Elektronky

Diskuze o zesilovačích-principy zesílení, jejich třídy apod.
koudy42

Re: Elektronky

Příspěvek od koudy42 »

Svata pravda, staci dle chuti vymenit par banek a mas jiny poslech, prokazatelne a za zlomek penez co by jsi dal za predrazenou diskutabilni hifivetes.
koudy42

Re: Elektronky

Příspěvek od koudy42 »

Tak ubehl nejaky cas, kdy jsem se docela vyblbnul s poslechem elektronek. Co se tyka prvnich dvou pozic v zesilovaci tzn ECC83(12AX7) a ECC82(12AU7) u Primaluna, tak neni moc lepsi volby nez NOSky.
Ze soucasne produkce bych vzal na milost jen PSVane 12AX7, FullMusic/Northern Electric 12AX7 :silent:. Z ECC82 nejspis zadne :), mozna proto, ze jsem jich ani moc nezkusil a nemam to v planu, protoze tato pozice ma silnou konkurenci v me sbirce. Jedine, kde mi soucasna produkce dava smysl jsou vykonove elektronky, kterych muzu osadit opet mraky a vysledek na zvuk uz neni tak markatni a NOSky stoji vetsinou nesmysl.
Z NOSek zustavaji Siemens & Halske ECC83, Telefunken/EI ECC83 jako predzesilovaci. Druha pozice tesny tandem, Phillips Miniwatt ECC82, RCA 12AU7 (black long plates),5star GE 5963, Siemens ECC82 a take Tesla ECC82. Vyhledove uz vidim jen test Mullard, Amperex a Cifte.
Jelikoz se z toho nechci uplne zblaznit tak vyrazne redukuji sbirku, ale vedle vyse zminenych je hromada dalsich NOSek, s kterymi bych mohl spokojene zit, ale uz hledam jen TOP , ktere zapadnou do moji sestavy a zapisuji si poslechove dojmy, protoze pamet a ucho zapomina :crazy: .
Timto dekuji za spolutestovani a rozsirovani lampovych obzoru Lubinovi! Hlavne za jeho zpetnou vazbu, kdy jsme vesmes vetsinu kousku slyseli/vnimali stejne a nejeden par uz se mi od nej ani nevratil, coz je skvela reference, vzhledem k jeho vymazlene sestave :thumbup:, aneb kdo si hraje nezlobi :lol:.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Elektronky

Příspěvek od lubin »

jj...spolupráce s Koudym je přínosná...už jsme několikrát i směnili trubky ku vzájemné spokojenosti naší i našich strojů :-)
Současné moje osazení malými triodami je vymalováno Mullardy a Philipsy.
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Elektronky

Příspěvek od Yngwie »

Byly by nějaké přebytečné 12bh7 a 12au7?
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Elektronky

Příspěvek od lubin »

12bh7 mám tad str. Úplně nové. 12au7 mám osobně na prodej jen současnou výrobu.
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
koudy42

Re: Elektronky

Příspěvek od koudy42 »

12AU7 mam NIB Phillips ECG 5963 a zvazuji i prodej RCA black plates 5963, pripadne 5star GE 5963.
Leony5
Příspěvky: 21
Registrován: 17 dub 2020 01:35
Bydliště: Most

Re: Elektronky

Příspěvek od Leony5 »

Mám sjednáno 5 ks. Tesla E83CC tak jsem zvědav na zvuk, budou to mé první NOS. Mají to být klony slavných Telefunken ECC 803S které jsou podle mě už nesehnatelné, myslím originály. A když, tak za velké peníze.
SPaudio P1 + Hypa 17 Mk ( Furutech ) - CustomWorks Dac1 NG Oled ( Viablue ) - Stream Box DS - Intel NUC 7i5 - Quadral Vulkan Mk3
Leony5
Příspěvky: 21
Registrován: 17 dub 2020 01:35
Bydliště: Most

Re: Elektronky

Příspěvek od Leony5 »

Tak Tesly E83CC jsou doma, :eek: :eek: :eek: je to mazec. Mám to na první pozici u Vincenta SV 237 MK jen jeden kus + na druhé pozici dva kusy také NOS 6n1p- ev, ty mám už dva roky a pořád drží, hraji denně cca 8 hodin. Vzhledem k tomu že Tesly mají vydržet 10 000 hodin stačí mi dva kousky a zbylé tři bych pustil. Pokud bude zájem dejte vědět.
SPaudio P1 + Hypa 17 Mk ( Furutech ) - CustomWorks Dac1 NG Oled ( Viablue ) - Stream Box DS - Intel NUC 7i5 - Quadral Vulkan Mk3
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Elektronky

Příspěvek od Yngwie »

Leony5 píše: 24 bře 2021 15:49 Tak Tesly E83CC jsou doma, :eek: :eek: :eek: je to mazec. Mám to na první pozici u Vincenta SV 237 MK jen jeden kus + na druhé pozici dva kusy také NOS 6n1p- ev, ty mám už dva roky a pořád drží, hraji denně cca 8 hodin. Vzhledem k tomu že Tesly mají vydržet 10 000 hodin stačí mi dva kousky a zbylé tři bych pustil. Pokud bude zájem dejte vědět.
Není ta elektronka za tím sklem na "první" pozici jen čistě estetická záležitosti?
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Elektronky

Příspěvek od Yngwie »

koudy42 píše: 14 bře 2021 22:24 12AU7 mam NIB Phillips ECG 5963 a zvazuji i prodej RCA black plates 5963, pripadne 5star GE 5963.
Dej vědět, kdybys je pouštěl. Děkuji
Leony5
Příspěvky: 21
Registrován: 17 dub 2020 01:35
Bydliště: Most

Re: Elektronky

Příspěvek od Leony5 »

Ne to není, :eek: tos myslel jako na ozdobu ?
SPaudio P1 + Hypa 17 Mk ( Furutech ) - CustomWorks Dac1 NG Oled ( Viablue ) - Stream Box DS - Intel NUC 7i5 - Quadral Vulkan Mk3
Roman2

Re: Elektronky

Příspěvek od Roman2 »

Ta elka za oknem je pro sluchátkový výstup. Co se týče elektronek Tesla E83CC, tak se ani nedivím, že jsi nadšený. Po Telefunken ECC803S je to nejlepší předzesilovací trioda na světě.
Leony5
Příspěvky: 21
Registrován: 17 dub 2020 01:35
Bydliště: Most

Re: Elektronky

Příspěvek od Leony5 »

Roman2 píše: 24 bře 2021 20:55 Ta elka za oknem je pro sluchátkový výstup. Co se týče elektronek Tesla E83CC, tak se ani nedivím, že jsi nadšený. Po Telefunken ECC803S je to nejlepší předzesilovací trioda na světě.
To je nějaká legrace s tou 12ax za oknem u 237 MK ?
SPaudio P1 + Hypa 17 Mk ( Furutech ) - CustomWorks Dac1 NG Oled ( Viablue ) - Stream Box DS - Intel NUC 7i5 - Quadral Vulkan Mk3
koudy42

Re: Elektronky

Příspěvek od koudy42 »

Je to velice subjektivni a zalezi na celem retezci. Dokud clovek nezkusil vsechno, tak nikdy nevi a kdyz je navic moznost kombinovat tri lajny elektronek jako mam doma, tak je o zabavu postarano :razz:.

Jsem VELMI zvedavy na Tesla E83CC. Zaroven srovnani s EI ECC83, ktere take mam a jde udajne tez o "jugoslavske" Telefunken. Kazda pritom vypada jinak, protoze EI maji dlouhe desky "plates" a Tesla E83CC kratoucke a take odlisny "getter" (neznam spravny preklad, cili tomu rikam pracovne svatozar:)).
loner
Příspěvky: 54
Registrován: 18 kvě 2017 16:36

Re: Elektronky

Příspěvek od loner »

koudy 42 píšete, že používáte KT 120 a že jste s nimi spojený, nezkoušel jste KT150 ?
CD-Copland 822, SACD-Oppo105 casea Mkll, Audionet Sam V2, Aurum Cantus V3F
koudy42

Re: Elektronky

Příspěvek od koudy42 »

Pekny vecer,

KT150 zkusenost nemam, ale pise se o nich ze jsou ve vsech ohledech lepsi nez KT120.
Jinak chute se meni a s konstrukci zesilovace Primaluna jsem prodal KT120 na ukor KT88 Gold Lion. A nyni jsem skoncil u EL34 :mrgreen:.
PGH
Příspěvky: 3180
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: Elektronky

Příspěvek od PGH »

EL 34 jsou pro Lunu zakladní, KT 88 Luna doporučuje za příplatek. Byl jsem u výměny a rozdil ve prospěch KT88 tam byl slyšitelný.
Uživatelský avatar
Edo
Příspěvky: 51
Registrován: 09 lis 2020 21:24

Re: Elektronky

Příspěvek od Edo »

Gold Lion KT88 som odložil do šúflíka a nahodil originál PrimaLuna EL34. Za mňa je to tak lepšie. KT150 by som si rád vypočul. Ale najbližší upgrade ktorý bude v pláne je určite EL34 a to Sophia Electric, alebo Psvane WE

Sophia - https://sophiaelectric.com/collections/ ... el34-tubes
Psvane WE EL34 https://sklep.lampyelektronowe.pl/?800, ... ana-kwadra

Veľká zmena u mňa nastala pri výmene predných 12au7 za NOS Mullard. Oproti PrimaLuna 12au7 sú trochu menej detailne a analytické. Scéna sa ale prehĺbila, je viac realistická a živá. Človek zavrie oči a má pocit že je reálne v jazzovom klube.
Tannoy Westminster Royal WO, Allnic Audio H-7000, Pass Labs XP-30 + X250.8, Kuzma Stabi RD - 4pointVTA+Stogi Ref 313VTA 1) Lyra Etna SL+Lyra Erodin 2) A95+Sculpture, Crystal Cable Ultra, Shunyata Sigma, Torus AVR 16, SR Active Block, Stillpoints
PGH
Příspěvky: 3180
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: Elektronky

Příspěvek od PGH »

Tady je vyhoda že si to posluchač nastaví na svoje ucho a akustiku jak mu to vyhovuje. To je jako když má někdo radši analog a druhý digital. Ale co je pravdivější a lepší se ještě nepodařilo nikomu zjistit.
koudy42

Re: Elektronky

Příspěvek od koudy42 »

Mel jsem v hledacku EH 6CA7, ale jsou hure sehnatelne v EU. Udajne zni jako EL34 na streroidech :D. Vykonove lampy jsem schopny akceptovat u soucasne produkce, jinak uz pouze a jenom NOS lampy. BTW za cenu ctverice PSVane muzu mit 8ks Siemens EL34 :silent:, promerene.
Na druhou pozici jsem osadil minuly tyden Siemens Halske ECC82 a dlouho jsem nemel takovy "kulturni sok" pri vymene lamp. A to jsem jiz testoval Siemens ECC82 z 80. let, ale tyto "Halske" z 60. let jsou uplne jina liga!
Jak se pise i na strankach vyrobce, prvni a druha pozice u Primaluna ovlivni nejvice zvuk (za me 80% zvuku), treti pozice vykonovych lamp uz jen podtrhne celkovy projev.
Uživatelský avatar
jisk
Příspěvky: 83
Registrován: 11 srp 2017 17:54
Bydliště: Hradec Králové

Re: Elektronky

Příspěvek od jisk »

A teď si ještě představ, že by Primaluna neměla diodové usměrňovače ve zdrojích a místo nich byly lampy.
Už jenom tato změna je dost razantně znát a pak lze ještě vybírat vhodnou usměrňovací lampu. Vliv x krát větší než výměna siťového kabelu.
Mana nebeská, když se to všechno sladí, ale je to na delší dobu laborování, v případě nových lamp se musí čekat na zahoření, ale u usměrňovaček to je tak na 10-20 hodin. A přesně jak píšeš, i zde platí, že nejlepší jsou NOS. Hodně jsem s tím laboroval při stavbě lampových předzesilovačů, dneska bych už diody ve zdroji nechtěl :shock:
v jednoduchosti je krása
gramofon - riaa předzesilovač - pasivní atenuátor - koncový zesilovač - reproduktory
vyladěná kabeláž, voodoo a snake oil pomocníci
(:- near field poslech ve volném prostoru uprostřed akusticky upravené místnosti -:)
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Elektronky

Příspěvek od Dieter Burmester »

jisk píše: 15 dub 2021 16:55 A teď si ještě představ, že by Primaluna neměla diodové usměrňovače ve zdrojích a místo nich byly lampy...
Temi diodovymi usmernovaci myslis Grätzuv mustek?
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
jisk
Příspěvky: 83
Registrován: 11 srp 2017 17:54
Bydliště: Hradec Králové

Re: Elektronky

Příspěvek od jisk »

Dieter - ano, usměrňovací můstek
v jednoduchosti je krása
gramofon - riaa předzesilovač - pasivní atenuátor - koncový zesilovač - reproduktory
vyladěná kabeláž, voodoo a snake oil pomocníci
(:- near field poslech ve volném prostoru uprostřed akusticky upravené místnosti -:)
blesk666
Příspěvky: 1294
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: Elektronky

Příspěvek od blesk666 »

lampy v usmernovacom mostiku pouziva dlhodobo aj Rakusky Ayon. Napr konkretne v mojom CD3s 4x 6z4
E4145997-9F46-4603-A743-132C0E87AA4A.jpeg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
power:VDH,Furutech,NA,Viborg,signal:Crystal Cable
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: Elektronky

Příspěvek od PítrsPraha »

Konkrétně je to ruská GZ30, tedy aspoň v CD-35:

Obrázek
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
koudy42

Re: Elektronky

Příspěvek od koudy42 »

Chte nechte, bez lamp to nejde nebo jen tezko... =)).

Jinak Primaluna modifikace neplanuji a kdyz tak mozna CASEA nebo upgrade na PREMIUM verzi po CASEA uprave. Kazdopadne jeji uzivatelska privetivost je super - hlavne autobias, odpada az panicka posedlost parovanim lamp, ktera prevlada u nekterych majitelu lampovych zesilovacu :silent: :lol:.
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Elektronky

Příspěvek od Yngwie »

koudy42 píše: 16 dub 2021 13:51 Chte nechte, bez lamp to nejde nebo jen tezko... =)).

Jinak Primaluna modifikace neplanuji a kdyz tak mozna CASEA nebo upgrade na PREMIUM verzi po CASEA uprave. Kazdopadne jeji uzivatelska privetivost je super - hlavne autobias, odpada az panicka posedlost parovanim lamp, ktera prevlada u nekterych majitelu lampovych zesilovacu :silent: :lol:.
To máš pravdu, ale pokud dáš hodně rozdílné lampy k sobě, tak významně zkrátíš jejich životnost v podobném obvodu. Spárované budou lepší :thumbup:
koudy42

Re: Elektronky

Příspěvek od koudy42 »

Nerikam, ze davam "kazdy pes, jina ves", ale urcite neresim, ze mi zesilovac nepobere vykonove lampy (NOS nebo soucasne produkce), skrz nejaka mereni nebo tolerance a nevim co...
A hlavne vykonove lampy neovlivni tak zasadne vysledny zvuk :shh:.
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Elektronky

Příspěvek od Yngwie »

Měl by někdo kontakt na někoho, kdo dokáže kvalifikovaně proměřit lampy? Nechtěl bych strkat do Lebena nic neproměřeného. Znám akorát pana Matouška, tak jestli není ještě někdo jiný tady v okolí.
mac
Příspěvky: 89
Registrován: 03 úno 2011 13:57

Re: Elektronky

Příspěvek od mac »

Po dlouhodobém zkoušení jsou pro mě nej elektronky EAT ECC803S Gold pins. Nechaly za sebou všechny Mullard, Philips, Tesla, Siemens, GE i Telefunken. Bohužel po změně předzesilovače, ve kterém nejsou, je velmi nerad prodávám. Nedají se využít ani v v mých lampových koncích.
koudy42

Re: Elektronky

Příspěvek od koudy42 »

Ma nekdo zkusenost s cistenim nozicek elektronek lekarskym lihem? Zatim necistim nicim a nenasel jsem zadnou velkou shodu ani na zahranicnich forech. Nehledam zadne 100-nasobne predrazene "hifitekutiny". Dekuji za nazory.
koudy42

Re: Elektronky

Příspěvek od koudy42 »

S odstupem casu musim z lampove sbirky pochvalit predevsim EI Yugoslavia ECC83, ktere se ustalily na prvni pozici, a proto jsem poridil EI ECC83 "chrome plates", ktere mi prijdou jeste expresivnejsi a projev je jeste o nejaky kus dal.
Nyni je vse jinak, protoze jsem nemel zadnou UK produkci, tak jsem pred tydnem poridil Brimar 12AX7. Zatim je musim vstrebavat, jde o neskutecny prival informaci, ktere rafinovane serviruji a docela tlaci posluchace do sedacky svym projevem. dlouhodobejsi uzivani ukaze, ale plusem je jake vzbuzuji emoce pri poslechu a o to jde predevsim :shh:.
Cernym konem v moji sbirce se stavaji Tesla ECC802s, ktere necekane obsadily na delsi dobu druhou pozici v zesilovaci, velky palec hore :thumbup:. Tesla totiz moc nemusim, krome jejich vykonovych lamp, proto za me velke prekvapeni.
koudy42

Re: Elektronky

Příspěvek od koudy42 »

Pekny zdroj informaci a tipu na nakup elektronek, vcetne orientacnich cen (nahore je seznam s moznosti rozkliknout prislusny typ): http://www.audiotubes.com/12ax7.htm. Web samotny zadna slava, ale obsahove VELMI uzitecne!
koudy42

Re: Elektronky

Příspěvek od koudy42 »

Doporucuji NOS elektronky 5965 pro ty co maji ECC81/12AT7. Zacal jsem testem Sylvania 5965 a po VELMI kladne zkusenosti s nimi, jsem sahl rovnou po Telefunken 5965, ktera zahranicni fora chvalila do nebes. Stoji zlomek klasickych TF, ale zvukove vyborne! Hlavne basy se paradne utahly a jdou az do sklepa. Nadherny vykresleny prostor a separace sceny. Pokud clovek nechce top co je na trhu ala Telefunken ECC801s za nesmyslne penize s moznym rizikem padelku, tak tohle je cesta ;).
Obecne proti klasickym lampam ECC8*/12A*7 jsou daleko dostupnejsi, podobne jako 5963. Ano, jde o lampy puvodne pro pocitace, ale to me nechava chladnym, maji TOP pomer prinos/cena :thumbup:.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Elektronky

Příspěvek od lubin »

Já jen připíšu, že koudy je velkým objevitelem elektronek a po letech kolotoče zkoušení má v tomto dobré uši. Takže bez zkušenosti s 5965, potvrdím klidně jeho slova. Sám používám 5963 a jsou velmi dobré, v podstatě TOP mezi 12au7.
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Roman2

Re: Elektronky

Příspěvek od Roman2 »

No Telefunken 5965 už je na cestě ke mě. A abych ji měl s čím porovnat, tak zvažuji koupi
Telefunken ECC801S.
koudy42

Re: Elektronky

Příspěvek od koudy42 »

Jsem zvedavy jaky bude verdikt v dalsi sestave. Srovnani s 801kama si rad prectu :thumbup:.
koudy42

Re: Elektronky

Příspěvek od koudy42 »

Tak jen doplnim s odstupem casu, ze Telefunken 5965 na druhe pozici v Xindaku hraji prim. Na prvni pozici je doplnily EI ECC83 misto Brimar. Naprosta spokojenost, prirozeny projev, obrovske mnozstvi detailu, prechody hlasite/tiche pasaze .... :ymdevil:. Uz jen zkusit Amperex/Bugleboy, Telefunken a jinak me moc nenapada kam dal jit :silent: :angel:.
Vienna
Příspěvky: 263
Registrován: 04 led 2020 12:51

Re: Elektronky

Příspěvek od Vienna »

Chapu tohle spravne jako dukaz, ze zmena elektronek nema na zvuk zadny vliv??? :???:
https://www.audiosciencereview.com/foru ... nce.28583/
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Elektronky

Příspěvek od Frogyman »

Jak je vidět na grafu, resp jak jej interpretuje, tak rozdíl je zanedbatelný a teoreticky neslyšitelný. A toto většině příznivců tohoto "guru" stačí a podle toho si přístroje vybírají.
Každý normální člověk si to vyzkouší doma a zjistí, že to je trochu jinak.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Odpovědět