Jakou funkci má předzesilovač?

Diskuze o předzesilovačích.
Odpovědět
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Jakou funkci má předzesilovač?

Příspěvek od fox »

A jakou funkci má předzesilovač ? Mám dojem, že taktéž zeslabuje signál ke koncovému zesilovači.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
miero
Příspěvky: 390
Registrován: 20 srp 2011 22:15
Bydliště: Praha

Re: Khozmo Acoustic pasivní premp

Příspěvek od miero »

Mimo gramofonoveho predzosilnovaca v sucasnej dobe po navyseni vystupneho napatia u zdrojov signalu na 2Vrms uz asi typicky len zoslabuje, pokial nahodou nechcete pridat hlasitost nejakej tichej pasazi.

Ale, ta aktivna cast v predzosilnovaci robi este jednu vec, a to posiluje zoslabeny signal, tak aby bez strat dosiel do koncoveho zosilnovaca, tzn. upravuje hodnotu vystupnej impedancie z pristroja znova na optimalnu hodnotu. Teda nieco ako "damping factor" u koncovych zosilnovacov na vystupe do repro.

V pripade pasivneho attenuatoru/zoslabovaca je vystupna impedancia zavisla od sposobu utlmu a tiez nastavenej hlasitosti.
Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 548
Registrován: 21 úno 2011 09:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Khozmo Acoustic pasivní premp

Příspěvek od PMA »

fox píše: 27 dub 2020 14:51 A jakou funkci má předzesilovač ? Mám dojem, že taktéž zeslabuje signál ke koncovému zesilovači.
To se tak může jevit na první zjednodušený pohled, ale není to vždy pravda. "Zesílit/zeslabit signál" se týká napětí, proudu a výkonu signálu. Pokud je vstupní impedance kocového zesilovače relativně vysoká, typicky >= 10kohm, tak se skutečně signál většinou "zeslabuje", při typické linkové úrovni 2V, kterou zmínil miero.
Pokud ale jde o profesionální přístroj se vstupní impedancí 600 ohm, tak předzesilovač musí dodat i dost velký proud, na 1V signálu na vstupu takového přístroje je potřeba 1,666mA proudu z předzesilovače a to je hodně. Použití "pasivního předzesilovače" (nesnáším ten hloupý termín) pak nepřichází v úvahu, např. na 1kohm výstupní impedance by došlo k úbytku 1,666V, prostě požadovaný signál by nebyl k dispozici. V tomto případě (600 ohm vst. impedance zesilovače) předzesilovač sice zeslabí napětí, ale zesílí proud a tím i výkon signálu. Tento příklad jasně dokresluje nesmyslnost a krátkozrakost používání termínu "pasivní preamp".
Odpovědět