Van der Graaf Generator

Odpovědět
Uživatelský avatar
jirie
Příspěvky: 1516
Registrován: 30 pro 2010 14:49

Van der Graaf Generator

Příspěvek od jirie »

Překvapivě zde není jejich vlákno.
Má zde někdo zkušenosti s porovnáním jednotlivých verzí? Japan HR cut - Japan SHM-CD - Japan Virgin remaster- Virgin original edition.

Remasterovaní Japonci se mi nezdají až tak zmršení, přestože DR hovoří o velkém průseru. Nezkoušel někdo porovnat alespoň původní vydání z devadesátých let s jinými remastery?
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Van der Graaf Generator

Příspěvek od Mark Levinson »

Van der Graaf Generator je anglická rocková skupina, pojmenována po fyzikálním přístroji na vytváření statické elektřiny (název však obsahuje dvě chyby, správné pojmenování přístroje v angličtině zní „van de Graaff generator“).
Kapela byla založena roku 1967 a vůdčí osobností po celou její kariéru je Peter Hamill. Kapela byla aktivní od založení do roku 1972 a pak po tříleté přestávce (způsobené slabou podporou ze strany nahrávací společnosti) mezi léty 1975-1978. Následně se Peter Hamill vydal na sólovou dráhu. K dalšímu obnovení Van der Graaf Generatoru došlo až roku 2005. V září 2006 byl ohlášen odchod Davida Jacksona ze skupiny a ta od té doby hraje jako trio.

Studiová alba:

The Aerosol Grey Machine - 1969
The Least We Can Do Is Wave to Each Other - 1970
H to He, Who Am the Only One - 1970
Pawn Hearts - 1971
Godbluff - 1975
Still Life - 1976
World Record - 1976
The Quiet Zone/The Pleasure Dome - 1977
Time Vaults - 1982
Present - 2005
Trisector - 2008
A Grounding in Numbers - 2011
ALT - 2012
Do Not Disturb - 2016

Čerpáno z Wikipedie
Mark Levinson
koudelka
Příspěvky: 329
Registrován: 11 zář 2013 15:50

Re: Co právě poslouchám

Příspěvek od koudelka »

VDGG + Hammill, to je pecka, mám aspoň dvacet věcí a hlavně lupeny na další koncert v Praze, 20. 4. :thumbup:
Hi-Fi: Triangle Magelan Concerto, Linn, Sroll
Uživatelský avatar
jirie
Příspěvky: 1516
Registrován: 30 pro 2010 14:49

Re: Co právě poslouchám

Příspěvek od jirie »

O VdGG jsem slyšel od mládí jen docela negativní hodnocení. Podle názorů některých posluchačů mělo jít o velmi ponurou až depresivní hudbu. Tak nějak mě to odradilo a nějak jsem je minul. Jaké bylo překvapení, když jsem až někdy v roce 2008 !!! poprvé slyšel Still life :eek: Vůbec to nechápu jak jsem mohl léta míjet tak výbornou hudbu díky hloupému zaškatulkování.
No a už mě to chytlo. Mám vše od "H To He Who Am The Only One" až po album "Vital" plus ještě novější A Grounding In Numbers. Fool's mate od Petera Hamilla mám samozřejmě též. Jejich alba sice nejsou tak kompozičně vyrovnané jako třeba u Genesis, ale zkrátka se mi líbí. Některé věci jsou skutečně mistrovské kousky. Ta příčná flétna mě vždycky dostane. Mám to vše na Japan replikách s bonusy, ale po zkušenostech s replikami jsem později příležitostně dodatečně pořídil některá alba v první vydání Virgin na CD . Navzdory nižšímu DR jsou Japonci celkem v pohodě. Pozdější vydání na SACD jsem vůbec neměl možnost slyšet, natož porovnat :sad:
Kutil191
Příspěvky: 78
Registrován: 06 lis 2018 10:21

Re: Co právě poslouchám

Příspěvek od Kutil191 »

Van der Graaf generator a P. Hammill dokonce mám CD SKIN z pražské burzy z roku 1986 rád je poslouchám hudba mého mládí.
Vím že nic nevím.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Co právě poslouchám

Příspěvek od fox »

Moje první seznámení s VDG bylo v šestnácti létech albem GODBLUFF. Měl jsem ho nahrané na MG pásku. To album jsem měl hodně rád.
Album PAWN HEARTS se mi začalo líbit až později. Není to žádná procházka růžovým sadem.

Obrázek

V roce 2017 jsme byli s části Ostravské kliky na festivalu v Německu. Tam jsme, k velkému úžasu, shlédli výkon, na dva saxofony najednou, Davida Jaksona, bývalého člena VDG. Byl tehdy členem seskupení Davida Crosse - bývalého člena King Crimson. Zahráli nám, mimo jiné Jazýčky v aspiku.

Obrázek
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Van der Graaf Generator

Příspěvek od Mark Levinson »

jirie píše: 13 dub 2015 22:46 Překvapivě zde není jejich vlákno.
Má zde někdo zkušenosti s porovnáním jednotlivých verzí? Japan HR cut - Japan SHM-CD - Japan Virgin remaster- Virgin original edition.

Remasterovaní Japonci se mi nezdají až tak zmršení, přestože DR hovoří o velkém průseru. Nezkoušel někdo porovnat alespoň původní vydání z devadesátých let s jinými remastery?
Jirie,
mám několik Japonských vydání SHM-SACD a je to zvukově velmi dobré. Bohužel tyto desky se již špatně dají sehnat a jsou velmi drahé.
Mark Levinson
Uživatelský avatar
jirie
Příspěvky: 1516
Registrován: 30 pro 2010 14:49

Re: Van der Graaf Generator

Příspěvek od jirie »

Zajímá mě to, protože na DR loudness war není DR analýza. Nakonec i fakt, že je to vyprodané a k mání pouze za několikanásobek původní ceny o kvalitě asi svědčí.
Mohl bys prosím přesunout sem komenty k VdGG z vlákna co právě poslouchám ať je to pohromadě?
Díky.
Uživatelský avatar
jirie
Příspěvky: 1516
Registrován: 30 pro 2010 14:49

Re: Van der Graaf Generator

Příspěvek od jirie »

Nevím jak je to možné, ale až dnes jsem zjistil, že velká část albové diskografie VdGG letos v září vyšla na vícediskových reedicích spolu s DVD-Audio formátem. Popisky se na e-shopech rozcházejí remaster/ remix , ale na krabičce stojí, že je to skutečně nový remix.

http://www.audiofriend.cz/hudebni-nosic ... or--2.html

Nemá někdo něco z těchto vydání doma?

Díky za případné postřehy.
Odpovědět