mirec.p4f

Diskuze o zdejších členech a jejich Hifi.
Odpovědět
Uživatelský avatar
p4f
Příspěvky: 38
Registrován: 11 črc 2011 18:15
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

mirec.p4f

Příspěvek od p4f »

Nostalgicky som sa vrátil v myšlienkach do dosť vzdialenej minulosti, a oprášil spomienky na moje prvé kúpené Teslácke búdy, Poľský zosilňovač Unitra, gramorádio Tesla Dominant 1039a, a kazeťák Technics RS-BX828, ktorý v spokojnosti používam dodnes. Áno tape deck bol dlhé roky hlavným zdrojom signálu v mojej audiozostave. V novinových stánkoch začal vychádzať prvý hifi časopis Audio Video Revue. Články ako "Nejdražší kamna na světe" https://sites.google.com/site/mirecp4f/ ... osiky/dali vo mne zanechali obdiv vtedajším redaktorom, ako kriticky sa vedeli postaviť aj ku super kvalitnému prístroju. O takýchto prístrojoch môže "bežný hifista" s "podpriemernou" mzdou len snívať. Moje hifistické srdce zapišťalo od radosti, keď sa v jednom časopise objavil článok s nadpisom "Highend pro chudé". Recenziu zosilňovača NAD310 som zhlol ako jednohubku. Niekoľko rokov som o "sivej myške" sníval, a ako sa hovorí, trpezlivosť ruže prináša. Jedného pekného dňa sa na mňa z výkladu usmieva sivučký NAD 310 v akciovej výpredajovej cene. Hurá! Ešte tak zohnať nejaké slušné repro ... časy boli zlé, tak chtiac nechtiac bastlím meniče Tesla do ozvučnice z jaseňového dreva. Na elektroniku nie som vôbec macher, tak tam dávam univerzálnu výhybku z obchodu, a čuduj sa svete, ono to hrá! Nemohlo to hrať zle, veď som pri tomto zvuku vydržal viac ako 10 rokov ...

Prvý CD Tesla Philips pribudol len ako kozmetický doplnok, a ako zdroj kvalitných nahrávok pre kazeťák. Približne v tom čase vystriedal gramorádio môj prvý Teslácky gramofón. Gramorádio som síce na prehrávanie LP využíval, ale čistokrvný gramofón to nebol :) .S príchodom gramofónu sa vrátil aj staručký zosilňovač Unitra, aby som z neho mohol využívať phono vstup. NAD 310 totiž phono nemá. Zub času povedal zbohom Philips-áckej optike, a na poličke ho vystriedal Marantz CD47. Medzičasom sa zbierka CD rozrástla natoľko, že kazeťáčik pomaly ale isto padal do zabudnutia. Digitalizácia sa dostavila aj ku mne :) . Zbierku LP som v tom čase nerozširoval. V období digitalizácie sa stretávam s problémom, že niektoré nahrávky sa na CD už nedajú zohnať, a tak skúšam nahrávať z tapedecku na PC. Zopár skladieb sa mi aj podarilo, ale vzhľadom na pracnosť sa tejto cesty vzdávam. Prišiel čas, keď už kazeťák vôbec nevyužívam, a iba naňho sadá prach. Kdesi v časopise nachádzam ďalší článok, kde je medzi riadkami napísané, že sa jedná o "highend pro chudé". Tentokrát je recenzovaný gramofón ProJect RPM1. Jednoduchá konštrukcia, motor fyzicky separovaný od šasi, to by mohlo dobre hrať, nie??? Do oka mi padol aj najlacnejší phono predzosilňovač na trhu ProJect Phonobox II. V momente, keď tieto 2 ProJect-y nahradili Teslu a Unitru, končí obdobie digitalizácie. Po kúpe gramofónu som 3 mesiace NEMOHOL počúvať CD. Naozaj nemohol. Rozdiel v kvalite zvuku napriek chudobnej zbierke (15-20ks) LP mi nedovlí zapnúť CD prehrávač. Z času na čas si púšťam aj kazeťáčik, dnes viac ako v týchto vinylových "začiatkoch".

Pokračovanie príbehu už je zachytené na mojich stránkach, a nadväzuje hneď TU: https://sites.google.com/site/mirecp4f/ ... brezno/br1
Solfegio loudspeakers Alliante prime, Jolida JD302BRC, Marantz CD17KI-Signature, Marantz TT15, Jolida JD9, Technics RS-BX828, Technics RS-B965, Pioneer CT-S920S, JVC KD-A33, Akai GX600D-PRO
monte

Re: mirec.p4f

Příspěvek od monte »

:thumbup: highend pre chudobných :lol: , nebuď tak skromný. Dne nahrávám s PC na pásek a jsem v sedmém nebi.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 715
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: mirec.p4f

Příspěvek od lubin »

Pěkně popsané....analog je analog. Nejen v audiu.
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,Magnepan 3.7i,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4233
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: mirec.p4f

Příspěvek od Mark Levinson »

lubin píše:Pěkně popsané....analog je analog. Nejen v audiu.
Ano, moc pěkně napsané. Některé pasáže jsem podobně zažíval, CD Tesla-Philips za 10.000,- Kč z novomanželské půjčky, to byly těžké časy :evil: :evil: :evil:
....ale ta radost z každého CD byla nepřekonatelná \m/
Mark Levinson
Uživatelský avatar
p4f
Příspěvky: 38
Registrován: 11 črc 2011 18:15
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: mirec.p4f

Příspěvek od p4f »

Od prvých počiatkov sa toho veľa zmenilo a celá cesta je zdokumentovaná na mojich webstránkach, aktuálny stav som doplnil až v týchto dňoch. Repodutory ktoré vystriedali Bowers & Wilkins Matrix 805V nesú meno Solfegio Loudspeakers Alliante Prime. Na druhom konci reprokáblov (domácej výroby pletená meď 2x8mm) je pripojený zosilňovač Jolida JD302BRC zapojený v elektrickej sieti (kompletne filtrovanej záložným zdrojom) napájacím káblom Real Cable, prepojovacie káble sú z dielne Maťa Janečku, digitálny zdroj je CD Marantz CD 17 KI s napájaním Neutech, analógová časť tvorí phono Jolida JD9 napájaný podobne ako zosík káblom Real Cable a gramo Marantz TT15. V zosilňovači sú pôvodné výkonové EL34 čínskej výroby nahradené EL 34 značky Tesla, budiace EH12AT7 sú tiež vymenené za Valvo E80CC podobne aj predzosilovacie EH12AX7 nahradili Philips E80CCSQ. Tuning neminul ani phono predzosilňovač kde EH12AX7 nahradili Siemens E80CC. Viac o porovnaní reprosústav nájdete tu: https://sites.google.com/site/mirechifi ... covky/br15
Solfegio loudspeakers Alliante prime, Jolida JD302BRC, Marantz CD17KI-Signature, Marantz TT15, Jolida JD9, Technics RS-BX828, Technics RS-B965, Pioneer CT-S920S, JVC KD-A33, Akai GX600D-PRO
Odpovědět