MANA

Diskuze o zdejších členech a jejich Hifi.
Odpovědět
Ramones
Příspěvky: 590
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: MANA

Příspěvek od Ramones »

PMA píše: 13 dub 2024 18:00 Souhlasím s Ramonesem, floor bounce je to nejhorší ovlivnění zvuku.
....a basáky těsně u podlahy.
Svého času jsem v poslechovce chlupatý koberec před poslechem i zvlnil, abych narušil tu placku podlahové plochy :smile:
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

Ramones píše: 13 dub 2024 19:27
PMA píše: 13 dub 2024 18:00 Souhlasím s Ramonesem, floor bounce je to nejhorší ovlivnění zvuku.
....a basáky těsně u podlahy.
Svého času jsem v poslechovce chlupatý koberec před poslechem i zvlnil, abych narušil tu placku podlahové plochy :smile:
Pokud to stihnu, tak to zítra prubnu. Je pravda, že odstranění závěsu může vést k pozitivnímu vlivu větší plochy koberce. Díky za podnět :thumbup:
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
B. M. C. G.
Příspěvky: 63
Registrován: 27 pro 2021 20:35

Re: MANA

Příspěvek od B. M. C. G. »

Zkus vyhazet všechny akustické prvky. Zvukově by se ti to mohlo líbit ještě více. Když práskne buben bude tam krásný dozvuk :thumbup:
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

B. M. C. G. píše: 14 dub 2024 12:50 Zkus vyhazet všechny akustické prvky. Zvukově by se ti to mohlo líbit ještě více. Když práskne buben bude tam krásný dozvuk :thumbup:
Ahoj B.M.C.G. ,
Myslíš Boomkillery? To nejde. Bez BK je u mě veliký mód u nízkých frekvencí a poslech se stane otravným. Z tohoto pohledu jsem spokojený. Možná to vypadá, jako by se to u mě nedalo poslouchat, ale tak to není. Jde jen o to, dotáhnout akustiku co nejlépe pro mé uši a zkušenosti ostatních hifistů jsou pro mě důležitým podmětem a inspirací pro čerpání informací :smile:
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
blesk666
Příspěvky: 1324
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: MANA

Příspěvek od blesk666 »

Od B.M.C.G. to nebolo myslene ako vazne mienena rada, ale mozme sa tak tvarit a odpovedat. Predpokladam ze ked ti robil predtym akustiku Martin Vitvar, tak ste robii aj meranie frekvencnej odozvy v mieste posluchu. Urobil by som to znovu na dane zmenene podmienky. Nie je sice cielom hodnotit (dufam) ci to je dobre na ucho alebo nie na zaklade toho ci to je od 20Hz do 20kHz v co najuzssom tolerancnom poli. Skor ci nejake pasmo z toho netrci alebo nema prepad (sirsia oblast), ktora by korespondovala so subjektivnym vnimanim zvuku. Taktiez urcite “naklopenie” smerom dolu k 20kHz byva ziaduce (vid Harmann krivky, na webe o tom najdes vela). To je ziaduce ako vychodiskovy stav pre akukolvek upravu akustiky a/alebo DRC/EQ (samozrejme aj dozvuk v celom pasme, ale pre stereo to v beznych zariadenych obytnych priestoroch nezvykne byt zasadny problem)
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
230V:VDH,Furutech,NA,Viborg, prepoje:Crystal Cable,Audioquest
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

blesk666 píše: 14 dub 2024 15:48 Od B.M.C.G. to nebolo myslene ako vazne mienena rada, ale mozme sa tak tvarit a odpovedat. Predpokladam ze ked ti robil predtym akustiku Martin Vitvar, tak ste robii aj meranie frekvencnej odozvy v mieste posluchu. Urobil by som to znovu na dane zmenene podmienky. Nie je sice cielom hodnotit (dufam) ci to je dobre na ucho alebo nie na zaklade toho ci to je od 20Hz do 20kHz v co najuzssom tolerancnom poli. Skor ci nejake pasmo z toho netrci alebo nema prepad (sirsia oblast), ktora by korespondovala so subjektivnym vnimanim zvuku. Taktiez urcite “naklopenie” smerom dolu k 20kHz byva ziaduce (vid Harmann krivky, na webe o tom najdes vela). To je ziaduce ako vychodiskovy stav pre akukolvek upravu akustiky a/alebo DRC/EQ (samozrejme aj dozvuk v celom pasme, ale pre stereo to v beznych zariadenych obytnych priestoroch nezvykne byt zasadny problem)
Ahoj Blesk666,
tak to jsem se nechal od B.M.C.G. nachytat, ale OK mohlo mě to napadnout, že to nemyslí vážně :smile:
Ano, MV mi provedl kompletní měření v poslechovém místě. Bylo to ještě s opravdu masivním závěsem po jedné délce stěny - divadelní opona a hustým kobercem o rozměrech 2,5 x 2 m. Měření probíhalo v době, kdy jsem měl Virtuosy. Hlavní úkol bylo zkrotit basy, které byly hodně špatné (silný mód), což se MV podařilo skvěle naladit :thumbup: . Následně mi dal rady, jak postupovat ohledně doladění středů a otevření výšek. Zejména mi poradil jak rozeskládat knihy a pracovat s nimi (pro představu jsem zde měl 10 velkých/zvýšených přepravek knih), dále mi poradil ohledně vlivu závěsu a koberce, které v případě Virtuos (utažený zvuk v horním pásmu) byly spíše na škodu. Udělal jsem tedy změnu a vyměnil koberec za třetinový. Tím se zvuk Virtuos více otevřel. Následně však došlo k výměně repro za STRANKA GT2. Malý koberec zůstal s tím, že jsem cca před třemi týdny sundal i závěs. Důvodem sundání závěsu byl prostor nahrávek. Na jedné straně mohutný závěs = zatlumení a na druhé straně bez závěsu - prostě nevyvážení. Po odstranění závěsu se prostor samozřejmě zlepšil, ale zvuk byl více otevřený/prezentní na vyšších středech a výškách. Tuto změnu jsem udělal těsně před Audiohappeningem, čímž jsem chlapům z SPaudia trochu zavařil :-(.
Tím vznikla i diskuze ohledně umístění sedačky atd. což bylo logické vyústění problému. Proto jsem i otevřel tuto diskuzi na fóru a musím říct, že jsem tomu rád a pomohlo mi to - díky zejména členům Ramones a PMA jsem dnes vrátil původní velký koberec. Zvuk se významně zklidnil a je čitelnější. Pro mé uši jednoznačně posun, který jsem hledal. Bez závěsu je lepší prostor a s větším kobercem došlo ke zklidnění vršku - prostě spokojenost.
Nyní poslouchám z křesla a sedačka je prozatím vzadu u zdi. Dám si tak jeden nebo dva týdny a potom vrátím sedačku na původní místo a následně i jídelní stůl, abych vysledoval změny. Udělám i měření. Mám UMIK1, ikdyž krátce, ale myslím, že měření zvládnu. Ladit budu rozhodně na ucho a musím říct, že dnes jsem opravdu velice spokojený, větší koberec mi udělal radost :smile:
Prostě HEF má smysl a pokud se diskutuje věcně, tak to může mnohým pomoci - díky chlapi, kteří mi na téma akustiky zareagovali :thumbup:
Přeji všem spokojený poslech
MaNa
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

ještě pro představu zasílám foto koberce :smile:
IMG_1983.jpeg
IMG_1984.jpeg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Vienna
Příspěvky: 267
Registrován: 04 led 2020 12:51

Re: MANA

Příspěvek od Vienna »

To jsi udelal dobre. Muzeme alespon rozebrat, jaky ma jeho vzor vliv na basaky.
Krome flutteru podlaha strop nekde na 10kHz+ a urcite (minimalni) pohltivosti vyssi stredy/vysky jako primarniho odrazu od podlahy, co si od koberce slibujes? Jen pro zajimavost - shod z postele dve matrace, poloz je pred bedny smerem k sobe na zem a vyhodnot si, co se zmenilo a jak. Nebo tam nahaz plysaky, kabaty, deky, periny,...mene nebo vice, podle libosti. Uvidis, co to udela, a pak muzes od toho odvodit dalsi kroky.
[..]
Aha, ted teprvu ctu, ze to koberec vyresil. OK.
Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 599
Registrován: 21 úno 2011 09:01
Kontaktovat uživatele:

Re: MANA

Příspěvek od PMA »

K vlivu sedačky/gauče, viz příloha. Ad koberec, vliv hlavně od středních kmitočtů, čím delší vlas, tím od nižších.

Literatura: KLEINER, MENDEL; TICHY, JIRI : ACOUSTICS OF SMALL ROOMS
sofa.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
blesk666
Příspěvky: 1324
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: MANA

Příspěvek od blesk666 »

Tak ako to mas to je lepsie ako ma vatsina hifistov.
1.Mas symetricky umiestnene bedne (zosva cva rovnako dalejo ako z prava)
2.Bedne mas minimalne 1m od prednej steny
3.Bedne mas minimalne 1m od bocnych stien
3.Mas riesene potlacenie modu miestnosti boomkillermi
4.Mas riesene prve odrazy od bocnych stien panelmi (neviem co su to za panely)
5. Mas riesenu upravu stropu (vyzera to ako difuzne panely)
6. Posluchove miesto nie je pri zadnej stene ale je predsunute (kolko cca od zadnej steny?)
7.doplneny koberec medzi bedne a posluchove miesto by mal byt prinos pre odrazy od podlahy.
8. Predna stena a tie policky s knihami by sa mali spravat ciastocne ako difuzia a ciastocne ako absorpcia

Akustika u teba by nemala byt urcite najslabsim a limitujucim clankom retazca
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
230V:VDH,Furutech,NA,Viborg, prepoje:Crystal Cable,Audioquest
blesk666
Příspěvky: 1324
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: MANA

Příspěvek od blesk666 »

PMA: Ste si isty? Priloha nepopisuje nahodou umiestnenie sedacky blizko pri zadnej stene alebo odsunuta od zadnej steny miestnosti?
Plus teda aj vplyv pohltiveho alebo odraziveho materialu v blizkosti hlavy
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
230V:VDH,Furutech,NA,Viborg, prepoje:Crystal Cable,Audioquest
Ramones
Příspěvky: 590
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: MANA

Příspěvek od Ramones »

Ještě možná taková úsměvná blbost....Zkoušel jsi někdy udělat zrcadlový test z místa poslechu?
Možná to znáš, ale když ne, tak si sedni do křesla a nechej někoho nosit a následně přikládat větší zrcadlo rovnoběžně u zdi tak, až v některém místě uvidíš odraz levé a v jiném zase pravé bedny. To samé proveďte i u druhé zdi. Tzn, levá i pravá zeď/okno. Respektive zkontrolovat umístění těch stávajících panelů.
Zvuk hudby se sice nešíří v úzkém svazku jako LASER, ale místa prvních odrazů to odhalí vcelku dostatečným způsobem a ta je třeba podle gustu posluchače řešit buď difuzí nebo absorbcí v nějaké dostatečné ploše (dal bych alespoň 1 m2).
V ideálním případě to samé udělat se stropem i podlahou, ale tam, jak vidím z fotek, již nějaký "materiál" je.

Tak přeji hodně zábavy :-)
Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 599
Registrován: 21 úno 2011 09:01
Kontaktovat uživatele:

Re: MANA

Příspěvek od PMA »

blesk666 píše: 14 dub 2024 22:38 PMA: Ste si isty? Priloha nepopisuje nahodou umiestnenie sedacky blizko pri zadnej stene alebo odsunuta od zadnej steny miestnosti?
Plus teda aj vplyv pohltiveho alebo odraziveho materialu v blizkosti hlavy
Ano, popisuje.
blesk666
Příspěvky: 1324
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: MANA

Příspěvek od blesk666 »

PMA: ale to sa tu neriesilo. Riesili ss odrazy od kozennej hladkej sedacky nie od zadnej steny.
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
230V:VDH,Furutech,NA,Viborg, prepoje:Crystal Cable,Audioquest
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 893
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: MANA

Příspěvek od NA-Noble Audio »

Vienna píše: 14 dub 2024 22:15 To jsi udelal dobre. Muzeme alespon rozebrat, jaky ma jeho vzor vliv na basaky.
Krome flutteru podlaha strop nekde na 10kHz+ a urcite (minimalni) pohltivosti vyssi stredy/vysky jako primarniho odrazu od podlahy, co si od koberce slibujes? Jen pro zajimavost - shod z postele dve matrace, poloz je pred bedny smerem k sobe na zem a vyhodnot si, co se zmenilo a jak. Nebo tam nahaz plysaky, kabaty, deky, periny,...mene nebo vice, podle libosti. Uvidis, co to udela, a pak muzes od toho odvodit dalsi kroky.
[..]
Aha, ted teprvu ctu, ze to koberec vyresil. OK.
Jestli jsem to správně pobral, tak problém je-byl se slabším basovým pásmem a naopak nápadnějším vysokým.
Takže koberec vhodně řeší uklidnění výšek, a to samo o sobě zlepšuje částečně i vnímání basů. Když výšky nedominují, tak na sebe nestrhávají pozornost a zbytek pásma je proto lépe slyšet. Ladění frekvenční vyrovnanosti jsou spojité nádoby, sáhneš na jedno pásmo a změní to vnímání i zbytku.
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
Vienna
Příspěvky: 267
Registrován: 04 led 2020 12:51

Re: MANA

Příspěvek od Vienna »

Jj, spojene nadoby je dobry vyraz. Tech promennych je tam tolik a kazdy system mistnost-bedny je takovy unikat, ze je to stejne potreba resit na miste a postupne. Takovych research papers jsou tuny a jeste jsem nenarazil na zadny, ktery by se dal aplikovat pausalne a fungoval vsude . Dost by me zajimalo fyzicky slyset zvuk v te mistnosti Kleiner+Tichy, pokud tedy neslo jen o simulaci ve zkumavce. Jako u komponentu plati, ze ne vzdy to co dobre meri, dobre hraje. Byl jsem ve dvou mistnostech, co delal Martin Vitvar pomoci tech spuntovacich panelu. Jedna byla vyborna, druha tragicka. Ale majitele byli spokojeni a to je nejdulezitejsi.
Zakladem problemu v malych a strednich mistnostech je modalni bas (pod cca 150 Hz). Dokonale to resitelne neni, pac nemuzes odsunovat steny, ale chapu-li to spravne, vyresilo se to k dobremu kompromisu a spokojenosti, takze supr. Dalsi problem je dozvuk, respektive ruzna doba dozvuku v zavislosti na frekvenci. S tim souvisi absorpce a difuze; jak moc to prvni a jak moc to druhe je vec konkretniho naladeni. Osetreni mist prvnich odrazu je nejdulezitejsi (viz. metoda Ramones), ale zakladem je nezapomenout na strop, spodlahou toho moc nenadelas. Dalsi problem jsou vetsinou bedny samy. Ciste hrajici bedna s dobrymi soucastkami ve vyhybce bude mene obtezujici, nez tataz bedna totozne frekvencne naladena, ale s jinymi menici a jinou vyhybkou. Takze je otazka, jestli jen nekompenzujes problem jinde.
Sedacka muze a nemusi mit vliv, jde spis o vzdalenost od steny za ni. Rovnez ti zatizi podlahu a tim padem se bude jinak projevovat interakce bedny/podlaha, kterou bych nepodcenoval. Opet spojene nadoby. Koberec si muzes zakusticnit podlozenim treba filcem, klidne centimetrovym. Jestli to je dobre, to si rozhodnes sam. Zajimava cesta je i akusticka barva na steny, pokud ma byt interier co nejprazdnejsi. Funguje to prekvapive dobre, ovsem jen na podobnych frekvencich jako koberec, ale zato to neni videt.
Napred bych si ujasnil, ze ty SP Audio bedny jsou bedny, co ti doma zustanou alespon par let. Pokud ne, budes ohybat mistnost potrebam konkretnich beden a az je vymenis, zacnes znovu.
B. M. C. G.
Příspěvky: 63
Registrován: 27 pro 2021 20:35

Re: MANA

Příspěvek od B. M. C. G. »

Ten koberec. To bude pretlumeno. :-? Jak mají bedny hrát bas, když to ma tuhý závěs a membrány se skoro ani nehnou. :roll:
Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 599
Registrován: 21 úno 2011 09:01
Kontaktovat uživatele:

Re: MANA

Příspěvek od PMA »

B. M. C. G. píše: 15 dub 2024 16:43 Ten koberec. To bude pretlumeno. :-?
Píšeš nesmysly. Provokuješ?
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

blesk666 píše: 14 dub 2024 22:34 Tak ako to mas to je lepsie ako ma vatsina hifistov.
1.Mas symetricky umiestnene bedne (zosva cva rovnako dalejo ako z prava)
2.Bedne mas minimalne 1m od prednej steny
3.Bedne mas minimalne 1m od bocnych stien
3.Mas riesene potlacenie modu miestnosti boomkillermi
4.Mas riesene prve odrazy od bocnych stien panelmi (neviem co su to za panely)
5. Mas riesenu upravu stropu (vyzera to ako difuzne panely)
6. Posluchove miesto nie je pri zadnej stene ale je predsunute (kolko cca od zadnej steny?)
7.doplneny koberec medzi bedne a posluchove miesto by mal byt prinos pre odrazy od podlahy.
8. Predna stena a tie policky s knihami by sa mali spravat ciastocne ako difuzia a ciastocne ako absorpcia

Akustika u teba by nemala byt urcite najslabsim a limitujucim clankom retazca
Ahoj Blesk666,
Přesně jak to v jednotlivých bodech popisuješ, to mám udělané a těmito pravidly jsem se i řídil. Na bočních stěnách mám Photoecho Matrix na porvní odrazy od bočních stěn - opět od MV. Na stropě jsou difuzní dřevěné panely vlastní výroby a rozložení. Knihy v policích se opravdu chovají jako hybridní difuzor/absorbér a jejich množství + rozložení ovlivňuje chování akustiky. Zakopaný pes byl v podlaze, kde byla kombinace veliké odrazivé plochy a malého koberce. Po výměně koberce za původní/větší si to pěkně sedlo a zvukově je to dle mé představy. Důležité pro mě bylo odstranění závěsu, abych zlepšil symetrii prostoru a vyrovnal prostor i za cenu rozhození pásem. Větším kobercem si zase vše sedlo zpět, jak jsem zvyklý. Nyní jsem opět spokojený :smile:
Ramones píše: 14 dub 2024 22:34 Ještě možná taková úsměvná blbost....Zkoušel jsi někdy udělat zrcadlový test z místa poslechu?
Možná to znáš, ale když ne, tak si sedni do křesla a nechej někoho nosit a následně přikládat větší zrcadlo rovnoběžně u zdi tak, až v některém místě uvidíš odraz levé a v jiném zase pravé bedny. To samé proveďte i u druhé zdi. Tzn, levá i pravá zeď/okno. Respektive zkontrolovat umístění těch stávajících panelů.
Zvuk hudby se sice nešíří v úzkém svazku jako LASER, ale místa prvních odrazů to odhalí vcelku dostatečným způsobem a ta je třeba podle gustu posluchače řešit buď difuzí nebo absorbcí v nějaké dostatečné ploše (dal bych alespoň 1 m2).
V ideálním případě to samé udělat se stropem i podlahou, ale tam, jak vidím z fotek, již nějaký "materiál" je.

Tak přeji hodně zábavy :-)
Ahoj Ramones,
Ano zrcadlový test jsem dělal jak pro boční odrazy, tak i odrazy od stropu. Ty panely, které mám na boku umístěné jsou dost velké na to, aby vykryly celou odrazivou plochu. Jedinou podlahu jsem nezkoušel a tam byl také zakopaný pes, což vyřešila výměna za větší koberec. Nyní je pouze otázkou, co udělá vrácení kožené sedačky ala lavor a jídelního stolu, ale to udělám po delší době, nyní mě nic netlačí a budu si užívat poslechu. Pokud člověk nechce místnost bezhlavě přetlumit,tak je to takové bádání, naštěstí v mém případě s pozitivním výsledkem. Jsou místnosti, kde se nedá akustika doladit vůbec. Naštěstí jak píše Blesk666, mám většinu základních pravidel proveditelných a realizovaných, což považuji za malý zázrak :angel:
NA-Noble Audio píše: 14 dub 2024 22:34 Jestli jsem to správně pobral, tak problém je-byl se slabším basovým pásmem a naopak nápadnějším vysokým.
Takže koberec vhodně řeší uklidnění výšek, a to samo o sobě zlepšuje částečně i vnímání basů. Když výšky nedominují, tak na sebe nestrhávají pozornost a zbytek pásma je proto lépe slyšet. Ladění frekvenční vyrovnanosti jsou spojité nádoby, sáhneš na jedno pásmo a změní to vnímání i zbytku.
Ahoj Pavle,
Ano, pobral jsi to správně a jak píšeš, je to spojitá nádoba, kterou je nutné při nastavovaní/ladění neustále vyvažovat.
Vienna píše: 14 dub 2024 22:34 Jj, spojene nadoby je dobry vyraz. Tech promennych je tam tolik a kazdy system mistnost-bedny je takovy unikat, ze je to stejne potreba resit na miste a postupne. Takovych research papers jsou tuny a jeste jsem nenarazil na zadny, ktery by se dal aplikovat pausalne a fungoval vsude . Dost by me zajimalo fyzicky slyset zvuk v te mistnosti Kleiner+Tichy, pokud tedy neslo jen o simulaci ve zkumavce. Jako u komponentu plati, ze ne vzdy to co dobre meri, dobre hraje. Byl jsem ve dvou mistnostech, co delal Martin Vitvar pomoci tech spuntovacich panelu. Jedna byla vyborna, druha tragicka. Ale majitele byli spokojeni a to je nejdulezitejsi.
Zakladem problemu v malych a strednich mistnostech je modalni bas (pod cca 150 Hz). Dokonale to resitelne neni, pac nemuzes odsunovat steny, ale chapu-li to spravne, vyresilo se to k dobremu kompromisu a spokojenosti, takze supr. Dalsi problem je dozvuk, respektive ruzna doba dozvuku v zavislosti na frekvenci. S tim souvisi absorpce a difuze; jak moc to prvni a jak moc to druhe je vec konkretniho naladeni. Osetreni mist prvnich odrazu je nejdulezitejsi (viz. metoda Ramones), ale zakladem je nezapomenout na strop, spodlahou toho moc nenadelas. Dalsi problem jsou vetsinou bedny samy. Ciste hrajici bedna s dobrymi soucastkami ve vyhybce bude mene obtezujici, nez tataz bedna totozne frekvencne naladena, ale s jinymi menici a jinou vyhybkou. Takze je otazka, jestli jen nekompenzujes problem jinde.
Sedacka muze a nemusi mit vliv, jde spis o vzdalenost od steny za ni. Rovnez ti zatizi podlahu a tim padem se bude jinak projevovat interakce bedny/podlaha, kterou bych nepodcenoval. Opet spojene nadoby. Koberec si muzes zakusticnit podlozenim treba filcem, klidne centimetrovym. Jestli to je dobre, to si rozhodnes sam. Zajimava cesta je i akusticka barva na steny, pokud ma byt interier co nejprazdnejsi. Funguje to prekvapive dobre, ovsem jen na podobnych frekvencich jako koberec, ale zato to neni videt.
Napred bych si ujasnil, ze ty SP Audio bedny jsou bedny, co ti doma zustanou alespon par let. Pokud ne, budes ohybat mistnost potrebam konkretnich beden a az je vymenis, zacnes znovu.
Ahoj Vienna,
Bedny rozhodně měnit nechci. pro mé ucho je to přesně to, co jsem hledal a jsem spokojený. Dnes opět poslech s umístěným větším kobercem je pro mé ucho bez výhrad - dle představ. Ikdyž akustiku řeším již déle jak rok, stále je čemu se učit a spousta věcí mě v praxi překvapí. Od mnoha hifistů jsem slyšel, že akustiku řešili postupně dlouhou dobu a u mě je to stejné. Neobávám se ani své zkušenosti a zásahy/změny prezentovat na HEF, protože se mi dostane spousta pozitivní odezvy, rad od zkušenějších a může to také někomu dalšímu pomoci.
PMA píše: 14 dub 2024 22:34 K vlivu sedačky/gauče, viz příloha. Ad koberec, vliv hlavně od středních kmitočtů, čím delší vlas, tím od nižších.

Literatura: KLEINER, MENDEL; TICHY, JIRI : ACOUSTICS OF SMALL ROOM
Ahoj PMA,
probereme to při Tvé návštěvě u mě. Pro mě to bude zajímavé a poučné, už se těším, až se potkáme :smile:


Přeji všem fajn den, pohodový poslech a díky za reakce :thumbup:

MaNa
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

B. M. C. G. píše: 15 dub 2024 16:43 Ten koberec. To bude pretlumeno. :-? Jak mají bedny hrát bas, když to ma tuhý závěs a membrány se skoro ani nehnou. :roll:
Ahoj B.M.C.G.
Teď už Tvým provokativním příspěvkům nenaletím a nebudu tě již brát vážně. Chápu i tvoji reakci na přetlumení díky umístěnému koberci - nezlob se, ale u tebe v poslechovce to na můj vkus opravdu přetlumené máš. Můj osobní názor na to znáš a osobně se nechci touto cestou vydat, ikdyž by to bylo jednodušší.
Že tě baví mít zde několik nicků a ty stále měnit, aby Tvé provokativní a útočné příspěvky nikdo neodhalil :thumbdown: .
Je to škoda, myslím, že nějaké zkušenosti máš, ale nedokážeš pochopit, že Tvůj názor na věc/problematiku není a jednoduše ani nemůže být ten jediný správný :sad:
No i tak, měj se fajn a přeji klidný poslech
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Jano hifista
Příspěvky: 57
Registrován: 02 pro 2023 19:32

Re: MANA

Příspěvek od Jano hifista »

Ahoj MANA

Toto je celkove problem niektorych tu vo fore ale aj inde,ze prave ti co maju najmenej skuseností a doma maju akurat tak radio v kuchyni :-D ta budu najviac poucovat,ako mas ci nemas zapajat a hlavne ako ti to hrá ci nehrá.Takych len treba poslat do "autocenzura" a ani sa s nimi nebavit.Ja by som takychto žebračikov co doma ani nic nemaju,rovno odtialto vyhodil.To tu nema co hladat taky "odborník" co ti bude este tvrdit,ze ako je mozne ze napr.pocujes rozdiel v tom ci hetom,ked on v kabloch nic nenameral :-D
BW 702s2, 2xREL T/7i, Cambridge Edge A, Moon 280D, kabeláž wireworld, SOtM, audioquest.
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2563
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: MANA

Příspěvek od PavelDosko »

Jano - byl bych s tim vyhazovanim odtud opatrnejsi ... p.s. to co mas v podpisu plati?

jinak k tematu - sympaticke ze to v ramci podminek dokola zkousis, ono si to v nejake iteraci sedne
neni placka, neni highend
Janik
Příspěvky: 1660
Registrován: 14 pro 2020 15:35

Re: MANA

Příspěvek od Janik »

Mana mne sa osvedcilo presne to co robis. Skusat umiestnenia jednotlivych prvkov v miestnosti a pocuvat ako sa to pretavi do vysledneho zvuku. Neexistuje 100% recept ako nato kedze kazdy ma ine preferencie vo zvuku a tiez limity vyplyvajuce z kompromisov danej miestnosti. Merania tie zakladne samozrejme pomozu daju indicie, ale co sa niekomu paci sa nemusi pacit tomu druhemu preto sa nikto kto hlada ten svoj zvuk nevyhne skusaniu alebo si robi merania sam a najde si tie svoje mody podobne ako to robi @Fidji, ktory je samozrejme aj v tomto technicky velmi zdatny...
Gramo: Denon DP-80 DasPlinth, Ramena:Bokrand 12”,Denon DA-309 10”,Prenosky: AT33MonoAnni, EMT JSD6G, Phono: PJ RS + LPS (Rix), SUT: Entre ET-100 (MySonicLab), Preamp: SPX 2010, Koncak: SPX A40 (A class), Repro: STH12 , Filter: NA, Kable: Rix,NA,Viborg,YT
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

PavelDosko píše: 16 dub 2024 08:09 Jano - byl bych s tim vyhazovanim odtud opatrnejsi ... p.s. to co mas v podpisu plati?

jinak k tematu - sympaticke ze to v ramci podminek dokola zkousis, ono si to v nejake iteraci sedne
Chci zkusit různé možnosti ladění prostoru a více pochopit chování akustiky u mě. Proto i ten pokus s křeslem a vyhozeným jídelním stolem atd. Zkušenosti jsou to myslím k nezaplacení a ono tvrzení o tom, že akustikou se dá hodně vylepšit, ale i pokazit podepisuji :smile:
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

Janik píše: 16 dub 2024 08:16 Mana mne sa osvedcilo presne to co robis. Skusat umiestnenia jednotlivych prvkov v miestnosti a pocuvat ako sa to pretavi do vysledneho zvuku. Neexistuje 100% recept ako nato kedze kazdy ma ine preferencie vo zvuku a tiez limity vyplyvajuce z kompromisov danej miestnosti. Merania tie zakladne samozrejme pomozu daju indicie, ale co sa niekomu paci sa nemusi pacit tomu druhemu preto sa nikto kto hlada ten svoj zvuk nevyhne skusaniu alebo si robi merania sam a najde si tie svoje mody podobne ako to robi @Fidji, ktory je samozrejme aj v tomto technicky velmi zdatny...
Ahoj Janik,

Díky za sdílení Tvého názoru a zkušeností. Je pravdou, že například ona divadelní opona nestala úplně málo a stejně nakonec musela pryč. Na druhou stranu koberec, ikdyž jsem ho měl cca půl roku smotaný ve druhém pokoji je zpět a pro mě s dobrým/pozitivním výsledkem. Hold je to laborování, ale kdo nic nevyzkouší, tak nic nezjistí. Zatím mě ladění akustiky společně se zachováním alespoň nějakého designu obýváku baví, tak si hraju a zkouším :razz:
Nyní jsem ještě pořídil nějaké květiny, které mají údajně také dobrý vliv na akustiku, tak uvidíme :angel:
Měj se fajn a klidný poslech
MaNa
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 599
Registrován: 21 úno 2011 09:01
Kontaktovat uživatele:

Re: MANA

Příspěvek od PMA »

Včera jsem navštívil Mariána, poslechnout si jeho GT2 a udělat nějaká základní měření odezev v místnosti a v poslechovém místě. Přivezl jsem si DAC Topping DX5 (zapojil se přímo do A400S) a jako zdroj signálu jsem používal svůj iPad.

Místnost: rezonanční módy na 32Hz, 58Hz, 66Hz, 80Hz, 133Hz. Výrazný mód je kolem 80Hz, nedá se s tím mnoho dělat, ani boom killery jej nedokážou výrazně eliminovat. Tyto módy určuje geometrie místnosti.

Poslechové místo: porovnávali jsme odezvy s křeslem a sedačkou, v obou případech byl na zemi koberec. Kmitočtová charakteristika s křeslem je v oblasti nižších středů a středů méně vyrovnaná. Se sedačkou se zklidní a vyhladí, odchylky nahoru a dolů se výrazně zmenší. V obou případech je na vyšších basech a nižších středech méně energie, než na středech a vyšších středech. V případě sedačky má kmitočtová charakteristika od levé a pravé bedny v poslechovém místě menší rozdíly, než s křeslem.

Zvuk: otevřený, detailní, s velkým rozlišením. Basy jdou do hloubky, občas slyšitelné zdůraznění módem kolem 80Hz. Pro mě jednoznačně lepší varianta je poslech se sedačkou (+ koberec) než s křeslem.
Topping DX5 + AS400S pro mě velmi dobrá kombinace, dynamická, detailní.

Pračka/regenerátor PSaudio PS20: velmi pěkná obnova sinusovky, bez useknutých vrcholů. Viz níže.
230Vac_z_PS20.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Fidji99
Příspěvky: 865
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: MANA

Příspěvek od Fidji99 »

MANA, nevadilo by ti keby PMA hodil spectrogram a T30/t20/TopT?
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 599
Registrován: 21 úno 2011 09:01
Kontaktovat uživatele:

Re: MANA

Příspěvek od PMA »

To nemám, kdysi T30 měřil Martin Vitvar a má to uložené Marián. Já jsem tam neměl PC, jen iPad, ten měří na bázi výpočtu z bílého šumu. Nepovažuju za nutné to zveřejňovat, k dezinterpretacím dojde na veřejném fóru příliš snadno. Napiš Mariánovi SZ, je na něm, co případně pošle.
Na T30 od Martina Vitvara nejdéle doznívá 80Hz, cca 0,8s.
B. M. C. G.
Příspěvky: 63
Registrován: 27 pro 2021 20:35

Re: MANA

Příspěvek od B. M. C. G. »

MANA píše: 15 dub 2024 20:30
B. M. C. G. píše: 15 dub 2024 16:43 Ten koberec. To bude pretlumeno. :-? Jak mají bedny hrát bas, když to ma tuhý závěs a membrány se skoro ani nehnou. :roll:
Ahoj B.M.C.G.
Teď už Tvým provokativním příspěvkům nenaletím a nebudu tě již brát vážně. Chápu i tvoji reakci na přetlumení díky umístěnému koberci - nezlob se, ale u tebe v poslechovce to na můj vkus opravdu přetlumené máš. Můj osobní názor na to znáš a osobně se nechci touto cestou vydat, ikdyž by to bylo jednodušší.
Že tě baví mít zde několik nicků a ty stále měnit, aby Tvé provokativní a útočné příspěvky nikdo neodhalil :thumbdown: .
Je to škoda, myslím, že nějaké zkušenosti máš, ale nedokážeš pochopit, že Tvůj názor na věc/problematiku není a jednoduše ani nemůže být ten jediný správný :sad:
No i tak, měj se fajn a přeji klidný poslech
Žádné napadání nebylo. Vas problém tu je, že máte příliš staženou "autocenzura". Tedy nulový smysl pro humor.
B. M. C. G.
Příspěvky: 63
Registrován: 27 pro 2021 20:35

Re: MANA

Příspěvek od B. M. C. G. »

A cenzurovat i slovo P/R/D/E/L :thumbdown: To už je vážně na zamyšlenou.
Jano hifista
Příspěvky: 57
Registrován: 02 pro 2023 19:32

Re: MANA

Příspěvek od Jano hifista »

PavelDosko píše: 16 dub 2024 08:09 Jano - byl bych s tim vyhazovanim odtud opatrnejsi ... p.s. to co mas v podpisu plati?
Ano ten popis platí.Chystam sa urobit samostatnu temu,ako moje vlakno,len to este musim nafotit.
BW 702s2, 2xREL T/7i, Cambridge Edge A, Moon 280D, kabeláž wireworld, SOtM, audioquest.
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

:smile: To PMA:
Díky za včerejší návštěvu. Bylo to pro mě moc zajímavé a poučné setkání. Koberec opravdu pěkně zamíchal kartami. Najednou je poslech ze sedačky v pořádku. Zkoušel jsem koberec opět dát pryč a nahradit původním. Je to takový ten pocit, kdy si člověk řekne, jak jsem to mohl s tím menším kobercem poslouchat - pro mě veliká zkušenost a poučení, že při ladění akustiky se musí neustále myslet na vyvážení. Není to jednoduché a pokud to člověk dělá sám, bez větších zkušeností, tak může lehce sejít z té správné cesty a zabloudit.
PSaudio P20 je pro mě základním kamenem napájecí části a jsem rád, že Tvé měření vyšlo v pořádku :smile: Několikrát jsem zkusil obejít některý z komponentů mimo pračku a vždy jsem se v podstatě hned vracel zpět.
To rozlišení GT dvojek je klíčové pro to, aby zvuk mohl být otevřený. Přinese to do nahrávek vzduch a nadhled, což je moje krevní skupina :angel:
Ať se Ti daří Pavle a pokud by jsi měl chuť a náladu, tak jsi u mě vítaný. Jak jsme se i domlouvali, zajímal by mě poslech zesilovače ve třídě D :angel:
Přeji klidný poslech a ještě jednou díky
Marián
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

Fidji99 píše: 17 dub 2024 08:47 MANA, nevadilo by ti keby PMA hodil spectrogram a T30/t20/TopT?
Ahoj Fidji99,
Jak psal Pavel, tak jediné měření T30, které mám je od Martina Vitvara, když mi ladil akustiku. Bylo to však více jak před rokem, kdy jsem měl akustiku jinak, méně knihoven/knižek a hlavně zde byl ten obrovský divadelní závěs, takže pro dnešní podmínky nic nevypovídající výsledek.
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

To B.M.C.G.
Tak to byl vtip. Nu dobrá, pokud Ti to připadlo vtipné tak OK. Mě to jako vtip nepřišlo, ikdyž si myslím, že mám docela smysl pro humor. Kdyžtak mi tam připiš nějakou značku - třeba joke, abych to příště pochopil.
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 599
Registrován: 21 úno 2011 09:01
Kontaktovat uživatele:

Re: MANA

Příspěvek od PMA »

Ahoj Mariáne, díky za vlídná slova. Bylo to milé a konstruktivní setkání. Ohledně zesilovače se někdy ozvu. Přivezl bych zase i DAC, jelikož zesilovač má pouze symetrický vstup a buzení pseudosymetricky RCA/XLR degraduje jeho parametry i zvuk.
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

PMA píše: 17 dub 2024 19:47 Ahoj Mariáne, díky za vlídná slova. Bylo to milé a konstruktivní setkání. Ohledně zesilovače se někdy ozvu. Přivezl bych zase i DAC, jelikož zesilovač má pouze symetrický vstup a buzení pseudosymetricky RCA/XLR degraduje jeho parametry i zvuk.
To samozřejmě není problém :thumbup: Těším se na novou zkušenost se zesilovačem třídy D :smile:
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Fidji99
Příspěvky: 865
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: MANA

Příspěvek od Fidji99 »

PMA píše: 17 dub 2024 08:34

Místnost: rezonanční módy na 32Hz, 58Hz, 66Hz, 80Hz, 133Hz. Výrazný mód je kolem 80Hz, nedá se s tím mnoho dělat, ani boom killery jej nedokážou výrazně eliminovat. Tyto módy určuje geometrie místnosti.

Ked ti to vadi, tak to uz sa da riesit, na tych 32Hz by som sa vykaslal, tam je to jedno. tych 58/66/80, to uz sa da pekne odabsorbovat, popripade nejake vkusne membranovy rezonatory s difuznou platnou. Mne na to pomohli podvesene absorbery a rezonatory pod stropom.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 599
Registrován: 21 úno 2011 09:01
Kontaktovat uživatele:

Re: MANA

Příspěvek od PMA »

Fidji99: mně to nevadí, vadí to Mariánovi :). Těch cca 32Hz tam má jako 1. axiální mód z největšího rozměru místnosti (cca 5,3m). Souhlas že s tím nic. 66Hz a 133Hz jsou násobky téhož, takže zase axiální módy od délky. Ostatní neumím z hlavy přiřadit, ale šlo by to zjistit z rozměrů. Měřil jsem to jen jako hledání rezonancí, takže účinnost již aplikovaných perforovaných rezonátorů neumím posoudit, na to se musí použít REW a zjistit doznívání.
Jano hifista
Příspěvky: 57
Registrován: 02 pro 2023 19:32

Re: MANA

Příspěvek od Jano hifista »

Mana tak to mas celkom slusnu zostavu i akustiku poriesenu.O suboch neuvazujes ?
BW 702s2, 2xREL T/7i, Cambridge Edge A, Moon 280D, kabeláž wireworld, SOtM, audioquest.
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

Fidji99 píše: 17 dub 2024 21:06
PMA píše: 17 dub 2024 08:34

Místnost: rezonanční módy na 32Hz, 58Hz, 66Hz, 80Hz, 133Hz. Výrazný mód je kolem 80Hz, nedá se s tím mnoho dělat, ani boom killery jej nedokážou výrazně eliminovat. Tyto módy určuje geometrie místnosti.

Ked ti to vadi, tak to uz sa da riesit, na tych 32Hz by som sa vykaslal, tam je to jedno. tych 58/66/80, to uz sa da pekne odabsorbovat, popripade nejake vkusne membranovy rezonatory s difuznou platnou. Mne na to pomohli podvesene absorbery a rezonatory pod stropom.
Ahoj Fidji99,
Díky za komentář. Pro mě je to tak prozatím OK, ikdyž je jasné, že pokud bych to dopiloval, tak to bude další posun. Nyní to nechám chvíli zklidnit, potřebuji to v klidu naposlouchat - větší a hustější koberec s chováním akustiky pěkně zamíchal.
Rozhodně mi to do budoucna nedá, a téma doladění výše uvedených frekvencí opět otevřu a začnu řešit :smile: Je toho ještě víc - např. strop a pořešit TV, kde jsem zatím nenašel také optimální řešení. Chce to však měnit postupně a zbytečně se neunáhlit.
Také se chci pořádně naučit měřit přes REW s UMIK-1, kde mám stále mezery a chci se alespoň o nějaký naměřený základ opřít a hlavně se v těch grafech alespoň trochu vyznat :smile:
Jakmile bude tedy téma dalšího ladění nízkých frekvencí aktuální, tak budu rád, když mi poradíš - zejména jaké absorbéry a rezonátory jsi pod stropem použil a doporučil pro mě.
Díky za podporu a Měj se fajn
MaNa
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Odpovědět