Praskot gramodesek

Gramofony a jiné analog. zdroje včetně příslušenství kromě phono předzesilovačů.
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1057
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od YamahaMan »

Ešte som našiel tento spray. Nemám vyskúšane ale na kovový alebo plastový slipmat by bohol fungovať.
Korok asi nie.

https://www.svetsuciastok.sk/p/sprej-an ... 0-200ml-3/
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2561
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od PavelDosko »

A no tak to praská no... Ale ta nostalgie a mazlení se s médiem
neni placka, neni highend
Ramones
Příspěvky: 581
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Ramones »

Fakt, bomba. Zlaté cd 👌
Dasta
Příspěvky: 1451
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Dasta »

Praskání lze vychytat, pak zůstává čistá hudba, bez jakýchkoliv náznaků digitálních reliktů.
Chce to však dodržovat určité zákonitosti, jako je praní desek, výměna vnitřních obalů, vhodná podložka, vhodný kartáček....
Mám zkušenost s tím, že praskot může způsobit i poškozený zemnící kablík v ramenu. Dovede to člověka dohnat téměř k nepříčetnosti, než přijdete na to co je příčina, když předtím zkoušíte vše možné, od pistolky, přes pračku.....
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1057
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od YamahaMan »

:thumbup:
Ale s tou nostalgiou a mazlenim to Pavel vychytal...
slayers
Příspěvky: 588
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od slayers »

Ty obaly asi čistě papírové?
K pár jizlivým poznámkám dodám že prostě jsou alba která si lépe nežli z vinylu neposlechnu ani z cd ani z Tidalu v masteru.
Třeba Slayer - South of Heaven a nebo převážná část Death, hraje z vinylu opravdu skvěle. Opeth o parník jinde.
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1057
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od YamahaMan »

rOn
Příspěvky: 169
Registrován: 07 bře 2012 22:04

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od rOn »

Dasta píše: 20 bře 2021 07:53 Praskání lze vychytat, pak zůstává čistá hudba, bez jakýchkoliv náznaků digitálních reliktů.
Chce to však dodržovat určité zákonitosti, jako je praní desek, výměna vnitřních obalů, vhodná podložka, vhodný kartáček....
Mám zkušenost s tím, že praskot může způsobit i poškozený zemnící kablík v ramenu. Dovede to člověka dohnat téměř k nepříčetnosti, než přijdete na to co je příčina, když předtím zkoušíte vše možné, od pistolky, přes pračku.....
Ja k tomu zoznamu pridám i prenosku, nie všetky sú na tom čo sa týka statiky rovnako. Jednak prejav prenosiek sa líši a u niektorých je to viac rušivé ako u iných. A niektoré sú na statický praskot oveľa menej náchylné, u mňa to bola napríklad Acutex 415str.
Uživatelský avatar
jisk
Příspěvky: 84
Registrován: 11 srp 2017 17:54
Bydliště: Hradec Králové

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od jisk »

ještě info ke statice
na velikost stického náboje má podstatný vliv vlhkost vzduchu, čím nižšší vlhkost, tím nižší vodivost vzduchu a tím výšší statický náboj

hodně jsem s tím experimentoval vloni z jara, kdy byl extrém v počasí - několik týdnu se relativní vhkost vzduchu v ČR pohybovala kolem 20-30%, někdy i krátkodobě pod 20%
a u mě nastával přesně tento efekt při přehrávání - poprskávání, lupání, neklid v nahrávce vlivem statiky, to jsem ale ještě netušil souvislost s vlhkostí vzduchu, ať jsem dělal cokoliv (kartáčky, zerostat, kontrola zemění, praní), nic nepomáhalo...až pak jsem narazil na informaci ohledně dlohodobě nízké vlhkosti vzduchu
tak jsem to začal sledovat a měřit a pořídil zvlhčovač vzduchu, rázem bylo po problému
vysledoval jsem, že optimální na nízkou úrověň statiky je vlhkost cca 60% a více, při 50% ještě to jakžtakž jde, při 40% už to je znatelně špatně

možná to někomu přijde jako voodoo, ale mám to odzkoušené
takže poslech vinylů za nutných optimálních meteorologických podmínek je další level analogového hobby :lol: :lol:
A: PJ 2Xperience - AT95ML/O-Quintet - PJ DS2
D: RPí Tidal streamer DIY (nulová SW manipulace s daty) - EverSolo Z8
HK-970 mods pre + A-800 reference - Shan 330mk2
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Dieter Burmester »

Pravdu dis a palec hore za odvahu :thumbup:
Dieter Burmester
Ramones
Příspěvky: 581
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Ramones »

Mala sklenka s vodou pod viko, jak do mikrovlnky nebo prejit na mokry zpusob hrani s destilkou. Mozna by stacilo i casteji vetrat 🎉
slayers
Příspěvky: 588
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od slayers »

Vtipe vylez. Myslíš že je to známka punku furt někde něco psát, rádoby vtipnýho nebo chytrýho?
Dlouho jsem byl v klidu už mě to věčný tapetování fakt nebaví. Prosím Tě nech už toho.
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
Ramones
Příspěvky: 581
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Ramones »

Copak se ti nezda? Ze vetranim zvýšíme vlhkost v byte? To je vseobecne znama a doporucena vec, pokud treba nemas zabudovanou rekuperacni jednotku . Tento vikend nejsi v pohode, ze? Viz prispevek ve vedlejsim vlakne, kde titulujes nekoho de. Bilem. 🤗
Jsem rad, ze se te opravdu nemusim ptat, kde mam co napsat.
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od terahera »

Slayers
Ramonese si nevšímej,on je to dle svých slov velký pohodář a srandista :lol: ,jen my všichni ostatní to nechápeme,proto je lepší jeho příspěvky ignorovat :cool:
Jinak ve tvém případě bych určitě řešil pračku a antistatické obaly,u mě to pomohlo fakt hodně.Další výborná věc je i kartáček flux,ale pračku nenahradí,ovšem v kombinaci s pračkou :thumbup:
Takže držím palce,ať to co nejdřív vyřešíš a já jsi du vyvětrat :cool:
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
Ramones
Příspěvky: 581
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Ramones »

Nastesti me u mych lp staticka el netrapi. Pouzivam pracku, karbonový kartac a nemam doma pretopeno a tim suchy vzduch 😂
A jak pise Terehera, nemusite si jinych všímat. Pak ovšem nepomuze utratit spoustu penez do vybavení a nemit vyřešenou jednu ze zakladnich veci dobreho poslechu.
Janik
Příspěvky: 1650
Registrován: 14 pro 2020 15:35

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Janik »

Myslim si osobne aby to tu nesmerovalo k tomu, ze pracka a nove obaly vyriesia tvoj problem. No nie je tomu tak. Za posledny pol rok (tam siaha moja pamat) vsetky nove platne co som kupil ani jedna mi nepraskala. Preto som pisal, ci nie je nahodou zle nastavena prenoska alebo zle nastavene phono. A uz fakt duplom nie pri MM v kombinacii s tvojim phono. To musi hrat cisto bez praskania. Ja som mal Ortofon Blue v kombinacii s Actidamp MK3 v2 a potom Mofi Studiophono na zakladnom gramofone, ktore sa nemohlo porovnavat s tym tvojom EAT nezaznamenal som ziadne praskanie novych platni. Jedine co mi prakali boli stare platne aj to nie vsetky zalezalo od stavu a od konkretnej nahravky. Nie je to stale len problem spinavej alebo obohratej platne.
Gramo: Denon DP-80 DasPlinth, Ramena:Bokrand 12”,Denon DA-309 10”,Prenosky: AT33MonoAnni, EMT JSD6G, Phono: PJ RS + LPS (Rix), SUT: Entre ET-100 (MySonicLab), Preamp: SPX 2010, Koncak: SPX A40 (A class), Repro: STH12 , Filter: NA, Kable: Rix,NA,Viborg,YT
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od terahera »

Přesně,jak píše Slayers,je to problém statiky a tam je základ pračka a antistatické obaly :cool:
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 929
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od dvader »

Pračku nemám, desky neperu a také mi nepraskají...
Janik
Příspěvky: 1650
Registrován: 14 pro 2020 15:35

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Janik »

Aby som doplnil pouzivam pracku (project) a mam aj antistaticke obaly. :thumbup: pri novych platniach nie je problem s praskanim kvoli tomu, ze nie su vyprate. Pokial hej tak problem je niekde inde.
Gramo: Denon DP-80 DasPlinth, Ramena:Bokrand 12”,Denon DA-309 10”,Prenosky: AT33MonoAnni, EMT JSD6G, Phono: PJ RS + LPS (Rix), SUT: Entre ET-100 (MySonicLab), Preamp: SPX 2010, Koncak: SPX A40 (A class), Repro: STH12 , Filter: NA, Kable: Rix,NA,Viborg,YT
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od terahera »

dvader píše: 22 bře 2021 09:55 Pračku nemám, desky neperu a také mi nepraskají...
Jsi šťastný muž,tiše závidím ^:)^ Myslím,že přenoska ti za tu péči časem poděkuje :cool:
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
aretax
Příspěvky: 3069
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od aretax »

dvader píše: 22 bře 2021 09:55 Pračku nemám, desky neperu a také mi nepraskají...
To asi preto, lebo sú tak znečistené, že prenoska "chodí" po nánose nečistoty, kde má vybehanú svoju drážku, alebo to nepočuješ. Pochybujem, že by si mal iné LP, ako sú všetci ostatní.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Frogyman »

dvader píše: 22 bře 2021 09:55 Pračku nemám, desky neperu a také mi nepraskají...
A jakou máš přenosku a jaký gramec?
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 929
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od dvader »

Pro-Ject 1 Xpression III a Ortofon 2M Bronze.
A když si pustím novou desku (nevypranou), tak možná při poslechu jedné strany to 1x, max 2x praskne, ale to je všechno...
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Frogyman »

Tak možná MM může lecos vysvětlovat. Já se na svých systémech bez pračky, kartáčku a v topné sezóně bez Zerostat pistolky neobejdu...
Dokonce již delší dobu přemýšlím, že bych pořídil nějaký šikovný ionizátor či i zvlhčovač k sestavě. Když totiž čtu nějaké zahraniční reporty a zkušenosti, tak teplotou a vlhkostí se spousta vinylistů vážně zabývá.
A třeba Miyajima dokonce uvádí ideální teplotu místnosti pro jejich přenosky 25st.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
PGH
Příspěvky: 3195
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od PGH »

Taky nemám pračku a desky mě nepraskaji téměr vubec nebo jen občas a to mam některé hodně přes padesát let staré po strýci a i ty téměř nepraskají. Pravda je že se s nima zacházelo jako s novorozencem. Mám taky dost desek vypraných od kamaráda a převlečených ale žadný rozdíl nepozoruji. Gramo mám Pro-Ject a přenosku Ortofon 2M Black
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Frogyman »

Mimo jiné má velký vliv i slipmat - zda hraji na měď, vinyl či aktuálně třeba na Achromat.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
PGH
Příspěvky: 3195
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od PGH »

tak ten slipmat mam kuži
Roman2

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Roman2 »

zabiny007 píše: 22 bře 2021 12:56 Mimo jiné má velký vliv i slipmat - zda hraji na měď, vinyl či aktuálně třeba na Achromat.
A na kterém to prská nejméně?
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Frogyman »

Na garrardu a mědi to bylo nejvic. Teď co mám Achromat, tak to v podstatě zmizelo.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Roman2

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Roman2 »

Děkuji za odpověď Sašo.
Mám stejný poznatek jako ty. Teď hraji Denon DL-103R na korku co je nalepený na Avidu a praskot je o mnoho menší.
Ještě budu objednávat Herbies Audio Donut Mat o síle 0,5 mm. Pak dám vědět jak se projevuje v reprodukci hudby.
Janik
Příspěvky: 1650
Registrován: 14 pro 2020 15:35

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Janik »

hmm tak zeby tolko robila teplota v miestnosti? ja mam do tych 21-22 v zime vlhkost (mame odvlhcovac takze som teraz zmeral) 50-60. slipmat mam koza + nerez/med nemam ziaden praskot. Platne co mi teraz prisli nevyprate...
Gramo: Denon DP-80 DasPlinth, Ramena:Bokrand 12”,Denon DA-309 10”,Prenosky: AT33MonoAnni, EMT JSD6G, Phono: PJ RS + LPS (Rix), SUT: Entre ET-100 (MySonicLab), Preamp: SPX 2010, Koncak: SPX A40 (A class), Repro: STH12 , Filter: NA, Kable: Rix,NA,Viborg,YT
Ramones
Příspěvky: 581
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Ramones »

Hura, rozumnym to došlo i bez invektiv 👍
V 70 a 80 letech jsem často hrál i mokrou cestou za pomoci destilky aplikovanou na otacejici se desku plastovou injekční strikackou. Sum minimální, praskot nula. Jen to byl zdlouhavejsi proces , po prehrani lp se muselo vyckat, aby nesla vlhká do obalu.
Pytell
Příspěvky: 833
Registrován: 02 led 2011 09:18
Bydliště: Praha

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Pytell »

Ze zkušenosti : vyprané LP, v novém obalu, před hraním parkrát střelit pistolkou na LP, setřít kvalitním kartáčkem a už se může poslouchat.

Už několik roků používám ionizátor vzduchu, hodně to pomůže ze statikou.
Ramones
Příspěvky: 581
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Ramones »

PGH píše: 22 bře 2021 13:09 tak ten slipmat mam kuži
Tady je výběr několika doporučovaných podložek.
Na Technics momentálně používám Herbie's Audio Lab Way Excellent II Turntable Mat.
Problém se statikou není.
V seznamu níže je také zmíněna:
https://coolmaterial.com/media/best-tur ... -slipmats/
slayers
Příspěvky: 588
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od slayers »

Ten Pro-Ject korek mám, kolikrát když vyndavám desku je přichycen statikou že ho musím sundat a vrátit spět :lol:
Teď jsem tak nějak vypozoroval že nejvíc to dělá po čištění desky kartáčkem Thorens. Když desku po kartáči vezmu ještě takovou tou já nevím asi semišovou houbičkou co je na druhé straně ještě kartáček na jehlu tak je to celkem v pohodě a statika je o hodně lepší. Tak jestli je naprd ten kartáček :-?
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
Dasta
Příspěvky: 1451
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Dasta »

Slayers,
Kartáček zřejmě nemá kovovou rukojeť, abyse odvedla statika do těla. Kup kartáček Flux u P. Dioka, budeš mír okamžitě po problémech. Nevýhoda kartáčku je jeho cena kolem1500kč.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Dieter Burmester »

slayers píše: 22 bře 2021 16:57 Když desku po kartáči vezmu ještě takovou tou já nevím asi semišovou houbičkou co je na druhé straně ještě kartáček na jehlu tak je to celkem v pohodě...
Pri takovem postupu neni v pohode vubec nic, protoze tim bordel zamacknes zpatky do drazky :thumbdown:
Dieter Burmester
slayers
Příspěvky: 588
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od slayers »

Jo jo, pravda kartáček má rukojeť z plastu ^:)^
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
Ramones
Příspěvky: 581
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Ramones »

Par zakladnich rad. Staci se jimi ridit.
https://www.elektrina.cz/jak-se-zbavit- ... -elektriny
KarlN

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od KarlN »

Pokud tedy mohu, poradil bych osobně vyzkoušenou a vzhledem k úspěchu dále používanou metodu z anglického fóra...desku vyprat v pračce Disko Knosti Antistat v roztoku složeném z 99% destilované vody a 1% isopropylalkoholu.
U mě funkční a musím potvrdit že se velmi málokdy stane, aby deska praskala a to ani v tichých pasážích klasické hudby. Navíc mám rack poměrně blízko topení a nic. :thumbup:
Určitě stojí za vyzkoušení, ale samozřejmě každý svého dortu krůjce. :angel:
Odpovědět