Stránka 1 z 1

Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 27 dub 2020 16:45
od PMA
Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Vyráběla ho firma AU/RA v.o.s., svůj kus jsem koupil v r. 1997. Jde o krokový regulátor (řadič) s celkem 33 polohami (včetně krajních, tj. “plný signál” a “nekonečno”), počáteční krok je 1,666dB, polohy ke konci mají hrubší krok. Maximální signálový útlum (předposlední poloha) je -66,8dB, poslední poloha je “nekonečno”, tj. “ticho”.
Řadič tvoří síť sériově zapojených SMD odporů, celkem 32 ks, celkový odpor sítě je 22 kohm. Původně byly v regulátoru vstupní a výstupní vazební kondenzátory, fóliové polyesterové. Kondenzátory jsem vyřadil, aby nedocházelo k ovlivnění dolního mezního kmitočtu. Též jsem vyměnil původní kabeláž, provedenou plochým nestíněným vodičem PNLY, za stíněné kablíky, pro zlepšení přeslechů na vysokých kmitočtech a zvýšení odolnosti vůči rušení.

Technické parametry
Vstupní impedance ….................... 22kohm (bez zátěže výstupu, jinak závisí na zátěži a poloze regulátoru)
Výstupní impedance …................... 0 ohm až 5,5kohm, podle polohy regulátoru a při minimální výstupní impedanci zdroje signálu.
Horní mezní kmitočet při zatížení kapacitou 200pF ….. 144kHz (-3dB) v poloze s max. výstupní impedancí

Potenciální problémy pasivních regulátorů
je kapacitní zátěž. V poloze regulátoru, kdy je maximální výstupní impedance (tj. hlasitost stažená cca na ½ maximální hlasitosti), by kapacitní zátěž neměla přesáhnout 200pF, pokud nechceme připustit ovlivnění signálu v audio pásmu. Do kapacity zátěže se počítá nejen kapacita signálového linkového kabelu, ale také vstupní kapacita zesilovače, která může s ohledem na použitý vstupní RC filtr dosahovat 1000pF i více. Tento parametr většinou běžný uživatel nezná a je to jeden z důvodů, proč pasivní regulátory nejsou univerzální a jejich použitelnost a “zvuková kvalita” značně závisí na použitém koncovém zesilovači.

Potenciální výhody pasivních regulátorů
Zanášejí minimální šum, určený jejich výstupní impedancí, a ve většině případů je tento šum nižší, než při použití aktivních předzesilovačů, takže je možné docílit lepší dynamický rozsah. Nezanášejí žádné zkreslení. Ve spojení s vhodným koncovým zesilovačem (viz vysvětlení výše), mohou přinést velmi kvalitní zvuk. Výhodou bývá i výborný souběh kanálů v celém rozsahu hlasitostí, při použití tříděných odporů.

Následující obrázky ukazují schéma regulátoru a destičku s SMD odpory. Ty jsou v regulátoru celkem 2, každá pro jeden kanál.
P1030922-2.JPG
D7A.png
P1030917-3.JPG

Re: Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 27 dub 2020 16:54
od miero
Pekne, technicka poznamka k vystupnej impedancii - scitava sa s vystupnou impedanciou zdroja.

Je nejake zjednodusene "pravidlo", aka vystupna impedancia je este OK do vstupnej o urcitej hodnoty, aby to nezmenilo fr. charakteristiku o viac nez napr. 0.5dB?

Re: Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 27 dub 2020 17:11
od PMA
Já bych doporučoval výstupní impedanci zdroje signálu do max 1% impedance řadiče, takže u D7A do 220 ohm. Vstupní impedanci zesilovače pak aspoň 10x vyšší, než je max. výstupní impedance řadiče, takže 47 kohm jako opravdu minimum (s odřeným nosem) a raději až kolem 100 kohm a více. Ale hlavně pozor na vstupní kapacitu zesilovače, kterou, jak už jsem psal, skoro žádný uživatel nezná. Je pak důvodem "zastřenějšího" zvuku.

Re: Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 27 dub 2020 17:34
od miero
OK, takze to nie je trivialne. Zmena zvuku "k lepsiemu" este nemusi znamenat vernejsiu reprodukciu. Optimalne asi kontrolne premerat retazec od zdroja az na vystupne svorky koncoveho zosilnovaca.

Pavle, neuvazoval si niekedy nad upgradom tych SMD rezistorov? Je mozne, ze su tam este stare thick-film rezistory. Naproti tomu thin-film maju lepsie parametre:
Thin film networks are moderately priced and offer good matching (0.01%), plus good TC (<100 ppm/°C) and tracking (<10 ppm/°C).
Viac: https://wiki.analog.com/university/cour ... -resistors

Re: Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 27 dub 2020 17:47
od PMA
Neuvažoval jsem o tom. Když se podíváš na destičku plošného spoje se SMD odpory, tak by jí asi odsávání a přepájení moc nepomohlo, spoje by se mohly odloupnout, a je to pracné. Pokud bych už o něčem uvažoval, tak by to byl celý a jiný řadič, jako mám třeba dánský DACT.
http://www.dact.com/html/attenuator_data_sheet.html

DACT je výborný, ale má jen 24 poloh. A je to málo, chybí jemnější odkrokování na nejmenších hlasitostech, při večerním a nočním poslechu je to znát.

K tomu "zlepšení" zvuku. Člověk musí svoje smysly držet sakra na uzdě, aby se vyvaroval "novinkového" biasu, a stejně se ho nevyvaruje. Zrovna dnes jsem zase zapojil řadič, pustil Amy Duncan
https://www.linnrecords.com/artist-amy-duncan
a byl z toho na větvi. Jenže to chce poslouchat měsíc, prokládat s poslechem aktivu a vložit si do toho pár slepých testů. Jinak pojmy dojmy :razz:

Re: Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 27 dub 2020 18:10
od miero
Namiesto DACTu by slo este toto: https://goldpt.com/prices.html

Re: Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 28 dub 2020 08:43
od miero
bacil, pekne si to vyrobil, si sikovny :-)

Re: Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 28 dub 2020 09:53
od PMA
Asi nejzajímavější parametr - přeslech. Měřeno pro nejhorší případ - útlum -6,66dB.
D7A_crosstalk.png

Re: Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 28 dub 2020 10:57
od PMA
Pro představu, co dělá "pasiv" s kmitočtovou charakteristikou, na výstupu D7A je kabel 1m a za ním Audio Buffer:
D7A_-6.66dB_FCH.png
Je to pro nejhorší případ, tj. nastavený útlum -6,66dB.

Samotný kabel + AudioBuffer vypadá takto:
buffer_FCH.png
tj. prakticky "rovně".

To je hlavní efekt, který se dá očekávat od všech pasivních regulátorů hlasitosti, vytažených mimo přístroj. Větší či menší útlum na výškách, v závislosti na použitých linkových kabelech a vstupním RC filtru zesilovače. Proto tam (Hattor) dává ještě výstupní buffer, aby to nepadalo. Ale chápu, že se to může zvukově líbit a taky to trochu ořízne VF rušení (možná).

Re: Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 28 dub 2020 11:05
od miero
Preco je najhorsi pripad u oboch typoch merani -6.6dB?

Re: Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 28 dub 2020 11:07
od PítrsPraha
Asi dost závidím sluch lidem, kteří poznají útlum -0.6 dB na 20 kHz... :smile: .

Re: Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 28 dub 2020 12:04
od RedBaron
Vy tu všichni slyšíte 0,000001% i za řevu sekačky, tak nevím čemu se dívíš :smile:

Re: Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 28 dub 2020 12:20
od PMA
miero píše: 28 dub 2020 11:05 Preco je najhorsi pripad u oboch typoch merani -6.6dB?
Proože při nastavení kolem -6dB je výstupní impedance rovná 1/4 celkové impedance regulátoru (2 odpory R/2 paralelně). Je pak do ní nějvětší kapacitní vazba, C-R, rostoucí přeslechy na výškách, a současně se nejvíc uplatní zatěžovací kapacita (kabel + zesilovač).

Re: Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 28 dub 2020 12:30
od PMA
PítrsPraha píše: 28 dub 2020 11:07 Asi dost závidím sluch lidem, kteří poznají útlum -0.6 dB na 20 kHz... :smile: .
Takto malé omezení na výškách je skoro jediná modifikace signálu, kterou lidé poznali v foobar ABX testech. Amplitudový pokles je sice jen -0,6dB, to doprovází natočení fáze o -22°a zpomalení skokové odezvy díky hornímu meznímu kmitočtu 52kHz/-3dB, což je málo. První známky rozlišení v testech byly už pro mezní kmitočet 120kHz/-3dB. Myslete si o tom, co chcete, ale jsou to určitě reálnější data, než dojmy. A je to podklad pro dojmy a pro slyšené. Mimochodem, oblíbená otázka - zkusil jste si někdy takové testy, nebo hádáte z voleje?? Když už se ptáte jiných na poslechové zkušenosti s tím a oním, tak se ptám též stejným způsobem.

Re: Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 28 dub 2020 13:05
od PítrsPraha
Takova otazka je samozrejme vzdy na miste. A ano, v tomhle pripade hadam z voleje. Cisty sinus pri normalni hlasitosti slysim do cca 14 kHz, z toho usuzuju, ze rozdil pul dB na 20 kHz by pro me byl uplne mimo. Ale je mozny, ze pokud je zmen signalu vic, slo by to vnimat...

Re: Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 28 dub 2020 13:24
od matori
Pítrsi opět jsi mne nepřekvapil.
PMA dík za okamžité shrnutí u toho poklesu 0,6dB, necměl jsem čas to hledat ani počítat. A myslíš, že někteří pochopí - vo co tu "ide"? Umíš to krásně podat a vysvětlit, já na to nemám nervy. Tak u těchto "odborných debat "odborníků" " co slyší i otočení pojistky, mi zbývá tiše menstruovat.

Re: Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 28 dub 2020 13:39
od PMA
Těch 0,6dB je jen jedna možnost konkrétně pro Audio Buffer a jeho vstup. Není to žádný univerzální údaj. Pokud místo něj bude zesilovač se vstupním RC filtrem 1kohm + 1nF, tak bude pokles na 20kHz o 3dB. Pokles o 3dB na 20kHz vychází v ABX testech dost jednoznačně slyšitelně, jelikož pokles je pozvolný a začíná pak už u cca 2kHz. Vtip je v tom, že většina uživatelů neví a ani nemůže vědět, jak vypadá vstup jejich zesilovače. Žádný takový údaj výrobci neuvádějí a dá se zjistit buď měřením, nebo ze servisního manuálu. Konkrétně třeba Rotel RB-1090 má na vstupu 1k5 + 680pF. Pak by měl uživatel znát impedanci svého pasivního regulátoru. AU/RA má 22k, což je už dost, 10k regulátor je na tom samozřejmě 2,2x líp. Ale jsou i regulátory 50k nebo 100k.

Re: Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 28 dub 2020 13:47
od PítrsPraha
Jj, to je srozumitelný už z předchozího vysvětlení. Díky za to.

Z toho pohledu dává smysl, že třeba ten vedle v hromadě balastu diskutovaný Hattori nabízí možnost výstupního bufferu, aby si člověk, který neví, jak vypadá vstup jeho zesilovače, mohl zkusit buffer vs pasivní útlum (i když ten buffer nejspíš není top, co se dnes dá postavit).

Re: Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 28 dub 2020 20:55
od bacil2
... zdá sa že to tu nejaký iniciatívny snaživec systematicky "prečisťuje" :lol:
dialog__1x800.jpg

Re: Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 28 dub 2020 21:02
od rimidalv
Infantilní "autocenzura", který by měl dostat banán za trollování at first!

Re: Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 28 dub 2020 21:11
od bacil2
... mimochodom nechápem prečo sa tu tak vedecky rieši tak zbytočne nezmyselne vysoká hodnota ako 22 kOhm? ... pre reálne podmienky úplne vyhovuje potenciometer (pre snobov samozrejme krokový radič) hodnoty 5 kOhm

Re: Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 29 dub 2020 14:38
od Fidji99
@PMA, blba otazka

pri vhodnosti/nevhodnosti pasivu - ma tam aj nejaku rolu impedancny priebeh repro? ze ci nejake extremy typu elektrostaty su z kola von ;-)

Re: Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 29 dub 2020 20:07
od blesk666
Fidji: nema.

Re: Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 30 dub 2020 06:36
od matori
Jen vzpomínka. Kdysi - již více let zpět, jsme takovýto "bazmek" ukuchtili a provozovali v práci. Byl to poctivě a z dobrých součástek vyrobený prototyp. Po určité době jsme docela kolektivně zkonstatovali - ano je to výborné, ale zase ne tak abychom se z toho posadili na zadek. Hledal jsem včera asi hodinu v archívu schéma, ale.... Dokonce jsem volal i pár spolukonstruktérům a žel bohu nic. Asi to nikomu nestálo za to. Vím že k tomu byl přiložen článek kde se to testovalo i v armádě jedné nejmenované země a pokud si dobře pamatuju, tak se jednalo o ponorkové loďstvo.
Ale co vím přesně, tak ve "škatuli (profi vyrobené) má někdo vsazen filtr.
Ještě doplněk - zajímavé by bylo zjistit jak je to s tím VF rušením?

Re: Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 30 dub 2020 07:25
od Bubuxin-KILBRU power
V ponorke to ani s krokovým regulátorom hlasitosti nemôže dobre hrať. Zlá akustika :cool:

Re: Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 30 dub 2020 08:29
od matori
Asi se jednalo o zesílení zvuku sonarů. Ale třeba to bylo na něco jiného, fakt už si to nepamatuju.

Re: Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 30 dub 2020 08:37
od PMA
Fidji99 píše: 29 dub 2020 14:38 @PMA, blba otazka

pri vhodnosti/nevhodnosti pasivu - ma tam aj nejaku rolu impedancny priebeh repro? ze ci nejake extremy typu elektrostaty su z kola von ;-)
Nevidím tam žádnou souvislost, je to oddělené zesilovačem, impedance repro může ovlivňovat jen výstup zesilovače. To by musel být opravdu příšerný návrh zesilovače, aby jeho výstupní impedanci výrazně ovlivnila impedance na jeho vstupu.

Re: Krokový regulátor hlasitosti AU/RA D7A

Napsal: 27 črc 2021 14:40
od roberto
Pro hrátky s krokovým regulátorem se dá použít krokový řadič Tesla

https://reebaudio.webnode.sk/fotogalerie/a5/#regl-jpg

nevypadá nic moc, ale je spolehlivý, dráha je stříbřená. I omezení 24poloh se dá vyřešit zvýšením útlumu v posledních krocích. Použít se dají různě kvalitní odpory- obyč. Vishay, Dale ap.