Klub akustik

Šíření zvuku v polechové místnosti, zkušenosti, problémy a jejich řešení apod..
monte

Klub akustik

Příspěvek od monte »

Byl bych rád, kdyby se tady ukázaly akustické místnosti, které máme doma. O dobré nápady není nikdy nouze :thumbup: .

Obrázek

Mám v planu ještě upravit strop a čtyry kulaté basové pasti. Po čerstvé zkušenosti, kdo nemá upravenou poslechovku, nemá šanci zjistit, jak jeho hifi šunka vůbec hraje :lol: .
martinowsky
Příspěvky: 641
Registrován: 17 dub 2011 21:07
Bydliště: Ostrava

Re: Klub akustik

Příspěvek od martinowsky »

dobré vlákno :thumbup:
můžu i já 2 koberce na zdi ? =))
CA, MFA, DYNAUDIO,PROJECT,FURUTECH,SUPRA,REL.......OSTRAVAR,BERNARD,ROHAN a jiné, hlavně hodně dobrého, nežli málo špatného.
monte

Re: Klub akustik

Příspěvek od monte »

Určitě, částečně v úvozovkách pracují i těžké závěsy. Jenže jen tak na 20%, zvuk projde. Dej foto.
monte

Re: Klub akustik

Příspěvek od monte »

Když jsme u těch koberců. Včera jsem smotal koberec a poslouchal, vrátil koberec a žádný rozdíl jsem neslyšel. Asi vyrušuje perfektní podlaha, která není dokonale hladká. Pak jsem zkoušel smotaný koberec za bednami,jako bas ham. :thumbup:
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Klub akustik

Příspěvek od Dieter Burmester »

monte píše:Určitě, částečně v úvozovkách pracují i těžké závěsy. Jenže jen tak na 20%, zvuk projde. Dej foto.
Když se použije pořádný černý samet s 33,33% rezervou (nebo-li k nařasení), nemůže tomu žádný Vicoustic konkurovat :D
Dieter Burmester
monte

Re: Klub akustik

Příspěvek od monte »

Závěs jsem jako akustiku používal v osmdesátých letech a to vyráběli kvalitu. Fakt, patří do minulého století :lol: . Zjistil jsem ale jedno, už nepotřebuji vyhledávat CD s prostorem, hrají všechny :lol: :thumbup:
bertram

Re: Klub akustik

Příspěvek od bertram »

Klub akustik tu už asi ťažko založíš , možno tak pred troma rokmi. V súčasnosti , v dobe mazania vlastných prezentácii a skoro
žiadnch nových , tu velkú odozvu nenájdeš.Doba tomu nepraje . Už len čakám , kto prvý začne st ým , že máš skoro štvorcovú
miestnosť a repro máš hodené do jedného rohu. Nemáš symetriu , aspoň tak to vyzerá.

Držím palce , nech Ti to hrá a som zvedavý , či tu prispeje aj fox. Jeho úprava je velmi pekná.Po zariadení , som naozaj zvedavý.
slayers
Příspěvky: 588
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: Klub akustik

Příspěvek od slayers »

Všem hifi a akustik fandům popřeju mnoho úspěchů v novém roce a přidám foto bordýlku v mé nedokončené poslechovce, která se sic už trochu rýsuje ale vše je už dlouho pouze funkční ale k finálnímu dokončení se ne a ne dostat. Stále chybí konečná úprava povrchu polyfuzérů a ani na natření bočních difuzorů se ještě nenašel čas.

Obrázek

Obrázek
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Klub akustik

Příspěvek od lubin »

Tak já se taky trošku přidám...

akustická úprava místnosti ..běžného obývacího pokoje se členitějším půdorysem (pokoj spojen s kuchyní a chodbou), celkový objem místnosti cca. 105m3 , pomocí prvků GIK Acoustics.
Po ustavení reprosoustav v prostoru dle obvyklých zvyklostí a „náslechu“ následuje změření kmitočtového průběhu a dozvuku na jednotlivých frekvencích v rámci poslechového místa a jsou načrtnuty dva návrhy akustických úprav. Jeden kompromisní, ale akceptovatelný v rámci běžného spolužití v hlavním obývacím prostoru a druhý „nekompromisní“ v rámci již danného prostoru, ale hůře akceptovatelný z hlediska běžné obyvatelnosti.
Rozhodnutí padlo zrealizovat první kompromisnější variantu, která sice nebude v této místnosti vynikající, ale vzhledem k původní bezakustické verzi, zajisté také hodně přínosná.

Jednotlivé grafy znázorňují měření křivky a dozvuku před úpravou a po úpravě panely GIK Acoustics v „ideálním“ poslechovém bodu. Křivka je znázorněna s vyhlazení 1/12 oktávy, pokud není uvedeno jinak.

S reprosoustavami se ještě mírně pohybovalo po akustické úpravě…jsou vytaženy mírně ode zdi a maličko více od sebe (dle poslechových testů na dobře známých nahrávkách s důrazem na prokreslenost a „živost“ středního pásma a na schopnosti vytvoření prostoru nahrávky), v rámci cca.+-8cm.
Díky významnému srovnání křivky v basové části spektra do cca.+-7 až 8dB (oproti původnímu +-13-14dB) a výraznému poklesu dozvuku na basech, působí nyní reprodukce velmi vyrovnaně.
Po instalaci panelů N13 (1D difusor) mezi soustavy dopředu, se výrazně zlepšila také čitelnost středů a hloubka prostoru.
Graf znázorňující křivku po úpravě GIK, je znázorněn (koho by to zajímalo) také s mřížkou- síťkou a bez ní, na reproduktorech.


Použité materiály a přibližná plocha úprav:

GIK Monster Bass Trap: cca.10m2 stěny
GIK Monster 242: cca. 2,2m2 strop
N13 difusor: cca. 2,2m2 přední stěna
VersiFusor cca. 2,88m2 strop


Vyrovnanost a čitelnost projevu se po úpravě drasticky zvýšila. Dozvuk jednotlivých frekvencí je v nejzastoupenějším pásmu vyrovnán na průměrných 0,3s-0,4s. Zvukový obraz je v rámci velikosti poslechového prostoru široký i hluboký a soudržný. Při dobrých nahrávkách s velice přesnou lokalizací jednotlivých nástrojů. Za mě tedy opravdu spokojenost, zvláště když vezmeme v úvahu, že bylo použito „kompromisní“ varianty návrhů.

Pro úplnost uvádím jednotlivé komponenty při měření:

1) zdroj signálu: testovaci tón z měřícího programu REW, kalibrovaný měřící mikrofon Daytone EMM-6 s přesností 0,1 dB od 20Hz-20Khz, profesionální špičková mobilní studiová zvuková karta/audio převodník BabyFace od RME, kabeláž Planet Waves a XLO, digitalní Sound Level DT-8852, digitální laserový měřič vzdálenosti, noťas a další doplňky.
Celý audio řetězec byl zkalibrovaný.
2) předzesilovač AudioResearch LS26
3) Vincent sp995
4) Aurum Cantus Melody M102
5) kabeláž Nordost Frey2

Akustické měření a návrh akustické úpravy vyhotovil akustik Zalán Schuster – GIK Acoustics


1) před úpravou
2) po úpravách
3) dozvuk -60dB před úpravou
4) dozvuk -60dB po úpravě
5) vyhlazenější křivka při 1/3 oktávy po úpravách
6) reálné foto

Případné chybky v textu prosím omluvte...... :crazy:
freq response.jpg
mriezka.jpg
t30 bez akust upravy.jpg
t30 po akust upravy.jpg
akusticka uprava 13oct.jpg
_LUB2367.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
monte

Re: Klub akustik

Příspěvek od monte »

Vše se změnilo i vlastní hlas :thumbup: , Lubine zkoušel jsi dát bedny dál od sebe ? Včera jsem se chvilku hrál http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... SOi2aWeNkQ
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Klub akustik

Příspěvek od lubin »

Monte...fotka je focená širokáčem (ohnisko 28mm), tak trochu klame...nicméně je to starší ustavení beden...nyní jsou více ode zdi a od sebe. Laboroval jsem s nima opravdu velmi dlouho a pomalu po centimetrech, včetně náklonu dozadu a do stran. Nyní jsou bedny od sebe cca.2,2m a poslechové místo je asi 2,3m od měničů, tedy malinko více než pomyslný rovnostranný trojúhelník. Takže odpověď zní...zkoušel a panečku jak dlouho :D
S větší roztečí mizí "nasycenost" či "bohatost" scény mezi repro a začíná se to "trhat". A mizí také některé detaily v muzice...naproti tomu na něco "komornějšího" je to "líbivější".
Co to hraje za muziku ve Tvém videu??
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
monte

Re: Klub akustik

Příspěvek od monte »

Hrál jsem, DIRE STRAITS - Brothers In Arms, 1985, Phonogram LTD. London :thumbup:
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Klub akustik

Příspěvek od fox »

Všichni normální výrobci dávají výstupy na zadní panely. Nechápu, proč je jiní cpou do předu? :crazy:
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
monte

Re: Klub akustik

Příspěvek od monte »

fox píše:Všichni normální výrobci dávají výstupy na zadní panely. Nechápu, proč je jiní cpou do předu? :crazy:
Přední vstup není pro parádu, ale omezení rušení zbytečným průchodem vně. První elektronky malé, jsou předzesilovací a dost důležité. Když jich vyměním, tak radikálně měním zvuk. Vstupy jsou i vzadu, ale předek je zapojení monoblok s pre. Tady je fakt daleko lepší zvuk, než vzadu. Řekl bych, normální výrobci jsou pozadu :lol:. Taky jsem si myslel proč (blbost), ale už nemyslím.
martinowsky
Příspěvky: 641
Registrován: 17 dub 2011 21:07
Bydliště: Ostrava

Re: Klub akustik

Příspěvek od martinowsky »

Ještě jednou bych chtěl říct že toto vlkákno se mi velice líbí. A přimlouvám se aby se nikdo neostýchal sem vložit svou i když lehce a amatersky upravenou místnost. Hledám inspiraci a za každou fotku jsem vděčný. Jestli já začnu nějak akusticky místnost upravovat je ve hvězdách, ale i tak děkuji za každo ufotografii.

díky
CA, MFA, DYNAUDIO,PROJECT,FURUTECH,SUPRA,REL.......OSTRAVAR,BERNARD,ROHAN a jiné, hlavně hodně dobrého, nežli málo špatného.
monte

Re: Klub akustik

Příspěvek od monte »

Jestli já začnu nějak akusticky místnost upravovat je ve hvězdách, ale i tak děkuji za každo ufotografii.
Začni co nejdříve, nejlepší investice do hifi (*) (*) (*) :thumbup: aspoň u mne a to mám duté absorbééé tvárnice. Viděl jsem, jak je při stavbě studia využívali, použili.
slayers
Příspěvky: 588
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: Klub akustik

Příspěvek od slayers »

Je to tak, pokud si někdo myslí že mu to hraje dobře, pak vůbec netuší co v jeho komponentech je ještě schováno.
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Klub akustik

Příspěvek od fox »

Včera jsem poprvé zkoušel hrát v nové poslechovce. Prozatím jsem nainstaloval AV zesilovač Denon AVC A1 + Denon DVD A11 + bedny Tannoy EYRIS1. A nestačil jsem se divit. Ve stereu to tam hraje líp než moje čistokrevná sterofonní sestava v obýváku. Nadšeně jsem poslouchal asi šest hodin v kuse. :D
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Klub akustik

Příspěvek od Dieter Burmester »

Vynalozena namaha byla odmenena :thumbup:
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Klub akustik

Příspěvek od fox »

Obrázek
Myslím, že konstrukce z perforovaného sádrokartonu s minerální vlnou nebyla špatná volba. I když není v místnosti skoro žádný nábytek, nevytváří se se echo, které je běžné v nezařízených místnostech.
Kdybych nebyl rozmlsaný, možná, že by mi i stačilo toto DK.
Televizi jsem ještě nemontoval, protože jsem chtěl vyzkoušet stereo a televize mu většinou vadí.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Klub akustik

Příspěvek od Dieter Burmester »

fox píše:Obrázek
Myslím, že konstrukce z perforovaného sádrokartonu s minerální vlnou nebyla špatná volba. I když není v místnosti skoro žádný nábytek, nevytváří se se echo...
Echo vznika pri rychlosti sireni zvuku az od prekazky vzdalene minimalne 17metru. Jinak nelze odlisit signal primy a odrazeny lidskym uchem (typicky ve skalach: zakricime "hej", vrati se "hej"), protoze splyne. To, co mas na mysli, je tzv. flattering - cesky "trepotava ozvena".

Jinak je to krasne upravena mistnost a jde videt, ze akustiku lze poresit svepomoci dostupnymi stavebnimi materialy bez toho, aby dojem kazily nevzhledne akusticke prvky GIK :thumbup:
Dieter Burmester
monte

Re: Klub akustik

Příspěvek od monte »

Nakonec poslechová místnost nebude ani stačit, na všechny aparáty :thumbup: . Jak budeš řešit posezení ?

Na skosení musíš určitě něco dát, třeba co mám nad televizí. Závidím Ti strop, ale už se mi nechce zas všechno stěhovat a binec atd. S tím stropem se neustále nemohu rozhodnout. Momentálně se bavím Tesla bednami, tak uvidíme později.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Klub akustik

Příspěvek od fox »

Na šikminu žádné akustické prvky dávat asi nebudu muset. Je tvořena patnáctí milimetrovým sádrokartonem . Pod ním je 25 cm minerální vlny, která slouží jako tepelná izolace podkroví a taktéž pomůže akustice. Není to tvrdé zdivo ani panel.
Myslím, že poslechová místnost pojme vše co mám. Je sedm metrů dlouhá. Na jedné straně bude DK a na druhé stereo. Křeslo bude uprostřed a jen se otočí, podle toho co budu chtít poslouchat. Pionýři budou ve výklenku a budou mě těšit hlavně svým vzhledem.
Moc mě baví se dívat kolem sebe na pěkné věci a u toho třeba poslouchat hudbu. :D
Musím ale zdůraznit, že jsem byl omezen stávajícím prostorem, který jsem mohl jen upravit. Na druhé straně nebudu muset poslouchat různé pindy, cinkání nádobí, šustění myčky, která se většinou zapíná, když chci něco poslouchat. :ymdevil:
Monte, až bude vše zařízeno, dám foto do svého vlákna.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: Klub akustik

Příspěvek od Guliver »

Fox: nebol tam pôvodne aj radiátor? Kam sa premiestnil?
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
slayers
Příspěvky: 588
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: Klub akustik

Příspěvek od slayers »

Strop.
Obrázek

Lepší je to vidět zde:
http://slayers.rajce.idnes.cz/Nova_slozka
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Klub akustik

Příspěvek od fox »

Guliver píše:Fox: nebol tam pôvodne aj radiátor? Kam sa premiestnil?
Radiátor tam nebyl. V bytě se topilo na pevná paliva. Protože se nebude celodenně užívat dal jsem tam přímotopy. V bytě je zavedená nižší sazba tzv. noční proud.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Klub akustik

Příspěvek od fox »

Guliver píše:Fox: nebol tam pôvodne aj radiátor? Kam sa premiestnil?
Omlouvám se. Pokud srovnáváš s fotografii v mém vlákně, tak tam radiátor je. Ale foto je z opačné strany. Tam bude stereo.


Obrázek
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
martinowsky
Příspěvky: 641
Registrován: 17 dub 2011 21:07
Bydliště: Ostrava

Re: Klub akustik

Příspěvek od martinowsky »

Foxi vypadá to nádherně. Těším sa na finiš :thumbup: :clap:

velká pochvala ^:)^
CA, MFA, DYNAUDIO,PROJECT,FURUTECH,SUPRA,REL.......OSTRAVAR,BERNARD,ROHAN a jiné, hlavně hodně dobrého, nežli málo špatného.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Klub akustik

Příspěvek od lubin »

Dieter Burmester píše:
fox píše: Myslím, že konstrukce z perforovaného sádrokartonu s minerální vlnou nebyla špatná volba. I když není v místnosti skoro žádný nábytek, nevytváří se se echo...
Echo vznika pri rychlosti sireni zvuku az od prekazky vzdalene minimalne 17metru. Jinak nelze odlisit signal primy a odrazeny lidskym uchem (typicky ve skalach: zakricime "hej", vrati se "hej"), protoze splyne. To, co mas na mysli, je tzv. flattering - cesky "trepotava ozvena".

Jinak je to krasne upravena mistnost a jde videt, ze akustiku lze poresit svepomoci dostupnymi stavebnimi materialy bez toho, aby dojem kazily nevzhledne akusticke prvky GIK :thumbup:
Dietře....znáš nějaký "vzhledný" dostupný akustický stavební materiál či výrobek, který řeší dobře problémy (výkyvy) basové části spektra?

Foxy, máš to pěkný. Pokud už takto vypadající místnost hraje lépe s levnými komponenty, je to zajisté na správné cestě. Přeji Ti, aby úsilí bylo patřičně odměněno. Máš obrovské plus ve vlastní poslechovce.

Osobně znám dokonce pokoj, kde i s minimální akustickou úpravou jsou problémy i na spodku naprosto minimální....v podstatě "žádné". Tomu se říká štěstí+pečlivost v ustavení beden a výběru komponentů. Ale těch je poskrovnu. Jak je známo, dozvuk se musí řešit komplexně, tedy i na nízkých kmitočtech.
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Re: Klub akustik

Příspěvek od Mirek »

aa.jpg
Vím, že vlákno je o akustických úpravách….ale já jsem šel trochu jinou a pro mne akceptovatelnější cestou a možná to zaujme i někoho dalšího, kdo nechce „vyzdobit“ svůj byt basovými pastmi, difuzéry aj.

Nejprve a to zdůrazňuji se následující řádky se netýkají majitelů poslechovek, kde velké akustické úpravy nejsou esteticky rušivé (naopak mohou vytvářet dojem „profi poslechu“) a většinou jsou také vzhledem k absenci bytového zařízení obvyklého v normálním obyváku, které vytváří členitější prostor nutné. Také se nejsou určeny pro kutily, kteří se seberealizují v amatérské výrobě různých akustických udělátek a radostně s nimi zdobí své byty.

Párkrát jsem se setkal s názorem, že v paneláku to nemůže nikdy hrát dobře už jenom kvůli těm panelům, taky jsem mnohokrát slyšel, že bez velkých akustických (a tudíž ne příliš, aspoň z mého pohledu estetických) úprav a bez několikerého měření to nemůže v obyváku být dobré. Pravdou je, že hodně audiofilů doma s akustikou bojuje (slyšel jsem již několik sestav z kvalitních a velmi drahých komponentů, kde špatná akustika zcela zničila výsledný dojem), ale….myslím, že mohou být i jiná řešení než složité (a často i nákladné) úpravy s případnými projevy nespojenosti naších rodinných příslušníků (zvláště rodu ženského). Samozřejmě jsou místnosti, které jsou akusticky nevhodné (např. s půdorysy do L, nebo čtverce), ale většina obyváků je obdélníkového tvaru a bez nebezpečí zdravotní újmy ze strany manželek a přítelkyň se dá jejich zařízení přizpůsobit kvalitnímu poslechu. Také pokud koupíme bedny zcela nevhodné pro velikost a tvar místnosti - už jsem se setkal s pár případy, kdy v místnosti 3x3 m stály např. obrovské Quadraly (zvláště v Brně svého času oblíbené) a poslechové místo bylo nalepené na protější zdi, s tím se dá těžko něco dělat (majitelé v nezřízené touze vytvořit v malém kamrlíku atmosféru koncertu na stadionu zdařile vytvořili pouze zvukovou kulisu ne nepodobnou hřmotu tankové bitvy u Kursku).
Podle mého názoru je třeba nejprve dobře uvážit jaké bedny pro naše konkrétní podmínky budou vhodné, někdo to řeší regálovkama, ale já osobně preferuji pro plnohodnotný poslech sloupky. Pokud jsem měl klasiku s basreflexem a basáky na čelní straně z basů jsem také nebyl zrovna u vytržení, ale u mne se osvědčily bedny, které místo basreflexu mají pasivní membránu a aktivní i pasivní basák (každý o průměru 22 cm) jsou umístěny na boku bedny, tím zároveň mají bedny jak prostorově, tak i poslechově výhodné úzké čelo. Co se týče umístění beden a poslechového prostoru, osvědčilo se mi mít bedny vůči místu poslechu v dopručované klasickém rovnostranném trojúhelníku s tím, že bedny jsou zadní stranou vzdálené cca 70 cm od zdi a za sebou při poslechu mám volnou cca 1/3 délky pokoje, takže nehrozí žádné nepříjemné odrazy od zdi za hlavou často neúspěšně řešené různými tapisériemi obrazy aj., pravdou je, že ale mohu poslouchat bez problémů a nežádoucích pazvuků hudbu i u zdi na druhé straně místnosti, kde mám stolek s počítačem (to jsou věci, které jsou všeobecně známé, ale už jsem viděl párkrát bez zjevného důvodu absolutně nevhodně umístěné reprobedny a následnou eliminaci zbytečných akustických problémů dost velkými úpravami).
Po celé podlaze mám koberec navíc se čtvercovým kobercem s vysokým vlasem mezi bednami a poslechovým místem. Na podélných stěnách jsou nějaké obrazy a hladné plochy obvyklé u moderního nábytku jsou členěné různými blbinami (pro částečnou eliminaci případných příliš agilních bočních odrazů). Na kožené sedačce mám několik polštářů (konec konců to teď, tak letí), stejně jako na mém poslechovém hnízdě. Pouze na zadní stěně za bednami jsou pro „pro rozbití“ nežádoucích odrazů v oblasti výšek a středů použity nevzhledné, primitivní a nic nestojící něco jako difuzéry s různě tvarovaných polystyrenových profilů používaných při balení kombinovaných kombinované s profily z lisovaného papíru s členitým povrchem.
Tyhle ohyzdnosti jsou maskované závěsem a trochu prosvítají jenom na přiložené fotografii s bleskem. Osobně nejsem přesvědčen, že často používané akustické úpravy „matracovitého typu“ jsou to pravé, křivky při měření jsou sice OK, zvuk je přesný, ale mě osobně chybí větší expresivita zvuku, protože podle mého poslech je nejenom o přímém zvuku, ale i odraženém.
Takže abych to shrnul s nulovými náklady (tím nemyslím investice do kvalitních a dobře hrajících komponentů vč. vhodné a nikoli levné kabeláže) a bez pro mne rušivých úprav, bez měření a pitvání se v křivkách a s tím související depkou, že např. na 34 a 214 Hz mám zub a i při jisté asymetrii zařízení obyváku s trochou trpělivosti při experimentování během instalace, jsem dosáhl spokojenosti s poslechem aniž bych přitom musel být přišpendlen na jedno poslechové místo.

Někdy to podle příspěvku vypadá, že kdo neprovede velké akustické úpravy je úplně mimo, všechno má své ale.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
monte

Re: Klub akustik

Příspěvek od monte »

Zdar Mirku, měl jsi napsat názor spíš do vlákna akustika místnosti, ale nevadí, nejsem háklivý jako Efík s přenoskami :lol: . S výběrem beden máš naprostou pravdu, není co dodat. Ohledně akustické úpravy, no..... Přesně stejný názor jsem měl taky, taky mi to hrálo díky škvárovým tvárnicím vše velmi dobře z mého pohledu. Jenže přišel den H a já změnil názor na celé čáře a to nemám ještě vše dokončené. Škoda, že si nemohl být u mne v den změny a slyšet markantní rozdíly. Jedna věc je jistá, ušiska si velmi rychle přivykla a dnes se mi zdá, jako by žádná změna nebyla, ale byla a velká.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Klub akustik

Příspěvek od lubin »

Já bych rád ještě apeloval na jednu věc...
Ucho sice má přednost, ale měření napoví, jestli to nemůže být ještě lepší, jestli nejsme náhodou jen v polovině cesty. Koneckonců i při řešení akustiky "na míru" (s malým "m") :D , se nejprve bedny ustaví do prostoru "na ucho", což trvá dost dlouho a pak se až měří a kompenzují se "zbytky" v rámci místnosti.
Někdy si myslíme, že jsou naše amatérské či "profi" úpravy na danou místnost s určitými komponenty finálně nejlepší výsledek, ale skutečnost může být jiná...po pečlivém přeměření a doladění místnosti pomocí akustických prvků se dostáváme ještě dál...je to jako s kabeláží...nezkusíš-nevíš. Nezměříš-nedozvíš se. Ale na stranu druhou, pokud je někdo vyloženě spokojený i s tím minimem akustických úprav, tak doporučení zní...NECHAT VŠE TAK, JAK JE.
Tím pokojem bez výrazných akustických úprav , ale i bez problémů v minulém příspěvku jsem myslel právě pokoj u Mirka.
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Klub akustik

Příspěvek od lubin »

monte píše:Zdar Mirku, měl jsi napsat názor spíš do vlákna akustika místnosti, ale nevadí, nejsem háklivý jako Efík s přenoskami :lol: . S výběrem beden máš naprostou pravdu, není co dodat. Ohledně akustické úpravy, no..... Přesně stejný názor jsem měl taky, taky mi to hrálo díky škvárovým tvárnicím vše velmi dobře z mého pohledu. Jenže přišel den H a já změnil názor na celé čáře a to nemám ještě vše dokončené. Škoda, že si nemohl být u mne v den změny a slyšet markantní rozdíly. Jedna věc je jistá, ušiska si velmi rychle přivykla a dnes se mi zdá, jako by žádná změna nebyla, ale byla a velká.
Než jsem dopsal příspěvek, tak Monte potvrdil zhruba to, co jsem chtěl říci.... :D
Ale nikdo neví, jak to komu hrálo před.... :lol:
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
monte

Re: Klub akustik

Příspěvek od monte »

Lubine líbí se Ti měření, já bych ho bral jen pro klid duše, ale ne důležité. Měření má i háček. Každá firma má trochu odlišný systém, vyrábí třeba přesně na míru, viz. Viktor a myslím i u tebe. Jenže co se stane, když vyměníš reprobedny ? Najednou budeš mít úplně jiný zvuk a chování zvuku. Já vycházel jen ze stovky fotek poslechovek v prospektu a princip rozložení panelu se nemění. Mohl jsem si stáhnout měřící program, mám i jeden slušný mikrofon a mohl jsem si hrát, jenže proč. Beztoho by rozložení panelů bylo asi stejné a u mne hrála velkou roli i estetika.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Klub akustik

Příspěvek od fox »

Určitě mají měření a profesionální akustické úpravy svůj význam. Ale většina hifistů na to nemá finanční prostředky nebo místo.
Co ti pomůže měření od odborníka, když pak jako laik nevíš co s tím? Většina odborníků ti pak navrhne akustické prvky, které potom za nekřesťanské peníze samí prodávají. Navíc se většinou do obývacích prostorů vůbec nehodí. Ten kdo tyto prostředky má, nechává si mnohdy interier navrhovat architektem.
Mirku, jsem na tvoji straně. Ať se ti hlavně dobře bydlí. Vždyť to je to nejdůležitější. Vždyť Hifi není zas tak důležité, i když si možná myslíme, že bez něj nemůžeme žít.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Klub akustik

Příspěvek od lubin »

Já taky kladu měření až na druhé místo Monte..:)

Foxy...nechci si hrát tady na čí straně jsem, Mirkův zvuk jsem také pochválil, všiml-li sis. Nejsem na ničí straně. Jen píši svoje zkušenosti či názory. Samozřejmě že "dobré" bydlení je na 1. místě. Ale co to je dobré bydlení :smile: Dělám ve stavebnictví a velmi často procházím byty. Cca. 60 domácností projdu za rok všemi sociálními skupinami. V drtivé většině případů se ujišťuji o tom, že dobrá polovina lidí bydlí v nevyhovujících podmínkách. Ale nevyhovujících pro mne. Jim to stačí a jsou rádi.

Veškerá lidská činnost na světě se děje pro ukojení něčí potřeb, z největší míry těch lidských. O tom, co je dobré či ne, se vedou a vždycky budou vést sáhodlouhé zbytečné diskuse. Protože každý člověk je originál a vnímá realitu jinak. Ale to už do tohoto vlákna nepatří.

Všem přeji zábavný poslech....
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Uživatelský avatar
Kokin
Příspěvky: 168
Registrován: 05 úno 2011 10:45
Bydliště: Prostějov

Re: Klub akustik

Příspěvek od Kokin »

monte píše:... Jenže co se stane, když vyměníš reprobedny ? Najednou budeš mít úplně jiný zvuk a chování zvuku...
Myslím, že by se nestalo nic tak dramatického. Nepředpokládám, že by někdo vyměnil repro za bedny s diametrálně odlišným charakterem zvuku. Spíš bude hledat bedny s charakterem podobným, jako měly ty původní, pouze kvalitativně lepší. Problém by mohl nastat v případě, kdy by nové repro vyžadovaly nějaké dramaticky jiné rozmístění v místnosti, než původní. Pak by se to muselo řešit posunutím panelů pro eliminaci prvních odrazů, což by nemělo mít nijak velký vliv na celkové řešení dozvuku. Na řešení problematických modů místnosti by to nemělo mít vliv takřka žádný. Jestli budeš mít jiný zvuk, bude to pouze otázka charakteru zvuku samotných reprobeden. I kdyby různé firmy používaly různé měřící systémy, ve finále by se měly dobrat ke stejnému výsledku +-.
Gigawatt PF-2 EVO, Mytek, ATC SIA2-150, ATC SCM40 v2, Furutech, Oyaide, Acoustic Revive, Nordost, Supra
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Klub akustik

Příspěvek od lubin »

Přesně tak jak napsal Kokin,....akustikou řešíš zejména problémy místnosti, ne problémy řetězce (by se člověk někdy divil, jak hrají levné komponenty) a tak výměna beden sice znamená posun ve zvuku (samozřejmě), ale s akustikou nemusíš začínat znova.
KOKIN :thumbup:
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
monte

Re: Klub akustik

Příspěvek od monte »

monte píše:Lubine líbí se Ti měření, já bych ho bral jen pro klid duše, ale ne důležité. Měření má i háček. Každá firma má trochu odlišný systém, vyrábí třeba přesně na míru, viz. Viktor a myslím i u tebe. Jenže co se stane, když vyměníš reprobedny ? Najednou budeš mít úplně jiný zvuk a chování zvuku. Já vycházel jen ze stovky fotek poslechovek v prospektu a princip rozložení panelu se nemění. Mohl jsem si stáhnout měřící program, mám i jeden slušný mikrofon a mohl jsem si hrát, jenže proč. Beztoho by rozložení panelů bylo asi stejné a u mne hrála velkou roli i estetika.
Kluci zlatí, psal jsem o akustice pomocí měření a vytvoření akustiky přesně na míru. Chcete mi říct, že profesionál se zdviženým mikrofonem :lol: naměří stejné hodnoty, třeba ze Zappových Tannoy, pak na jejich místo postaví špičkové ptačí budky a naměří stejné hodnoty ? Myslím, že ne a každá poslechovka by musela vypadat trošinku jinak. Pokud ne, tak je měření zbytečné............. Osobně si myslím, bedny jsou základní kámen hifi a zvuku, který uslyším nebo chci slyšet. Máme tady jen diskuzi, nezapomenout :thumbup: .

Rád bych si přečetl i názor místního odborníka na akustiku, který se zatím ani jednou do žádné diskuze nezapojil.
Uživatelský avatar
Kokin
Příspěvky: 168
Registrován: 05 úno 2011 10:45
Bydliště: Prostějov

Re: Klub akustik

Příspěvek od Kokin »

monte
Ale no tak. Zacházíš do extrémů. Akustika se přece nedělá na míru reprobednám, ale právě na míru té místnosti. Samozřejmě že pokud bude měření provádět na ptačích budkách, které nezvládnou nejhlubší frekvence (hodně jich zvládne 40Hz, sice s propadem, ale zvládne), tak nezměří chování místnosti na těchto frekvencích. A jestli vyšleš signál 80Hz, nebo 250Hz ze stojanovky nebo zappových Tannoy je úplně jedno. Ovšem mody místnosti a problematické frekvence se dají vypočítat. Ty jsou dané poměrem stran. A pod 50Hz to má málokdo vyřešené bez kompromisu.
Gigawatt PF-2 EVO, Mytek, ATC SIA2-150, ATC SCM40 v2, Furutech, Oyaide, Acoustic Revive, Nordost, Supra
Odpovědět