Domácí poslechovka

Šíření zvuku v polechové místnosti, zkušenosti, problémy a jejich řešení apod..
Odpovědět
pet
Příspěvky: 15
Registrován: 25 lis 2017 19:37

Domácí poslechovka

Příspěvek od pet »

Zdravím všechny
Konečně nadešel čas kdy nemusím poslouchat muziku v obyváku ale zbyla mi místnost k poslechu.Chci si ji akusticky upravit jelikož nemám v tomto směru moc zkušeností budu rád za každou užitečnou radu.Určitě zde není zbytečný nábytek poličky atd.tak mi nevadí akustický molitan a jiné akustické prvky.Místnost má 5x5m ale chystám malou rekonstrukci na 8x5m. Repro BOWERS&WILKINS 801N. Díky za případné rady
terahera

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od terahera »

Jestli ti můžu poradit,pokud máš tedy tu obrovskou výhodu samostatné poslechovky,nech si to odborně změřit a navrhnout,ušetříš nemalé peníze za laborování a různé lepení a následné strhávání akustických prvků.Dělá to např.Petr Svoboda-Naim studio Kopřivnice,Zalán Schuster,VMaudio.
pet
Příspěvky: 15
Registrován: 25 lis 2017 19:37

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od pet »

Dík Kopřivnici mám kousek tak tam stavím
terahera

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od terahera »

Tak dej pak vědět,jak jsi dopad a po realizaci určitě hoď nějaké foto a report,jak jsi spokojen :angel:
pet
Příspěvky: 15
Registrován: 25 lis 2017 19:37

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od pet »

Zatím to mám takhle amatérsky vyřešené ale z rozšířením se určitě obrátím na odborníky
WP_20161107_16_30_53_Pro.jpg
WP_20161107_16_31_06_Pro.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od Dieter Burmester »

Tady bude mit nekdo stejny/podobny magnetak jako ja :-?
Dieter Burmester
pet
Příspěvky: 15
Registrován: 25 lis 2017 19:37

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od pet »

Je to 807 mám ještě Tascam ATR 60 jo je to taková nostalgická libůstka
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od Dieter Burmester »

Aha, tak to ja mam 820 a A80.
Dieter Burmester
pet
Příspěvky: 15
Registrován: 25 lis 2017 19:37

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od pet »

Taky se dívám po nějaké 80 dokonce se si pro jednu už byl ale nebyla nic moc tak jsem to nechal být
JAPEX

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od JAPEX »

:thumbup: ....hmmmmm
Halys
Příspěvky: 75
Registrován: 13 pro 2020 20:14

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od Halys »

Ahoj
Zbylá na mě poslední místnost . Akusticky je snad všechno špatně , ale o to je to větší výzva .
Místnost je široká 3,2 m délka 7 m , ale na každé straně snížení stropu do 1 m , zkrátka podkroví . Výška asi pouze 2,2 m.
Aby toho nebylo málo na jedné straně délky je výklenek cca 1,5x2,5 m . Zatím je to v hodně surovém stavu .
Potřeboval bych vědět jestli výklenek zazdít a nebo by stačilo dat při poslechu k němu nějaký paravan ?Potřebuji ještě do místnosti narvat stůl počítač (kancelář) a ve výklenku by nemusela překážet .
Tedy varianta s výklenkem je mi sympatický , ale nevím jestli moje myšlenka s mobilní stěnou není blbost , která ve výsledku bude k ničemu .
Děkuji za případné rady .
German Physiks HRS 130 , Reimyo KAP777, Merging Nadace Player PL2 , Noble Audio Galaxie , RCA Stealth Sakra V8, Stealth Dream V16 , síťové kabely komplet Zephyr N

Audeze lcd-3 , Ultrasonic Studios Infinity 300B
Tewerko
Příspěvky: 5
Registrován: 10 pro 2021 14:03
Bydliště: Levice
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od Tewerko »

Ahoj. Ak mas moznost tak reprobedne umiestni na tu stranu miestnosti kde mas najvacsiu symetriu priestoru pre obe repro. to znamena ze vies dodrzat
rovnake vzdialenosti reprobedni od zadnej aj bocnych stien z hladiska symetrie.
urob si posluchove testy pri roznych vzdialenostiach od zadnej steny. podla posluchu najdes miesto ktore ti vyhovuje z hladiska predo-zadnej hlbky priestorovosti vnimanej zvukovej sceny. to iste od bocnych stien rob zmeny umiestnenia reproduktorov na sirku a najdi pre teba najprijatelnejsie miesto. ak potrebujes riesit problemy s basmi a odrazmi zvuku od stien potrebujes akusticke upravy.
Halys
Příspěvky: 75
Registrován: 13 pro 2020 20:14

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od Halys »

Děkuji
Takže v tom nevidíš , nějaký velký problém ?
German Physiks HRS 130 , Reimyo KAP777, Merging Nadace Player PL2 , Noble Audio Galaxie , RCA Stealth Sakra V8, Stealth Dream V16 , síťové kabely komplet Zephyr N

Audeze lcd-3 , Ultrasonic Studios Infinity 300B
Tewerko
Příspěvky: 5
Registrován: 10 pro 2021 14:03
Bydliště: Levice
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od Tewerko »

Ak bude vyklenok na druhej strane miestnosti oproti reprobedniam tak to nemusi byt problem. dolezitejsi je priestor okolo reprobedni, prve odrazove body a tvoje miesto pocuvania. ak aj najdes svoje najlepsie miesto na pocuvanie stale mozu byt problemy s akustikou. vtedy ale treba vykonat uz akusticke merania a na ich zaklade vykonat spravne osetrenie akustiky.
Halys
Příspěvky: 75
Registrován: 13 pro 2020 20:14

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od Halys »

Děkuji za info .
German Physiks HRS 130 , Reimyo KAP777, Merging Nadace Player PL2 , Noble Audio Galaxie , RCA Stealth Sakra V8, Stealth Dream V16 , síťové kabely komplet Zephyr N

Audeze lcd-3 , Ultrasonic Studios Infinity 300B
Fidji99
Příspěvky: 830
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od Fidji99 »

Bez merania sa nikam nedostanes. Vsetko ostatne je len vestenie z cajovych listkov.
Uplne ine problemy budes riesti z roznymi typmi repro, napriklad. Uz len AMT vyskac. Vs kalota sa ti sprava uplne inac, detto plnorozsahove bedne vs nieco co hra od 40 hz.

Akustika je vzdy o interakcii konkretnej bedne v konkretnom priestore.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Janik
Příspěvky: 1634
Registrován: 14 pro 2020 15:35

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od Janik »

Bez aspon zakladneho merania je hovadina riesit akustike prvky.
Gramo: Denon DP-80 DasPlinth, Ramena:Bokrand 12”,Denon DA-309 10”,Prenosky: AT33MonoAnni, EMT JSD6G, Phono: PJ RS + LPS (Rix), SUT: Entre ET-100 (MySonicLab), Preamp: SPX 2010, Koncak: SPX A40 (A class), Repro: STH12 , Filter: NA, Kable: Rix,NA,Viborg,YT
Halys
Příspěvky: 75
Registrován: 13 pro 2020 20:14

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od Halys »

Ok
Rozumím , šlo mi o to že zednické práce musím udělat první . Pokud by to bylo tak že výklenek je past která se nedá řešit , tak bych ho zazdil
Co se týká těch beden , zatím žádné nemám a nepředpokládám že to budu řešit tento rok , ale dá se z údajů od výrobce určit jestli je ta bedna do velké či malé místnosti ?
Březina je snad jediný recenzent co to dělá .
German Physiks HRS 130 , Reimyo KAP777, Merging Nadace Player PL2 , Noble Audio Galaxie , RCA Stealth Sakra V8, Stealth Dream V16 , síťové kabely komplet Zephyr N

Audeze lcd-3 , Ultrasonic Studios Infinity 300B
Fidji99
Příspěvky: 830
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od Fidji99 »

Vyklenok ako taky je v pohode - ked je umiestneny symetricky voci osi repro [teda asi v tvojom pripade na dlhsej strane]

Brezinu s jeho "kulatymi basmi" by som do toho vobec netahal, nejde ani tak o velkost, ako o disperznu charakteristiku - mas miestnost, ktora je uzka a dlha a nizka => cize idealne potrebujes repro, ktoremu nevadi byt blizko bocnych stien, so vzdialenostou od zadnej steny problem mat nebudes.

Ten priestor je skutocne tazky - ale nie si ani prvy ani posledny, co ma poslucvku v podkrovi.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Halys
Příspěvky: 75
Registrován: 13 pro 2020 20:14

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od Halys »

Ok Březinu do toho netahejme :cool:
Jak jde tedy poznat na bedně jakou potřebuje vzdálenost od boční stěny ?
German Physiks HRS 130 , Reimyo KAP777, Merging Nadace Player PL2 , Noble Audio Galaxie , RCA Stealth Sakra V8, Stealth Dream V16 , síťové kabely komplet Zephyr N

Audeze lcd-3 , Ultrasonic Studios Infinity 300B
blesk666
Příspěvky: 1293
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od blesk666 »

technicky su na tom teoreticky lepsie repro so zvukovodom (uzkozvazkove)
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
power:VDH,Furutech,NA,Viborg,signal:Crystal Cable
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od PítrsPraha »

Já se nepřidám k "povinnému" hanění p. Březiny. Jeho poslechové poznatky se z 90 % shodují s tím, jak dané komponenty slyším já. Naopak si jeho ojedinělé práce vážím. Brát jeho články jako prvotní filtr pro výběr komponent mi přijde více než vhodné.

Ohledně poslechovky se přidávám k hlasům o dodržení co nejlepší symetrie a k alespoň základnímu proměření, aby bylo zřejmé, jaké akustické problémy je třeba řešit jako první, druhé atd.

(Ne)vhodnost konkrétních beden k umístění blízko ke zdi jde vždy ruku v ruce s konkrétním řešením akustiky prvních odrazů od stěny. Na druhou stranu, 3.2 m šířky není bůhví co, ale také to není nijek kriticky málo. Při odstupu výškáčů 60 cm od stěn budou od sebe 2 metry a to je pořád relativně ok. To ti dá poslechovou vzdálenost cca 2-2.5 metru od beden. Výhodou je, že díky většímu podílu přímého zvuku je při takové vzdálenosti snažší uhlídat akustiku v místě poslechu.
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
Halys
Příspěvky: 75
Registrován: 13 pro 2020 20:14

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od Halys »

U Hifi- Voice to mám taky tak . Březinův popis LCD3 je naprosto přesný . To že u beden píše v jakých místnostech budou fungovat je pro lidi jako já super .

To co jsem potřeboval vědět jsem se dozvěděl .
Snad ještě jeden dotaz . Podlaha z masivních palubek a nebo plovoučka ?
German Physiks HRS 130 , Reimyo KAP777, Merging Nadace Player PL2 , Noble Audio Galaxie , RCA Stealth Sakra V8, Stealth Dream V16 , síťové kabely komplet Zephyr N

Audeze lcd-3 , Ultrasonic Studios Infinity 300B
Janik
Příspěvky: 1634
Registrován: 14 pro 2020 15:35

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od Janik »

Mozem sa opytat ake repro?
Gramo: Denon DP-80 DasPlinth, Ramena:Bokrand 12”,Denon DA-309 10”,Prenosky: AT33MonoAnni, EMT JSD6G, Phono: PJ RS + LPS (Rix), SUT: Entre ET-100 (MySonicLab), Preamp: SPX 2010, Koncak: SPX A40 (A class), Repro: STH12 , Filter: NA, Kable: Rix,NA,Viborg,YT
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od PítrsPraha »

Typ podlahy je podle mého názoru vcelku nepodstatný, pokud platí, že je podlaha pevná, tuhá, bez možnosti rezonancí. Pro kontrolu odrazů od podlahy bývá dobré mít koberec s vyšším vlasem minimálně v ploše mezi repro a posluchačem.
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
Halys
Příspěvky: 75
Registrován: 13 pro 2020 20:14

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od Halys »

Tak prkna jsou pevná , plovoučka malinko pruží . Já bych řekl že prkna jsou lepší .
German Physiks HRS 130 , Reimyo KAP777, Merging Nadace Player PL2 , Noble Audio Galaxie , RCA Stealth Sakra V8, Stealth Dream V16 , síťové kabely komplet Zephyr N

Audeze lcd-3 , Ultrasonic Studios Infinity 300B
Halys
Příspěvky: 75
Registrován: 13 pro 2020 20:14

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od Halys »

Repro zatím neřeším. Samozřejmě už ale nasávám informace .
Momentálně jsem zamilovaný do beden Franco Serblin Ktêma a Essence .
German Physiks HRS 130 , Reimyo KAP777, Merging Nadace Player PL2 , Noble Audio Galaxie , RCA Stealth Sakra V8, Stealth Dream V16 , síťové kabely komplet Zephyr N

Audeze lcd-3 , Ultrasonic Studios Infinity 300B
Janik
Příspěvky: 1634
Registrován: 14 pro 2020 15:35

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od Janik »

Tak to je v pohode tam tie 6 - 7 inch woofre velku sarapatu neurobia. Takze nepotrebujes vela absorbcie. Myslim, ze ak spravne umiestnis (prve odrazy) difuziu tak to bude ok.
Gramo: Denon DP-80 DasPlinth, Ramena:Bokrand 12”,Denon DA-309 10”,Prenosky: AT33MonoAnni, EMT JSD6G, Phono: PJ RS + LPS (Rix), SUT: Entre ET-100 (MySonicLab), Preamp: SPX 2010, Koncak: SPX A40 (A class), Repro: STH12 , Filter: NA, Kable: Rix,NA,Viborg,YT
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od PítrsPraha »

Halys píše: 21 bře 2022 14:01 Tak prkna jsou pevná , plovoučka malinko pruží . Já bych řekl že prkna jsou lepší .
On se ten termín "plovoučka" nesprávně používá jako synonymum pro laminátovou podlahu. "Plovoucí podlaha" je způsob provedení podlahy z jakéhokoliv materiálu (dřevo, vinyl, laminát), kdy podlaha není pevně spojená s podkladem a/nebo stěnama.

Z pohledu omezení rezonancí je asi nejlepší prkna/lamely přilepit k podkladu. I když správně položená plovoučka na rovném podkladu a třeba Hobře taky nepruží a nerezonuje.
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
koudy42

Re: Domácí poslechovka

Příspěvek od koudy42 »

Janik píše: 21 bře 2022 14:14 Tak to je v pohode tam tie 6 - 7 inch woofre velku sarapatu neurobia. Takze nepotrebujes vela absorbcie. Myslim, ze ak spravne umiestnis (prve odrazy) difuziu tak to bude ok.
Moje zkusenost je uplne jina, mam sice mensi poslechovku (15m2), ale 2x 6" basaky, drive 1x 8" umi udelat peknou paseku a jen diky dobremu zatlumeni (a monoblokum) ukociruji basy velmi dustojne.
Jinak souhlas s Pitrsem, symetrie a pokud mozno co nejvetsi prostor kolem beden at "dychaji".
Drzim palce, protoze znam boj o kazdou pid, mam bedny doporucene do 30m2+ v polovicnim kamrliku :).
Odpovědět