych oblastech, pouziti tv, obrazu, fotek, (obcas i hezka zena by mohla vkrocit:-)).... kdo vi co a kdo jeste. Jinymi slovy, nechci mit otapetovano matracemi [-x se sedackou k tomu, ale strop a designove prijatelne prvky \:D/ , ktere nebudou vsude kolem.

Rikal jsem si, ze bychom mohli na chvili vytvorit prostor zkusenym hifistum, kteri maji bohate zkusenosti pri tvorbe poslechove mistnosti, s volbou a kombinaci akustickych prvku. Rada z vas jiz predala neco v jinych vlaknech.

Rad bych poznamenal, ze hifi se zabyvam asi 40let a par veci o nem i akustice uz vim. Svoji predstavu jiz mam, nicmene bych „jí“ (nekdy ta diakritika mate) nerad ovlivnoval pripadne nazory jinych. Vim take, ze mame vicero vlaken a ukazek poslechovek s tim spojenych. Nicmene nazory se vyviji a postupem casu se vse da vylepsovat, tudiz i nove poznatky clenu, kteri poslechovku okupuji jiz delsi dobu.

Mistnost 3,15 x 5m, v cele okno na kratsi strane, pod nim ve vyklenku radiator, pred nim stojan s komponenty a repro. Steny cihla, podlaha parkety, nynejsi sestava v podpisu.

Rad bych pozadal o KONKRETNI zkusenosti (pozitivni/negativni)
s:
- Strop Rigiton (8-15-20)
- Modra akusticka stena Rigips jako odhlucneni steny (negativni/pozitivni vliv na akustiku)
- Vicoustic (zkusenost se zejmena zatlumenim v oblasti nizkych kmitoctu + konkretni poznatky u jednotlivych prvku, napr. Super Bass Extreme)- tato firma se mi libi nejvice z hlediska designu
- GIK (zkusenost s Corner CT Alpha Bass Trap)
- VMA-Laaksum, VMA-Boomkiller
- Kdo by bych schopen provest opakovane mereni, za prijatelnych podminek, s dojezdem do Liberce (fr.krivku i dozvuk) :?:
- Jakykoli prinosny poznatek vlozeny sem ci pripadne na me kontakty.......... :idea:
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
Uživatelský avatar
jirie
Příspěvky: 1516
Registrován: 30 pro 2010 14:49

Re: Pajuna - poslechovka

Příspěvek od jirie »

Strop Rigiton je můj sen :thumbup:

http://www.rigips.cz/eshop/produkt/rigi ... x-2000-mm/

Už se těším na pokračování prací ve tvé HiFi komůrce :smile:
Pytell
Příspěvky: 831
Registrován: 02 led 2011 09:18
Bydliště: Praha

Re: Pajuna - poslechovka

Příspěvek od Pytell »

Ahoj Jardo,

držím palce, ať ji vybuduješ k obrazu a zvuku ke tvé spokojenosti. První krok už si udělal -- solo přívod. Při návštěvě u mne v pátek jsme probrali veškeré informace, i co se týče akustiky --- bohužel uplně rovná chára není vždy to pravé ořechové. Slyšel si u mne , že i v malé poslechovce je zvuk na úrovni, ale hlavně musí plně vyhovovat majiteli sestavy. Je to běh na delší trať, i já jsem měl několik slepých uliček, než mi to hrálo k plné spokojenosti.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Pajuna - poslechovka

Příspěvek od aretax »

Ahoj,
bol si u mňa. Ako vieš, ani ja nechcem rôzne matrace a iné tlmiace materiály. Chcem izbu a nie štúdio. Mne sa osvedčili knižnice, ale bez zadnej steny. Pri štandardných knižniciach je zadná stena z tenkého sololitu a môže fungovať ako pasívny basák. Knihy nerovnomerne rozložiť. Majú slúžiť skôr na "rozbitie" zvukových vĺn, ako na utlmenie. Pozor na pretlmenie !!! . Vždy je lepšie menej zatlmiť, ako pretlmiť. Ak nemáš dostatok kníh (podľa Tvojich rozmerov by stačili po oboch stranách asi po 2 knižnice a za sedením jedna) - nemá zmysel kvôli tomu ich nakupovať, problém čiastočne vyriešia aj policové zostavy bez dvierok a hlavne bez zadných stien. Doplňovať do nich môžeš vždy. Toľko iba môj názor a moje skúsenosti. Kedysi sa mi "podarilo" izbu pretlmiť a bolo to naozaj hrozné. Výrobcovia vyrábajú reprosústavy prevažne do normálnych bytových priestorov a často iba malými úpravami, prípadne premiestnením nábytku získame viac, ako rôznym vytlmovaním. Je potrebné vyhnúť sa rôznym skleneným dvierkam a stolíkom.
Ešte niečo - ja sa už sťahujem do novej posluchovky. Miestnosť komplet je hotová, vrátane osobitného rozvodu. Ešte asi 2 týždne práce s úpravou nábytku - všetky knižnice musím prerábať, dorábať nové atď. Sám som na výsledok zvedavý. Aparatúru tam inštalujem už cez víkend. Dám Ti vedieť.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Pajuna - poslechovka

Příspěvek od fox »

Obrázek

Rigiton mám v poslechovce. Pozor na přetlumení. V paneláku, nebo zděném domě s betonovým stropem pomůže. Já mám poslechovku na půdě v sádrokartonu a měl jsem ze začátku problém s výškami.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
DinosaurJr
Příspěvky: 56
Registrován: 13 dub 2012 21:31

Re: Pajuna - poslechovka

Příspěvek od DinosaurJr »

Chtělo by to více popsat celkovou představu:
Jak budeš poslouchat muziku - na šířku nebo na délku místnosti (co dveře - šiknul by se plánek) ?
Obvodové zdi jsou v RD smíšené zdivo, plné cihly, duté cihly, ytong (přízemí/podkroví) či tvrdý panel ?
Jaké repro budeš poslouchat - jedny či dvoje (2/2,5/3p, regál/sloupy, směrové (1 posluchač detailní poslech na jednom malém -sweet point- místě)/zvuková koule (1-2 posluchači, větší poslechová koule)/"naplnění" celé místnosti hutným RnR) ?
Budou repro v prostoru nebo spíše u stěny ?
Kde budeš poslouchat repro (přímo proti - za stolem (letná konstrukce, pevný s přední deskou, v křeslem (před stolem), jak jinak) ?
Jak bude umístěn nábytek a vybavení místnosti ?

Pokud si chceš usnadnit problematickou zadní stěnu za aparaturou, tak doporučuji aplikovat cemento-dřevovláknitou desku tl. 50mm. Takto jsem využil již upravené místnosti (šťstná shoda náhod), kam jsem přesunul aparaturu, soundu to dost pomohlo.
Téměř "každý" "čtvrtek" "novou" LP ♪♫♪
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Pajuna - poslechovka

Příspěvek od pajuna »

Skoda, ze stary pan sedici a poslouchajici jazz si neprecetl zakladni uvedene informace. Na vsechny tve momentalne jiz neaktualni otazky je odpoved v zakladnich vetach meho prvniho prispevku, v mem podpisu ci predstaveni. At je to sestava, umisteni, steny, rozmery, muzika...Kdokoli si precte, ze mistnost ma tri metry a cca dva metry se mohou dat regaly od sebe, si asi umi jednoduse predstavit jak budou daleko od steny (moc toho uz nezbyva :crazy: ), vzadu mohou byt dle potreby, mistnost ma 5metru. Rady o drevo-vlaknite desce do mist, kde je okno? No to radeji ani ne! Vim, ze to asi myslis dobre, ale tohle neni to co zadam. Omlouvam se za prime jednani, ale me zadani bylo jasne s radou temat, takze ocekavam drzeni se zejmena techto bodu.

Jestli mate kdokoli jasnou konkretni zkusenost s vyrobky, ktere jsem zminil, budu rad za poznatky, ukazku, pripadne zkusenost s rozmerove podobnou mistnosti. V pripade potreby vyjadrovat nejake teorie nebo obecne akusticke zaklady, doporucuji verbalni ci pisemnou realizaci jinde. S nekym kdo prijde s nabidkou mereni a konzultaci jsou moznosti samozrejme jine.
Diky
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Pajuna - poslechovka

Příspěvek od pajuna »

Muze mi nekdo vysvetlit proc jsou dva grafy pro podobne vyrobky ruznych firem interpretovany jinak, resp. v jinem radu na "y" ose? Lze vycist jednoznacne porovnani a prevod do jednoho ci druheho systemu?
b00164-superbass-extreme-premium_large.png
Corner-CT-Alpha-Bass-Trap-Coefficient-Results.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
Odpovědět