Luxman vs Luxman

Diskuze o integrovaných zesilovačích.
Odpovědět
wolf
Příspěvky: 172
Registrován: 05 čer 2013 21:19
Bydliště: Bratislava

Luxman vs Luxman

Příspěvek od wolf »

Mal som nedávno možnosť porovnať svoj Luxman L 41O a L 505 uX , ktorý je v súčasnej produkcii na spodnej priečke integráčov
(cena cca 5000.-EUR )u Luxmana. Ako som písal v inom príspevku L 410 som kúpil u firmy HiFi Zeile ( http://www.hifizeile.de ), ktorá sa zaoberá repasiou vintage prístrojov. Medzi oboma prístrojmi je zhruba asi 30 ročný vekový rozdiel, samozrejme som bol velmi zvedavý ako sa to odrazí vo zvuku.
Podotýkam , že som porovnával oba stroje u mňa doma, čiže som sa mohol plne venovať rozdielom a nuansom
týchto krásnych kúskov. Počúval som ich na AC M 103 , ktoré majú páskový výškový reproduktor. Som si plne vedomí , že na iných
bednách môže byť výsledok celkom iný. Ale , kedže som som menil len železo od Luxmanu dajú sa poznatky aplikovať možno trochu širšie.
Tak , ale teraz ku porovnaniu. Skúsim najprv jednotlivé pásma: výšky - tu som zažil asi najväčšie prekvapenie , L 410 bola na páskových meničoch o dosť výraznejšia ( nie agresívna ), L 505 uX ako by mala na výškach jemný závoj oproti L 410...

stredy: tu sa mi zdali obaja velmi vyrovnaný , možno o chlp lepšia L 505 uX

basy: tu bol pomerne jasný náskok L 505 uX oproti vintage železu , basy boli lepšie vykreslené a išli aj o niečo nižšie

phono : v predchádzajúcom hodnotení som porovnával všetko s CD. Vinyl počúvam sporadicky , viacmenej , len z dôvodu dlhoročnej zbierky LP , ktorú je mi lúto vyhodiť. Na phono vstupe bol asi najbadatelnejší " vekový " rozdiel oboch Luxmánkov. L 410 má celé spektrum trochu posunuté vyššie , na L 505 sa mi zdal zvuk viac prirodzený.

A záver? Keďže mám páskové meniče na AC 103, ktoré samotné postrádajú akukolvek ostrosť, sa mi videl zvuk L 410 pre moje ucho
predsa len o chlp transparentnejší , predsa len v tomto pásme dostávame informácie aj o najmenších zvukových detailoch.
Celkové zvukové ponatie bolo u oboch typicky luxmanovské , velmi muzikálne , čisté , bez náznaku agresivity....
Ak to zoberiem iba s čisto finančného hladiska, cenový rozdiel medzi vintage a dnešným Luxmanon nebol úmerný ( aspoň u mňa )
zvukovému posunu. Za repasovanú L 410 som dal niečo cez 600 peňazí európskych čo je cca 8 x menej ako stojí L 505 uX !
Myslím , že súdruhovia z Nemecka tentoraz neurobili žiadnu chybu..... ;)
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1488
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Luxman vs Luxman

Příspěvek od Yngwie »

Vitage Luxman dokáže překvapit a nejen on ... vynikající jsou i staré Pioneery nebo Sansui. Výsledek testu je zajímavý, ale myslím si, alespoň mám takovou zkušenost s rostoucí kvalitou ostatních komponent by už 410ka dostala na zadek. Za 600 euro ovšem není, co řešit. Gratulace veliká ... občas mě taky bere zkusit nějaký vintage :thumbup:
Odpovědět