Stránka 1 z 1

Podceňovaná alba Milese Davise

Napsal: 12 led 2011 17:10
od Peer
Podceňovaná alba Milese Davise dostala novou šanci
V ediční řadě Original Album Classics vyšel box pěti alb trumpetisty Milese Davise z 80. let. Ačkoliv se v tvorbě geniálního jazzmana jedná o období, stojící poněkud ve stínu jiných dekád, najdeme na nahrávkách spoustu skvělé hudby.
Obrázek
Za svou bezmála padesátiletou muzikantskou kariéru prošel Miles Davis (1926-1991) řadou vzájemně zcela rozdílných období, během nichž buď přímo definoval pravidla nebo alespoň nastavil nejvyšší laťku řady jazzových stylů. A to nejen díky vlastním hráčským a skladatelským schopnostem, ale i neomylnému citu pro výběr spoluhráčů.
Některá jeho umělecká období jsou samozřejmě obecně, zvláště z perspektivy dnešního odstupu, stavěna výš, jiná poněkud opomíjena. V obecném povědomí žije Davis zejména jako člověk, který jako první "zapojil jazz do elektřiny" na přelomových albech In A Silent Way (1969) a Bitches Brew (1970). Leckterý nespecialista si možná vzpomene i na jeho slavné o dekádu starší album Kind Of Blue (1959), klíčový počin tzv. modálního jazzu.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Vyložení jazzoví fajnšmekři pak dozajista připojí ještě dvě éry tzv. dvou velkých kvintet, prvního ve druhé polovině 50. let, jehož členem byl mj. slavný saxofonista John Coltrane, a druhého o deset let později, v němž působil i saxofonista Wayne Shorter nebo pianista Herbie Hancock.
Další davisovské éry stojí poněkud ve stínu, přestože i v nich hudebník dosahoval většinou vynikajících uměleckých výsledků. Ať už mluvíme o jeho bebopových počátcích ve 40. letech, asistenci u vzniku tzv. cool jazzu na konci této dekády, spolupráci s aranžérem a kapelníkem Gilem Evansem na přelomu 50. a 60. let, experimentech se syrovým rockem a funky v 70. letech nebo právě víceméně eklektické osmé dekádě. Tu připomíná aktuální box firmy Columbia/Sony Music pěti alby. Dlužno upozornit, že mezi nimi chybí nejslavnější titul této dekády Tutu (1986), který má v katalogu jiné vydavatelství.
Obrázek
Ve druhé polovině 70. let se Davis potýkal stejně jako řada dalších hudebníků té doby se silnou závislostí na drogách a alkoholu a souvisejícími problémy se zákonem i mezilidskými vztahy. Po vyléčení se opět vrátil s novým nápřahem k hudbě a výsledkem bylo comebackové album The Man With The Horn v roce 1981, které dokonce v onom období převzal český Supraphon v licenci.
Obrázek
Davis na něm přichází s plně elektrifikovaným soundem, funkující rytmikou, ale také prvky dobového černého popu (zejm. v titulní písni, zpívané Randym Hallem) a hned několika mladšími hráči po boku, z nichž někteří jsou pro něj v 80. letech velmi zásadní. Objevuje se zde např. bubeník Al Foster, baskytarista Marcus Miller, saxofonista Bill Evans a v neposlední řadě dnes u nás velmi populární kytarista Mike Stern, pro něhož byla spolupráce s Davisem vstupenkou do první jazzové ligy.
Obrázek
O dva roky později přišel Miles Davis s albem Star People. Rozvinul na něm sound z předešlé desky, zamířil nicméně poněkud houběji "ke kořenům" (např. v blues It Gets Better, ale i tím, že jako aranžér se na albu podílel starý známý Gil Evans). Obecně se tvrdívá, že Davis na svých pozdních albech "málo hrál" - pro toto ani pro předchozí album to ale rozhodně neplatí, obě jsou výkladní skříní jeho improvizátorského rozpoložení a průrazného, často elektronickými efekty zpracovaného zvuku trubky, typického právě pro tuto éru. Ze spoluhráčů na Star People se sluší upozornit předeším na bubeníka Mina Cinelu a kytaristu Johna Scofielda.
Obrázek
Hned v roce 1984 přišel činorodý Miles Davis s dalším opusem Decoy. Jestliže na předchozích albech hrály poměrně značnou roli syntezátory a vůbec elektronika, v tomto případě to platí dvojnásob. Kromě specialisty Roberta Irvinga III. na ně ostatně hraje i sám Davis - i na filmových záznamech koncertů z této doby, kterých je k dospozici poměrně dost, jej stále častěji vídáme u hradby kláves. Atmosférou Davis (např. ve skladbě Freaky Deaky) částečně připomíná slavná alba z konce 60. let. Na albu se kromě už známých Fostera, Cinelu, Scofielda či Evanse objevují nově jména saxofonisty Branforda Marsalise a baskytaristy Darryla Jonese (později Rolling Stones).
Obrázek
Koncepčně velmi zajímavým pokusem v Davisově diskografii je následující album You´re Under Arrest z roku 1985. Na základě úvahy, že většina tzv. jazzových standardů jsou de facto populární, často muzikálové písně z meziválečného období, se pokusil definovat "nové standardy", a to prostřednictvím svých instrumentálních verzí dobových hitů, Human Nature Michaela Jacksona a Time After Time Cyndi Lauper. Aby vešly do obecného jazzmanského povědomí se mu sice nepodařilo, jeho verze nicméně za srdce berou. Kuriozitou asi"nejpopovějšího" Davisova alba vůbec je hlas Stinga, který v úvodní "scénce" One Phone Call/Street Scenes hraje - pod svým občanským jménem Gordon Sumner - francouzsky mluvícího policistu.
Obrázek
Posledním reeditovaným titulem je zcela vybočující album Aura, jež vyšlo v roce 1989, práce na něm ovšem začaly už v polovině dekády, kdy se na evropském turné Davis seznámil se svým obdivovatelem, dánským trumpetistou a skladatelem Pallem Mikkelborgem (jehož jsme, mimochodem, viděli vloni na podzim v Praze v duu s finským kytaristou Terjem Rypdalem). Mikkelborg složil pro Davise deset skladeb, které z velké části nahráli, často s až bigbandovým soundem, skandinávští muzikanti (mihl se zde ale i trumpetistův dávný spolupracovník, kytarista John McLaughlin) a severská atmosféra, znásobená Mikkelborgovými inspiracemi evropskou moderní vážnou hudbou, a propojená s typickou Davisovou hrou, vytvořila velmi zajímavý celek, který v mnohém předpověděl, jako v Davisově tvorbě už poněkolikáté, jazzové trendy na léta dopředu. Grammy tomuto albu byla udělena zcela právem.

Zdroj: kultura.idnes.cz

Re: Podceňovaná alba Milese Davise

Napsal: 12 led 2011 23:41
od Mark Levinson
Bravo.
Peere, díky moc. Nezbývá mi než zvolat bravo!
Jen víc takových příspěvků :ymapplause:.

Re: Podceňovaná alba Milese Davise

Napsal: 18 led 2011 19:27
od Miles
Musím uznat že jsi Peere opravdu analogový guru, nejen že tvůj gramofon je dotaženej do maxima, ale máš i dobrý hudební
vkus. Mám doma pád alb od MD na japonských deskách a zvuk z nich je opravdu skvělý :smile:

Re: Podceňovaná alba Milese Davise

Napsal: 18 led 2011 19:45
od Peer
Děkuji. :oops:

Re: Podceňovaná alba Milese Davise

Napsal: 21 úno 2011 14:26
od PGH
Vyborna a mozna mene znama od Davise je LIVE AROUND THE WORLD vyslo to jako 2LP nebo 1CD. Jsou to zive nahravky z let 88 a 89 plus jedna studiova skladba. Petre uz mas nachystanej vzorek.

Re: Podceňovaná alba Milese Davise

Napsal: 21 úno 2011 19:38
od davidsound
Tuhle desku mam a musim rict, ze je vynikajici. Tyhle typy zivaku se mi hodne libi.

Re: Podceňovaná alba Milese Davise

Napsal: 19 srp 2017 19:59
od funkyman
pre mna /funkyman/ je absolutna bomba - A tribute to jack johnson - hviezdna zostava..electrik fusion jazz- funk /aj na jamesa Browna pride/
R-61085-1496759187-9469.jpeg.jpg
excelent

Re: Podceňovaná alba Milese Davise

Napsal: 20 srp 2017 10:53
od Mark Levinson
Funkymane,
jsi mne navnadil a hned jsem si tuto desku pustil. Poslední roky vydává desky Milese Davise MFSL na SACD a jejich kvalita zvuku je opravdu vynikající. Je zajímavé, že u desky Jack Johnson se objevují dva různé obaly.

Mám tu verzi SACD od Mobile Fidelity Sound Lab:

Obrázek

Re: Podceňovaná alba Milese Davise

Napsal: 21 srp 2017 00:05
od funkyman
to by som si rad porovnal..zvukovo...
este pre mna ceneny /ako cloveka co pocuva okrajovo aj hip hop a rap/..aj ked v podstate komercia v jeho tvorbe - a posledna radovka Doo bop /rap Easy Mo Bee /..to ked som pustil napr. 2 skladbu -The Doo Bop song na akcii pre znamych..uplne boli v soku ze davis a hip-hop..a je to pecka aj ked uz o jazze nehovorme
R-1319810-1209363843.jpeg.jpg

Re: Podceňovaná alba Milese Davise

Napsal: 09 srp 2018 08:38
od soundgarden
Dnes to vyšlo, ale ta cena ??? :crazy: Miles Davis: Bitches Brew Quadraphonic SA-CD Multi Hybrid Edition 2 disc
SICJ-10008.jpg
SICJ-10008_ADD.jpg
http://www.cdjapan.co.jp/feature/Miles_ ... id_Edition

Re: Podceňovaná alba Milese Davise

Napsal: 11 srp 2018 23:17
od KAYKO
Cena ako vysoka, alebo nizka? Neporozumel som. 50 dolarov je podla mna adekvatna cena;-)

Re: Podceňovaná alba Milese Davise

Napsal: 16 zář 2018 09:43
od Mark Levinson
To Soundgarden:
Už Ti dorazilo Bitches Brew?
Jinak já to mám na SACD od MFSL a jsem velmi spokojen, ostatně jako vždy od Mobile Fidelity Sound Lab. Jinak ta cena je asi normální (normální je asi silné slovo :oops: ), protože se jedná o dvojalbum.
2018-09-16 09.25.49.jpg

Re: Podceňovaná alba Milese Davise

Napsal: 17 zář 2018 00:06
od soundgarden
Čakám až jen oslabí, teraz je to drahé :crazy: Viktor ty ideš do Japonca ?

Re: Podceňovaná alba Milese Davise

Napsal: 17 zář 2018 12:36
od Mark Levinson
Já jsem spokojen s verzí MFSL, která je vynikající. Porovnat jsem neměl možnost, tak o Japonci neuvažuji.
Jak Ti to dorazí, tak můžeme udělat poslech/porovnání obou verzí. Co říkáš?

Miles Davis

Napsal: 21 zář 2021 18:42
od Janik
Téma tu nie je tak som pridal...

Ak niekto čakáte (zrejme ste čítali) AP Miles Davis - Kind of Blue UHQR z bakelitafutar až niekedy v novembri.

(Edit by ML)
Vlákno o Miles Davis už tady bylo, ale s jiným názvem, tak jsem je sloučil dohromady. Ať je vše o MD pohromadě.
Doufám, že to nebude nikomu vadit (Peer byl zakladatelem vlákna).

Re: Miles Davis

Napsal: 21 pro 2021 13:22
od Janik
Uz sa da objednat! Iba na jedno meno. Viac sa neda pridat do kosika...

https://www.bakelitfutar.hu/miles-davis ... %A9szletek

Re: Miles Davis

Napsal: 21 pro 2021 13:29
od Frogyman
Tak hlavně notoričtí vraceči by si měli k tomu před objednáním přečíst popis (strojový google překlad z maďarśtiny):


DŮLEŽITÉ OZNÁMENÍ!

Před objednáním disku doporučujeme přečíst si zákaznické recenze na největší hudební databázi Discogs.
https://www.discogs.com/master/5460-Kin ... ue/reviews
Většina recenzí je pozitivních a popisují to jako dosud nejlepší tisk Kind Of Blue, toto je zatím nejlepší verze, zvuk je fantastický. Jsou však tací, kteří si stěžují, že na některých místech dochází k praskání a zkreslení (většinou na trati Blue Green).

Publikace zatím získala téměř 400 recenzí s průměrným hodnocením 4,83 z maximálních 5, což je celkově velmi dobré.

Na základě zpětné vazby se zdá, že se závada vyskytla v první fázi výroby, ale později byla závada opravena. Po několika zpožděních nám zásilka byla odeslána na konci prosince namísto srpna, takže jsme si jisti, že jsme ji již obdrželi z dobré série.

Objednejte si prosím tuto publikaci s ohledem na tyto skutečnosti, protože ji nemůžeme vzít zpět, protože nebude odebrána ani nám v Americe.

POZORNOST! Na zákazníka lze objednat 1 kopii této publikace!

Re: Miles Davis

Napsal: 21 pro 2021 13:35
od Janik
ano neda sa to vratit tiez som si to precital. ja som sice len raz vratil toho oscara.

Re: Miles Davis

Napsal: 21 pro 2021 13:57
od Frogyman
Jsem zvědav. Recenze jsou skvělé a čekat na 45RPM verzi nevydržím, takže mám předobjednáno z JPC. Teď jsem tam koukal a ještě před týdne měli a nyní již nelze předobjednat.

Re: Miles Davis

Napsal: 21 pro 2021 14:05
od Janik
zabiny007 píše: 21 pro 2021 13:57 Jsem zvědav. Recenze jsou skvělé a čekat na 45RPM verzi nevydržím, takže mám předobjednáno z JPC. Teď jsem tam koukal a ještě před týdne měli a nyní již nelze předobjednat.
som nevedel, ze existuje aj 45rpm. na oficialnej stranke sa pise len 33 https://store.acousticsounds.com/d/1485 ... nyl_Record

Re: Miles Davis

Napsal: 21 pro 2021 14:18
od Frogyman
Zatím neexistuje a tedy se nedá objednat. Ani není jisté zda a kdy vyjde. Jen v minulosti, když se mluvilo, že KOB vyjde na UHQR, tak někde zmiňovali, že to bude jak na 33, tak i na 45. Ale to může klidně trvat několik let. Podle mne je to jen kalkul a takticky vyčkají, až se 33 rozprodá a pak o 45 začnou víc mluvit. Protože kdyby to vyšlo zároveň, většina lidí půjde rovnou po 45 a tak toho prodají méně...

Re: Miles Davis

Napsal: 21 pro 2021 17:57
od vitek
05thaCs.jpeg

Re: Miles Davis

Napsal: 21 pro 2021 18:38
od Janik
Diky Vitek.

Re: Miles Davis

Napsal: 21 pro 2021 19:04
od Dieter Burmester
Prej dead-quiet… ani ve snu :thumbdown:

Re: Miles Davis

Napsal: 21 pro 2021 21:16
od Quentin
...to je úhel pohledu :mrgreen:

Re: Miles Davis

Napsal: 23 pro 2021 18:16
od Fidji99
A este len tak pre zaujimavost - KoB je aj na Apple Music - ako Spatial Audio - Dolby Atmos. Zase uplne iny uhol pohladu na hudbu [inak technicky nie zle urobeny mix]
DAvis.JPG

Re: Miles Davis

Napsal: 23 pro 2021 18:21
od Dieter Burmester
Quentin píše: 21 pro 2021 21:16 ...to je úhel pohledu :mrgreen:
Tak pokud na tu desku budu pouze koukat (aby tam tedy nejaky uhel pohledu byl), tak to bude asi v cajku :lol:

Re: Miles Davis

Napsal: 23 pro 2021 18:49
od Dasta
Jestli chce někdo tento titul mít na lp v nejvyšší možné kvalitě, měl by se poohlédnout po dobových vydáních.
Nemusí to být první press,to by asi byla rána,ale vydání do roku 65 myslím plně uspokojí.Americká Columbia,to byla v té době ta nejvyšší reference kvality.

Re: Miles Davis

Napsal: 23 pro 2021 19:14
od Quentin
Dieter Burmester píše: 23 pro 2021 18:21
Quentin píše: 21 pro 2021 21:16 ...to je úhel pohledu :mrgreen:
Tak pokud na tu desku budu pouze koukat (aby tam tedy nejaky uhel pohledu byl), tak to bude asi v cajku :lol:
...a krom toho, že nemáš AP rád (spíše k smrti nesnášíš), existuje ještě nějaký jiný důvod to nekoupit? :-?
Zmetky vyrábí dnes přece kdekdo. 🤷‍♂️

Re: Miles Davis

Napsal: 23 pro 2021 20:04
od Dieter Burmester
To je mylka, ja mam rad vsechny stejne. Ale nazev lisovny zvolili satiricky, vo tom zadna :smile:

Re: Miles Davis

Napsal: 23 pro 2021 20:23
od Quentin
Vím, už jsi to psal :mrgreen:

Hezké svátky (*)

Re: Miles Davis

Napsal: 24 pro 2021 08:22
od efičák
Smím se zeptat Vás, zkušených Davisologů na album Kind of Blue?

Wiki jen naznačují které autory pro jazzové standardy muzikanti využili. Zajímalo by mne a jistě i další posluchače, jak zní původní skladby jak se uvádí od Theloniuse Monka, Dizzyho, Charlie Parkera a Damerona.
Zda je je improvizace na téma lepší originálu jak tomu někdy bývá.

Děkuji předem za úsilí, bude-li někdo tak laskav.

Re: Miles Davis

Napsal: 29 pro 2021 17:14
od Frogyman
Tak jsem zvědav... :cool:
20211229_162351.jpg

Re: Miles Davis

Napsal: 02 led 2022 19:44
od Halys
efičák píše: 24 pro 2021 08:22 Smím se zeptat Vás, zkušených Davisologů na album Kind of Blue?

Wiki jen naznačují které autory pro jazzové standardy muzikanti využili. Zajímalo by mne a jistě i další posluchače, jak zní původní skladby jak se uvádí od Theloniuse Monka, Dizzyho, Charlie Parkera a Damerona.
Zda je je improvizace na téma lepší originálu jak tomu někdy bývá.

Děkuji předem za úsilí, bude-li někdo tak laskav.
Vždy jsem si myslel že jsou to všechno Milesovi skladby .
Všechny co jsi jmenoval tak jsou legendy jazzu . Mám doma pouze jednu starší nahrávku Dizzyho a Birda ( Miles u nich nakonec začínal) , je to zajímavé a bláznivé , ale zároveň surové a zvukově špatné .
King of Blue je právě proto takový klenot sešlo se tam dost dobrý ch věcí . Podle mého jedno z nejlepších alb od Davise , vlastně Jazzu vůbec .

Re: Miles Davis

Napsal: 03 led 2022 10:33
od efičák
Díky Halysků.
Taky tak, o úpravách popu a jazzu na desce vím z netu. Myslel sem že to napsal Davis.
Mám rád basovou linku z první skladby a její rozvíjení v novějších věcech jako Erykah Badu a podobně.
Poté co sem přečetl Milesův životopis chápu proč asi nahrával tak nevyrovnaně. Jsou tvůrci s jednou úspěšnou deskou nebo jen písní za kariéru a to Miles není.
Tohle dílo v co nejvyšší kvalitě má tu cenu co chtějí nakladatelství. :thumbup:

Re: Miles Davis

Napsal: 03 led 2022 12:29
od Tony
Este ku Kind Of Blue,
existuje v Hi-Res mono aj stereo verzia.
Ktora je vlastne povodna/originalna?
Alebo vznikli subezne obe?

Re: Miles Davis

Napsal: 03 led 2022 15:21
od Fidji99
Tych verzii je X - ale mono aj stereo bolo vydane sucasne, aspon pokial viem. Je to z jednej studiovej seance.

Ale nejakym sposobom za "spravnu" verziu je povazovane mono. Ale zase, vedci - Kindofbluesologovia by ma mozno opravili. Ja to rad pocuvam v mono, len si treba trochu inac postavit repro, vtedy to vyznie.

Re: Miles Davis

Napsal: 23 kvě 2022 09:08
od YamahaMan
Práve počúvam od Jan Hammera hudbu zo seriálu 80tych rokov Miami Vice - Crockett's Theme.
Pri čítaní zaujímavostí som sa dočítal, citujem:

"V 6. díle 2. řady seriálu s názvem "Junk Love" hraje roli Ivoryho Jonese slavný trumpetista Miles Davis ."