Mé poslechové zkušenosti

Diskuze o kabelech.
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od Mirek »

V poslední době jsem na své sestavě měl možnost slyšet dílem náhod pestrou směs různých propojovacích kabelů rozličných cen a délek a udělal jsem si vždy pár poznámek – není to samozřejmě žádný test, jsou to jen mé subjektivní poznatky na jediné sestavě – nicméně většinu kabelů jsem neslyšel sám a dojmy byly většinou stejné nebo podobné.
Zvuk je porovnáván s Kimber Select 1121 (XRL) 50 cm, který má plný velmi hudební zvuk s dobrým prostorem (šířka i hloubka), plné basy, dostatek detailů, ale přitom není přehnaně analytický a oproti většině kabelů má velmi barevný zvuk. Hudba z něj zní emotivně a zábavně. Výhodou je, že umožňují opravdu dlouhodobý poslech a i ne zcela dokonalých nahrávek.

Rega RCA 50 cm s geniálními koncovkami Neutrik – příjemný analogový zvuk – vzhledem k ceně velmi dobrý zvuk.

Vincent XRL (starší verze) 150 cm – celkově výše posazený ostřejší zvuk – poněkud uječené ženské vokály ze zdůrazněnými sykavkami – může se ale hodit pro mírně přebasovaně znějící systémy – výhodou dobrá cena.

Vincent RCA (starší verze) 100 cm – stejné jako výš, navíc problematické banánky, ale znovu u některých setav za ty peníze to nemusí být špatná volba.

Crystal Cable Standart XRL 100 cm – čistý vzdušný, subjektivně hlasitější zvuk (zajímavé vzhledem k tloušťce kabelu), trochu méně basů a proto více vyniknou detaily.

Crystal Cable Ultra XRL 150 cm – zvukový charakter jako výše, ale všeho více, dobrý prostor a vzdušnost, ale také o něco méně basů a méně barevný – pro někoho to může být zvuková konečná. Pro mě oproti Kimbru méně barev a emocí – je to ale věc vkusu.

Electrocompaniet XRL 100 cm s koncovkami Neutrik – neutrální příjemný a čistý zvuk.

Transparent Cable XRL (nepoznamenal jsem si typ) 100 – k mému překvapení oproti tomu, co jsem o nich přečetl nepříliš příjemný drsný zvuk – ke zvuku neadekvátní cena. A když tení důležité vzhled také není oslňující.

Kimber select 1011 75 cm – platí jako to, co u 1121, ale všeho o něco méně.

HGA Pure Silver XRL 150 cm – typický zvuk ne zrovna dokonalého stříbrného kabelu – na jedné straně dobré rozlišení, slušná vzdušnost i prostor ale méně basů a hlavně nepříjemné sykavky – může, ale se hodit pro mírně přebasovaně znějící systémy. Z mého pohledu se z důvodu poněkud agresivního zvuku nehodí pro dlouhodobý poslech. Přes tvrzení výrobce o vyjímečné kvalitě za málo peněz to osobně vidím poněkud jinak.

DH Labs Silver Sonic – Revelation RCA 50 cm – stříbro jako HGA, ale zvuk mi připadá pohodovější, ale i zde slyším mírně zdůrazněné sykavky.

SUPRA SWORD ISL Anniversary RCA 100 cm – slušný vyvážený zvuk, takové univerzální – ale je poznat, že oproti Kimbru je to jiná liga.

Je mi jasné, že svoji úlohu může hrát délka jednotlivých kabelů, ale u Kimbru jsem měl možnost si poslechnout různé délky u stejného typu a rozzíl ve zvuku jsem neslyšel – myslí, že u dobrého kabelu asi není větší délka takový problém. Také jsem si ověřil, že stříbrné dobře harjící kabely neumí udělat každyý. Výstupy RCA a XRL jsou u Accuphase na stejné kvalitativní úrovni.
martinowsky
Příspěvky: 641
Registrován: 17 dub 2011 21:07
Bydliště: Ostrava

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od martinowsky »

Pěkný článek Mirku. Více takových osobních zkušeností tohle fórum hodně obohatí.

dík :thumbup:
CA, MFA, DYNAUDIO,PROJECT,FURUTECH,SUPRA,REL.......OSTRAVAR,BERNARD,ROHAN a jiné, hlavně hodně dobrého, nežli málo špatného.
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1796
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od pajuna »

Presne takto si predstavuji subjektivni hodnoceni komponentu pri poslechu. Diky Mirku za cas, chut a odvahu to napsat. Urcite je to i zajimavy navod pro jine :thumbup:
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
Uživatelský avatar
pink
Příspěvky: 230
Registrován: 11 led 2011 23:10
Bydliště: Brno

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od pink »

Opravdu hodně užitečný článek :thumbup:
Audionet, Primare, Dynaudio, Kimber Kable, Crystal Cable, Isotek
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4231
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od Mark Levinson »

Mirku,
díky moc. Zajímavý článek se zkušenostmi, které mohou mnoha lidem pomoci se zorientovat (nejen vlastníkům Accuphase) :clap:.

Jen malá poznámka k závěru. Myslím, že symetrické zapojení (XLR), pokud je skutečně symetrické (což u Accuphase nepochybuji), by mělo být zvukově lepší než nesymetrické (chinch).
To je jen teorie a můj názor, praktické zkušenosti s Accuphase v tomhle směru nemám.
Mark Levinson
Uživatelský avatar
boxer
Příspěvky: 439
Registrován: 16 pro 2011 15:52

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od boxer »

Vzhledem k různým informacím,co je a není slyšet ....od různého druhu potahů kolíků v powerzástrčce až po teplotu vloženého CD...

by mne při tomto článku,který je zde publikován, opravdu zajímalo,jak by stejný test dopadl, při nasazených tmavých brýlí posluchačům.

Čímž nechci ani nic naznačit a ani nic znevažovat.
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od Mirek »

Myslím, že symetrické zapojení (XLR), pokud je skutečně symetrické (což u Accuphase nepochybuji), by mělo být zvukově lepší než nesymetrické (chinch).
Viktore máš pravdu, ale u některých značek je to tak a u některých ne, ale roky už čtu německé časopisy a např. Audio boduje zvuk Cinch/XLR a dávno jsem si všiml, že často je bodový zisk stejný a jedná se i o špičkové zesilovače. Co se týče Accuphase konkrétně, tak např. je v Audiu č.4 2100 test na E560 a hodnocení zvuku je 130/130.
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od Mirek »

....ještě jsem si vzpoměl, že jsem nikdy neměl možnost porovnat totožný kabel ve verzi Cinch/XRL, proto jsem také nic s ničím neporovnával (a nehrál si na recenzenta) ajenom jsem napsal své dojmy z poslechu...
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od Mirek »

Od Boxer
Vzhledem k různým informacím,co je a není slyšet ....od různého druhu potahů kolíků v powerzástrčce až po teplotu vloženého CD...

by mne při tomto článku,který je zde publikován, opravdu zajímalo,jak by stejný test dopadl, při nasazených tmavých brýlí posluchačům.

Čímž nechci ani nic naznačit a ani nic znevažovat.
Tož, tak si boxere vezmi do ruky své kabely, nasaď si černé brýle, půjč si bílou hůlku a slepeckého psa a přijeď si to ke mně do Brna vyzkoušet osobně :D
Uživatelský avatar
boxer
Příspěvky: 439
Registrován: 16 pro 2011 15:52

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od boxer »

Proč ta ironie?

Napiš recenzi,že jsi to tak slyšel,když jsi měl toho psa na vyměňování kabelů, holí jsi dával pokyny,kdy mají spustit CD a brýle na nose,abys neposlouchal

očima.

Na to ,abych věděl o poslechu a (nejen) kabelech za slepých podmínek a výsledcích z něj vyplývajících víc než vím teď,nemusím jezdit do kdejaké vesnice.
Uživatelský avatar
boxer
Příspěvky: 439
Registrován: 16 pro 2011 15:52

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od boxer »

On největší "úspěch" v porovnávání především kabelů nakonec neustojí právě ti největší řešiči rozdílů.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4231
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od Mark Levinson »

Mirek píše:
Myslím, že symetrické zapojení (XLR), pokud je skutečně symetrické (což u Accuphase nepochybuji), by mělo být zvukově lepší než nesymetrické (chinch).
Viktore máš pravdu, ale u některých značek je to tak a u některých ne, ale roky už čtu německé časopisy a např. Audio boduje zvuk Cinch/XLR a dávno jsem si všiml, že často je bodový zisk stejný a jedná se i o špičkové zesilovače. Co se týče Accuphase konkrétně, tak např. je v Audiu č.4 2100 test na E560 a hodnocení zvuku je 130/130.
Mirku,
to byla jen technická ;), jinak je to jak píšeš. Každopádně to na získané informace nemá až takový vliv.


Mirek píše:....ještě jsem si vzpoměl, že jsem nikdy neměl možnost porovnat totožný kabel ve verzi Cinch/XRL, proto jsem také nic s ničím neporovnával (a nehrál si na recenzenta) ajenom jsem napsal své dojmy z poslechu...
Za sebe mohu říct, že je fajn si přečíst jak to u Tebe hrálo a jak jsi to slyšel :thumbup:.
Mark Levinson
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od Mirek »

Viktore, možná by to mělo spíš patřit do sekce zesilovače, ale je to taky, tak trochu o kabelech. Nedalo mi to a prolítl jsem si pár testů v Audio - je to asi jediný časopic, který pravidelně hodnotí zvuk u obou výstupů a takové je u níže uvedených přístrojů bodové hodnocení – vždy RCA /XRL. Jak je vidět někdy je lepší i RCA, někdy je to stejné a někdy je lepší XRL. Také jsem někde četl, že se význam XRL v domácích aplikacích při obvyklých krátkých délkách přeceňuje (proto mám taky XRL ;) ). Někde jsem četl, že jsou vždy lepší výstupy, někde zase, když je zesilovaš dobře konstruovaný, tak je to jedno......neumím to jako technický antitalent posoudit, snad by k tomu mohl něco říci PMA. Možná by to zajímalo víc lidí.

OCTAVE RE290 120/115
OCTAVE HP 500 SE 128/125
LINN AKURATE CONTROL 120/120
HEGEL HD 20 115/118
ATOLL IN 400 120/120
T + A POWER PLANT BALANCED 105/105
ACCUPHASE E-560 130/130
ACCUPHASE M-6000 MONO 130/130
AUDIONET PRE G2 125/120
AUDIONET MAX 130/130
AUDIONET PRE 1 G3 / EPS 120/115
MUSICAL FIDELITY PRIMO 120/125
MOON I-3,3 110/110
AUDIO ANALOGUE PTIMO CENTO VP 80/80
AYRE K-5XE 105/110
AYRE V-5XE 105/110
CAMBRIDGE 100/95
AUDIO RESEARCH LS-17 105/115
GAMUT SI 100 115/115
OCTAVE JUBILEE VORSTUFE 130/130
OCTAVE JUBILEE MONO 135/135
DENON PMA -2010 AE 100/100
PATHOS CALSSIC ONE MK3 105/100
McINTOSH MA 700AC 125/125
McINTOSH C 220AC 115/110
McINTOSH MC 252AC 115/115
PASS INT 30A 125/130
ADVANCE ACOUSTIC MAP-800 95/90
lubos
Příspěvky: 299
Registrován: 27 čer 2011 22:47

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od lubos »

... XLR-Kabel ... ;)
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od Mirek »

Luboši, ještě ses nikdy nepřepsal ? ;)
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od Mirek »

Boxere, to byl jenom pokus o vtípek (přiznám možná nepodařený), který mne napadl u tvé myslím si zbytečné poznámky o tmavých brýlích, ale když jsme u té ironie, tak to, co jsi napsal ty - cituji
nemusím jezdit do kdejaké vesnice
tohle už není jenom ironie, ale neopodstatněná nadutost vlastní naštěstí jen málokterým občanům města Prahy.
Přiznám se, že coby zaostalý vesničan moc nechápu, proč to vůbec takto komentuješ, byl jsi u toho ? Myslím si, že zde nejsem sám, kdo je schopen rozpoznat zvukový rozdíl mezi kabely, ale na druhé straně někomu to možná není dáno a ten musí ty kabely napřed vidět aby věděl jak budou hrát, že ? Nicméně nikdo není neomylný a proto jsem svůj ryze subjektivní názor na zvuk kabelů v mých podmínkách nikomu nevnucoval.
Tak mě právě napadlo, co kdyby jsi místo tvých obvyklých komentářů ohledně toho, co napsali jiní dal k dobru něco konstruktivního ze svých určitě bohatých a skvělých zkušeností - určitě by to všichni, stejně jako já ocenili a rádi se poučili.
Uživatelský avatar
boxer
Příspěvky: 439
Registrován: 16 pro 2011 15:52

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od boxer »

Ale já ti to už napsal !!!

On největší "úspěch" v porovnávání především kabelů nakonec neustojí právě ti největší řešiči rozdílů.

To snad stačí.
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od aretax »

Rád by som doplnil nejaké moje porovnania káblov, ale najprv toľko: zn. Boxer - netreba ho brať vážne, určite má nejaký komplex. Asi sa svojou iróniou snaží niečo zakrývať. Ale teraz ku káblom:
Mal som možnosť porovnať ten istý kábel (XLO Limited) vo verzii cinch aj XLR na tom istom predzosilovači - Audio Research REF 3. Vo verzii XLR hral oveľa vzdušnejšie a zároveň konkrétnejšie. Je potrebné si však uvedomiť, že Audio Research preferuje výstupy XLR. Čo sa týka iných prístrojov, tam to nemusí byť pravidlo. Ak je výstup prístroja navrhnutý na cinch, potom XLR kábel nebude hrať lepšie. Aj to som skúšal na Octave HP 200 pomocou redukcií cinch - XLR.
Teraz ku káblom:
kábel XLO Limited , XLR, dĺžka 1m: najvyšší model firmy XLO, zvuk je plný v celom pásme, krištáľovo čistý a priestorný. Tetno kábel bolo potrebné dosť dlho zahorovať, ale už nový daval jasne najavo svoje kvality. Svojou otvorenosťou je vhodný najmä k elektrónkam. Je to zatiaľ pre mňa najvhodnejšia kabeláž k Audio Researche.
Cardas Golden Reference, XLR, dĺžka 1m: špičkový kábel, oproti XLO Limited viac analitický a presnejší, ale menej živý. Má mierne zdvihnuté spodné frekvencie a nemá taký "objem". Vhodný je najmä k tranzistorovým zosilovačom. Výborné výsledky sme s ním dosiahli na zostave Jeff Rowland (konce 501, predzosilovač Capri). Sám používam napájacie káble Cardas Golden Reference ku koncom Jeff Rowland 501. Charakter zvuku napájacích káblov je rovnaký, ako pri prepojovacích.
Cardas Golden Cross, XLR, 1m: podobné vlastnosti, ako Golden Reference, je trochu menej analitický a živší na výškach.
Krautwire Guru, XLR, 1m: v tejto cenovej kategórii vynikajúci kábel, priestorný, vzdušný, oproti drahším káblov, opísaných vyššie, mierne agresívnejší (ale je cca 10 násobne lacnejší). Má vynikajúce priestorové podanie, je viac vhodný k tranzistorovej zostave, aj keď veľi slušne hrá aj na elektrónky. Doporučujem všetkým hifistom, ktorí začínajú. S týmto káblom budú naozaj dlho spokojní.
Krautwire Cameo, XLR, 1m: Charakter zvuku podobný, ako Guru, ale prenos zvuku je podstatne jemnejší, vzdušnejší hlavne na vyšších frekvenciách. Ja som postrehol slabší prenos nižších frekvencií. Ja by som ho doporučil k regálovým reprosústavám vyšších tried. Má vynikajúce podanie priestoru a detailov.
Monster M 1000 0,5m, cinch: Mńa osobne tento kábel nijak nenadchol. Mal som ho pripojený z gramo do phono predzosilovača. Zvuk bol mdlý, zahuhňaný, bez "iskry"
Zatiaľ toľko. Nabudúce pridám ďalšie moje poznatky.Podotýkam, že sa jedná len o moje subjektívne zistenia. Nie je to v žiadnom prípade návod na to, kto si má aký kábel kúpiť. Môže sa kľudne stať, že čo mne vyhovuje, inému nemusí vyhovovať a naopak. Na "múdre" reakcie našich "premúdrelých" kolegov typu "boxer" nebudem reagovať.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Kokin
Příspěvky: 168
Registrován: 05 úno 2011 10:45
Bydliště: Prostějov

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od Kokin »

aretax píše:Krautwire Cameo, XLR, 1m:.. Ja by som ho doporučil k regálovým reprosústavám vyšších tried...
Můžeš blíže vysvětlit? Myslíš aktivní repro? Jinak nechápu
Gigawatt PF-2 EVO, Mytek, ATC SIA2-150, ATC SCM40 v2, Furutech, Oyaide, Acoustic Revive, Nordost, Supra
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2203
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od zappa »

Regálové repro vyšší třídy jsou drahé repro,které mají za úkol v malých prostorech nahradit plnohodnotné repro.Např některé z tohoto seznamu"
Speakers: Silverline Audio SR17.5 ($3,500/pr.)
Information: http://www.silverlineaudio.com/modules.p
Show Report: http://www.silverlineaudio.com/modules.p
Reviews: http://www.silverlineaudio.com/modules.p
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Speakers: Merlin Music TSM-M ($2,800-$3,800/pr.)
Information: http://www.merlinmusic.com/tsm.htm
Reviews: http://www.merlinmusic.com/reviews.htm
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Speakers: Tyler Acoustics Taylo Reference Monitors ($2,450/pr.)
Informtaion: http://www.tyleracoustics.com/taylo.html
Reviews: http://www.tyleracoustics.com/reviews.ht
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Speakers: JMlab Micro Utopia Be ($5,000/pr.)
Informtaion: http://www.focal-fr.com/home/en/utopiabe
Reviews: http://www.focal-fr.com/home/en/utopiabe
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Speakers: B&W 805S ($2,000/pr.)
Informtaion: http://www.bwspeakers.com/index.cfm/fuse
Reviews: http://www.bwspeakers.com/index.cfm/fuse
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Speakers: ProAc Response 1SC ($2,100/pr.)
Informtaion: http://www.proac-loudspeakers.com/1sc.ph
Reviews: http://www.audioreview.com/cat/speakers/
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Speakers: Reference 3A MM de Capo i ($2,500/pr.)
Information: http://www.reference3a.com/mmdecapo.htm
Reviews: http://www.reference3a.com/reviews.htm
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Speakers: Magico Mini ($22,000 yes, that's correct)
Information: http://www.magico.net/mini_finish.html
Reviews: http://www.magico.net/reviews.html
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
Uživatelský avatar
Kokin
Příspěvky: 168
Registrován: 05 úno 2011 10:45
Bydliště: Prostějov

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od Kokin »

zappa

Díky za osvětu. :D

Můj dotaz spíš směřoval k nepochopení doporučení signálových XLR k repro (jakýmkoliv, kromě aktivních).

Přece jen předpokládám že tím kabelem byly propojeny komponenty (ne repro). Podle mě takto nelze doporučit k nekonkrétním bednám kabel (dokonce XLR). Vliv reprokabelu a zbytku sestavy tu není brán v potaz vůbec.

Proto se dotazuji aretaxe, jestli by to mohl blíže rozvést.
Gigawatt PF-2 EVO, Mytek, ATC SIA2-150, ATC SCM40 v2, Furutech, Oyaide, Acoustic Revive, Nordost, Supra
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1796
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od pajuna »

Take jsem se nad tim chvili zamyslel...

Myslim, ze doporuceni vyplyva spise ze zvuku testovane (poslouchane) sestavy, kde se jednotlive kabely chovaly ruzne a tudiz tento prinasel do celkoveho zvuku popsany charakter. A proto uvaha o tom kam by se mohl hodit. Tak to chapu ja.

Spise me neni uplne jasne doporuceni pro regalove soustavy v pripade slabsiho prenosu nizsich frekvenci, kdyz vime, ze regalove soustavy prilis basy neoplyvaji, mysleno samozrejme v porovnani se sloupy. Ale uvaha aretaxe muze byt jina.

V kazdem pripade jde o dalsi subjektivni nazor a porovnani, coz muze byt vzdycky podnetne.
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
Uživatelský avatar
Kokin
Příspěvky: 168
Registrován: 05 úno 2011 10:45
Bydliště: Prostějov

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od Kokin »

pajuna

Ano, tak jsem to myslel, nejsem hnidopich. :silent:
Tohle vlákno je jistě přínosné, třeba to aretax ještě rozvede
Gigawatt PF-2 EVO, Mytek, ATC SIA2-150, ATC SCM40 v2, Furutech, Oyaide, Acoustic Revive, Nordost, Supra
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od aretax »

Kokin píše:
aretax píše:Krautwire Cameo, XLR, 1m:.. Ja by som ho doporučil k regálovým reprosústavám vyšších tried...
Můžeš blíže vysvětlit? Myslíš aktivní repro? Jinak nechápu
Môžu byť aj aktívne, ale mal som na mysli kvalitatívne a tým aj cenovo vyššie triedy. Na reprosústavách nižších kategórií nie je tak počuť vplyv káblov. Konkrétne sú Cameo káble výborné ku všetkým regálovkám Dynaudio, ktoré dosť oživia, k aktívnym regálovkám Acon, ale aj Aurum Cantus a pod. Ale ako som už napísal v príspevku, je to iba moje subjektívne hodnotenie. Stále bude platiť - koľko ľudí, toľko názorov
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od aretax »

pajuna píše:Take jsem se nad tim chvili zamyslel...

Myslim, ze doporuceni vyplyva spise ze zvuku testovane (poslouchane) sestavy, kde se jednotlive kabely chovaly ruzne a tudiz tento prinasel do celkoveho zvuku popsany charakter. A proto uvaha o tom kam by se mohl hodit. Tak to chapu ja.

Spise me neni uplne jasne doporuceni pro regalove soustavy v pripade slabsiho prenosu nizsich frekvenci, kdyz vime, ze regalove soustavy prilis basy neoplyvaji, mysleno samozrejme v porovnani se sloupy. Ale uvaha aretaxe muze byt jina.

V kazdem pripade jde o dalsi subjektivni nazor a porovnani, coz muze byt vzdycky podnetne.
Vystihol si to presne. Mal som na mysli prepojenie aparatúry so signálovými káblami. Výsledný efekt sa však prejavuje v repro bedniach. Preto tie úvahy o regálovkách a pod. A naozaj ide o čiste subjektívny názor.. Sú to iba moje pozorovania a testovania, prípadne s dvomi ďalšími poslucháčni. Objektívne si to, čo som písal, tvrdiť nedovolím, pretože ako som viac ráz na fórach prezentoval, koľko ľudí, toľko chutí, alebo jednému sa páči červená, inému modrá atd. Ešte raz opakujem, nikoho nepresviedčam o svojej pravde, iba som prezentovať svoje skúsenosti. Taktiež plne sa stotožňujem s predchádzajúcim príspevkom, ktorý upresňuje môj výrok: regálové sústavy vyšších tried a vymenúva tieto sústavy.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od aretax »

Ešte k polemike regáloviek: Podľa mňa, keď si niekto kúpi regálovky, má na to 2 dôvody: páči sa mu presný, detailný zvuk, aj na úkor basovej zložky, alebo jednoducho do svojej posluchárne nemôže dať stĺpy a musí sa zmieriť so slabšími basmi. Môj názor je, že nemá zmysel u regáloviek káblami "naháňať" basy, ale skôr vyzdvihnúť ich prednosti - detailnosť, presnosť, priestorové podanie a pod. Preto som doporučil kábel Cameo. Mne osobne sa veľmi páčia regálovky Sonus Faber, ktoré navyše majú aj slušný basový fundament. A takých regáloviek je viac - Dynaudio, Aurum cantus a pod. Nemajú síce tie najhlbšie basy, ale, úprimne, pri koľkých skladbách sa vyskytujú? V bežnej hudbe sa pomerne málo stretávame s frekvenciou po 50 Hz. A to dobré regálovky zvládajú.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Odar

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od Odar »

aretax píše:V bežnej hudbe sa pomerne málo stretávame s frekvenciou pod 50 Hz
Zalezi od toho, ako definujes pojem "bezna hudba". Keby napises pod 30 Hz, suhlasim bez akychkolvek namietok :ymdaydream:
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od aretax »

Odar píše:
aretax píše:V bežnej hudbe sa pomerne málo stretávame s frekvenciou pod 50 Hz
Zaleži od toho, ako definujes pojem "bezna hudba". Keby napises pod 30 Hz, suhlasim bez akychkolvek namietok :ymdaydream:
Názov vlákna je: moje poslechové skušenosti - ja mám skúsenosti, že je to okolo 50Hz. Máloktoré špičkové bedne idú pod 35 Hz +/- 3 dB aj s 30 cm basákom. S frekvenciou do 30 Hz sa stretávame napr. u kostolného organu (od 16 Hz), ktorého je v hudbe naozaj málo, u niektorých syntezátorov (cca 30 Hz). bežná basgitara v rockovej hudbe ide na cca 50 Hz, klavír okolo 30 Hz, ale len najspodnejšie frekvencie a to u krídla, tympány cca 50 Hz a pod. Ja mám okolo 500 LP a tak isto CD s klasikou, rockom a jazzom a neviem, či vôbec mám 10 ks, kde by boli frekvencie pod 30 Hz. Na porovnanie pri bežnej, ale kvalitnej reprodukcii v aute sú nízke frekvencie cca 100 Hz. Čo sa týka regáloviek, tie špičkové dosahujú v tolerancii +/- 3dB bežne 50 Hz. Ich prednes nie je tak mohutný, ako u stĺpových repro, ale je o to presnejší, ale aj analytickejší. Žiaden kábel basy nepridá, iba ich vyčistí a "prifarbí", prípadne ich potlačí. Moja skúsenosť vo všeobecnosti je, že striebro "vyčistí" výšky, ale "zoštíhľuje" basy. Oni tam sú, ale presnejšie a na druhej strane menej o bjemné. To narážam na Cameo. V prípade malých miestností sú jednoznačne zvukovo lepšie regálovky (alebo stojanovky) s káblom, ktorý vyzdvihne ich prednosti a nesnaží sa ich na úkor basov potlačiť. Ja by som aspoň volil takto.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Peer
Příspěvky: 1125
Registrován: 23 pro 2010 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od Peer »

to aretax:
pěkně jsi to napsal. Osobně to vidím stejně. Padne to do mého vkusu a poslouchané hudby.
Nechtěl by jsi udělat své vlákno a popsat nám svou aparaturu?
Odar

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od Odar »

aretax píše:Názov vlákna je: moje poslechové skušenosti - ja mám skúsenosti, že je to okolo 50Hz.
Ked to beries takto, tak sa ospravedlnujem za moj odvazny prispevok.
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od aretax »

Peer píše:to aretax:
pěkně jsi to napsal. Osobně to vidím stejně. Padne to do mého vkusu a poslouchané hudby.
Nechtěl by jsi udělat své vlákno a popsat nám svou aparaturu?
Na to nie je potrebné vlákno. Moja aparatúra je:
gramo Pro Ject Xtension, rameno Ortofon, prenoska Ortofon Cadenza Black
CD prehrávač Cayin CD 17 A
Predzosilovač Audio Researche REF 3
konce Jeff Rowland 501
signálové káble XLO limited
sieťové káble Cardas Golden Reference
repro kábel XLO Signature
repro: Visaton Atlas Compact MK V- bedne vlastnej výroby, 22mm MDF, vysokoleštená dýha orech (moje hobby). Napriek tomu, že ich predávam, som s nimi veľmi spokojný, ale zmena je život, plánujem aktívy Acon Divus, čiže budem predávať aj konce.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od Mirek »

Dobře to Atetax napsal, hodně lidí žije v iluzi jak doma poslouchá 20-30 Hz basy v pomalu každé skladbě, ale často tyto pocity vznikají jenom díky nedokonalé akustice, kdy je slyšet dlouhé houkání 80-100 Hz a chybějící možnosti si ověřit jak vlastně znějí basy např. 30 Hz.
Velmi dobrá zkušenost je poslechnout si nějaké testovací CD, vynikající pro tyto účely je CD Stereophile Test3, kde pro majitelé CD-přehravačů s indexem jsou mimo jiné na CD
3 skladby - 1. výšky, 2. středy a 3. basy - viz obrázek - každá skladba má 10 indexů a podle displeje je vidět, co zrovna hraje a člověk jenom zírá, jak hluboce zní např 63 Hz apod., nebo jak pomalu kmitá reproduktor při 20 Hz.

Obrázek

Obrázek
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od Mirek »

Nějak jsem to tam nedal ;)

Obrázek
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od aretax »

Mirek píše:Dobře to Atetax napsal, hodně lidí žije v iluzi jak doma poslouchá 20-30 Hz basy v pomalu každé skladbě, ale často tyto pocity vznikají jenom díky nedokonalé akustice, kdy je slyšet dlouhé houkání 80-100 Hz a chybějící možnosti si ověřit jak vlastně znějí basy např. 30 Hz.
Velmi dobrá zkušenost je poslechnout si nějaké testovací CD, vynikající pro tyto účely je CD Stereophile Test3, kde pro majitelé CD-přehravačů s indexem jsou mimo jiné na CD
3 skladby - 1. výšky, 2. středy a 3. basy - viz obrázek - každá skladba má 10 indexů a podle displeje je vidět, co zrovna hraje a člověk jenom zírá, jak hluboce zní např 63 Hz apod., nebo jak pomalu kmitá reproduktor při 20 Hz.

Obrázek

Obrázek
Presne tak. Ešte by som dodal, že frekvencie pod 35 Hz sú veľmi slabo počuteľné a v hudbe pri zmesi nástrojov prakticky nepočueľné. Ako silné, konkrétne a hlboké basy sa nám zdajú basy 50 - 60 Hz aj to iba v prípade, ak sa jedná napr. o akustický jazz, kde sú sóla na kontrabas, prípadne basgitaru. Pri rockových nahrávkach, kde je "kravál" iných nástrojov vnímame basy okolo 100 Hz. Preto sa aj kvalite rockových nahrávok venuje menej pozornosti, ako napr. jazzu a klasike. S tými basmi sú to predovšetkým subjektívne pocity. Ako hovoril Mirek, veľmi veľa robí akustika miestnosti a veľa ľudí si silný bas mýli s jeho hučaním, zapríčinenou vlastnou rezonanciou miestnosti. Keď som býval v paneláku, nameral som vlastnú rezonanciu miestnosti cca 60 Hz. Všetko mi zdanlivo krásne basovalo, ale všetky nahrávky mali rovnako zvýraznený bas. Aj tie, kde tento bas nemal byť. Je dôležité,aby vlastná rezonancia miestnosti bola pod min. frekvenciou bední. Ideálne sedenie by malo byť na polvlne, a jej násobkoch najnižších frekvencíí reprosústav. Preto do malých miestností sa doporučujú menšie bedne a hlavne regálovky. Fyzika sa proste oklamať nedá a do miestnosti cca 20-25m2 nie je vhodný 30cm basák. Aj keď sa zvuk v priestore šíri všetkými smermi rovnako, tento priestor musí byť dostatočne veľký. Ak je miestnosť malá, nestačí sa "rozšíriť a už ho steny vracajú naspäť. Potom vzniká buď dunenie, alebo bas jednoducho nie je počuť na správnom mieste.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 715
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od lubin »

Moje zkušenosti mě napovídají, že nahrávek, kde je 50Hz a méně je poměrně dost (elektronika,větší hudební nástroje...). Mikrofon v nahrávacím studiu může snímat více, než si myslíme...např. pouhý dopad vzduchu od úst interpreta na blánu mikrofonu může ve svém důsledku vyvolat velmi nízký kmitočet, který, stejně jako kmitočty na druhém konci spektra nám, ač zdánlivě do nahrávky jakoby nepatří, vyvolávají v konečném důsledku intezivnější vjem realističnosti nahrávky. Snad jsem to napsal srozumitelně. Velmi dobře to jde slyšet např. na šlapání po pedálech u klavíru, utichnutí strun ve velkém korpusu ap.
Myslím si, že mám doma poměrně dost CD, která bez toho, aby repro či sestava uměla zahrát dobře pod 50Hz , by nebyla to "pravé ořechové". Samozřejmě to s akustikou, co psali Mirek a Aretax je pravda.
Jinými slovy, nízké kmitočty, stejně jako středy a výšky jsou stejně důležité. Jde jen o to, aby se zahrály "korektně", abych tak řekl. Což mimochodem v domácích podmínkách je často krutý boj, o čemž bych mohl bohužel psát desetkrát tolik :D
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,Magnepan 3.7i,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Odar

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od Odar »

lubin píše:nahrávek, kde je 50Hz a méně je poměrně dost
Vidim to podobne.
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od aretax »

Odar píše:
lubin píše:nahrávek, kde je 50Hz a méně je poměrně dost
Vidim to podobne.
Možno som sa zle vyjadril, určite tam sú frekvencie aj pod 20 Hz (nižšie sa zvyknú odfiltrovať, aby sa nepoškodili basáky pri basreflexových systémoch). Ja som však hovoril o počuteľnosti nízkych frekvencií. Pri nízkych frekvenciách je pokles o 3 dB výrazne počuť a hovoril som aj o tom, že pri "hlučných" nahrávkach (myslím tým plné nástrojové obsadenie naraz) sme radi, ak počujeme 100 Hz. To nie je "slabina" aparatúr, ale ľudského ucha. Jednoducho prestane rozlišovať horné výšky a spodné basy. U výšok je to podobné. Môžu na bedniach písať frkvenčný rozsah 30000 Hz, ale ľudské ucho vníma max. 20 kHz a aj to len mladý človek a len tú jednu frekvenciu súčasne (napr. pri vyšetrení u ušného lekára). V hudbe pri počúvaní rozlišujete max. 14 - 15 kHz a to sa vám javí ako veľmi vysoké výšky (napr. triangeľ). Prve hi-fi kazetové magnetofóny prenášali frekvencie od 50 - 140000 Hz, aj to len tie špičkové a nikomu basy ani výšky nechýbali. Aj keby ste to počúvali dnes, nepostrehnete ich nedostatok - nakoniec je to možné počúvať aj dnes.
Súhlasím, že nahrávky zaznamenajú celé frekvenčné spektrum, prakticky od 0 Hz. Ale ide o to, čo je počuť. Ako vám radil Mirek, vyskúšajte testovacie CD a budete veľmi prekvapení, čo budete počuť, resp. nepočuť. 30 Hz je počuť len ako "hlboké vzdychnutie".
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Odar

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od Odar »

Mam jednu zivu oblubenu nahravku, kde typek v pozadi hra na basu (nie basovu gitaru). Subjektivne je to jedna z mala nahravok v mojej zbierke, kde to ide naozaj nizko. Podla tabulky z tejto stranky http://www.psbspeakers.com/articles/The ... s-of-Music by tie tony mali byt niekde okolo 35 Hz. Uznam, ze v beznej tvorbe je problem najst cosi podobne, ale ked na to pride, regal to nezahra s dostatocnym dorazom (ak vobec). Na druhu stranu metalisti sa bezne biju do prs, ze ICH hudba ma najviac basov a pritom su uplne mimo. Akakolvek jazzova nahravka ide vacsinou ovela nizsie - ale to zas oni nepocuvaju (a z principu si ju ani nepustia :lol: ).
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od aretax »

Odar píše:Mam jednu zivu oblubenu nahravku, kde typek v pozadi hra na basu (nie basovu gitaru). Subjektivne je to jedna z mala nahravok v mojej zbierke, kde to ide naozaj nizko. Podla tabulky z tejto stranky http://www.psbspeakers.com/articles/The ... s-of-Music by tie tony mali byt niekde okolo 35 Hz. Uznam, ze v beznej tvorbe je problem najst cosi podobne, ale ked na to pride, regal to nezahra s dostatocnym dorazom (ak vobec). Na druhu stranu metalisti sa bezne biju do prs, ze ICH hudba ma najviac basov a pritom su uplne mimo. Akakolvek jazzova nahravka ide vacsinou ovela nizsie - ale to zas oni nepocuvaju (a z principu si ju ani nepustia :lol: ).
Ja mám presne tie isté skúsenosti. Aj s tými regálovkami. Ten bas tam je, ale presne, ako píšeš, nie je dynamický, iba ako tomu ja hovorím "nakreslený". Na druhej strane akoby sa v regálovkách otvoril priestor pre ostatné frekvencie a priestorové podanie.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od aretax »

Vyššie som písal o charakteristike niektorých káblov. Teraz sa však nestačím diviť. Skúšam doma predzosilovač Mark Levinson No 380. Zapojil som ho na sieťový kábel Cardas Golden Reference a XLR kábel XLO Signature. Zvuk bol úplne matný príliš mäkký a navyše tam boli silné, ale nekonkrétne basy. Vymenil som sieťový kábel za obyčajný kábel, dodávaný Mark Levinsonom, zvuk sa výrazne vyčistil. Najlepší výsledok som dosiahol s XLO Signature.
Najviac som sa však divil, keď som skúšobne zapojil namiesto drahého XLR káblu XLO Limited (1m: 2800 €) lacný Krautwire Guru S. Môžem zodpovedne povedať, že k tomuto predzosilovaču pasuje lepšie, ako spomenutý XLO. Zvuk je otvorený, detailný, priestorný s konkrétnymi basmi.
Táto moja skúsenosť len potvrdzuje moje predošlé vyjadrenia o káblovej "alchýmii". Jedna vec sú namerané hodnoty, ktoré naše ucho nemusí vnímať tak, ako sa namerajú. Naše uši totiž neprijímajú jednotlivé frekvencie "po priamke", ako meracie prístroje. Niekedy lacnejšie, správne dopasované komponenty dokážu "vyčariť" príjemnejší zvuk, ako násobne drahšie, ale zle dopasované (viď XLO kontra Guru - ten proste k Levinsonu "sadol").
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Odpovědět