Citlivost sluchového ústrojí

Ostatní diskuze, nesouvisející s Hifi.
Odpovědět
zatty
Příspěvky: 552
Registrován: 24 úno 2017 14:51
Bydliště: Zubří

Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od zatty »

Dobrý den všem,

člověk pořád čte různé dohady, že v daných skladbách jeden slyší todle druhý ne. Tak by mě zajímalo jak vlastně všichni hifíci jsou na to se sluchem.

já osobně do 18,7Khz slyším na obě uši bez problémů pak se mi do 19,2Khz začíná ztrácet levé ucho.od 19,3Khz už mám ticho na obě uši.
Bedny: Aurum Cantus V3M, Zesilovač: BC Acoustique EX362D-casea, Převodník: ,Casea Lynx MK II
Cd přehrávače: Denon SACD 2000
Kabely: Viablue,Furutech,Audioqest,Chord,Lessloss
Ethernet: Chord + Viablue
Filtrace: RDacoustic
Ramones
Příspěvky: 565
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od Ramones »

Tak, to bys mohl patřit mezi netopyry, blahopřeji. Kolik ti je let?
zatty
Příspěvky: 552
Registrován: 24 úno 2017 14:51
Bydliště: Zubří

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od zatty »

Je mi 36 let.
Bedny: Aurum Cantus V3M, Zesilovač: BC Acoustique EX362D-casea, Převodník: ,Casea Lynx MK II
Cd přehrávače: Denon SACD 2000
Kabely: Viablue,Furutech,Audioqest,Chord,Lessloss
Ethernet: Chord + Viablue
Filtrace: RDacoustic
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od PavelDosko »

Bydlím ve třetím patře rodinného domu, ale ten rámus jak v noci roste na zahradě tráva se neda vydrzet
neni placka, neni highend
Halíř
Příspěvky: 293
Registrován: 17 lis 2018 18:31
Bydliště: Litvínov

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od Halíř »

Je mi 50. Zacinam na 170hz, nepřelezu 9khz. Nemam tu osobní vlákno, tak alespoň foto mojí sestavy:

https://www.google.com/search?q=naslouc ... 39qA1xGJ1M
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od terahera »

U mě se citlivost mění s počtem vypitych piv.Kolem 8ks už slyším i trávu růst :mrgreen:
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
Ramones
Příspěvky: 565
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od Ramones »

zatty píše: 20 kvě 2020 04:41Je mi 36 let.
I tak jsi nad průměrem :thumbup:
Ono je spíše otazkou, při jakých hlasitostech se ty testy provádějí.
Objektivně by to mělo být posuzováno při hlasitostech běžných k poslechu hudby, protože když si budeme hlasitost vyšších kmitočtů při testu zvyšovat, můžeme také zjisti, že pro zbytek pásma je hlasitost již nepříjemná.
Myslím si, že uspokojivé je, slyšet alespoň těch 12 500 Hz (V rámci možnosti věku)
Více, než dosažení vysokých kmitočtů mi vadí rozdíly mezi pravým a levým uchem, které jsou pozorovatelné při průběžně stoupajícím nebo klesajícím mono signálu frekvenčního spektra, kdy pomyslný střed občas tíhne na jednu, či druhou stranu.
No, nejsme stroje :silent:
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od PítrsPraha »

Ramones píše: 20 kvě 2020 10:56 Více, než dosažení vysokých kmitočtů mi vadí rozdíly mezi pravým a levým uchem, které jsou pozorovatelné při průběžně stoupajícím nebo klesajícím mono signálu frekvenčního spektra, kdy pomyslný střed občas tíhne na jednu, či druhou stranu.
Pokud se tohle děje při poslechu z beden, je na vině především akustika místnosti resp. její nesymetrie pro L a P kanál.
Vliv akustiky by se dal eliminovat poslechem jen jedné bedny umístěné přesně doprostřed dokonale symetrické místnosti (včetně všech předmětů a povrchů).
Nebo dokonale spárovanými custom in-ear sluchátky.
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
Ramones
Příspěvky: 565
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od Ramones »

Samozřejmě pres sluchatka. Bedny mam moc rad a netrapil bych je vysokym prikonem sinusoveho signalu vyssich fr., ale vjem je u mne podobny i pres ne. Pro mne bohuzel, protoze jsem na symetrii das...
Halíř
Příspěvky: 293
Registrován: 17 lis 2018 18:31
Bydliště: Litvínov

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od Halíř »

Samotnej sin signal je i tak podle me trochu pitomost. Ani nemusim poslouchat ty rychlotestiky pres sluchatka, nebo bedny. Už nizka hlasitost byť jen z tabletu mi u te zvysujicí se frekvence vadi, myslim si, ze mi ide ušný bubienok rozraziť. Uváděl jsem to tu dříve. Rozhoduje kompletní foniatrie. Mam šikovného pana kolegu ušaře, pověnoval se mi dobrou třičtvrtě hodinku a pouštěl mi sekvence hlasů s čistým pozadím, s ruchy, různé hodnoty decibel, hudební ukázky, šepoty, krkolomná sousloví a spousty jiných blbin. Jak uz jsem psal, vzhledem k věku bez patol. nálezu. U vyšších hlasitostí frekvenčně výše i níže než u toho čistého sínusu, vše tak nějak v naprosté normě. Upozorňoval mne akorát na možnost vytváření většího množství mazu v závislosti na moznych momentálních hodnotách cukru v krvi, byť nejsem diabetik, doručoval pravidelné proplachování vnitřního sluchovodu "v jeho bezpečném podání", hlavně žádné používání vatiček (to víme) a hlavně neblbnout s volume při poslechu muziky. Což je zvláštní, ale čím jsem starší (byť určitě hůř slyšim), hraji tišeji a tišeji, hluk mi zkrátka vadí. Takže nějaký bůhvíjaký vliv ten stav ušního aparátu mít nebude. Oproti zattymu ztrácím vlastně polovinu pásma, ale kolik je v té které hudbě ve skutečnosti informací nad 10khz fakt nevím. Detaily, co jsem slysel pred patnácti dvaceti léty, vnímám furt, tak se z toho do budoucna doufám nepo..ru :angel: .
zatty
Příspěvky: 552
Registrován: 24 úno 2017 14:51
Bydliště: Zubří

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od zatty »

Halir: tvuj pan usar ma stejny nazor jako ma pani doktorka... Na jeji wellnes chodim pravidelne kazdy rok a je to jen ku prospechu.. Realne nad 10tis. Nic extra nelze najit a nad 14tis. V bezne produkci je utopie..nekde sem cetl zajimavy clanek ze ten kdo slysi nad 12tis. Vlastne trpi ne v hudbe ale v zivote..u hudby jsou to vzdusne pasma tam informaci moc neni,jde spise o kristalovy prednes sceny atd.a muze ta scena znit ostre.. V realnem zivote pak clovek slysi kde jake kvileni atd.takze neni o co stat.... Pred pulrokem mi kvicely brzdy fakt des.dovezl sem to servisakovi a rikal ze cajk ze nic neslysi tak mi vratil auto ja ho vzal a za hodku dojel ze to pisti jak pistalka..tak to sundal a zjistil ze sou lehce sjete desticky tak je vymenil a klid...
Takze kazdy clovek opravdu vnima dane freq.jinak a dokonce tak ze se dany problem pak tezko vysvetluje.
Bedny: Aurum Cantus V3M, Zesilovač: BC Acoustique EX362D-casea, Převodník: ,Casea Lynx MK II
Cd přehrávače: Denon SACD 2000
Kabely: Viablue,Furutech,Audioqest,Chord,Lessloss
Ethernet: Chord + Viablue
Filtrace: RDacoustic
PGH
Příspěvky: 3180
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od PGH »

Loni v 55 mě doktorka naměrila 17 Khz a říkala že to mám jak jeji 29 letý syn.
Halíř
Příspěvky: 293
Registrován: 17 lis 2018 18:31
Bydliště: Litvínov

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od Halíř »

Zatty
Tak nad tech 12-14khz jsme v detství slyseli defacto vsichni, to jsme si teda museli něco vytrpět :thumbup: . Jinak mí rodiče měli, co se hlasu týče, naladěnou zřejmě nějakou divnou frekvenci, páč když mě něčím zaúkolovali, tak jsem je neslyšel nikdy %-( .
Halíř
Příspěvky: 293
Registrován: 17 lis 2018 18:31
Bydliště: Litvínov

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od Halíř »

PGH píše: 20 kvě 2020 14:33 Loni v 55 mě doktorka naměrila 17 Khz a říkala že to mám jak jeji 29 letý syn.
Hele a nepopletli jste to? Nebylo to 17cm?
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od PítrsPraha »

Halíř:
A to máš opravdu pod 170 Hz a nad 9 kHz ticho? Resp. když by sis na ekvalizéru úplně ořízl frekvence pod třeba 150 Hz a nad 10 kHz, neuslyšíš žádnou změnu :shock: ? To by mně osobně nepřipadalo jako úplně normální..... :crazy: . Doktoři mívají někdy zváštní měřítka.

zatty:
Když si na alespoň průměrně nahrané hudbě zkusmo oříznu vše nad 10 kHz, je to velká změna. Prostě to ztratí vysoké výšky. Zvuku chybí vzdušnost, jiskra, přirozenost. Nástoje jako činel, housle, klavír, kytara, trubka zní zadušeně a poddekózně.
Při normální poslechové hlasitosti ztrácím schopnost určit, kdy tón hraje a kdy ne někde kolem 14 kHz a v běžném životě tím nijak netrpím :-). Dole to je kolem 20 Hz.
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
Fidas
Příspěvky: 229
Registrován: 22 úno 2014 10:28
Bydliště: Pardubice

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od Fidas »

Kdysi dávno jsem slyšel dobře pískot vn trafa v televizoru, to bylo 15625 Hz. Nyní tak tak deset kHz ...
Tidal a Qobuz, Nuc ROCK, Antipodes EX+ Roon, Sroll Epos, Sroll Rhytm, repra Sroll Soundgarden ll, filtr Sroll Purify Quantum, signálové kabely Sroll
Halíř
Příspěvky: 293
Registrován: 17 lis 2018 18:31
Bydliště: Litvínov

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od Halíř »

PítrsPraha píše: 20 kvě 2020 14:54 Halíř:
A to máš opravdu pod 170 Hz a nad 9 kHz ticho? Resp. když by sis na ekvalizéru úplně ořízl frekvence pod třeba 150 Hz a nad 10 kHz, neuslyšíš žádnou změnu :shock: ? To by mně osobně nepřipadalo jako úplně normální..... :crazy: . Doktoři mívají někdy zváštní měřítka.

zatty:
Když si na alespoň průměrně nahrané hudbě zkusmo oříznu vše nad 10 kHz, je to velká změna. Prostě to ztratí vysoké výšky. Zvuku chybí vzdušnost, jiskra, přirozenost. Nástoje jako činel, housle, klavír, kytara, trubka zní zadušeně a poddekózně.
Při normální poslechové hlasitosti ztrácím schopnost určit, kdy tón hraje a kdy ne někde kolem 14 kHz a v běžném životě tím nijak netrpím :-). Dole to je kolem 20 Hz.
Ono to tak zřejmě nefunguje, nejen v beznem zivote, ale ani pri tom poslechu muziky pres reproduktory. To ticho, jak píšeš, mám v udávaných frekvencích jen na nejakem tom priblblem, youtube sinusovém testíku a navíc jenom tak zkusmo z repráčku tabletu. Ve skutečnosti asi mozek zvládá dopočítávat informace pro celkový pocit z poslechu, zrovna tak jako tomu bývá u SACD nahrávek, které obsahují frekvence pro člověka nedetekovatelné.
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od PítrsPraha »

No jestli to bereš podle youtube puštěného z repráčku tabletu, tak takový výsledky nemůžeš vůbec brát vážně..... :-).

Mozek si neumí a nemůže doplnit něco, co by sluchový orgán do mozku nepřenesl. Pokud bys opravdu neslyšel pod třeba 100 Hz a poslouchal novou neznámou hudbu, kdy by byly tóny 50, 40 Hz bez vyšších harmonických, nevěděl bys, že tam ty tóny jsou...
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
Halíř
Příspěvky: 293
Registrován: 17 lis 2018 18:31
Bydliště: Litvínov

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od Halíř »

No, on tu nedávno nekdo namítal, ze spoustu tech nizsich frekvencí clovek vnímá celým telem, nikoliv jen uchem. A k tomu tabletu, ja myslim, ze kdybych byl schopnej u toho sinusovyho signálu nejakou tu vyšši ci nizsi frekvenci vnímat, tak bych jí proste slysel i z toho sranda repráčku, on to je docela silnej nepříjemnej pískot i tak. Ale jak rikam, od ušaře jsou kompletní výsledky "frekvenčně" lepší.
Ramones
Příspěvky: 565
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od Ramones »

Hmm, tak pres sluchatka AR H1 v kombinaci mobil+aq cobalt jsem se dostal na L 14,7 a P 15,1 khz. Jenze to bylo temer na max volume. Realita bude horsi.... 🙄
Ramones
Příspěvky: 565
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od Ramones »

Ramones píše: 20 kvě 2020 18:45 Hmm, tak pres sluchatka AR H1 v kombinaci mobil+aq cobalt jsem se dostal na L 14,7 a P 15,1 khz. Jenze to bylo temer na max volume. Realita bude horsi.... 🙄
https://youtu.be/h5l4Rt4Ol7M
Halíř
Příspěvky: 293
Registrován: 17 lis 2018 18:31
Bydliště: Litvínov

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od Halíř »

No jó, tak tady jsem byl na 12khz jen tak na prudko z repráčku mobilu. Zkusim na sluchatkach a repro, ale jak vidno, co video, to jiný výsledek, čili absolutně irelevantní. Nemá to cenu, ani jako pomůcka, rozhoduje se u doktora. A ted druhej pokus a 13.500hz, takze asi tak.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od aretax »

...naozaj, nemusím všetko počuť. Niekedy je menej lepšie, ako viac... =))
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Ramones
Příspěvky: 565
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od Ramones »

Ale nepovídej, zrovna ty, který slyší (nebo si jen myslí) podložky, káble a jiné fičurovinky ?
Nebuď tak skromný a "audiometrizuj" :thumbup:
zatty
Příspěvky: 552
Registrován: 24 úno 2017 14:51
Bydliště: Zubří

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od zatty »

PítrsPraha píše: 20 kvě 2020 14:54 zatty:
Když si na alespoň průměrně nahrané hudbě zkusmo oříznu vše nad 10 kHz, je to velká změna. Prostě to ztratí vysoké výšky. Zvuku chybí vzdušnost, jiskra, přirozenost. Nástoje jako činel, housle, klavír, kytara, trubka zní zadušeně a poddekózně.
Při normální poslechové hlasitosti ztrácím schopnost určit, kdy tón hraje a kdy ne někde kolem 14 kHz a v běžném životě tím nijak netrpím :-). Dole to je kolem 20 Hz.
To je to co sem psal, ty vyšší pásma jsou vzdušné pásma a dokreslují celkový náhled na danou scénu celé skladby. Za mne se nedá poslouchat vzdušné pásmo za nějakého provozu na to musí klid.

Celkově je zajímavé, jak ostatní slyší / neslyší.. věk samozřejmě hraje roli na to bylo x studií, ale zajímalo by jestli i postupem věku se mění hudební žánr a je právě uzpůsoben tomu co právě dané ucho zvládne. v mém okolí je dost lidí kteří přestali postupem věku poslouchat tzv. otevřené scény a vyhledávají hudbu právě v těch pásmech kde se jejich ústrojí právě nachází.

Všeobecně se tedy dá říct, že pokud ještě člověk vnímá do těch 10tis. tak ještě slyší zpěv ptáků v dáli, tak může být spokojen a dokáže vnímat dostatek detailů dané skladby.
Bedny: Aurum Cantus V3M, Zesilovač: BC Acoustique EX362D-casea, Převodník: ,Casea Lynx MK II
Cd přehrávače: Denon SACD 2000
Kabely: Viablue,Furutech,Audioqest,Chord,Lessloss
Ethernet: Chord + Viablue
Filtrace: RDacoustic
svartenatt
Příspěvky: 71
Registrován: 21 úno 2017 19:44

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od svartenatt »

Díky zatty, už rozumím tomu, proč ti starší upřednostňují šukací jazz.
Foobar2000, ASIO, Aune X1s DAC, Primare i22, Monitor Audio Silver 2.
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od PavelDosko »

... slysi zpev ptaku v dali ... hele, skoro vsichni vidi Slunce ale dost z nich vidi blbe na dalku :smile:
neni placka, neni highend
svartenatt
Příspěvky: 71
Registrován: 21 úno 2017 19:44

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od svartenatt »

Skoro bych se vsadil, že kdybyste usadili audiofila ven se závaznýma očima s tím, že jde o reprodukci, tak vám poukáže na to, že ti ptáci neznějí věrně.
Foobar2000, ASIO, Aune X1s DAC, Primare i22, Monitor Audio Silver 2.
Halíř
Příspěvky: 293
Registrován: 17 lis 2018 18:31
Bydliště: Litvínov

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od Halíř »

Zmínil jsi tady zavázaný voči, ptáka a šukací jazz. To by se mohlo nebezpečně zvhrnout, pojďme radši od toho!!!
svartenatt
Příspěvky: 71
Registrován: 21 úno 2017 19:44

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od svartenatt »

Tak sorry jako :lol:.
Foobar2000, ASIO, Aune X1s DAC, Primare i22, Monitor Audio Silver 2.
matori
Příspěvky: 187
Registrován: 01 bře 2018 13:07

Re: Citlivost sluchového ústrojí

Příspěvek od matori »

PavelDosko píše: 22 kvě 2020 14:54 ... slysi zpev ptaku v dali ... hele, skoro vsichni vidi Slunce ale dost z nich vidi blbe na dalku :smile:
:thumbup:

V poslední době se mi zdá, že pravé ucho je horší.Že by mi ho ničil mobil? :smile:
Odpovědět