Tip - článek o úpadku dynamiky v hudbě

Obecná diskuze o hudbě.
Odpovědět
Juri
Příspěvky: 26
Registrován: 27 bře 2020 17:45

Tip - článek o úpadku dynamiky v hudbě

Příspěvek od Juri »

Moc pěkné čtení o úpadku dynamiky v hudbě – viz
https://www.teknikaliteter.se/2024/07/3 ... massakern/ (Jörgen Städje, 30.7.2024)
aretax
Příspěvky: 3418
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Tip - článek o úpadku dynamiky v hudbě

Příspěvek od aretax »

To je totálna blbosť. Úpadok dynamiky je iba v streamovacích službách a v komerčných CD-éčkách. Pri LP žiaden úpadok nepozorujem, ani v kvalitných CD-éčkach.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Agilent
Příspěvky: 154
Registrován: 12 črc 2023 08:10

Re: Tip - článek o úpadku dynamiky v hudbě

Příspěvek od Agilent »

aretax píše: 23 kvě 2026 18:54 To je totálna blbosť. Úpadok dynamiky je iba v streamovacích službách a v komerčných CD-éčkách. Pri LP žiaden úpadok nepozorujem, ani v kvalitných CD-éčkach.
Není to blbost. Blbost je to cos napsal teď ty. Pozoruješ úplně blbě. Úpadek dynamiky není jen na CD (komerční je drtivá většina CD) a na streamovacích službách, to je vyslovená blbost. A nic jako "kvalitní CD" neexistuje. Úpadek dynamiky je jak na digitálních nosičích (CD, SACD, HDCD, Hi-Res....), tak na LP. Na LP se to sice projevilo míň, ale velmi znatelně se to projevilo taky. A s postupujícím časem je i těch zvukově mizerných LP s osekanou dynamikou čím dál tím víc.
To fakt po víc jak třech desetiletích ještě nějakej hifista neví jak se tyhle věci mají? Tak to je opravdu k pláči.
Uživatelský avatar
acibuk
Příspěvky: 269
Registrován: 10 říj 2011 23:46

Re: Tip - článek o úpadku dynamiky v hudbě

Příspěvek od acibuk »

aretax píše: 23 kvě 2026 18:54 To je totálna blbosť. Úpadok dynamiky je iba v streamovacích službách a v komerčných CD-éčkách. Pri LP žiaden úpadok nepozorujem, ani v kvalitných CD-éčkach.
Pokud posloucháš první vydání z 60 a 70 let tak to asi vážně moc nepozoruješ. :angel:

Dynamika jde vážně do kopru. Vidím to vždy když mícháme hudbu s kapelou. Zvukaři to už ani neřeší. Na všem jsou kompresory, všechno je limitované.
Audio Research Reference 80S, Bespoke, Meitner MA3, Mofi Master Phono, Acoustic signature Hurricane NEO, NuPrime CDT-8 Pro, Avantgarde Acoustic UNO fino XD, Shunyata Everest 8000
aretax
Příspěvky: 3418
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Tip - článek o úpadku dynamiky v hudbě

Příspěvek od aretax »

To fakt po víc jak třech desetiletích ještě nějakej hifista neví jak se tyhle věci mají? Tak to je opravdu k pláči.
Tak si prehraj 1. vydanie LP od ECM, GRP a potom aj nové vydania tých istých LP. Neverím, že budeš počuť rozdiel v dynamike. Potom pokojne môžeš plakať. Ak ich nemáš, môžeš ma navštíviť. Ja Ti ich prehrám.
Súhlasím, že v rockových a popových nahrávkach je situácia iná, ale to je aj na inú diskusiu.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Juri
Příspěvky: 26
Registrován: 27 bře 2020 17:45

Re: Tip - článek o úpadku dynamiky v hudbě

Příspěvek od Juri »

aretax píše: 23 kvě 2026 18:54 To je totálna blbosť. Úpadok dynamiky je iba v streamovacích službách a v komerčných CD-éčkách. Pri LP žiaden úpadok nepozorujem, ani v kvalitných CD-éčkach.
Rozhodně to není blbost. Článek velmi přesně popisuje dnešní stav. Je bláhové se domnívat, že loudness war se týká jen streamingu nebo komerčních CD. Kdo je v obraze, ten to potvrzuje. Loudness war zasahuje všechny platformy i žánry – někde více, někde méně. Nevyhnula se ani klasice, kde je to zatím jen v daleko menší míře než jinde. Samozřejmě, že i dnes vznikají kvalitně zvukově provedené nahrávky, jen je to něco jako hledání jehly v kupce sena.
Odpovědět