Co je zkreslení ???

Ostatní diskuze, nesouvisející s Hifi.
Odpovědět
monte

Co je zkreslení ???

Příspěvek od monte »

Když jsem chodíval na rockové koncerty, tak jsem míval zkreslený žaludek od basové kytary ještě dva dny. Jenže byl jsem fatálně spokojený, dnes už nechodím, šetřím sluch :lol: . Krátký, rychlý bas, už ho někdo slyšel na koncertě ?

Špatný zvuk, zkreslení vzniká hlavně ve studiu taky díky zvukaři. Žádné sebelepší hifi zvuk už nezachrání, toď můj názor. Nebavím se o kombajnech :lol: .
Zdeny
Příspěvky: 472
Registrován: 29 pro 2010 07:53

Re: Co je zkreslení ???

Příspěvek od Zdeny »

Zkreslení je to, co tě na první poslech zaujme. To, co vnímáš hned jako první nápdný znak v hudbě.

K té base, trochu jsem to naznačil v mém příspěvku v mém vlákně, ale na koncertech není nikdy basa dominantní. nejvíce dominuje zpět a kytary (dík kmitočtu, kde leží a fyzilogii vnímání zvuku uchem). V mnoha případech, co jsem na koncertě byl, mě basa vadila, protože byla naopak silně dominující, byla schopná maskovat zbytek spektra - výsledkem byla jek zvuková (hluková) koule, pasta, bez detailů s nesrozumitelným zpěvem.

Samozřejmě, že ve studiu se "dělá" zvuk a zýáleží na osobním vnímání jedince, jak to nakonec vyrobí, protože nikde není psné jasné pravidlo, že tak či onak je to to pravé a jediné správné. Díky tomu je taky řada super nahrávek a řada paskvilů, které s endají poslouchat.

Kde jsem slyšel asi nejlepší bas? To bylo na koncertě M.Oldfielda Tubular Bells, navzdory tomu, že to bylo na Fučíkárně, ale ten zvuk, co M.O. měl, byl fakt skvělý a asi už nikdy jem takový nezažil, možná ještě Luboš Andršt koncert k 60. narizeninám, ale to bylo v klubu v menším sálu.
Sestava: Lindemann 820S,Teac Esoteric 50,Bryston BP25,Bryston 14B-SST, Sanyo TP1000, Trichord Diablo, repro projekt Stealth (bas Eton 12´´, středy, výšky Accuton keramika)

Povoz: Subaru Outback 2,5i CVT 129kW 2021, Honda Civic 1,8i
Odpovědět